Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

BROKEN_

Hodně povedený film. Martin McDonagh natočil tragický snímek ve kterém se řeší přátelství dvou postav, které paradoxně skončí na úplném začátku filmu. Hrozně mě baví humor, jaký píše McDonagh ve svých filmech. Ten najdeme i v tomto filmu a fakt jsem se pěkně bavil. Colin Farrell odvádí vynikající výkon a Brendan Gleeson mu zdatně sekunduje. Ve vedlejší roli zde vystupuje Barry Keoghan u kterého mám pocit, že kdykoliv ho vidím hraje podivína. Přesto, jako vždy odvádí super výkon. První polovinu považuji za dokonalou a nemám nic, co bych jí vytknul. Ve druhé polovině překvapivě přišlo z mé strany zhoršení. Nevím čím to bylo, ale ztrácela to za mě dech. Přesto se ve finále jedná o jeden z nejpovedenějších filmů roku, který musím doporučit. 8/10 ()

Qitek

Nemůžu říct, že mi to napoprvé vyloženě sedlo. Collin Farrell tu hraje více méně to samé co V Brugách, navíc některé McDonaghovi fórky blbě tlačí na pilu ( "...pekařská dodávka srazila vašeho otce..." ) a celá ta metafora s prstama a touze po klidu mi úplně nešla logicky po chuti. Táhne se to jak vařená nudle a rozhodně to není žádný slowburn. Všechno strčilo do kapsy překvapivě vedlejší duo Kerry Condon a Barry Keoghan. Především Barry a jeho Dominic, "A je po snu", mi roztrhl srdce na půl. Díky těmto vedlejším postavám, opatrná čtvrtá hvězda nahoru. Jinak spíše zklamání. ()

Tosi

První půlkou jsem se teda prokousával, přišla mi nezáživná. Farrell i Gleeson jsou klasicky divná dvojka, takže bylo jasný, že film bude ještě divnější a ještě horší. Navíc Farrell blázny hrát umí a právě on byl pro mě tím jediným lákadlem, jak tahle vzájemná zášť dopadne. ()

PabloFuentes

Očekával jsem od toho komorní (ostrovní) drama, které bude založené na pár výrazných postavách a přesně toho se mi i dostalo. Hodně lidí tu uvádí, že takhle to dopadne, když někdo začne druhého z ničeho nic nenávidět, ale dle mého nešlo o nenávist. Prostě už s ním jen nechtěl trávit svůj čas, protože v tom neviděl smysl a to, si myslím, se stává každému z nás. Některá přátelství mají holt svou dobu trvanlivosti a pak už jen zhořknou. Palec pravé ruky za paní z pošty :) ()

Sfinkter

Pomalu plynoucí děj bez významných zvratů s hlavní linkou dvou přátel, jejichž vztah prochází krizí. Colin v nezvyklé roli v prostém a drsném prostředí na pobřeží irského ostrova, kde nedostanete nic zadarmo. Ocenění v určitém směru chápu (herecké výkony), ale plná hrst Glóbů a případných Oscarů je lehce přitažená za vlasy. ()

Lachtaan

McDonagh je jeden z režisérů, co prozatím nešlápli vedle a po letech servíruje další bravurně splácané, precizně odehrané a silnými momenty nabubřelé drama, tentokrát hezky komorní a o to víc pod kůži vlézající. Farrell zase dokazuje, že na tu sošku má, nezaostává ale za ním nikdo ze čtveřice hlavních postav. Jak jednoduchá premisa stačí k naprosto dokonale odvedené filmařině. [viděno v Cinestar Plzeň 31.1.2023] ()

Johnny.ARN odpad!

Tak toto je extrémne hovno. Dlhé, ukecané, depresívne hovno s dvoma retardami, jednu špatnu kurvu a vyžitým huslistom. Akademici si zase strčili prst do riti a vybrali tento zvratok, že toto je jeden z top snímkov minulého roka. Chojte mi do piči, fakt. Super ODPAD (premiéra, Kino Mladosť) ()

JimmyII

Ne, nějak to pro mě nefungovalo. McDonagha miluju a Víly jsou vizuálně i herecký nádherný film, který je ale úplně obsahově vyprázdněný. ()

hanagi

Musela jsem si k filmu najít klíč... Jak přiznal Colm, a jak všichni přece víme, v Inisherinu žádné víly nejsou. Ale!... je to moc hezký název pro píseň. ()

elanius

(7/2023) / Martin McDonagh je jednoznačne jeden z najoriginálnejších filmárov a dovolím si tvrdiť, že bez neho by bola svetová kinematografia riadne ochudobnená. Zatiaľ štyri filmy a vždy zásah do čierneho. Stále obdivujem, že si svoje filmy vždy sám napíše a vždy prinesie vysoko originálny námet. Je neskutočné, ako dokázal vo svojom najnovšom filme z, na papieri triviálneho príbehu, vymyslieť dve hodiny filmovej parády. Fungujú všetky zložky, herci, prostredie, atmosféra, napätie. Odpúšťam mu aj záver, ktorý je trošku na pozitívnej strane možných koncov, ale niekedy netreba až tak tlačiť na pílu. Veľmi tomuto filmu fandím na Oscaroch. (9/10) ()

Pavlínka9

Na filmy McDonagha si vždy ráda počkám :) Miluju je :) A tento není výjimkou. Krásné prostředí, dá se říct až jednoduché téma, které je ale reálné a tím je to pro mě unikátní a vynikající Farrell. Bože, ten mi do té role tak neuvěřitelně pasoval! Hned za ním Keoghan. Film je za mě unikátní právě tou "jednoduchostí" a každodenností, která na ostrově je. Gradace, která tam nastala a stopnutí si filmu ve chvíli, kdy si postava Pádraica šla do domu podruhé promluvit s Colmam a já jsem nechtěla věřit tomu, že udělá, co slíbil. Ale právě tím je to unikátní a syrovost, jaká tam byla - byla perfektní. Dejte jim další ocenění - zaslouží si je! ()

ywo666

Trio z Brug sa dalo znova dokopy v ultra irskom filme. A vysledok je zaujimavy. Bavilo ma to pozerat. Ale cele je to divne a na mna az moc poeticke. Ziaden feel good pocit. Pozerame sa na beznadejnych vidlakov, ktori riesia absurdne problemy absurdnymi sposobmi. Napriek obcasnym naznakom, to nie je komedia. V Brugach som sa zasmial ovela viac. Napriek tomu som mal pocit, ze som videl dobry film. A je neuveritelne ako sa za Colin Farrell pretransformoval na charakteroveho herca. Pred 15-20 rokmi mi bol krajne nesympaticky frajirek. Teraz nesie film na svojich pleciach. Kazdopadne, otvorte si dobru whiskey a v nejaky sychravy den si pozrite tento bizar. Ja ani neviem ci som ho vobec pochopil. 4* ()

hroubek

Nejméně divácky vděčný film, jaký nám režisér Martin McDonagh představil. McDonagh si tento film natočil pro radost a je mu jasné, že tohle ne každý divák ocení a bude se mu to líbit.  McDonagh to ví, a je mu to jedno. Prostě si napsal scénář, zavolal kamarádům a odjel si na irský ostrůvek natočit film. Po řemeslné stránce je to pastva pro oči. Krásné záběry na irskou krajinu, moc hezká hudba a taky špičková atmosféra. McDonagh parádně pracuje s poetikou svého příběhu, černým humorem, absurditou, a perfektně napsanými dialogy. Po herecké stránce je to výborně zahrané a herci předvádí skvělé herecké výkony. Colin Farrell má skvělý rok a znovu dokazuje jak výborný je herec, protože tohle není snadné zahrát a Farrell to zahrál na pána. Brendan Gleeson si svou roli užívá a má zde úžasné momenty, které prodává svým tichem a výrazem v obličeji. Kerry Condon má nejvděčnější roli a krade si spoustu scén pro sebe a krásně vystihne absurditu chování všech postav - a vlastně tím i samotnou pointu filmu. Barry Keoghan má zajímavou roli, škoda že nemá o trochu více prostoru. Největší problém filmu je, že se tam nic moc neděje a je to nudnější. Faktem ale je, že to McDonagh takhle nudně chtěl natočit, aby přesně vystihl poetiku a život lidí na tom malém irském ostrově, kde se nic zajímavého neděje, a lidi jsou tam nudní a nic moc nevědí. Víly z Inisherinu je zajímavý a dobře natočený film, který se mě líbil, ale nevím komu bych ho doporučil, protože má velmi specifickou atmosféru a tempo. ()

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! Colin Farrell dolízá za Brendanem Gleesonem, a ten si za to stříhá prsty na rukách. To je celý děj roztažený na dvě hodiny. Mezitím Farrell chodí občas s krávama po cestě, občas si pohladí osla, občas zajde do hospody na pivo a Brendan Gleeson občas hraje na housle, dokud mu to zbývající prsty dovolí… První hodina snímku byla nudná k nesnesení, druhá to trochu vylepšila. Colin Farrell hraje dobře, ale na Oscara to úplně není, Brendan Gleeson nemá co hrát a tři zbylé postavy (Siobhan, Dominic, policajt) jsou velmi průměrné. Celkem zbytečný, pomalý a téměř bezdějový snímek s hezkými záběry irské krajiny a s roztomilými zvířaty. Nic víc. 1,5*. ()

vendysek

McDonagh přenesl poetiku svých her do filmové řeči, která mu dovoluje to, co by v divadle nešlo nebo nefungovalo. Výsledek je ohromný. Ohromně smutný a podle mě pravdivý film o člověku. ()

LEGACY

ARTFILM PRO VESNIČANY. Mám chuť si nalít irskou whiskey, anebo vše spláchnout dobrým Guinessem, neboť Irsko to je země, která je zatraceně až mýticky půvabná. Tohle pro nás byl už předem filmový svátek a já už od prvních minut věděl, že mně trochu mrzí, že ten můj nejlepší kamarád s námi v kině není. Herci a rejža znovu pospolu, do toho analogie na takovou kupu témat. Vlastně jsme zjistili, že naše osudy, jenž se odehrávají ve vesničce, se od izolovaného ostrova, kde se pase dobytek a všechnu zábavu obstarává jeden Inn - neliší. I my jsme tu zakletí, někteří uniknou, jiní žijí své nudné životy o samotě o pinty piva a nemají, co říct, čekají na vzrušení, ale sami s časem zápolí a neví jak jej využít. Mě film bavil, předčil očekávání. Je to extratřídá úrovně Brug a Bilbordů, byť komornější. Přesto je zde znát režisérův rukopis a jeho klasický černý fóry, gaelská chorální hudba, trpaslíci byli nahrazeni miniaturním oslíkem, ale ty dialogy a náznaky existenciální krize, když už máte život za sebou, je prostě druhými nenatočitelný. Při Oskarech budu fandit - sám jsem jeden z vesnice, kde se občas opravdu lidi baví o tom, co našli v oslím hovně. Každý by ho měl vnímat po svém, na kždého by měl nějak zapůsobit. Bravo, parta pospolu a stále silná - zraje jako víno. .... Jinak je pro mě zatím cestovatelský strop Skotsko, jenž není moc jiné od Irska. Po těchto ukájejících záběrech na irský venkov a útesy a nekonečnou zeleň mám chuť sbalit si svých pět švestek a jet na pár měsíců do irska umývat nádobí, či kasírovat lidi za kasou ve Sparu.  - ()

lykan9

Spojení Farrell a Gleeson se už jednou ukázalo, že je tou správnou cestou k vytvoření výborného filmu (V Bruggách). V případě Vil z Inisherinu tomu není jinak. Oba jsou ve svých rolích opět skvělý a dokonale to mezi nimi funguje. Styl humoru mi sedí. Místy je černý až to bolí, ale já se prostě neudržel a i když to nebylo vhodné, tak jsem se prostě smál. Bohužel podobné filmy tratí na tom, že se nevyhnou hluchým místům, a proto nedosahují plného hodnocení. I tak stojí zato tento film vidět. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou