Epizody(4)

Chasidská Židovka opustí domluvené manželství a uteče z Brooklynu do Berlína, kde se jí ujme skupina muzikantů. Ale minulosti jen tak snadno neunikne. (Netflix)

Pajky3

Zajímavá sonda do komunity ortodoxních židů a příběh jedné mladé holčiny, která se ji rozhodla opustit. Vzhledem k tomu, že je to založeno na skutečném příběhu, tak to přináší opravdu zajímavý náhled do fungování takové komunity. Jeden z těch příběhů, který vás donutí vyhledat si pár věcí okolo, abyste si rozšířili vlastní obzory. Podle mě to fungovalo dobře a příběhově to pěkně odsýpalo, i když je pravda, že hlavní hrdinka to měla podezřele jednoduché od okamžiku, co se dostala do Berlína. To nic nemění na to, že Shira Haas si zaslouží chválu kritiky, která se jí za hlavní roli dostala. ()

zette

Na tento serial jsem se hodne tesil. O ortodoxnich Zidech se v mem povedomi toho natocilo jen o malo vice, jak o svedcich Jehovovych... A divak se rad podiva oknem do cizi kuchyne. Ja myslim, ze realie v serialu vypadaji autenticky. Skoda, ze pribeh je moc osobni, o divce, ke ktere jsem si od zacatku hledal cestu a uplne nenasel. Ale jinak dobry. ()

kocik1

Emociálně silný intimní příběh, kterému bohužel chybí přesvědčivé reálie. A tak jsem pořád přemýšlela, kde vlastně Ester spí a proč to nějak neřeší (vysvětleny byly 2 noci), zda se myje a mění si prádlo, kde bere peníze a z čeho platila v Německu doktora. Navíc Ester, která nebyla sama sebou v NY, není sama sebou ani v Berlíně, kde se s konzervatoristy seznámí úplnou náhodou a hned ví, co chce, a ví si rady, co a jak. Všude trefí a všechno je happy. Ne, ten příběh není dobře napsaný, měl skončit tím, čím začal, a to odchodem na letiště. Anebo měla být berlínská část napsaná úplně jinak, uvěřitelněji.Každopádně je ho škoda. 70% ()

octopuska

Vyvolená rasa, aspoň pro mě začíná zaujímat jedno z předních filmových míst v Evropě. Neortodoxní je další skvělou ukázkou, že to jde, když se chce. Je to velmi kontroverzní zamyšlení na téma ultraortodoxní židovská komunita. Hlavní hrdinka z této komunity utíká z nedotknutelné Ameriky do Evropy, konkrétně do Berlína. Působí to trošku komicky a přitažený za vlasy, protože v jisté době židé z Německa prchali, jak o překot. Němci milovali židy, jak cigáni práci. Jistý malíř s pověstným knírkem je nemohl, ani vystát a měl velkou potřebu od nich vyčistit svůj národ a začal trpět nehynoucí láskou k pracovním táborům, plynu a roztopeným pecím. Cítil z nich strach. Vždy měli moc, sílu, vliv a peníze. Ale zpět k seriálu. Esty je milá dívka, která svým neduživým zjevem ve mě vyvolávala soucit, už od pohledu a když se rozkryl náhled do její komunity, ani se nedivím, že vzala roha. Protože tyhle zhůvěřilosti může vymyslet jen totálně chorej mozek a já tohle nikdy prostě nepochopím. Všechno co je ultraortodoxní a ortodoxní je zhoubně bující nádor, který má většinou fatální následky pro ty, kteří to prostě nedají, je to život v pekle. Esty se z těch hrůz dokázala vymanit, aby se mohla svobodně nadechnout. Mohla si nechat narůst vlasy, mohla zpívat, normálně se oblíct.....zkrátka žít. Emoce se mnou cloumaly od začátku do konce a Esty mě několikrát dohnala k slzám. Shira Haas ji zahrála geniálně. A musím vzpomenout na Chalifát, který jsem prožívala stejně. Tyhle věci je potřeba vidět, aby jsme si uvědomili, jak se máme blaze, hlavně když jsme nasraní, jak je tady všechno na hovno. Svoboda je to nejcenější co máme. Tohle asi není moc košér komentář, ale já to tak vnímám. V tomhle bych nikdy žít nemohla a jsem ráda, že žiju tady. ()

jedna_vrana

Vo svete žijú ľudia v rôznych spoločenstvách, s rôznymi tradíciami a pravidlami. Nemusíme im rozumieť, dokonca môžeme nechápavo krútiť hlavou, ako môžu takto žiť. Väčšinou z presvedčenia, iný svet ani nepoznajú a mnohí sa vôbec necítia akokoľvek obmedzovaní či obmedzení, kvôli tomu, že žijú inak, ako zbytok Zemegule. Príbeh dievčaťa, ktoré sa však v prostredí, v ktorom je „doma“ cíti nešťastne. Ako budeme sledovať jej kroky, pochopíme prečo. Príbeh nekončí prekvapujúco, silným momentom je pieseň, ktorú sme si vypočuli v poslednej časti - spôsobila ozajstné zimomriavky. Zaujímavá herečka v roli Esther, svojej úlohy sa zhostila statočne a uveriteľne. Z mínusov - prekážala séria udalostí v Berlíne, boli zmesou až neuveriteľných náhod. Ale o to v príbehu nešlo. ()

UhLee

NETFLIX minisérie - (9/10). Neortodoxní je hrozně odvážné a to na něm cením ze všeho nejvíce. Navíc když je hlavní hrdinka Esty křehká a drobná, tak žasnete nad její odvahou a schopností bojovat s nehezkým osudem. Především chci vyzdvihnout, že něco takového vůbec vzniklo. Plno lidí včetně mě vůbec nevědělo, že taková komunita v New Yorku vůbec žije. Natož jaké jsou jejich tradice a způsob života. Pozoruhodné a zároveň děsivé. Respektuji tuto ideologii, ale jsem rád, že žiji v České republice, kde máme svobodu ve víře. Ten jejich jazyk je něco neskutečného a někdy to znělo až komicky, jak míchali angličtinu, němčinu a hebrejštinu dokupy. Menší počet dílů byl tady úplně akorát, protože to skončilo prakticky v tom nejlepším. Nejlepší epizoda: Epizoda 4 (E04) ()

Lachtaan

Formou těchto nábožensky směřujících projektů se rád dozvídám o nejrůznějších vírách, které jsou mi úplně cizí, ale hlavně se mnohokrát přesvědčuju, jak jsem extrémně vděčný, že nemusím v komunitě s takovými pravidly a zvyky žít. Plácal jsem se po hlavě už u bravurního Chalífátu, jak může být v dnešním vyspělém světě možné, že se v jistých koutech planety lidé stále chovají, jako kdyby žili před 5 stoletími, v případě Neortodoxní je šablona stejná, jen v jiném prostředí s jinak dosti obdobnými zvrhlými zvyklostmi. ()

Pavlínka9

Nebyla jsem si jistá, co zapínám, ale o to víc jsem si říkala, uvidíme - jak mě to zaujme, vtáhne..A doporučuji každému, kdo nemá zkušenost či vazbu na nějakou náboženskou skupinu, aby se na to podíval, protože je to silné. Hodně silné, neznámé, uvědomíte si v čem žijete vy a v čem mladá dívka, která má i v 21.století nalajnovanou budoucnost...Pro mě to bylo hodně náročné se na to dívat, protože s tímto nesouhlasím, nicméně - každá komunita prostě funguje jinak... ()

vyfuk

Obecně vzato je letošní rok zatím docela silná bída. Zde sice nedojde k nějakému výraznému obrození, ale jednoznačně je to progress. Jednoduché zachycení příběhu ženy, která chtěla zakusit svobodu s tím, že utíká mezitím z něčeho jako židovského ghetta. Vlastně to samo za sebe vydá, za delší celovečerní film. A jako, co si budeme, nečekají vás extrémní triky, novátorský přístup natáčení. Je to prostý příběh, zřejmě podle skutečnosti, který určitě člověka obohatí. Víc čekat nemůžete. Hlavní plus jsou místa Berlína, který vám toto dokonalé město připomene. ()

Jaro.Krafcik

Nič proti židom... každý máme svoje, ale toto ma nebavilo vôbec. Až na to že to malo iba 4 epizódy, ktoré boli fakt už aj na mňa dosť. Rovnako ako spomína viacero užívateľov moje hodnotenie bude nízke. Proste dráma kde sa dá hodnotiť iba výkon hlavnej predstaviteľky a prostredie New Yorku. 2* ()

zsn

Jejich asketismus a maximy mne chytají za srdce již řadu let. Více takové tvorby, je třeba osvětu judaismu, zaslouží si to po všem tom utrpení. Nikdo se nemůže divit jejich pevným rodinným hodnotám, ne po hyenismu, kterým si jako štvaná zvěř prošli. Odráží a bude se to nadále odrážet v jejich genech, po generace. Být vývrhelem ve společnosti defacto dodnes posiluje o to víc jejich komunitu. Mohli bychom se konečně snažit, chtít je pochopit a naslouchat jim. Samozřejmě jsou archaickou komunitou uprostřed moderního světa, mají mezi sebou výjimky, které se chtějí z jejich zvyků vymanit, protože vidí, že lze žít i jinak, nežijí někde v džungli jako nějací domorodci a láká je tak zakázané a pokrokové, exkomunikace je tak nevyhnutelná, to je ale na uvážení dotčených a my jako neznabozi nemůžeme jejich možná utiskování či bláznovství, chcete-li, hodnotit. ()

Anet21

⚪Z extrému do extrému - prísne židovské maniere sú tu vykreslené ako to, čo ženy (aj mužov) v komunite zväzuje, čo by ešte samé o sebe mohlo obstáť, zároveň je ale multikultúrny život v Berlíne, kde sa to po sebe váľa jedno cez druhé prezentovaný ako vrchol krásy života, ktorý treba zažiť.⚪Celý ten motív, prečo vlastne hrdinka uteká pred ,,minulým životom" by určite obstál lepšie, ak by sme aj ako diváci videli, aké krutosti sa hrdinke dejú - tu len musí prísne dodržiavať pravidlá, ostrihať si hlavu a nechce mať sex. Veď aj ten jej manžel je skôr prototyp chlapa, ktorý vyrastal v ,,škodlivom" prostredí a tak získal spoločensky škodlivé názory, nie je ani vyslovene charakterovo zlý, svoju ženu nechce biť, v závere by sa dokonca kvôli nej aj zmenil, no nie, hlavnej hrdinke nestačí nič z toho a odstrihne sa od neho, pretože ,,za starým životom treba spraviť bodku." Hmm, logické, hlavne, ak ste tehotná žena bez práce, domova a rodiny, oplatí sa odstrihnúť od niekoho, kto by mi mohol relatívne pomôcť.⚪Taktiež som absolútne nepochopila nevyužitý potenciál motívu, kedy v závere mohla hrdinka manžela presvedčiť, aby sa odsťahovali a žili spolu iný život, čo by podľa jeho charakterového vývinu možno aj šlo, ale nie, rozumnejší krok bolo začať si s no name Nemcom, ktorého som spoznala pred pár týždňami. A ten motív, že v multikulti spoločnosti je každý milý a hneď, aj neznámemu človeku, pomôže už radšej nechám bez komentára.⚪ To je, ako keby ste vzali príbeh z Bez dcéry neodídem, ale vyškrtli to, že ju manžel bije, je despota, sociopat a Moslim, a nechali len premisu, že manželka chce nutne od neho odísť, lebo sa jej nepáčia striktné zvyky. Tiež by ste dostali niečo podobné.⚪ ()

Hanys_

Člověk se leccos dozví o způsobu života ortodoxních židů. V tomhle fakt silné a dobré, horší pak u scén z Berlína. Tam těch náhod a situací jak z laciného filmu bylo trošku moc. 7.5/10 ()

Maura

Veľmi zaujímavý námet a presvedčivé herecké výkony robia z Unorthodox prudko pozerateľnú záležitosť. Mám rada príbehy inšpirované skutočnosťou, hoci v tomto prípade sa príbeh odkláňa od pôvodnej zápletky, aj od pomerov v skutočnej komunite vo Williamsburgu. Najvyššiemu hodnoteniu bráni rozprávková nemecká zápletka a vyvrcholenie. Najsilnejšia zložka seriálu je vzťah manželskej dvojice, kde tvorcovia netlačia na pílu a vykresľujú ho veľmi citlivo a uveriteľne. ()

Klara

Nesmírně zajímavá minisérie, která člověka nutí koukat v kuse, ani jeden díl si nemůžete nechat na později, protože je to jednoduše tak návykové. Skvělý vhled do této kultury, myslím si, že mnoho věcí se člověk dozví poprvé a bude nad nimi až žasnout. Výkon hlavní herečky neskutečný. Velké doporučení! ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD