Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

SelfishMan

Na to pod jakými žánry je tady ten film prezentován, ubíhal s neuvěřitelnou lehkostí a místy i vtipem. Vůbec mi nechyběla nějaká ta hutná těžká atmosféra krimi-dramat a jen jsem si užíval projížďku Americkým jihem spolu s dámami. Nechápal jsem jak může být Thelma tak blbá a všechno zdrbat, a jak se všechno během chvilky po*ere :-) Herecké výkony hlavně ty hlavní byly perfektní, bylo taky zajímavé sledovat Keitela a Madsena na straně zákona po tom co jsem nedávno viděl Reservoir Dogs. A závěrečná tečka filmu je myslím nezapomenutelná, kde jinde a jak jinak by bylo lepší zakončit road-movie? 85% Všichni jsou už v Mexiku, buenos días já taky jdu.:) ()

Misterioso

Thelma & Louise - podle některých feministická jízda dvou zralejších ženskejch. Asi kvůli tomu, že jsou hlavní hrdinky (minimálně Louise) silné ženy, které se nebojí (respektive musí) jednat. A někteří (ne všichni) chlapi tam jsou pěkní hajzlové. Ale vy si myslíte, že Ridley Scott je feminista? No nemá cenu nad tím nějak více polemizovat, jestli si někdo rád kazí filmy kvůli takovýmto kravinám, budiž. Pro spoustu dalších lidí je však příběh Thelmy a Louise nádhernou road-movie, která není jenom o úprku před zákonem, ale je o životě jako takovém. Krásný hudební motiv Hanse Zimmera, krásy amerického středozápadu a životní role Geeny Davis a Susan Sarandon (obě byly poraženy v klání o Oscara Jodie Foster alias Clarice Starlingovou). Geenu Davis však, mám pocit, spousta lidí nemá ráda právě díky roli Thelmy. Tahle členka Mensy zahrála svou roli (naivní, poprvé si život užívající ženu) asi tak přesvědčivě, že jí od té doby má spousta lidí zafixovanou jako otravnou blbku, s čímž zásadně nesouhlasím. K celkově zajímavému příběhu, na který se krásně kouká, je třeba ještě připočíst neuvěřitelně krásný a velice dojímavý závěr a další perfektní film Ridleyho Scotta je na světě. ()

kikin01

Nádherný snímek a jeho kvalita je zdaleka nevyřknuta. Celý příběh se točí kolem dvou bezkonkurečních hereček 90. let, které tady přímo splývají s tou překrásnou přírodou, doprovázející je úchvatná hudba od rodného domova až ke Grand Canyonu. Skvělá road movie, kde nezůstane jedno oko suché, a všem vřele doporučuji. ()

Aidina

Moje oblíbená road movie. A na scénu vstupuje Brad Pitt… tak o něj tady naštěstí vůbec nešlo :-)). Bestarostná projížďka dvou kamarádek, která se změní v cestu odkud už není návratu zpět. Nádherný scénář, který Susan Sarandon a Geena Davis zahrály přímo fantasticky. Jak snadno se člověk může dostat na tu druhou stranu. ()

wick

Pro mě poměrně nudný feministický příběh bez napětí, Scott přeci jen ale svou režií film drží nad vodou. ()

CAR0DEJ

Klasika z minulosti, ktorá si zaslúži svoje miesto vo výkladnej skrini (ak nie svetovej, tak aspoň) hollywoodskej filmografie. ()

sydney

Ve svých oblíbencích mám Susan Sarandon a myslím, že tenhle film patří k těm nejlepším, které natočila. Tuším, že se tady ve své první zajímavější roli objevil Brad Pitt a asi díky této jeho postavě jsem mu pořád ještě nepřišla na chuť, i když herec je to opravdu vynikající. ()

unclejack

Thelma a Louise potrebujú hodnotenie s polhviezdičkami, inak nedokážem efektívne vyjadriť svoj názor na tento slávny film Ridleyho Scotta. Hlavným trumfom, ktorého sa divák dočká, sú herecké výkony - Susan Sarandon a Geena Davis si hrajú vlastnú ligu a druhá menovaná prejde veľmi zaujímavou charakterovou premenou. Mužský cast však nezaostáva ani za mak - sympaťák Keitel, ešte väčší sympaťák Madsen a nakoniec Christopher McDonald vo výraznej úlohe Thelminho manžela. Druhou stranou mince je už samotný film - pomalý rozbeh, nesympatická hudba a nevyvážený scenár - dialógy Thelmy a Louise top, ostatné pokulháva - ale hlavne pokazený záver v štýle Bonnie and Clydeová proti celému svetu s vrtuľníkom, naháňačkou a teatrálnym spomaleným rozbehom Harveyho Keitela, to si zrejme Scott nemohol odpustiť trochu povrchnosti. MOHLO sa to skončiť úplne inak, uveriteľnejšie a ladilo by to s nevtieravým vyznením filmu, ale o tom nemá zmysel polemizovať. Faktom zostáva, že si Thelma a Louise odnášajú štyri zásahy, hoci by mali dostať len tri a pol, pričom sú pre mňa o trochu lepšie než priemer - hlavne pre herecké výkony - a o trochu horšie než ostatné štvorhviezdičkové záležitosti. ()

r007

Jeden z mála nezapomenutelných filmů všech dob. Můžete se na něj dívat znovu a znovu a prožívat ten rychlý zvrat života s hlavními hrdinkami a domýšlet, co by se stalo kdyby...Ten příběh má takovou hloubku, že pokaždé přemýšlím, co bych dělala já v jejich situaci a kdy ještě by se to dalo zastavit a kdy asi přijde ten moment, kdy už není cesty zpět. Ale pokaždé ten moment vidím někde jinde. Největším překvapením pro mě bylo, že ani Geena ani Susan nedostala Oscara. Obě dvě by si ho za tento film zasloužily. ()

Foogas

Plně se ztotožňuji s názorem uživatele Sdoom. Ačkoliv je film dobrá podívaná, ve srovnání s ostatními čtyřhvězdovými filmy mu pořád něco chybí. Jednohubka s kvalitní dávkou hudby, výbornými hereckými výkony a příběhem o útěku americkým středozápadem. ()

dmatejek777

Pro mě zklamání. Hlavní postavy jsou nesympatické(kromě Brada Pitta), jejich jednání je hloupé. Vůbec mě to nedojalo. A ten závěr!! Jediným plusem je americká scenérie. POZOR -SPOILER JAK BRNO: Haha, si myslí jaký jsou hrdinky, že sjedou do kaňonu a zabijou se. Jsou to akorát hloupý blbky. Mohly to uhrát na sebeobranu. Fakt se to nedá jinak říci. Navíc je to moc dlouhé, stačila by hodinka a půl. ()

leonidas

tohle, že točil Ridley Scott? No točil. ale jak se mu potom podařilo tak hluboko klesnout k exodus nebo černý jestřáb nebo království nebeské ,to mi hlava nebere. ()

Radek273

Možná dobře natočeno, ale hlavní dvojice byla naprosto nesnesitelná. Neschopný nány, které tam hlavní pár představoval, svou uječeností, naivitou a celkově prostě tou ženskou levostí rozčilovaly po celou dobu filmu. A proto jediná a tedy zásadní výhra tvůrců bylo angažování začínající hvězdy, Brada Pitta. Ten byl naprosto perfektní a zachránil tak padlou čest, která se v prachu válela již zhruba po pěti minutách sledování. ()

Heywood

Velmi uznávaný film, který u mě neboduje, protože já ani Sarandon ani Davis prostě nemám rád. Takže moje hodnocení je mimo objektivitu, přesto se zmůžu na 50%, protože biják to nakonec je dobrý. Ale filmům s těmahle dvěma si vyhýbám.. nevím, ale obě mě něčím podražďují. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)