Poslední představení

• Česko Poslední filmové představení (více)

Příběh městečka, kde nikdo nechtěl zůstat. Na začátku 70. let zaznamenal Hollywood svůj zatím poslední umělecký rozmach. Jedním z nejdiskutovanějších filmů té doby se stalo Poslední filmové představení režiséra Petera Bogdanoviche (nar. 1939). Někteří kritici ho dokonce označili za „nejlepší filmový debut od Občana Kanea“, neboť netušili, že režisér už má za sebou jeden hraný film, natočený pro Rogera Cormana (Terče z roku 1967 s Borisem Karloffem v hlavní roli hororové hvězdy, která silou své osobnosti zlikviduje sériového vraha). Dějištěm je texaské městečko Anarene v roce 1951. Vítr se prohání jeho prázdnými ulicemi a ti lidé, kteří tu ještě bydlí, nacházejí rozptýlení v místní hospodě s hernou a ve starém kině. Obojí vlastní Sam, zvaný Lev, svědomí městečka a jeho obyvatel, který ještě pamatuje dávno minulé dobré časy. Jeho chráněnci, kapitáni školního fotbalového týmu Sonny a Duane se snaží užívat si života v pomalu umírajícím městečku. Jeho zánik symbolizuje poslední představení v místním kině, kam už skoro nikdo nechodí, protože většina lidí má doma nový druh zábavy – televizi. Zánik kina znamená nejen zánik posledních zbytků místní kultury, ale také zánik komunikace mezi lidmi. Bogdanovich natáčel na černobílý materiál (vynikající kamera veterána Roberta Surteese) a místo konvenčního hudebního doprovodu použil řadu dobových nahrávek (zejména písničky Hanka Williamse), což se od té doby stalo běžnou praxí. Mezi hereckými výkony nezazní jediný falešný tón. Vynikají zejména westernový veterán Ben Johnson (Sam Lev) a Miss Chicago z roku 1946 Cloris Leachmanová (trenérova manželka Ruth), kteří za své kreace obdrželi Oscary, ale také oba mladí představitelé Timothy Bottoms (Sonny) a Jeff Bridges (Duane), pro něž film znamenal první velkou hereckou příležitost. V úloze Jacy debutovala modelka Cybill Shepherdová, jejíž intimní vztah s Bogdanovichem během natáčení negativně ovlivnil jeho i její další kariéru. (Česká televize)

noriaki

Zajímalo Vás někdy, jak by to vypadalo kdyby filmy klasického Hollywoodu neomezovala cenzura a bigotní diváctvo kin? Tak tady je odpověď. The Last Picture Show je zvláštní snímek. Na první, druhý i třetí pohled působí jako něco co by v padesátých letech natočil Billy Wilder nebo Howard Hawks, ale stačí počkat na scénku muchlování v autě a začal jsem přemýšlet, jestli se náhodou nedívám na nějakou Antonioniho prvotinu, zasazenou bůhvíproč do Texasu. Bizarní dojem podtrhli skvěle vedení herci, jejichž projev reminiscenci na padesátky ještě umocnil. Cybill Shepherd je se svým roztomilým neumětelstvím kapitola sama pro sebe, nicméně i tak při svém debutu okouzlila pana režiséra natolik, že kvůli ní opustil svou ženu. Bogdanovich celkově vsadil na nové tváře a měl šťastnou ruku. Velkou kariéru zde začala Cybilina filmová matka (vynikajcí Ellen Burstyn), její filmový přítel (talentovaný, ale do role se moc nehodící Jeff Bridges) a její vytrvalý ctitel (velice slušný Timothy Bottoms). I sám Bogdanovich si udělal hvězdnou reputaci a nastartoval pět let slávy, ve kterých se mu podařilo téměř vše na co sáhl. ()

progression

Výborný retro film Petera Bogdanoviche, který ani po letech vůbec nestárne. Sice černobíle ale zato moc krásně a výstižně je zobrazena atmosféra v jednom malém "zapadákově", zajímavě napsané postavy, takže herci mají opravdu co hrát a je opravdu na co koukat. Tehdy mladičký Jeff Bridges (tehdy se ještě netušilo, kam až to dotáhne), Timothy Bottoms, moc půvabná Cybill Shepherd ve své první filmové roli, hodně zajímavé postavy pro Ellen Burstyn i Eileen Brennan. Film plyne zdánlivě pomalu a ospale, ale přesto se stále něco děje a nápaditá kamera a skvělé herecké výkony povětšinou debutujících herců jen umocňují neopakovatelný dojem z tohoto půvabného snímku, kterým si režisér Bogdanovich nasadil laťku zatraceně vysoko ... ()

blackJag

Hned ve své první roli dokázala Cybill Shepherdová (bezesporu nejznámější jako parťačka Bruce Willise ze seriálu MĚSÍČNÍ SVIT) nejenom pozbýt veškerý svůj stud, ale svou postavou ďábelsky rozkošné Jacy i pořádně zaujmout. Ne jinak tomu bylo u Jeffa Bridgese (za svou roli dokonce poprvé nominován na Oscara), ale i dalších z nečetného obsazení. Jakou měl Bogdanovich šťastnou ruku při výběru herců svědčí ostatně i dvě proměněné nominace (z celkových osmi) pro herce vedlejších rolí - Bena Johnsona (role Sama - ve stejné kategorii získal také Zlatý Globus nebo cenu BAFTA) a Cloris Leachmanové (role Ruth Popperové). Bez ohledu na to, jestli vezmu v potaz dobu vzniku snímku nebo ne, zapůsobil na mne svou otevřeností a přirozeností. Věřil jsem mu každé filmové políčko a bez problému jej přijal jako věrnou reflexi znázorněné doby. 100% ()

Autogram

Až do tej zvláštnej udalosti pri vysypávaní košov som nevedel, čo si mám o filme myslieť, o čo vlastne v tom nudnom nezaujímavom mestečku pôjde. Potom to už išlo prekvapivo ľahko, nikto sa s ničím nebabral, často bez otázok, bez zaváhania, či už v aute, pri bazéne alebo v posteli. Tvorcovia snáď vedeli, ako to vtedy bolo, mne to pripadá uletené aj v dnešnej dobe. V polovici sa nálada filmu radikálne mení, už to nie je kto s kým, ale kto z koho. Nerozumiem, prečo vo filme iní nevidia príbeh, ja som ho našiel celkom zreteľný, síce skromný, ale je tam. Keďže sa ma ale nijako zvlášť nedotkol, ani tie postavy nie, tak len slabšie štyri hviezdy. –––– Mám šťastie, že nehorím. Kým by si mi rozopol prvý gombík, zhorela by som. ()

zigíš

Výborná práce s herci i limity amerického zapadákova. Pozdější, Papírový měsíc je majstrštyk, ale The Last Picture Show, jeho kvality v mnohém předčí (a to je, co říct). ()

vitekpe

Mam radost, nebot tohle je film krasny az hanba...Pane jo... :-) Prestoze zde neni k videni zadny spatny herecky vykon, rad bych upozornil na vynikajici Cloris Leachman a na Timothy Bottomse, ktery to ve 20 letech zvladnul vytecne... Poklona samozrejme i pro pana rezisera. ()

Babous

Padesátá léta na texaském maloměstě, sledujeme radosti a strasti lokálních teenagerů a s nimi se proplétajících dospěláků. Působilo to na mě podobně jako Hud z roku 1963 - moderní western, v němž se namísto krav nahánějí holky/kluci/životní štěstí. ()

Sdoom

Musím přiznat, že mi to chvílemi připadalo nezábavné, ba přímo nudné. Jenže po chvíli zamyšlení mi došlo, že takhle spíš vyznívá doba a místo, o kterých film vypovídá. A pokud se na to podívám z tohoto pohledu, je to vykresleno fakt parádně. Ono se fakt asi nic jinýho na americkym zapadákově 60. let dělat nedalo, než se poflakovat, randit a chodit do hospody. ()

Jiří K.

Velmi příjemné melodrama se C.Sheperd v hlavní roli. Důkaz toho, že ve vztahu několika mladých lidí a přátel nemusí být vždy zastoupena vulgarita, násilí a fekální humor. I když si již přesně nevzpomínám na děj, pamatuji si, že na mně tehdá zanechal hluboké stopy. Tohle období v americké produkci mi nevadí a mimo to, podle mne, je to jeden z nejlepších bijáků. ()

Pavlík

30. 09. 2010 (261.); Texasville jsem viděl dříve, raději bych to chtěl vidět obráceně, postupně, lepší než volné pokračování po 19 letech ()

blueskin

jeden z filmů, jejichž dvouhodinová délka se zdá být subjektivně mnohem, mnohem delší. možná to byl záměr, jak navodit ospalou atmosféru texaského zapadákova. mcmurtryho předlohu jsem nečetl, její filmové adaptaci by ale prospělo větší zaměření na jednu ze tří hlavních postav. takhle totiž the last picture show působí jako vizuálně sice vytříbená, dějově ale poněkud zmatená skládačka. osobně si film budu pamatovat především díky neskutečně krásné debutující cybill shepherd a na zbytek se budu snažit rychle zapomenout. ()

Han22

Už dlouho jsem neviděl tak úžasný film o obyčejném životě. Začíná to jako takové normální retro. Jsou tu dva kamarádi, kteří oba chodí s nějakýma holkama, nudu zahání v kině nebo randěním. Je tu nějaká nahota, sex trapný, nepovedený i vzrušující. A postupně se přidávají další postavy - mladá romantická dívka měnící se na manipulativní mrchu, její víceméně stejná matka, protřelá servírka, zanedbávaná žena trenéra, dementní kamarád a taky majitel kina s minulostí kovboje, kterého má každý rád. V průběhu filmu se ale stane tolik věcí, že by to vystačilo na x dalších stejně starých filmů. Někdo se zachová jako kretén, nečkaní lidi se dají dohromady, nebo se spolu vyspí, je tu pár vtipných událostí, pár kotrmelců, pár nečekaných úmrtí. Celý film netušíte co se stane dál. Dokonalá atmosféra umírajícího městečka a vůbec celých padesátek se line z každého záběru černobílého filmu; přičemž tomu pomáhá soundtrack plný dobových hitů (zní to jak staré songy z Fallout her). A ti herci! Klukovští Bridges a Bottoms, mladá kočka Shepherdová, po zásluze oskaroví Johnson a Leachmanová. Malou roli tu má Randy Quaid, který vypadal v mládí jako vidlácký synek a dokonce i Noble Willingham jako obyčejný chlápek, který má ještě daleko do starého CD z Walkera. Prostě výborný film u kterého hodnocení na CSFD opravdu nelže a můžu s klidem dát čistých 5* a drama roku 1971. ()

cab

Mala viska v americkem texasu v polovine minuleho stoleti, kde se film odehrava a seznamuje divaka skoro se vsemi jejimi dulezitymi obyvately, ale hlavni dejovou linkou je mladi a tudiz nejdele se pozastavuje u dvojice mladych kamaradu, kteri si prozivaji sve vrcholy a pady jak v prvnich milostnych kruccich, tak v osudovych zivotnich rozhodnutich, jez kazdeho z nich dovedou na mista o kterych pred par dny nemeli ani paru. Retro se vsim vsudy pro milovniky teto doby, ale pro obycejneho radoveho divka nemastne neslane drama ze zivota. 60% ()

J.F.B.

"One thing I know for sure - a person can't sneeze in this town without somebody offerin' him a handkerchief (...) it's an awful small town for any kinda carryin' on (...) And some people got a lotta guns." Po zhlédnutí dokumentu America on a Plate: The Story of the Diner jsem se rozhodl podívat na v něm zmiňovaný snímek Diner od Barryho Levinsona. Ale vzhledem k tomu, že ten se odehrává v roce 1959, tak jsem došel k názoru, že bude nejlepší nakouknout nejprve do začátku 50. let s The Last Picture Show, na kterou jsem se stejně už nějaký čas chystal. Co mne zde zaujalo jako první, je úžasná stylizace celého snímku – neznaje herce (a kdyby tam nebylo tolik nahoty), tak bych jej díky kameře, střihu a zvuku považoval za film z doby, ve které se odehrává. Příběh dospívání v texaském zapadákově je spíše hořký než hořkosladký, není ani příliš bezstarostně nostalgický, nedělá si příliš iluze – je zkrátka jiný, než snímky o tomto období života obvykle bývají (ideálním příkladem může být o dva roky novější American Graffiti). Tento nezvyklý pohled se mi velmi líbí, trochu boří klasickou představu Ameriky oné doby, utvořenou na základě pár tehdejších filmů, dostává se pod onu vnější slupku maloměsta až k nijak zvlášť vábnému jádru. Přitom jsem se stejně docela bavil – nasmál jsem se možná i víc než u The Royal Tenenbaums. Herecké výkony jsou skvělé, skutečně uvěřitelné – ať už od Bottomse nebo vedlejších postav – však si zde Jeff Bridges (a Ellen Burstyn) za svou roli vysloužil nominaci a Ben Johnson (x) s Cloris Leachman (x) plně zasloužené Oscary. Mimo ně bych zvláště vyzdvihl výkon Cybill Shephard, mně už známé z dalšího Bogdanovichova snímku – Daisy Miller, adaptace Henryho Jamese. The Last Picture Show je podle mého asi nejlepší výpovědí o počátku páté dekády 20. století, tak jako je American Graffiti pro začátek té následující. Velmi silné čtyři hvězdy (85%). (x) (x) (x) (♪♫) (♪♫) ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Being crazy about a woman like that is always the right thing to do!"     Dráma, ktorá sa odohráva v jednej príšernej diere (filmársky až preštylizovanej), postupne vymierajúcej (kde skapal nielen pes), v ktorej sústavne počuť country kvílenie a v ktorej jedinú kultúru predstavuje krachujúce kino. Čo už si počať v takejto diere? Snáď jediná záchrana je nájsť si partnera opačného pohlavia, takže logicky v tomto filme ide predovšetkým o sex. Je to strašne pochmúrny svet, ktorý ma ani trochu nepriťahuje (s výnimkou toho sexu, samozrejme), takže som s ním dlho bojoval. Nakoniec mi v tom pomohli výborné vykreslené i zahrané postavy, hlavne sympatický hlavný hrdina Sonny (Timothy Bottoms), ďalej potom jeho kamoš Duane (Jeff Bridges) a hrozná mrcha Jacy (Cybill Shepherd), všetko výborní hereckí debutanti. Zaujímavých a výborne zahraných postáv tam ale bolo viac, čo je hlavná devíza filmu. Ten je ale nakrútený takým tým staromódnym štýlom, ktorý vzdáva poctu Johnovi Fordovi a Howardovi Hawksovi, a to sú presne tí hollywoodski klasici, ktorých príliš neobľubujem (v prípade Hawksa sa jedná najmä o jeho westernové filmy typu Červená řeka (1948), mnohé jeho ďalšie filmy považujem naopak za skvelé). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Skvělý retro pohled do světa mladých lidí na začátku 50. let, ukazující jejich starosti, problémy a odlišnosti. Výborní mladí herci a překrásná Cybill. ()

sona123

Líné léto, ďábelská mladičká Cybill Shepherd coby lolitka, která motá hlavu všem mužským, co se mihnou kolem. Je to roztomilé, drama snad ani ne. Kouká se na to dobře a je to ze života. A možná to zůstane v hlavě víc, než by se na první pohled mohlo zdát. ()

Oralfabet

Sakra, to bylo silný. Ze začátku to působí tak nějak hořkosladce, ale pak už jenom hořce. Prostě malý, lidský film o... Počkat co?! To byl Jeff Bridges???? Každopádně... V blízké době si asi smlsnu na zbylých Bogdanovichových filmech, tím prvním, co jsem měl tu čest shlédnout, si mě totiž získal, stejně jako svým příjmením. 9/10 ()

neneka

To je prostě klasika a skvělý zážitek, který vloni doprovodila osobně na karlovarském festivalu i Cybill Shepherd... a byla prý úžasně obyčejná a milá. ()

Zemřel Peter Bogdanovich

28.01.2021

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)