V mrazivém a drsném prostředí Aljašky dokáže být někdy i pořádně horko. Zvlášť v místech, kde dravá naftařská společnost Aegis Oil Company buduje své nedostatečně zabezpečené plošiny nad vrty. A tak není divu, že to občas pořádně vybuchne a z ledových hlubin vyšlehnou žhavé plameny. V úctyhodné vzdálenosti přitom nervózně přešlapují šéfové firmy a netrpělivě očekávají Forresta Tafta, specialistu na exploze naftových vrtů, pro kterého je tento druh katastrofy přesně tím jako voda pro rybu... (Magic Box)

Pajky3

Tady byl Steven ještě poměrně ve formě, dokonce si poprvé a zatím i naposledy sednul na režisérskou stoličku. A ukázal nám ekologické poselství z Aljašky. Strašně se mi líbí scénka ze začátku z baru, přesně takhle si pamatuju tuhle dobu akčních hrdinů. Nechtěl bych si zahrát plácanou. Dokonce i hlavním záporák Caine byl dobrej. 60% ()

sniper18

Po veľmi úspešnom Prepadnutí v pacifiku bol Steven Seagal na vrchole svojej slávy, kedy si mohol vyberať medzi množstvom atraktívnych ponúk, rozhodol sa pre pomerne riskantný projekt, Aljašku v plameňoch, ktorá už do čistokrvného akčného žánru prináša aj nejaké to posolsvo, v tomto prípade ekologický podtext. To mu komerčne, ale aj pri množstve jeho fanúšikov nevyšlo, ale to určite nie je môj prípad, práve naopak, neviem, či mám vlastne nejaký jeho film radšej. Tiež musím priznať, že je to vo viacerých ohľadoch trochu naivné a napríklad v serióznej dráme s podobnou tématikou by to po niektorých stránkach mohlo pôsobiť aj celkom hlúpo, ale toto je predsa len stále plnohodnotný akčný film, len s trochu odlišným typom protivníka, teraz to nie je žiadna mafia, gangy alebo teroristi, ale vplyvná naftárska spoločnosť, ktorá si ale tiež pomáha zabijakmi a žoldniermi a v rámci toho to funguje perfektne. A tak je tu vlastne stále štandardný Seagalov film tej doby s dejom, ktorý sa väčšinu času úplne drží mantinelov žánru, čo mi vyhovuje, ale ešte doplnený o nádhernú prírodu Aljašky, priatelenie s eskimákmi a dokonca aj nejakej tej mystiky, ale iba v primeranom množstve. Jedine mi v detstve vadila tá snová sekvencia, ktorá mi tu nesedela, ale ako starší som ju pochopil a spätne docenil, zaujímavý nápad s prerodom hlavnej postavy, aj keď Seagal sa k tomu aj tak postaví po svojom, síce s úctou, ale vie, ako to v skutočnom svete chodí a tak musí zase siahnuť po svojich metódach. Steven Seagal má na svojom konte plno skvelých postáv, ale práve Forrest Tuft je podľa mňa najlepší, je tu mimoriadne charizmatický, skvelo sa oblieka, nemá si problém zajazdiť na koni alebo psom záprahu a v týchto časoch ešte bez dabléra, vtedy mu na tom ešte záležalo a opäť má okolo seba auru neohrozenosti, najlepší z najlepších a všetky tie reči o ňom ma teda mimoriadne bavili, toto je jednoducho akčný hrdina, ako sa patrí. A film rozhodne nezaostáva ani v akcii, skôr naopak. Síce sa tu nájdu možno dve, tri nevhodne použité spomaľovačky, ale inak je akcia skvelo natočená, slušne drsná, ale aj rozmanitá a dosť nápaditá, na momenty ako výroba tlmiču, pretočenie brokovnice alebo zničenie vrtuľníku sa len tak nezabúda. Súboje majú perfektnú choreografiu, takže nechýbajú vynikajúce chvaty a lámanie končatín, úvod v bare, ale aj časť s tyčou patria medzi moje najobľúbenejšie Seagalove súboje a k tomu parádne prestrelky, množstvo efektných explózií a aj zábavná časť s pascami. Takže tu som aj po akčnej stránke nadšený, finále v rafinérii patrí v rámci akčného žánru medzi moje najobľúbenejšie, ale aj zvyšná akcia je skvelá. Perfektné je aj obsadenie, Steven Seagal tu má sympatickú pomocníčku Joan Chen, páčili sa mi aj zvyšné vedľajšie postavy, no veľkým plusom sú skvelí záporáci, či už Michael Caine, jeho pravá ruka John C. McGinley a pomocník Sven-Ole Thorsen, veliteľ žoldnierov R. Lee Ermey, ale aj tí radoví. Režijne je to v rámci žánru až na pár detailov prvotriedna práca, skvelý vizuál, nádherné lokácie a ten spôsob prístupu k nim, tu ma Steven Seagal veľmi potešil, že je aj prekvapivo zručný režisér. A aby toho nebolo málo, Basil Poledouris sa postaral o úžasnú hudbu, v akčnom žánri som sa s lepšou asi ani nestretol. Takže pre mňa je Aljaška v plameňoch kultová klasika, jeden zo Seagalových vrcholov a teda aj jeden z najlepších akčných filmov vôbec, ktorý nezaostáva po žiadnej stránke. Videl som ju nespočetnekrát, keďže každý rok si ju musím aspoň raz, dvakrát pozrieť a stále ma baví rovnako. 93% () (méně) (více)

Wacoslav1

Ano na jednu stranu je to hodně rozporuplný film, jak už jsem napsal v komentáři k Patriotovi akce a bitky by Seagalovi šli, ale jak začne předávat hlubokomyslná poselství, tak to není zrovna ono, takže chápu jistý výtky k tomuhle filmu, ale počkat... děláte si prdel??? 49%??? to jako vážně?! míň než některý ty sračky který začal Seagal ve svý vyžraný éře o hezkých pár let později pouštět rovnou na video? tak to teda ne! Jasně, že ani mě by nevadilo víc akce a míň ekologie, ale když si tuhle stránku odmyslím, tak se pořád nemůžu zbavit dojmu, že jako akční film to funguje naprosto bezchybně a myslím si, že v době kdy byl Seagal na vrcholu své kariéry a na co šáhnul proměnil ve zlato se úplně neztratil ani jako režisér. Navíc pohled na jeho tehdejší štíhlou nevyžranou a špičkově pohyblivou postavu působí jako relikt dávných časů. Navíc si k tomu přidejme skvadru bombastických záporáků vedených ropným magnátem Michaelem Cainem co se z ničím nesere. Líbilo se mi jak to dal tomu režisérovi té reklamy na životní prostředí : Máte určitě skvělý nápady, tak si je nacpěte do prdele, chci už tu sračku točit!!! Pravda ten konec a Stevo v roli buditele lidstva je už trochu extrém, ale stejně mu ty 4* dám. Aby totiž nedošlo k mýlce i když si z něj dneska dělám prdel kudy chodím, tak pořád mám a vždycky jsem měl tohohle parchanta rád. Jenom se nedokážu smířit s tím kam to dneska dotáhnul, ale to už je asi jiný příběh.70% ()

SOLOM.

Steven Seagal byl ve svých začátcích dobrý řezník a na jeho filmy jsem se vždycky rád díval. Ty nové už stojí vesměs za hovno, ale tohle je ještě z období, kdy mu to celkem šlo. Ta epizodka s Eskymáky sice byla spíš jen na splnění kvóty – nahota, ale po akční stránce si moc nemůžu stěžovat. Tedy hlavně úvodní bitka v hospodě byla dobrá. Závěrečná pasáž už byla dost přemrštěná, ale to byli stejně skoro všechny kousky, co jsem s ním viděl a i proto se mi tak líbili. ()

jonyyy

Steven je tu ještě v dobré formě, ale v Aljašce prostě nic nefunguje tak jak má: pověst a historie hlavního hrdiny, drsňácké řeči a dialogy obecně, zpomalené záběry, mystická, duchovní stránka, Michael Caine jako záporák. Možná až ten fylozofický závěr - částečně. Nepomatuji si, kdy kdy jsem se u Seagalovky tak nudil. 50% ()

• Záverečná scéna, kedy má Forrest Taft (Steven Seagal) príhovor o ropných spoločnostiach a znečistení ovzdušia, trvala pôvodne 11 minút. Nakoniec musela byť ešte pred uvedením filmu do kín upravená. (m.a.t.o.)
  • Natáčelo se od 18. května do 19. srpna 1993 ve státech USA – Aljaška, Washington, Kalifornie a Wyoming. (BMW12)
  • Steven Seagal v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)