Poslední představení

• Česko Poslední filmové představení (více)

Příběh městečka, kde nikdo nechtěl zůstat. Na začátku 70. let zaznamenal Hollywood svůj zatím poslední umělecký rozmach. Jedním z nejdiskutovanějších filmů té doby se stalo Poslední filmové představení režiséra Petera Bogdanoviche (nar. 1939). Někteří kritici ho dokonce označili za „nejlepší filmový debut od Občana Kanea“, neboť netušili, že režisér už má za sebou jeden hraný film, natočený pro Rogera Cormana (Terče z roku 1967 s Borisem Karloffem v hlavní roli hororové hvězdy, která silou své osobnosti zlikviduje sériového vraha). Dějištěm je texaské městečko Anarene v roce 1951. Vítr se prohání jeho prázdnými ulicemi a ti lidé, kteří tu ještě bydlí, nacházejí rozptýlení v místní hospodě s hernou a ve starém kině. Obojí vlastní Sam, zvaný Lev, svědomí městečka a jeho obyvatel, který ještě pamatuje dávno minulé dobré časy. Jeho chráněnci, kapitáni školního fotbalového týmu Sonny a Duane se snaží užívat si života v pomalu umírajícím městečku. Jeho zánik symbolizuje poslední představení v místním kině, kam už skoro nikdo nechodí, protože většina lidí má doma nový druh zábavy – televizi. Zánik kina znamená nejen zánik posledních zbytků místní kultury, ale také zánik komunikace mezi lidmi. Bogdanovich natáčel na černobílý materiál (vynikající kamera veterána Roberta Surteese) a místo konvenčního hudebního doprovodu použil řadu dobových nahrávek (zejména písničky Hanka Williamse), což se od té doby stalo běžnou praxí. Mezi hereckými výkony nezazní jediný falešný tón. Vynikají zejména westernový veterán Ben Johnson (Sam Lev) a Miss Chicago z roku 1946 Cloris Leachmanová (trenérova manželka Ruth), kteří za své kreace obdrželi Oscary, ale také oba mladí představitelé Timothy Bottoms (Sonny) a Jeff Bridges (Duane), pro něž film znamenal první velkou hereckou příležitost. V úloze Jacy debutovala modelka Cybill Shepherdová, jejíž intimní vztah s Bogdanovichem během natáčení negativně ovlivnil jeho i její další kariéru. (Česká televize)

bolan

Nejde o žádné veledílo, ale je to kvalitní matroš bez konce a bez začátku, o životě na americkym zapadákově v 50-tých letech, poukazujících hlavně na charaktery lidí. Jinými slovy: každej má svý trable. I přes svoji délku a záměrnou absenci obsáhlejšího děje, mě to bavilo. ()

Horak

Skvělý snímek se skvělou Cybill Shepherd v roli Jacy, nejzákeřnější dívčí filmové mrchy, s kterou sem měl na filmovém plátně čest.(MFF KV 2007) ()

Saur.us

Tíživý film z tíživého prostředí černobílého texasu 50. let. Velmi pěkné spojení klasického hollywoodského stylu (zvlášť osvětlení je velmi znatelné) znásobeného černobílým obrazem s modernějším přístupem kinematografie americké nové vlny. Samotný obsah, zachycující tehdejší znuděnou mládež, nejvíce vystihuje postava zahraná Cybill Shepherd, která svůj debut zvládla na hvězdičku. ()

junxi91

Takový skromný obyčejný snímek, sledující romantický, sexuální a společenský život několika krásných dospívajících obyvatel jednoho chudnoucího malého městečka Anarene v Texasu. Černobílý snímek, ve kterém se jakoby nic neděje, ale hlavní postavy se potýkají s problémy dospíváním, se začátkem padesátých let a s tím související proměnou společnosti okolo nich. Rok 1951 a Sonny Crawford a Duane Jackson jsou dva frajírci, hezounci, kámoši a středoškoláci v upadajícím ropném městečku Anarene. Duane chodí s krásnou blondýnou Jacy Farrowovou z bohaté rodiny. Sonny se zase rozchází s ne tak hezkou Charlene Duggsovou, protože s ním nechce souložit, a je tajně zamilovaný do Jacy. Na vánočním plese je Jacy pozvána Lesterem Marlowem na párty v domě Bobbyho Sheena, bohatého mladého muže, který je podle otce Jacy lepší partií než Duane. Na tom samém večírku se dá Sonny dohromady s depresivní, ale zachovalou manželkou jeho středoškolského trenéra Ruth, od kterého dostal za úkol jí tam doprovázet. Jacy zalže Duanovi a jde na ten večírek k Bobbymu Sheenovi, kde se koná nahá párty v bazénu, na které se Jacy svlékne na skokanském můstku u bazénu, plného naháčů. Na tuhle scénu jsem se díval opakovaně. Pak to na ní zkouší Bobby v kuchyni, ona by s ním klidně šla, ale on nechce píchat s pannami. Skupina hochů včetně Duana a Sonnyho vezme svého mladšího, mentálně postiženého kamaráda ke staré tlusté prostitutce, aby už také nebyl panic. To se moc nepovede, Billy vleze k té kurvě do auta a vyleze s rozbitým nosem. Ve městě provozuje hernu s kavárnou, kino a bazénovou halu jistý Sam „The Lion“, kterému se nelíbí, jak hoši zacházejí s Billym. Zakáže skupině vstup do svých zařízení, což jsou jediné zdroje zábavy ve městě. Pak si ale Sam všimne, že Sonny se k Billymu chová hezky a pozve jej zpět do své kavárny na cheeseburger. Následuje Silvestr, během kterého se Duane a Sonny vydávají na výlet do Mexika, a Sam jim dá nějaké prachy na cestu. Po návratu o dva dny později se chlapci dozvědí, že Sam zemřel na mrtvici. V závěti odkázal kino dámě, která provozovala prodejní stánek, kavárnu servírce Genevieve, 1000 dolarů synovi kazatele jménem Joe Bob Blanton a bazén Sonnymu. Jacy pozve Duana do motelového pokoje k sexu, ale on nemůže dosáhnout erekce (nechápu) a on se slovy, že neví, co se stalo odchází. Pokusí se o to znovu, opět to nevyjde a Jacy se s Duanem rozejde. Pak se Jacy dozví, že Bobby se oženil s jinou dívku. Jacy je znuděná a odmítnutá, a tak se nechá vyprcat od drsného předáka jménem Abilene, který pracuje pro jejího otce a také je milencem její zachovalé matky Lois. Jacy zdědila neposednou číču po své zkunděné matce. Abilene je pak k Jacy dost chladný. Pak si Jacy se svou matkou postěžují na to, jak jsou muži chladní a jak je Jacyn otec Gene milý. Ach ty ženský. Duane je smutný kvůli rozchodu a rozhodne se pracovat jako drsňák na ropném vrtu v Oděse v Texasu, které je od Anarene dostatečně vzdálené. Jacy se pak zaměří na Sonnyho, který beze slova opustí Ruth a sní o svatbě se svou pravou láskou. Duane sevrací domů ve zbrusu novém autě Mercury, a pohádá se se Sonnym kvůli té čubce Jacy. Dojde k bitce, během které Duane udeří Sonnyho do oka lahví od piva. Místní obyvatelé je od sebe oddělí a Sonny je hospitalizován. V nemocnici se ho pokouší navštívit Ruth, ale on předstírá spánek. Jacy navrhuje Sonnymu utéct a vzít se v Oklahomě, a pak jedou na líbánky k jezeru Texacoma. Jacy však shánějí jejich rodiče, a tak mladý páreček vystopuje a odvede policista státu Oklahoma na nejbližší policejní stanici, kde čekají její rodiče. Gene nechá Sonnyho na místě a odveze si svou dcerušku domů. Sonny jede domů s Lois a dozví se od ní, že Sam byl v mládí její jediná skutečná láska, což potvrzuje příběh, který jim kdysi vyprávěl Sam na rybách. Manželství je anulováno a čas plyne dále. Poslední noc Duanovy dovolené v městečku se s ním Sonny chce usmířit, což se povede. Sonny mu řekne, že Jacy odešla na vysokou školu do Dallasu a už se nevrátila. Kino v městečku se kvůli malé návštěvnosti zavírá. Majitelka z toho viní nástup televizní zábavy a také vlastní nedostatek obchodního ducha. Posledním promítaným filmem je western Červená řeka s Johnem Waynem. Druhý den ráno doprovodí Sonny Duana na autobus, a Duane mu dá klíče od svého Mercury, aby se o něj postaral. Sonny zase prozradí, že s Jacy nikdy nedorazili do motelu. Pak Sonny otevře bazénovou halu a slyší z nedaleké ulice brzdit náklaďák. Náklaďák srazil Billyho, u jeho těla leží koště a kolem jsou měšťané, kteří obviňují Billyho z toho, že je hloupý a nedbalý. Sonny jim nadává za to, jak se chovají, a odnese Billyho tělo do domu na schodiště a zakryje jeho tvář bundou. Sonny je deprimovaný svým současným životem, nejprve odjede ve svém otlučeném náklaďáku za město, ale nakonec najde utěšení u depresivní Ruth. Film o těžkostech dospívání, o hezkých mladých lidech, kteří to mají vždycky těžké a o jednom městečku, kde věci přestávají být takové, jaké bývaly a do kterého pomalu přichází úpadek a krize. Jacy byla fakt kunda, ale zase to byla strašná kráva, která se chtěla nechat odpanit od Duana jen proto, aby s ní pak chtěl píchat chlapec z bohaté rodiny. () (méně) (více)

Tanner

Pěkný film zachycující dospívání jedné generace na americkém maloměstě 50. let. Ve společnosti, kde kina padají za oběť televizi, tito lidé pořádně nevědí, co se sebou, a příchozí dospělost toho v tomto směru příliš nemění. Kamera je pěkná, herci také dobří a atmosféru dokresluje soundtrack (co jim ten Hank Williams musel dát, že tam jeho jméno zazní asi 8x? :). Z herců se mi nejvíce líbil Jeff Bridges a samozřejmě Cybill Shepherd, jež byla tak přsvědčivá, že bych jí skoro podezíral, že taková mrcha musí být i v civilu. ()

Freemantle

"Poslední představení" je film, který mě celé dvě hodiny nechal naprosto chladným a ničím, krom hereckých výkonů T. Bottomse a C. Shepherdové, nedokázal zaujmout. Příběh není jednoduše žádný. Postavy se bez jakéhokoliv hlubšího smyslu prolínají před kamerou, hudba člověku začíná už v polovině lézt na nervy... Naprosto zbytečný a nudný film, který hraničí s odpadem. ()

Marat

Určitě velmi pohledný filmek. Jen závěr mě trošku zklamal. Každopádně film doprovázela skvělá country muzika, herecké výkony byly určitě chválihodné. Film asi na svou dobu byl dost odvážný - je o tématu, které ještě nedávno bylo tabu. Potěšila mě i původní píseň Blue Velvet:-) Film zasazený do vidlákova, kde čas se zastavil má taky kouzlo sám o sobě. ()

Doutas

Film o dospívání v malém ospalém texaském městečku, kde jediné povyražení skýtá omšelé kino, zaplivaná kulečníková herna a občasná venkovská tancovačka. Čím je Bogdanovichovo Poslední představení výjimečné je svým důrazem na budování atmosféry a vývoj postav. Děj je upozaděn, bez zápletky a nesměřuje k žádné výrazné pointě. Přestože film místy evokuje „ennui“ maloměstského života svým stejně pomalým jednotvárným tempem, tak díky skvěle propracovaným a zahraným postavám vůbec nenudí. ()

SAINTS

Bogdanovich natočil takmer dokonaly film ktory sa odohrava v malom meste kde si v Texase.Velmi dobre ukazal prechod zo školy do bežneho života kde sa končia beztarostne dni a tento prechod môže byt aj poriadne bolestivy.Nič už nebude take ako predtym.Smutny,nostalgicky film ktoremu svedči čiernobiela kamera a vyborneho vystihnuta atmosfera toho obdobia. ()

Jevablo

Viděno ve Varech a atmosféru to má parádní (nemyslím Vary, ale film). Asi nejvtipnější tu je účast budoucích velkých hvězd (Bridges, Shepherd) v rolích dejme tomu ne úplně nejdůstojnějších (Bridges namyšlený frajírek, Shepherd maloměstská slepice). Největší přínos je pak takový "neamerický styl točení" - tj. režisér opustil všechny konvence a točil si prostě, co chtěl, žádný cenzor mu zjevně neříkal - tohle se nehodí, to mládež vidět nesmí apod. V závěru i hodně nostalgické. Minusem je pomalejší tempo filmu, prostě na něj musí být nálada (kterou máte třeba proto, že jste si ten lístek poctivě vybojovali v sedm hodin ráno u pokladen u Termálu:-)) ()

demovka

Je to takový oddechový film o mladých lidech, kteří se snaží nějak vypadnout z amerického venkova. Píší se 50sátá léta a místo, kde chcípl pes. Zachraňuje to pár lidí, kteří ještě žijí a mají co dát. Uprostřed nich je mladý hlavní hrdina. Je to hodný kluk, bohužel, patří k těm, kteří na svou dobrou povahu doplatí. Postupně přichází o všechny úžasné lidi kolem sebe a sám z toho nevytěží ani dívku, kterou miluje. Zůstává sám. Nejvíce výrazná je Cybill, hraje mrchu opravdu dobře. ()

JimWalker007

Ak sa pozriem, čomu všetkému dám štyri hviezdičky, tak potom mi iné nezostáva iba nasoliť plnú päťku tejto atmosferickej snímke. Za oponou prachu a ospalosti sa v zapadnutom mestečku prepletajú osudy ľudí plných túžob a emócií tak sugestívne, že diváka úplne vtiahnu do deja. Herecké koncerty vtedy ešte mladých hercov - Bottomsa, Bridgesa a sladko jedovatej Cybill Shepherdovej. ()

Honey007

Po filmové stránce je to opravdu skvostný kousek - americké retro 50. let v černobílém provedení vás doslova vtáhne do té doby. Ospalé texaské městečko a parta maturantů sbírající první životní zkušenosti. Kamera, kostýmy, střih a hudba, všechno naprosto funguje. Co u mě nezafungovalo je nalazení celého filmu, respektive jeho účelná rezignace na příběh. Po pocitové stránce jsem se totiž s náladou Petera Bogdanoviche zcela minula. Už zhruba po třetině filmu mi začala chybět příběhová linie, která by příběhu dávala řád a se kterou bych se mohla ztotožnit. Nicméně uznávám, že tento typ filmů není zrovna mým šálkem kávy a country hudbu opravdu nemám ráda. 60% ()

Ardath

Poslední představení je zvláštní, smutný závan nostalgie. A rozhodně sílí s každým dalším zhlédnutím. ()

Zemřel Peter Bogdanovich

28.01.2021

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)