Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

sona123

Známý, až kultovní film. Scorsese, který se nebál poměrně revolučně a rebelujíc chopit se tak složité látky, jako je osud Krista. Možná černobílá oslava není problém, ale zobrazit všechny pochyby a nejistoty, jak to tedy celé bylo a je, rozhodnutí přenechat na divákovi - a především zvládnout to převodem na plátno, klobouk dolů. Samozřejmě potlesk patří osvědčenému Willemovi, o kterém ale určitě nikdo nepochyboval, i když, chvílemi mi přišlo, že je Ježíš rockovou hvězdou se vším, co k tomu patří - ale on svým způsobem asi byl, i když neukusoval hlavičky netopýrům...No, upřímně, bylo to náročné se tím prokousat, se všemi odbočkami, ale nelituji. Stálo to za to. ()

Ollie235

Jsem hluboce zklamán a tak, ač jako jeden z mála musím trochu pokazit průměr. Jediné, co mohu pochválit je vizuální stránka, která při tak nízkém rozpočtu je až neuvěřitelná. Jinak mi nesedělo téměř nic. Willem Dafoe mi do takové role neseděl a přestože se na něj tady snáší pouze chvála, mi jeho herectví vůbec k srdci nepřirostlo. Samotný příběh je dobře známý a proto je natočení podobného filmu určitou kontroverzí (obzvlášť kvůli velmi odlišnému pojetí) a odbočkou ze zaběhlých filmařských kolejí, ale i když Martina Scorsese jako režiséra uznávám, tohle moc dobře nezvládl. Jiný úhel pohledu na Ježíšův život a vlastně i učení jsem uvítal, bohužel mě i tak mě v tom filmu nedostalo vůbec nic a drtivou většinu času jsem se nudil. Škoda. ()

Jorge-Z

Vynikající myšlenka k životu Ježíše Krista. Ač jsem sám věřící, s myslí otevřenou a tak nechápu všechny ty protestu proti tomuto snímku. Kdo z nás může říct že tomu tak bylo či ne. A kdo ano, ať první hodí kamenem. Samotnému poslední pokušení dává ten hlavní smysl celého činu Krista. Williem Dafoe společně s Harveym Keitlem byli mistrní. Jen lituju těch debilních titulek, které jsem snad miliónkrát musel během filmu upravovat. ()

Mouzon

Na POSLEDNÍM POKUŠENÍ KRISTA je nejcennější to, že se nejedná o laciný snímek. Příležitostí k tomu má mnoho, ale ani jednu nevyužije. Jinými slovy - tento film nechce šokovat, ale přemýšlet. Kromě toho je to také skvělá ukázka vyprávění v duchu postmoderních autorů. Coby věřícímu člověku se mi líbilo, že se POSLEDNÍ POKUŠENÍ nesnaží Ježíšovu osobnost prvoplánově podrývat (ŠIFRA MISTRA LEONARDA), ale neprvoplánově pochopit. Z dost odlišného úhlu pohledu, než bývá obvyklé, ale velmi poctivě. Mnohé myšlenky fungují nejen ve spojení s tématem filmu, ale jsou aplikovatelné i za hranice snímku, v běžném životě. Hudba Petera Gabriela skvěle padne a i sama o sobě je úžasným zážitkem. ()

Nethar

Tak prvně řeknu známý fakt a to, že Martin Scorsese je všechno možné, jenom ne mistr zkratky. To už bylo dokázáno mnohokrát a tenhle film není výjimkou. Willem Dafoe hraje výborně, podává si tady takové osobní psychodrama Ježíše Krista, pojaté pravda trochu netradičně, více polidštěně, filozoficky a nepochybně i dosti kontroverzně, hlavně v poslední půlhodině. Nicméně film jako takový je to více než slušný. ()

geimz

Túto Martyho polohu, jeho spracovanie náboženskej tématiky, mám rád. Posledné pokušenie Krista zobrazuje prierez Ježišovým životom a jeho najvýznamnejšími udalosťami, kde ho vykresľuje ako človeka z mäsa a kostí, ktorý zápasí so strachom, s neistotou v samého seba a svojím poslaním. Záverečná polhodina, od ukrižovania, je fascinujúcim pohľadom na to skutočne posledné pokušenie a alternatívu toho, čo mohlo byť po jeho ukrižovaní. ()

Daweflip

Ani se nedivím, že film vyvolal vlnu náboženských nepokojů. Já věřící nejsem a přesto se mi několikrát otevřela pomyslná kudla v kapse. Ačkoli to Scorsese deklaruje hned na začátku, byl jsem párkrát nemile překvapen směrem, kterým se film ubíral. (A protože člověk není stavěný na to, aby se snadno vypořádal s něčím, co opakovaně a v negativním smyslu boří jeho očekávání, chvilkama jsem celkem zuřil) I když jsem nečekal, že uvidím Ježíše Krista tak, jak bývá prezentován normálně, či jak jej popisují Evangelia, přesto pro mě některé odchylky od jeho zaběhnutého obrazu byly příliš silným soustem. Hlavně zhruba půl hodiny trvající pasáž se strážným andělem pro mě byla těžce stravitelná. Navíc jsem během této pasáže čekal, že konec přijde s každým záběrem, a ono to pořád pokračovalo! Naštěstí konec filmu mi dodal sílu a odvahu se nad celým dílem zamyslet. Z původních 2* jsem tedy přehodnotil své stanovisko na slušné 4* Když se na snímek podívám jako na čistokrevnou fikci, kterou také je, jedná se o velmi zdařilé dílo s kvalitně odvyprávěným příběhem a zajímavou myšlenkou. 8/10 ()

bidja

Bylo to lidské a to je mi bližší než to božské. Tisíce zamyšlení skoro bych to srovnal s epizodou House a Bůh. ()

Emzet

I po víc jak deseti letech jsem stejného názoru: Jde o absolutní špičku. Ten film je ryzím pokladem pro věřícího i nevěřícího. Ta práce s myšlenkami i symboly, ta jedinečná atmosféra, která skutečně připomíná zrození "nového" světa, Gabrielova zcela unikátní hudební kulisa, promyšlená psychologie, ta spolupráce Ballhause, Schoonmakerové a Scorseseho ... to vše je převyprávěním Nového zákona pro moderní dobu a moderního diváka, ale zároveň (a především) svébytný a zcela úžasný film, jeden ze Scorseseho nejlepších (a že je z čeho vybírat). A potrava pro mysl na týdny. Zároveň vzhledem k tomu, že jde o "kolaboraci" autora předlohy Kazantzakise (řecké pravoslaví), scénáristy Schradera (kalvinisty), režiséra Scorseseho (ex-katolíka/katolíka, tam člověk nikdy neví) a Dafoea v hlavní roli s tváří Satana, jde vlastně o jeden z nejzajímavějších "ekumenických" pokusů stříbrného plátna :-) ()

Caine

Právě to úplně poslední pokušení, když už visí na kříži, je podle mě tak silná scéna, že bych dal 5* možná už jenom za ni. Ježíš v celém mém životě na mě nikdy nepůsobil lidsky - vyjma tohoto případu. Tenhle Ježíš by mě mohl i oslovit, takže tímto děkuji katolické církvi že se tak nestalo a nestane a já mám zachovaný svůj nadhled... ()

Gore

Výtečná režie Martina Scorseseho, místami připomíná Olivera Stonea 90. let (poušť, hadi, vnitřní hlasy, rozpolcenost hrdiny, hudba) a dokonalé herectví Willema Dafoea. Doporučuji si před filmem přečíst Nový Zákon z Bible, plno detailů se ve filmu krásně rozkryje a více do sebe zapadají, které bych před četbou vůbec netušil a neuviděl. Film má pak větší grády. ()

Atheas

Líbí se mi to proto, že to není až tak boží, jako lidské. Je to tak lidské až je to boží. Jsem pro, moc krásný film, na který se musím ještě párkrát kouknout. Ze začátku mi trošku vadil Wiliam Dafoe na kterého jsem si během koukání zvykl a nakonec jsem jej i přijal. A už si místo něj nedokážu představit někoho jiného. To, že původní příběh z evangelií, vzal téměř nohy na ramena, mě osobně vůbec nevadilo, a aby jsem pravdu řekl je mi to úplně jedno, z jakého úhlu se na tento příběh koukám. ()

RomanHyde

"Stále znovu a znovu budeš sestupovat do měnícího se klína Země, dokud se nenaučíš číst ve světle, že život a smrt jsou jedno a totéž a všechen čas je bez času. Až se složitý řetězec věcí v tobě seřadí do věčně spočívajícího kruhu - tvá vůle bude vůlí světů, v duši se rozhostí ticho - a klid a věčnost." napsal Manfred Kyber... a Martin Scorsese ztvárnil Ježíše jako člověka hříšného, slabého, pochybujícího, který ztrácí víru a hledá.. stejně jako my, kdož máme v sobě veškerou sílu i slabost vesmíru a záleží jen na nás, kterou stránku necháme promluvit a rozkvést, které uvěříme. Vynikající pojetí, obsazení, réžie.. bravoo!!! ()

Copcorn

Ježíš jako člověk? Ježíš jako obyčejný člověk? Ježíš jako obyčejný a chybující člověk? A k tomu všemu Jidáš znázorněn jako vyložený klaďas? Příběh starý jako Jeruzalém v trochu modernějším kabátu, ale stále zachovávající myšlenku a historická fakta. Doplněn na první poslech nesedícím, ale zároveň naprosto výborně zvoleným soundtrackem. Stopáž blížící se ke třem hodinám ve výsledku ani moc nevadí, ba naopak skvěle buduje děj na pevných základech. ()

Klajnik

Nejsem věřící, takže mě téma pochybování ve víře tolik netankuje - stejně jako téma nezlomnosti víry ve Scorseseho pozdějšího filmu, Silence. Poslední Pokušení jistě promlouvá o něčem lidském. Ostatně, pochybování je člověku vlastní a jestli by se mělo v něčem pochybovat, tak právě ve víře. Scorseseho ztvárnění je tedy originální (ač je to adaptace klihy, víme). Já bych pravděpodobně bych pochyboval i kdyby přede mnou někdo měnil vodu ve víno, chodil po vodě, navracel zrak slepým, uzdravoval nemocné nebo vstával z mrtvých. Hned bych v tom hledal trik. Nemusím se tím ale zatěžovat, páč se to neděje a ani se to nikdy nedělo. Nemusím pokojně trpět hlady i bezprávím, páč právě na mně nakonec čeká nebe i pyšný na to být, jelikož svými velkými mírumilovnými gesty měním svět v lepší místo (tzn. přináším království nebeský na zem). Anebo jsem jen zbabělec, co se nedokáže postavit za vlastní věc a raději se tak upíná k iluzi, který mě udržuje v submisivní roli svým: "vydrž to až do své smrti, až poté budeš odměněn". Zdá se, že lidi mají bujnou představivost, ze zoufalství chtějí věřit v království nebeské, chtějí být součástí něčeho a rádi se nechají vést někým, kdo umí hrát na lidi jako na piano. Když však odhlédneme od všeho ostatního a budeme brát Scorseseho film jako vlastní uzavřenej svět, tak biblický Ježíš je vykreslen nezvykle dobře. Autor se zdržel Gibsonovo vyhoněné teatrálnosti a Ježíše polidštil: Jednak oním rozměrem duše, který je odpovědný za pochybování, jež dává nazřít nějakému rozměru v lidském nitru (sám Ježíš si není jist, kde končí on a začíná Bůh). Jednak ale tím, že mu dodal na živoucnosti. Dafoe hraje skvěle, ale je pravda, že zrovna on jako Ježíš trochu tahá za oko. Mě to ale nijak nesralo a vlastně jsem byl překvapen, jak mi zrovna Ježíš dokázal být chvílemi sympatický. Film je to také, vzhledem k zasazení, nezvykle stylový, čehož Scorsese dociluje i tím, že filmu dal poměrně moderní hudební podkres - Udělal to však natolik vkusně, že se to mezi sebou nijak netře. Největším negativem je tempo. Vůbec by i nevadilo, kdyby to celé bylo ještě dravější. Klidně by to mohlo mít o nějakých 30 minut méně - nebo o 20% více obsahu (tzn. duchaplných dialogů). Předloha je prý podstatně obsahově bohatší: Předpokládám, že Kazantzakis dává nahlédnout do hlavy svého protagonisty skrze vnitřní monology, ale film není vhodné médium na takovou látku. Pravidlem je: "Ukaž, neříkej!" takže adaptace může dát zabrat/nemusí dopadnout dobře. Přesto by asi do jisté míry šlo vyrovnat propast větším množstvím dialogových pasáží. Já mám ostatně konverzační filmy docela rád. ()

Muel

| Universal Pictures | "Odhaľte duchovnú rozpoltenosť, ktorá sprevádzala Ježiša Krista na jeho ceste za životným poslaním." Pre mňa ako kresťana pomerne kontrovérzne dielo, ktoré ale dáva úctu tomuto príbehu a pomaly ale isto Ježiša psychicky rozpolcuje, aby diváka na záver poriadne prekvapilo. Až na pár zadrhnutí sa jedná o film, ktorý stojí za pozornosť, ale príprava a určitá odmeranosť musí byť u diváka na mieste. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

JM87

Kdybych tohle viděl v 15ti, tak bych si řekl, že je to hrozná kravina. Ale ona není. Jedná se o nějakou alternativní verzi příběhu Ježíše Krista a je to fascinující. ()

pend

Velice zdařilé zpracování Kazantsakisovy knihy, vynikající režie, kamera, hudba, herecké výkony. ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie