Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

fimler

Kdo neviděl okamžitě doporučuji shlédnout. Chcete mít skvělý dramatický zážitek, trochu toho humoru a skvělou jízdu se dvěma bláznivýma ženskýma? Zní to jako dokonalý film? Ale vůbec ne, je to totiž lepší :) Ridley to vážně zvládl a Brad Pitt taky válel :)) Susan Sarandon v neodolatelné roli a Geena Davis tomu dodává všechno, co by jinak chybělo! Ve skutečnosti pro mě asi nejlepší devadesátkový film. Legendy jménem T a L! ()

AndrewNewman

4 hviezdy len preto, že to točil Scott a nie Tarantino, ktorý si takéto filmy vychutnáva. Inak veľmi zaujímavá a skvostne zahraná road-movie. :) ()

DePompon

Úúúžasný herecký koncert v podaní tvrďasky Susan Sarandon, vždy krásnej Geeny Davis, ktorý, ako čerešnička na torte, bezpochybne osladili príťažlivý Michael Madsen a chutný cowboy Brad Pitt. Milujem americké road movies, ale tento je skrátka srdcovka. Má všetko, čo má mať. Nikam sa neponáhľa, vkusne graduje a vy sa zatiaľ citovo naviažete na obe hrdinky. Na konci vždy plačem ako malá. Napriek tomu má film krásne posolstvo. Túžila som sedieť v tom aute s nimi a nechať sa viezť kamsi do neznáma, za ilúziou sladkej slobody a vytúženej Margarity na mexickej pláži. Niet čo dodať. Bezchybný kúsok, ktorý zahreje srdce každej ženy a dojme k nejakej tej slzičke. ()

nemer

Čím jsem starší, tím víc se mi snímek, zejména konec líbí. Závěrečnou scénu vnímám, ačkoli (nebo právě proto, že) má i svůj stinný podtext, jako nesmírně osvobozující. ()

Kinofil

|| R || MGM || Rozpočet: $16,5 mil. || USA: $45 360 915 - ČR: N/A - Celkem: N/A || A pak, že nejde natočit poutavý neurážlivý feministický film. Ridley Scott se toho chopil se skvělou režií a dynamickou kamerou, která perfektně sedí do americké road movie o dvou kamarádkách, které se vzbouřili proti mužské tyranii. Nikdo se tu nesnaží nikoho urážet jako v současných pokusech a neustále dokazovat: "Já jsem žena!". Ba naopak se tu k mužům ani zdaleka nechovají jako oni k nim. Dvě holky zkrátka potřebovaly "menopauzu" a naneštěstí narazily jen na nevychovaná hovada snažící se je dostat do postele. Sarandonka a Davis se chopily svých rolí na maximum a divák jim věří každé rozhodnutí, jenž vyvrcholí v notoricky známé dojemné finále. Keitel naopak hraje jedinou opravdu kladnou postavu detektiva, jenž se snaží pochopit jejich činy a dokazuje, že ne všichni muži musí být zlí. Pitťák jako mladý fikaný holoubek potěší v jedné ze svých prvních rolí. Vzít takhle ožehavé téma, aby výsledek působil tak klidně a pohodově? Holt skvělá režie. 100%. ()

Tomigun

Co když se dostanete do situace kdy se to vážně hodně podělá a máte jen dvě možnosti. Postavit se tomu čelem a risknout to s justicí v kterou nemáte tu nejlepší důvěru, nebo prostě chytnete osud za pačesy a skočíte do rozbouřené řeky směr Mechiko. Řekl bych, že se jedná o nejlepší road-movie vůbec, s přesahem který v našich končinách jen těžko dokážeme pochopit. No když se o to pokusíte vyjdou vám tři věci. Je lepší naplno žít dva dny na útěku, než nežít do 90ti. Že opravdové přátelství vede až za hrob. A taky to, že svoboda je cennější než život sám. Film není v TOP 100 pouze z důvodu až přílišné nenávisti k mužskému pohlaví. ps: Né každej chlap s váma chce doslova vy*ebat. Za mě 90% ()

J.Mayen

Vskutku velmi dobrá dámská road movie, na kterou se vždy velice rád podívám pokaždé, když běží v televizi a to i přes její celkem dlouhou délku. Původně jsem ani nezaregistroval breda Pitta, v devadesátých letech ještě jako mladička. Ve filmu mě kromě výborné muziky, scénáře, hereckých výkonů fascinovaly i některé scény, které by zasloužily ocenit zvlášť. Scéna Luisy v autě, když se očima setká se starší dámou v kavárně a dále scéna kdy Luisa věnuje veškeré své zlato pánovi na opuštěné benzince, a nakonec i závěrečném scéna, která dokáže dojmout i silnější povahy myslím si. ()

Cinemagoer

Moc chytlavá Scottova road-movie s výbornou Sarandon a Davis. Prašné cesty, kabriolet Louisy, kovbojské oblečení, prosluněný kraj, hlasité rádio,...To vše (není to však taxativní výčet) výrazně evokuje pocit svobody, kterou si hrdinky moc a moc zaslouží. I když se stane, že děj trochu zpomalí nebo ztratí napětí (paradoxně ve chvílích, kdy Thelma s Louisou frčí po silnici, napadá mě např. několikeré předjíždění mimořádně oplzlého kamioňáka), celkově je to lehce přes dvě hodinky poutavá dobrodružná podívaná. Manželé ztvárněni skvěle, Darrylovo milé pozdravení do telefonu moc vtipné, ale hořkosladce... Domácí útisk Thelmy, ale i trauma Louisy tu bylo silné, ale vedle nezáviděníhodného postavení obou žen mi příběh vnukl ještě obecnější otázky–Jak se to má s vinou a odpovědností, u koho začínají a na koho nespravedlivě dopadnou? Ještě že jsou tu chápaví jako policista Hal. Je třeba pochválit také scénář. Ze začátku zakřiknutá a trochu zpomalená Thelma, která by se bez Louisy nevydala ani z domu, se mění v naštvanou rebelku překvapující samotnou drsnější Louisu v kritických situacích.  Zatím silné čtyři hvězdy, uvidíme... ()

Matamoroz

Geena Davisová mě strašně vytáčela...dobrá hudba, působivé exteriéry ale podivný a přepálený konec...a Geena Davisová mě strašně vytáčela... ()

gédé

Tohle není feministický film! Nenechte se odradit! Hlavní hrdinky samozřejmě mají s muži pár hodně špatných zkušeností, ale zároveň ve filmu vystupují přinejmenším tři pozitivně působící mužské postavy: Louisin přítel, detektiv a sympaticky vyznívá i stopař v podání Brada Pitta. ()

FandaF

Toto dílko jsem viděl už několikrát, vždy s odstupem času a vždy se mi to líbilo, nejvíc asi poprvé. Jinak se filmu nedá skoro nic vytknout, skvělé výkony, dobrá hudba a vůbec všechno. A jen tak: mám rád scénku s kouřícím cyklistou ;-)) Zasloužené 4*. ()

damdamh

Definice žánru road-movie. Scott jako obvykle skvěle pracuje s obrazem, ale nejedná se o žádné orgie. Spíše spousta hezkých obrázků sloužících dobře napsanému příběhu. Film je však především feministickou výpovědí o dnešním světě. Ústřední dvojici tvoří dvě silné ženy, které se o sebe dovedou postarat a rozhodnou se ukončit vše po svém a nikdo jim v tom nezabrání. Spíše jim v tom nezabrání žádný muž. Muži v tomto filmu totiž, ač jsou to skvěle zahrané postavy, tvoří pouze dané typy. Najdeme tu nevyrovnaného manžela, úchylného řidiče, připosraného policajta, vychytralého a dětinského zlodějíčka a důvěřivého detektiva, který je rádoby symptatický tím, že hrdinkám věří, ale ve skutečnosti je to spíš pako. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)