S tajným posláním do Jižní Ameriky ve filmové verzi televizních příběhů MAJORA ZEMANA. Film tematicky navazuje na příběhy tv. seriálu "30 případů majora Zemana". Můžeme se tedy opět setkat s majorem Zemanem s podplukovníkem Žitným, majorem Hradcem i poručíkem Gajdošem. Děj filmu se odehrává v roce 1972 v kterési jihoamerické zemi a ukazuje činnost mezinárodní kontrarevoluční centrály, kterou však ústřední postava filmu - major Hradec - odhalí i za cenu nasazení vlastního života. Film byl z velké části natáčen na Kubě. Film je sestřihem seriálových dílů 27 a 28 "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista". (oficiální text distributora)

Eluin

U normálního filmu se člověku nesvírá kudla v kapse. "Zemankovky" jsou dosti nenormální filmy (seriálové díly).... Proč ta jedna hvězdička? Sám nevím, hezká příroda...hm... ()

Andronikos

Po akčných filmoch rokov osemdesiatych a v dnešnej dobe to vážne asi nie je najnapínavejší film, ale porovnanie s obstarožnejšími bondovkami by snáď zniesol. Ku komentovaniu tohto v podstate nesamostatného diela sa odhodlávam ale len preto, že mi nedá nereagovať na emotívne a vulgárne (Lima; "estébácký svině"; mimochodom, žiadne "svině" tu nevystupujú, asi tak, ako v dnešných filmoch medzi kladnými hrdinami väčšinou nevystupujú skorumpovaní policajti, čo neznamená, že filmovú produkciu paušálne zavrhnem, pretože neodráža realitu) a mylné či manipulované (Tosim; Hradec sa golf naučil v Kateřinské Hoře a to s pánom farárom!) výplody. ()

Kakho-oto

Beru tento film jako jakousi socialistickou bondovku. V rámci seriálu 30 PMZ patří dva díly, z kterých byl tento film složen, k tomu nejlepšímu v seriálu. Rukojmí má zajímavý děj, pár akcí (pro někoho trapné, podle mě určitě realističtější než např. ty z bondovek), výborné herecké výkony, krásné kubánské prostředí, hudbu pana Lišky. Exotický dobrodružný snímek pro který mám slabost. Protivníky československé StB zde jsou bývalí nacisté a ne naši lidé, kteří komunistům vadili. To jen pro ty, kteří hážou celý seriál do odpadu z politických důvodů a tvrdí, že ve všech dílech komunistické zlo vítězí nad demokraty a nevinnými lidmi. Jiří Hradec (Jelínek) říká, že se golf naučil hrát v Kateřinské Hoře s panem farářem. O Bartolomějské ani slovo... ()

FireTight odpad!

Nemyslete si, že filmu dávám odpad jenom z toho důvodu, že vznikl z Majora Zemana a že tam jsou STBáci a že jsou tam zlí imperialističtí agenti, které odhalí hodný socialistický major Hradec. Tak jednoduché mé hodnocení zase nebylo, i když možná... Rukojmí z Bella Vista totiž postrádá pro mne jednu z nejdůležitějších vlastností každého filmu - napětí a dobrý příběh, který dokáže zaujmout. Jenže tady mi všechny tyhle složky silně chyběly a tak mi bylo jedno, že Hradec zabil toho týpka na lodi, jak z toho byl pak celej zničenej nebo jak nakonec umřel, chci říct "statečně zahynul ve jménu ČSSR a ochrany socialistických zájmů" a já nevím co ještě. Zkrátka mi to celou dobu bylo úplně jedno a vlastně se divím, že jsem se díval do konce. ()

donkocicak

Spojení dvou epizod seriálu Majora Zemana. O nic lepší nebo horší než ty dva díly ze seriálu. Jen sestříhané, ale i tak moc dlouhé. Pro fandy dodávám, že film Rukojmí v Bella Vista obsahuje i jednu scénu novou, která se v oněch dvou epizodách neobjevila a byla natočena pro film dodatečně. Je to scéna se Zemanem, Hradcem a Žitným někde v garážích, snad pro větší dějový spád, nevím. Tento "kubovský" příběh mi nikdy nepřišel moc zajímavý. Nevím, proč byl v seriálu rozdělen do dvou dílů. Ani zkrácená filmová verze nepomohla. Je to nuda. ()

Godhaj

,,Nikam nepojedeš. Ztvrdneš tady!“ Tento film je vlastně jen sestříhanou verzí dvou dílů Majora Zemana, a to Rukojmí v Bella Vista a Poselství z neznámé země. Oproti dvěma seriálovým dílům se vlastně liší jen úplným závěrem, který vyznívá jinak, než v Majoru Zemanovi. Mně se tento dobrodružně špionážní snímek poměrně líbil. Je tak trochu v duchu bondovek, ale mnohem napínavější a s lepšími hereckými výkony. Ideologicky je to trochu ošemetné a je nutno se na dějovou linku koukat z velkého nadhledu, to však neubírá zábavnosti tohoto snímku. Z herců na mě nejvíce zapůsobila elegantní Maciuchová a také záporák Postráneckého, který by všechny ty bondovské strčil hravě do kapsy. ()

g.laudeo

Jako parodie na bondovky to není úplně zlé. Jirka Hradec, můj hrdina z dětství, jinak vysoký důstojník I. správy, je věru borec, jakému není rovno. Zejména coby námořník v bílém nátělníku a krátkých trenýrkách. ()

carl.oesch odpad!

Když už odhlídnu od ideologie a pokusím se tenhle jeden dvojdíl Zemana vzít jako čistě filmové dílo, nezbyde mi, než dát skutečně ten odpad. Východoevropští filmaři se snažili taky natočit bondovky. Někteří to udělali v rámci možností docela inteligentně (Poláci kapitánem klossem), jiní nudně (Rusové Stierlitzem v Sedmnácti zastaveních jara) a Češi? Směšně. Ty parodie na filmové žánry šly našim filmařům prostě líp. Viděl jsme v dětství dřív toto veledílo a teprve později bondovky (jednu zcela jistě dokonce ještě za bolševika v klubovém kině...) a musím konstatovat, že tohle je ušité přesně podle těch bondovek, včetně onoho exotického prostředí a celé řady motivů, včetně onoho hlavního - zajetí Hradce nepřáteli kdesi - v neznámé zemi. Bohužel, o charizmatu herců se nebudu vyjadřovat, pochválím snad jenom Hanu Maciuchovou, Jiřího Adamíru a onoho holohlavého (asi kubánského) herce. Tradičně děsivý je Milan Klásek, která měl latinské typy díky svému zjevu zabezpečené, ačkoliv jako herec nestál za nic a "neklame" ani Emil Horváth mladší svým tradičně hysterickým projevem.. Prostředí sice jakž tak, nicméně akční scény vesměs trapné a ideologie (spojení nacizmu s imperialismem a jejich bojem proti lidovládě S. Allendeho je tak trapně vykonstruované, že to opět bolí). Prostě tvůrci seriálu vykrádali, kde se dalo, přidali ideologickou omáčku a herci hráli, jak se od nich čekalo. Mimochodem, někteří zmiňují charisma Jiřího Jelínka. Kde a v čem? Skutečně někoho vzal tento pseudobond ve službách STB za srdce? Skutečně nekdo potlačoval slzy, když ho onen nechutný Američan Jan pohan dostal ve zdlouhavé přestřelcce, která nemá obdoby v socialistické kinematografii? No, na druhou stranu, proti podobně koncipovaným součástem Zemana (Modrá světla) to už není tak prvoplánově amateérské, na druhou stranu ta hloupá a nesmyslná zápletka....skutečně odpad. Nebo studijní materiál pro ty, kdo by se chtěli poučit, jak by se to za normálních okolností ani dělat nemělo. ()

Nerajohn

Známé spojení dvou případů majora Zemana, které mají být jakousi obdobou Jamese Bonda. Toho zde představuje elitní agent čs. rozvděky mjr. Hradec, který bojuje proti nacistům hodlajícím poškodit čs. vývoz a znárodněné chilské doly. Teda bojuje, většinu filmu je jako rukojmí jednoho nacisty v blíže neidentifikovatelné jihoamerické zemi a jeho kamarádi v pražské policii se ho snaží zachránit. Zase taková blbost to není, na tehdejší dobu je to i celkem akční a když se posoudí doba vzniku a ne zrovna špatné herecké výkony ( třeba Václav Postránecký a jeho slizký " kamarád " v Chile ), tak se to zkouknout dá. ()

miza odpad!

Tak takle pracovali komunističtí špióni.Jímá mne hrůza z této části seriálu o Zemanovi.Celé toje oničem a pro nikoho. ()

Pepi74

A mě se to líbí. Je to akční, naše sabotované lokomotivy bez kterých se Chile položí a agent Hradec. A snad ještě víc konspirátor Wunder Pepi Postránecký... Kanyzovi jsem to nezáviděl, zahrál si ve velké hře a nechtěl bych být na jeho místě v hotelu, kde byl fakt sám. A konečný útěk před úchyly v autě.. Super.. ()

Kontryhelka

Příjemné krimi z exotického prostředí. Dobře zpracovaná kriminálka,která jakoby neměla se Zemanem nic společného. Vynikající oddychovka a pěkný děj. ()

valinka

Za nádherné exteriery kubánské přírody a z nostalgie protože jako holka jsem měla tyto díly ráda byly horší ()