Poslední představení

• Česko Poslední filmové představení (více)

Příběh městečka, kde nikdo nechtěl zůstat. Na začátku 70. let zaznamenal Hollywood svůj zatím poslední umělecký rozmach. Jedním z nejdiskutovanějších filmů té doby se stalo Poslední filmové představení režiséra Petera Bogdanoviche (nar. 1939). Někteří kritici ho dokonce označili za „nejlepší filmový debut od Občana Kanea“, neboť netušili, že režisér už má za sebou jeden hraný film, natočený pro Rogera Cormana (Terče z roku 1967 s Borisem Karloffem v hlavní roli hororové hvězdy, která silou své osobnosti zlikviduje sériového vraha). Dějištěm je texaské městečko Anarene v roce 1951. Vítr se prohání jeho prázdnými ulicemi a ti lidé, kteří tu ještě bydlí, nacházejí rozptýlení v místní hospodě s hernou a ve starém kině. Obojí vlastní Sam, zvaný Lev, svědomí městečka a jeho obyvatel, který ještě pamatuje dávno minulé dobré časy. Jeho chráněnci, kapitáni školního fotbalového týmu Sonny a Duane se snaží užívat si života v pomalu umírajícím městečku. Jeho zánik symbolizuje poslední představení v místním kině, kam už skoro nikdo nechodí, protože většina lidí má doma nový druh zábavy – televizi. Zánik kina znamená nejen zánik posledních zbytků místní kultury, ale také zánik komunikace mezi lidmi. Bogdanovich natáčel na černobílý materiál (vynikající kamera veterána Roberta Surteese) a místo konvenčního hudebního doprovodu použil řadu dobových nahrávek (zejména písničky Hanka Williamse), což se od té doby stalo běžnou praxí. Mezi hereckými výkony nezazní jediný falešný tón. Vynikají zejména westernový veterán Ben Johnson (Sam Lev) a Miss Chicago z roku 1946 Cloris Leachmanová (trenérova manželka Ruth), kteří za své kreace obdrželi Oscary, ale také oba mladí představitelé Timothy Bottoms (Sonny) a Jeff Bridges (Duane), pro něž film znamenal první velkou hereckou příležitost. V úloze Jacy debutovala modelka Cybill Shepherdová, jejíž intimní vztah s Bogdanovichem během natáčení negativně ovlivnil jeho i její další kariéru. (Česká televize)

lamps

Mé první setkání s Bogdanovichem, a hned bych o něm mohl psát celé slohy. Silně přehlížený klenot, který báječně a účelně oživuje tranzitní období americké kultury a svou formu zasazuje do kontextu neohollywoodské i evropské filmové moderny. Film nemá na první pohled motivačně sevřený příběh a nesměřuje za jediným velkým cílem, nýbrž se blazeovaně vznáší mezi postavami a soustředí se na zachycení okamžiků - nikoli ledabylých a čistě všedních, ale při nejmenším symbolických, skrze něž reflektuje společenské změny a ono období přechodu. Stabilním bodem je kinosál a herna v jinak nudném zapadlém městečku, které vede stárnoucí Lev Sam, jenž ve svém kovbojském obleku a se svou životní moudrostí představuje pro mladé i pro samotné vyprávění odezvu starých časů nejen filmové morálky. A skutečně, zpočátku se jeví i celkem nevinné svléknutí u bazénu s partou vrstevníků jako zahanbující akt, zatímco posléze a po přesunu mladistvé fascinace z promítání filmů na fascinaci opačným pohlavím se uvolňují nahodilé milostné pudy a morální lhostejnost, mladí prchají před rodiči ve stylu Rebela bez příčiny, otupělí svědci nejsou schopni emocionálně reagovat na zabití nevinného chlapce a jedna z hlavních postav nakonec odjíždí na plnění armádních povinností, čímž se stvrzuje konec idylických hrdinů ve stylu Johna Waynea a nástup deprese a krize společenské osobnosti v éře války ve Vietnamu. Mladí neví, co si s životem počít, a jejich Poslední filmové představení o tom vypovídá zároveň nadčasově, neboť se ve zdejších sexuálních pohnutkách zaručeně musí 'najít' i budoucí generace, a také hodnotně z pohledu historického cinefilního odkazu a dokonalého vzkříšení amerických padesátých let. A hodnotná je jistě také účast Cybill Shepherd, která je snem všech nadržených puberťáků v ospalých texaských městech (a vlastně i všude jinde). 90% ()

Aky

Příjemné retro celkem nic moc o čem, ale nabízející hezké pokoukání. Případná country muzička z filmu dělá pohodovou záležitost. ()

Disk

Neuvěřitelně geniální snímek, do kterého jsem se zamiloval po prvním zhlédnutí. Hanka Williamse bylo možná více na můj vkus, nicméně skvělé herecké výkony a podmanivou kameru a režii nelze filmu odepřít. Jedinečný zážitek. ()

misterz

Ostal som ako obarený, toľko clivoty a pocitu stiesnenosti v jednom filme sa len tak nevidí. Sledovať ako sa z filmu postupne vytráca radosť a bezstarostnosť žitia, nebolo veru jednoduché. Miestami ma riadne stislo na hrudi. Miesto nich sa postupne vkrádali do deja pocity opustenosti, márnosti a bezútešnosti. A to veľmi umne a príhodne načasované. Skrátka jedinečná atmosféra panuje v tomto filme, ktorá zalieza až pod kožu. Nuž, čas sa nedá zastaviť, raz sa všetko dobré skončí, ostanú len spomienky a nostalgia. No tie ten pocit prázdnoty ešte viac zhoršia.... Smutná myšlienka, no pravdivá. Jednoznačne ide o Bogdanovichov vrchol. ()

Vančura

Skvělý film, který nestárne. Film rezignuje na vyprávění nějakého příběhu a na místo toho se soustředí na život několika postav v ospalém americkém zapadákově v době raných 50's, což tak nějak předznamenává vyznění celého snímku - běžný člověk ho nejspíš vyhodnotí jako černobílou nudu, kde se nic neděje. Je samozřejmě otázka, nakolik se režisérovi podařilo natočit film o ubíjejícím životě v zapadlé díře, aniž by sám jeho film byl ubíjející a nudný, ale to je spíš záležitost individuální divácké vyladěnosti. Osobně se musím po zhlédnutí tohoto Bogdanovichova filmového majstrštyku ptát, nakolik je člověk skutečně determinován místem a dobou svého dospívání a kde je hranice mezi svobodou žít po svém a osudovou předurčeností rodné hroudy. Báječný film s okouzlující 21 letou debutující Cybill Shepherd - už jen kvůli ní stojí ten film za vidění. UPDATE 30. 6. 2015 - Film mě na druhé zhlédnutí bavil trochu méně než prve a asi jsem se musel do jeho dokoukání trochu nutit, ale stejně si pořád myslím, že je to výborný film, který si 4 hvězdy zaslouží. Osobně mě na něm vyloženě překvapuje přemíra sexu, s kterou se zde člověk setká - na svou dobu je to po této stránce velmi odvážny snímek. a nelze mi než litovat, že stejnojmenná literární předloha Larryho McMurtryho nebyla dosud přeložena do češtiny - po druhém zhlédnutí její filmové adaptace soudím, že to by vůbec nemuselo být marné čtení. Celá řada scén je strašně silná a v kombinaci s dokonale zvoleným soundtrackem a černobílou kamerou se podle mě Bodanovichovi podařilo na začátku 70's vytvořit iluzi 50's, jako možná už nikomu po něm - s tím rozdílem, že kdyby tenhle film vzniknul o 20 let dřív, určitě by v něm nebylo tolik sexu. ()

Goldbeater

Zvláštní, smutný závan nostalgie. Jako okamžik života zaznamenaný na černobílý polaroidový snímek, který už dávno odvál vítr a dneska leží pod prachem zašlých vzpomínek. Radosti i bolesti jednotlivců, o nichž by zdánlivě byla škoda mluvit, přitom jejich příběh budete sledovat napjatě a jedním dechem, jako by se vám odehrával přímo před očima. Neskutečně živoucí podívaná, která rozhodně sílí s každým dalším zhlédnutím. Bogdanovich uměl zaznamenat esenci prostředí a doby. ()

k212

Texas, začátek padesátých let, Zapadákov ... a v něm obyvatelé ustrnutí v bezvýchodných stereotypech všedního dne, kteří by mohli být kýmkoliv z nás. Mládež lačnící jen po jednom a onom, jak si na zadním sedadle rozhrkaného bouráku nebo v levným hotelu zasouložit. Jenom zdroje jsou trochu omezené, neb představa mladých dam je lehce upjatá a pokrytecky zdeformovaná ... nejprve svatba a pak sex, takže pánové využívají služeb místní šlapky, v horším případě krav na pastvině. V centru všeho dění se nacházejí 3 mladí lidé - Sonny, Duane a Jacy. Oba mladíci jsou z nuzného prostředí, životem se protloukají jak to jde, dívčina je ze zbohatlické rodiny. Sonny je tak trochu idealista a lidumil, Duane rváč a dříč. Jeden řeší svoji mladickou frustraci vztahem s postaší dámou (manželkou tělocvikáře, který spíš upřednostňuje zadky mladých kluků než náruč své ženy), druhý s lehce naivní, avšak vypočítavou, a později i manipulativní Jacy. Jenže dnům v chodbách střední školy už odzvonilo a je třeba vyjít ven do života. Což zapříčiňuje první tvrdší srážky s nudnou realitou života, které se mění ve více než bolestné dospívání. A postarší okolí jim to příliš neulehčuje, snad s vyjímkou místního kovboje Sama, který je tak trochu mentorem, a přímou servírkou v místním bistru. Časem vznikají konflikty i v kdysi dobrém kamarádství, obzvlášť ve chvíli, kdy se mezi mladíky postaví Jacy, která svojí pitomoučkou revoltou vůči rodičům (manipulativní rádoby-svatební akce) zapříčiní bezprostřední akt násilí. Vedle mladých hrdinů nás oslovují i vedlejší dospělé role, obzvlášť zaujme matka Jacy, která nutí dceru udělat stejnou chybu, kterou sama učinila.Ta cynicky glosuje nastávající situace, byť tvrdě, tak za jejími slovy nacházíme bolestné zklamání s vlastním životem. Tohle všechno pod taktovkou Petera Bogdanoviche, s černobílou syrovostí, bezsoudtrackovou drásavostí (jediná hudba, co ve filmu zazní je ta z jueboxu nebo z rádia), s přesnými výkony hlavních i vedlejších rolí a bezradně realistickou skoro pointou. 85% ()

Snorlax

Pomalu a líně plynoucí film se v závěru vydá se s svým divákem na tobogán a pod palčivým heslem, že nic není jako dřív, ho umlátí do vrcholné deprese. S Bogdanovichem jsme spolu hledali delší dobu cestu, nyní jsme se konečně potkali. Jen musím říci, že ta společná cesta je značně bolestivá. ()

Anderton

Bogdanovich vytvoril krásnu atmosféru texaského mestečka pomocou čiernobielej kamery. S neuveriteľnou úprimnosťou zachycuje jednoduché aj komplikované vzťahy miestnych obyvateľov, ich strasti a radosti, ich typické malomeštiatstvo. Veď to poznáte. Chcelo by sa povedať, ako zo života. Čo je pojem v súčasnom mainstreamovom filme pomerne vzácny. Súčasný divák sa môže tešiť zo sledovania nastupujúcej slávnej hereckej generácie na čele s Jeffom Bridgesom alebo Cybill Shepherd. ()

nascendi

Po opakovanom sledovaní Posledného filmového predstavenia nemám najmenší problém pridať hviezdičku na plný počet. Tento film, prakticky bez deja, s výbornými hereckými výkonmi mladých debutantov, neuveriteľnou atmosférou ospalého texaského mesta, všadeprítomnou kamerou a nápadito použitým čiernobielym filmovým materiálom vo mne zanechal nezabudnuteľný dojem. Ani sa nečudujem, že sa Petrovi Bogdanovichovi už nikdy nepodarilo zopakovať dielo porovnateľných kvalít. V niektorých komentároch je film prirovnávaný k viacerým iným filmom, ktoré som buď nevidel alebo sa s prirovnaním nestotožňujem. Ak by som ja mal vyjadriť aký film mi Posledné filmové predstavenie pripomenulo, tak sú to Lucasove Americké graffiti. Ale neviem to odôvodniť. Iba taký dojem. ()

Willy Kufalt

...aneb po Papírovém měsíci moje druhé zalíbení v tvorbě Petera Bogdanoviche. Opět černobílý retro snímek nezávislého ražení, opět jedinečná atmosféra, tentokrát v mozaice osudů povětšinou dospívajících kluků a dívek uprostřed texaského městečka s kinem. Navzdory pomalému tempu od začátku silný pocitový zážitek. Když jsme na začátku v místní hospodě, z obrazu ke mě pronikal i ten zapáchající kouř, v závěru uprostřed pohnutých emocí a valícího se větra silnicí cítit i ten vítr. V pozadí pravidelně hrající country muzika, která tu atmosféru krásně podbarvuje, i vánoční koledy jsou tu hezky zaranžované do texaského country rytmu! :) Působivé emoce v řadě scén, rozehrané často už jen mimikou herců, obyčejné zážitky mladých lidí, prožívajících slasti i strasti spočátku bezstarostného mládí, později zlom, nenávratné změny, trpké dohry... a závěr, ve kterém jsem mohl na uhrančivé Cloris Leachman oči nechat. Nutno však dodat, že tady jsou excelentní herecké výkony ze strany snad všech zúčastněných a naštěstí mají co hrát, protože s přibývajícími minuty jde psychologie postav skutečně do hloubky. Jo, to byla vážně zlatá filmová éra, kdy podobné umělecké snímky mívaly ještě většinou propracovaný i scénář včetně psychologie postav a nesázely z větší části jen na ohromující dojem z toho vizuálu. [90%] ()

Chrustyn

Opravdu velice povedený snímek s mladým Bridgesem a spoustou dalších vynikajících herců. Film stojí převážně na hercích a povedené atmosféře zapadlého maloměsta a mě samotného překvapilo, že jsem se od něj nemohl odtrhnout. ()

classic

Royal Theatre je miestnym kinom, malého mestečka Anarene v Texase, kde sa mimochodom nič nedeje, ak nepočítam vzťahy mladých ľudí, kde v strede pozornosti je atraktívna, sexy Jacy Farrow. 20. ročná kurvička, pri ktorej sa každému automatický postaví, a ona si je toho vedomá, že dokáže zneužiť svojich nápadníkov, ktorí nakoniec dopadnú tak nejak, na psí tridsiatok. Tými uchádzačmi sú mladí maturanti, Sonny Crawford a Duane Jackson + bude mať niekoľko flirtíkov. Vlastne, dá sa povedať, že aktuálne chodí s Duanom, Sonny sa akurát rozišiel so svojou frajerkou, s ktorou slávi výročie, pričom sa Sonny pokúša pretiahnuť frajerku v aute, čo ona zastaví, a tým pádom sa vzťah ukončí. Sonny nemá núdzu o ženy, ak môžem započítať, skúsenú štyridsiatničku Ruth Popper, ktorá je ženou Sonnyho kouča, ktorý mu prikáže, aby zaviezol jeho ženu... Hm, to nemal robiť, vekový rozdiel nie je prekážkou. ...Teraz prichádza pekná scéna... Jacy sa vytratí z vianočného večierka, s istým Lesterom pôjdu na párty, kde platí pravidlo : „Každý nováčik sa musí povinne vyzliecť do naha, pričom párty je v plnom prúde, všetci sú nahí v bazéne, samotný Lester tento výcvik absolvoval minulý rok, teraz ostáva Jacy, ktorá sa spočiatku hanbí, ale vyzlečie sa pekne ako ju Pán Boh stvoril, a začne si s usporiadateľom, Bobbym Sheenom, ktorý je poriadny kurevník ! Medzi Duanom a Jacy to už nie je ono, lebo zlyhal vtedy, keď nemal, nepostavil sa mu, tak zbohom, Duane...! V brilantnom snímku taktiež mladého režiséra a scenáristu Petra Bogdanovicha, sa riešia vzťahy medzi mladými ľuďmi, situovaného na začiatku 50. rokoch, 20. storočia v malom zapadnutom mestečku, kde občas dochádza ku konfliktom, a to preto, lebo mladí sa nevedia spratať do kože, tak vtedy musí Sam the Lion vytasiť zbrane, ktorými všetkých nespratníkov postaví do pozoru ! Bogdanovich môže byť rád ako blcha, že má k dispozícii mladých - talentovaných hercov, ako sú T. Bottoms, J. Bridges, kde najmä Timothy predvádza neuveriteľné kreatívne herectvo, Jeff je taktiež sopliak, ktorý je dnes niekde inde ako Bottoms, ale vo filme exceluje prvý zmienený mladík, Cyrill Shepherd sa vôbec nepresadila, ale je v snímku krásna, všetci sú vo veku okolo 20. rokov. Oscarové výkony predvádzajú Ben Johnson ako Sam, kde je o niečo lepšia Cloris Leachman, áno, je perfektná ! , je možnosť vidieť Ellen Burstyn, ktorú som zo začiatku nespoznal, alebo mladý Randy Quiad, ktorý sa tu mihne na pár sekúnd. Ešte rád by som spomenul postavu Billyho, mladého mentálne zaostalého chlapca, mimochodom bol bratom v skutočnosti postavy Sonnyho, alias Timothy Bottoms, stále si vravím: Bottoms..., kde som počul už to meno, či skôr slávny film ? Apocalypse Now, je filmom, kde si zahral práve tento chlapec Billy ! Zaujímavé, však ! Film má výhodu v tom, že dokonalo vystihol dobu, v ktorej sa odohráva, čierno - biela kamera ( perla ) Roberta Surteesa je toho priamym príkladom ! Scenár a réžia je dokonalým umeleckým filmárskym príspevkom ! THE LAST PICTURE SHOW je vôbec tak dôležitým snímkom kinematografie, ktorého atmosféra je tak brilantná, že jasám blahom, a už sa neviem dočkať, keď si dám REPETE ! Peter Bogdanovich je MACHER ! () (méně) (více)

Arsenal83

Ospalá atmosféra teplého mestečka na texaskom zapadákove a nudiacia sa mládež, ktorá prechádza rôznymi milostnými eskapádami.  Príbeh priateľov – tínedžerov neodmysliteľne vstupujúcich do života dospelých, ktorí je však plný nástrah i sklamaní. Filmársky zvládnuté vynikajúco, otázne je prínos ako taký, morálne-mravný aj vzhľadom na pozadie filmu: Režisér Bogdanovich zbadal Cybill Shepher na titulke Teen časopisu. Zobral ju do filmu a ona tam mala aférku s Jeffom Bridgesom, ako sama neskôr tvrdila. A následne na to skočila na samotného ženatého režisérom s deťmi, ktorému sa kvôli tomu rozpadlo manželstvo. Sodoma, gomora, alebo Beverly Hills neviem, ale tak podobne na mňa pôsobí aj tento film. Ako by si ho točili sami pre seba. ()

sharky

Opravdovej velkej hutnej pribeh v podani prvotridnich hercu, kterej vtahne, do konce nepusti a pak se jeste par noci neustale vraci.... ()

poz3n

Bogdanovichův slavný mix evropského pojetí hollywoodského filmu je sice na můj vkus a s ohledem právě na styl vyprávění dost chaoticky a zbrkle sestříhaný, ale svojí klubovou atmosférou a skvělými herci podmaňuje divákovu pozornost a zaujetí. 7/10 ()

Lacike

Tak toto ma úplne minulo. Film z malomesta v ktorom zdochol nielen pes ale komplet všetci a ja som pri ňom zostarol o dobrých 50 rokov. ()

Terva

Filmová studie o životě několika obyvatel na malém městě v Texasu na počátku padesátých let... Z citem natočené drama. Scénář - Larry McMurtry a Peter Bogdanovich. Hudba - Bob Wills and His Texas Playboys, Phil Harris, Johnny Standley a Hank Thompson. ()

Zemřel Peter Bogdanovich

28.01.2021

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)