Aljaška v plamenech

On Deadly Ground

Aljaška v plameňoch

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1994, 98 min

Po veľmi úspešnom Prepadnutí v pacifiku bol Steven Seagal na vrchole svojej slávy, kedy si mohol vyberať medzi množstvom atraktívnych ponúk, rozhodol sa pre pomerne riskantný projekt, Aljašku v plameňoch, ktorá už do čistokrvného akčného žánru prináša aj nejaké to posolsvo, v tomto prípade ekologický podtext. To mu komerčne, ale aj pri množstve jeho fanúšikov nevyšlo, ale to určite nie je môj prípad, práve naopak, neviem, či mám vlastne nejaký jeho film radšej. Tiež musím priznať, že je to vo viacerých ohľadoch trochu naivné a napríklad v serióznej dráme s podobnou tématikou by to po niektorých stránkach mohlo pôsobiť aj celkom hlúpo, ale toto je predsa len stále plnohodnotný akčný film, len s trochu odlišným typom protivníka, teraz to nie je žiadna mafia, gangy alebo teroristi, ale vplyvná naftárska spoločnosť, ktorá si ale tiež pomáha zabijakmi a žoldniermi a v rámci toho to funguje perfektne. A tak je tu vlastne stále štandardný Seagalov film tej doby s dejom, ktorý sa väčšinu času úplne drží mantinelov žánru, čo mi vyhovuje, ale ešte doplnený o nádhernú prírodu Aljašky, priatelenie s eskimákmi a dokonca aj nejakej tej mystiky, ale iba v primeranom množstve. Jedine mi v detstve vadila tá snová sekvencia, ktorá mi tu nesedela, ale ako starší som ju pochopil a spätne docenil, zaujímavý nápad s prerodom hlavnej postavy, aj keď Seagal sa k tomu aj tak postaví po svojom, síce s úctou, ale vie, ako to v skutočnom svete chodí a tak musí zase siahnuť po svojich metódach. Steven Seagal má na svojom konte plno skvelých postáv, ale práve Forrest Tuft je podľa mňa najlepší, je tu mimoriadne charizmatický, skvelo sa oblieka, nemá si problém zajazdiť na koni alebo psom záprahu a v týchto časoch ešte bez dabléra, vtedy mu na tom ešte záležalo a opäť má okolo seba auru neohrozenosti, najlepší z najlepších a všetky tie reči o ňom ma teda mimoriadne bavili, toto je jednoducho akčný hrdina, ako sa patrí. A film rozhodne nezaostáva ani v akcii, skôr naopak. Síce sa tu nájdu možno dve, tri nevhodne použité spomaľovačky, ale inak je akcia skvelo natočená, slušne drsná, ale aj rozmanitá a dosť nápaditá, na momenty ako výroba tlmiču, pretočenie brokovnice alebo zničenie vrtuľníku sa len tak nezabúda. Súboje majú perfektnú choreografiu, takže nechýbajú vynikajúce chvaty a lámanie končatín, úvod v bare, ale aj časť s tyčou patria medzi moje najobľúbenejšie Seagalove súboje a k tomu parádne prestrelky, množstvo efektných explózií a aj zábavná časť s pascami. Takže tu som aj po akčnej stránke nadšený, finále v rafinérii patrí v rámci akčného žánru medzi moje najobľúbenejšie, ale aj zvyšná akcia je skvelá. Perfektné je aj obsadenie, Steven Seagal tu má sympatickú pomocníčku Joan Chen, páčili sa mi aj zvyšné vedľajšie postavy, no veľkým plusom sú skvelí záporáci, či už Michael Caine, jeho pravá ruka John C. McGinley a pomocník Sven-Ole Thorsen, veliteľ žoldnierov R. Lee Ermey, ale aj tí radoví. Režijne je to v rámci žánru až na pár detailov prvotriedna práca, skvelý vizuál, nádherné lokácie a ten spôsob prístupu k nim, tu ma Steven Seagal veľmi potešil, že je aj prekvapivo zručný režisér. A aby toho nebolo málo, Basil Poledouris sa postaral o úžasnú hudbu, v akčnom žánri som sa s lepšou asi ani nestretol. Takže pre mňa je Aljaška v plameňoch kultová klasika, jeden zo Seagalových vrcholov a teda aj jeden z najlepších akčných filmov vôbec, ktorý nezaostáva po žiadnej stránke. Videl som ju nespočetnekrát, keďže každý rok si ju musím aspoň raz, dvakrát pozrieť a stále ma baví rovnako. 93%(8.4.2007)

úderná síla SS si splnila svůj Dream, a i když z něj Elia Kazan nikdy nebude, jeho On Deadly Ground, což neni tak kýčovitej název jako česká Aljaška v plamenech, jeho režijní debut a dosud jedinej režijní počin je film naivně prostoduchej a tim pádem i směšnej a nechtěně komickej, zvláště ty jakési dream sequences, nicméně v kontextu jeho tvorby jde o standartní seagalovku, která neni ani horší ani lepší než jeho ostatní kousky z těch let. Ekosystém sice svym filmem Steven nezachrání, ale hezkej pokus, zvlášť když při něm zase nakopal pár zadků, to potěší každého slušného diváka pokud si to alespoň v duchu přizná, samozřejmě nahlas by to nepřiznal nikdo. Stevene, dávám ti opožděně palec na horu se slzou v oku ve vzpomínce na lepší časy a taky při vědomí toho, že ti nebylo souzeno stát se akčním Eliou Kazanem.(24.12.2014)

• Faidra

Pro případ, že bych někdy uvažovala o bulimii, mi bude k vyvolání žádoucího efektu stačit fotka Stevena Seagala, ale bývaly doby, kdy se mi Aljaška nezdála úplně strašlivá. Dnes si už jen povzdechnu nad časy, kdy jsem byla mladá a blbá (tedy o něco málo pitomější než teď) a kdy Seagal nebyl hroudou sádla.(29.10.2007)

• Lacike

Aljaška v plameňoch a Seagalova kariera po serii skvelych a uspesnych filmoch prvykrat v prdeli. Trochu mi koncept filmu pripomenul Lundgrenovu klasiku Červený škorpión. Znova tu mame hrdinu, ktory najprv kope za zly tím, ale potom co skoro pride o zivot, tak absolvuje duchovnu cestu behom ktorej sa napravi a v explozivnom finale nakope zaporakom prdel a vyhodi polovicu Aljašky do vzduchu lebo je spravny ekolog :). Seagal tu debutoval ako reziser. Po technickej stranke nevidno nejaky jeho vplyv alebo snahu o vyrazny styl. Akcne sceny nevybocuju ani v dobrom ani v zlom zo standardu tej doby. Problem je, ze ich je dost malo. Cool hromadna bika na zaciatku a potom uz len explozivne finale a medzitym kopa neznesitelnych scen, ktore maju poucit Seagalovu postavu a zaroven divaka o tom ako hnusne sa spravame k prirode. Posolstvo to je pekne a cim dalej tym viac aktualnejsie, ale co sakra robi v tupom akcnom bijaku? Iba otravuje. A zaverecny prejav je uz iba trapnou bodkou za tymto divnym mišmašom. V dobe vzniku to bol oproti predoslym Seagalovkam velky kvalitativny pokles, ktory bolel o to viac, ze prisiel po famoznom Prepadnuti v Pacifiku. Na druhej strane v porovnani so sucasnou Seagalovou videotvorbou je film ovela pozeratelnejsi. Na filme vidno velky rozpocet, takze sa vo finale dockame mnozstva vybuchov, ktore boli urcite ekologicky prevedene. :). Bitky su skvele prevedene. Mame tu 2 hromadne a Seagal je v nich neskutocne mrstny a dokonca pouziva aj nohy. Sice kope do protivnikov ako do lopty, ale silu v nohach evidentne ma. Hlavneho zaporaka si vychutnal skvely Michael Caine, ktory okrem zlych pohladov uz tradicne vyzdvihuje Seagalovu povest do vysin. Samotny Seagal tu vyzera fantasticky. Stale bol stihly, obratny. Ma skvele zvolene oblecenie a je radost pozerat hoci aj len na jeho typicku chôdzu. Dnes je vyzraty, nepohyblivy, zarasteny a zababušeny v nepriestrelnej veste, šatke a okuliaroch. Obrovsky rozdiel. Keby bol film celý taký ako uvod a zaver, tak to mohla byt solidna Seagalovka, ale vdaka neustalym otravnym ekokecom, to je casto neznesitelny film, ktory sa oplati vidiel len kvôli par scenam a zvysok prezit len vdaka pretacaniu. 4/10.(18.12.2015)

Steven Seagal je v první řadě na nic se neptající mlátička, nehodlá sám sebe prohánět na festivalech. Že má ale i výrazný názor na životní prostředí je v ranku akčního bouchání minimálně zajímavé. V Aljašce v plamenech to s ekologickou reklamou zkouší skutenčně natvrdo, proto si sehnal i režisérskou stoličku. Rozhodně se nedá říct, že by potopil ten film právě on. Troufá si s dobře znějícím obsazením bouchat do systému jako celku, což je však hlavní problém. Seagal archetypálního akčního fandu uspí přemírou diagnostických keců o kousavých naftařích, zatímco ten náročnější divák se bude bavit spíš na účet pana Aktivisty. Já bych v tom neviděl jen zápory (ač jich je dost) a mám rád snahu. Jestli něco s tohohle filmu ční jako totem, tak je to právě snaha. Takže za tři.(9.11.2009)

• - Steven Seagal v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

• - Postavu Michaela Jenningsa mali pôvodne hrať Jeremy Irons, Anthony Hopkins a Alan Rickman. Nakoniec tú rolu dostal Michael Caine. (Seag)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 25. (Zdroj: ČSFD.cz)