Epizody(6)

Kniha Nikdykde od Neila Gaimana vznikla současně s tímto seriálem a získala si mnoho fanoušků po celém světe, rovněž tak řadu ocenění. Seriál téměř do přesných detailů pojednává příběh knihy. Mladý Richard Mayhew žije v Londýně už tři roky. Má dobrou práci makléře, přítelkyni, byt a je se svým životem vcelku spokojen. Jednoho dne potká zraněnou dívku, která si říká Dvířka. Pomůže jí a tím se jeho život změní do nesmyslného a bizarního dobrodružství ve světě pod Londýnem... místa, kam normální lidé nevstoupí. Krysy zde mluví, žijí zde nájemní vrazi a podivíni včetně padlého anděla Islingtona samotného. Od prvního dílu je tento poetický příběh velice poutavý a všech šest dílů na sebe přímo navazuje. Seriál nebyl u nás vysílán... ale snad někdy bude. (Hanzman)

raimi

Neila Gaimana mám rád jako geniálního komiksového scénáristu. Jeho Sandman je krystalická klasika, která se zlatým písmem zapsala do dějin komiksového žánru. Proto jsem byl na Neverwhere dost zvědav. Neočekával jsem mnoho, přece jen se jedná o tv adaptaci, což s jeho urban fantasy moc nejde dohromady. Jaké bylo ale moje zklamání, když se ke mně dostalo dílko s totálně nesympatickým hlavním hrdinou, "vynikající" opravdu strašidelnou televizností a nulovou atmosférou, které se hrozitánsky vleklo. Všechno to, co funguje v jeho komiksech, tady bohužel vypadalo neskutečně trapně. Jeden bod za jednovaječné dvojče Vinnieho Jonese v roli pana Vandemaara a druhej za Tamsin Greig z Black Books v roličce Lamie. ()

Paldini

Četl jsem knihu. Ta mě dostala. Od této televizní série, která se stala námětem knihy, jsem čekal naprostý vizuální orgasmus. A pak přijde první díl a vidím něco tak vizuálně na úrovni českých inscenací z roku jedna dvě. Jenže tato série má dílu šest. A tak jsem si řekl, kouknu na díl druhý, a co to, poetika tohoto seriálu mě čím dál tím více začala dostávat. Door je stejně krásná, jak jsem si ji představoval, markýz de Carabas je tvrďák až ´za hrob´, s pány Croupem a Vandemarem (mimochodem pan Vandemar hraje parádně golf) bych se potkat nechtěl, Richard je antihrdina všech antihrdinů a anděl Islington je charismatický démon, který si myslí, že Lucifer je čučkař. Jeden z nejlepších studiových sérií všech dob. A kdo za to může? Geniální Neil Gaiman. Já toho chlapa fakt žeru! ()

Jirka_Šč

Knihu jsem četl asi 9x a k seriálu se dostal poté, co jsem si ji přečetl naposledy. Hodně zvláštní. Na první pohled amatérské ve více ohledech. Výprava působí neuvěřitelně levně. Atmosféra je jiná, než jsem čekal, Vandemaar s Croupem jsou jiní, než jsem si představoval, vlastně úplně všichni jsou jiní, než jsem si představoval, ale nevadí mi. Nežádám remake. Tím, jak je to levné, je to v mých očích jedinečné. Kniha vznikala souběžně se seriálem, seriál ji v mnoha detailech doladil. ()

ReneeS

Kniha je výborná, bohužel seriál už tak nepůsobil. Všechno je moc útržkovité, hlavní hrdina je nesympatický, na druhou stranu markýz a především pan Vandemar na mě udělali dojem. Něco tam chybělo, vůbec mě nezajímalo co se stane v příští scéně, jen jsem pozorovala jak někam jdou. Uvidíme, třeba tomu dám někdy ještě jednu šanci. ()

Gemini

Původní komentář z 10. 2. 2003: Hodnotit můžu jenom knížku, která byla dokonalá, ale nevěřím tomu, že by to někdo zbodal. Dotáhněte to někdo do televize, prosííííííííím !!!!!!!!! Aktuální z 30. 12. 2020: No luck there, nikdo moje adolescentně nadšené, bezobsažné tužby nevyslyšel. A řeknu Vám, je to zvláštní pocit, dohnat si rest po nějakých 17, 18 letech;) V mezidobí jsem si alespoň ujasnil časovou souslednost a reálie, takže mi došlo, že moje obavy o kvalitu seriálu byly celkem liché, protože ve skutečnosti Gaiman nejdříve dal dohromady seriál (jakože se krom scénáře skutečně dost podílel i na jeho výrobě), a až potom to zdrcnul do svého prvního sólového románu. Pro hodnocení si vypůjčím slova, která zazní v samotném seriálu: Docela dobré, za daných okolností. Je potřeba vzít do úvahy, že jde o televizní seriál z poloviny devadesátých let, čemuž odpovídá zejména technická stránka věci. Zejména zvuk a světla jsou takové "meh", jak se hezky česky říká. Ale na možnosti daného média (byť šlo o produkci pro BBC2) je to skutečně dost slušné, pokud jde o kostýmy, tajuplná zákoutí, podzemní chodby, scény se zvířaty atd. Ale samozřejmě se třeba Pohyblivý trh nemohl natáčet v Harrod's;) Příběh skvělý a skvěle ztvárněný, Richard i Dvířka jsou výborní (Laura Fraser je taková ta milá hezká Britka, které všichni milujeme, a kterých je tak málo:)), pan Vandemar vypadá jak brácha Vinnieho Jonese, a pokud jde o pana Croupa a de Carabase, mají zvláštně rozporuplné výkony - někdy jsou perfektní, jindy mi přišli jako castingový omyl roku, přehrávající a neladící s postavami, které mají představovat. Ale to může být problém mých představ, že ano. Nicméně už zmíněný Trh bych si představoval víc středověký a míň jako z Demilition Mana;) A je potřeba se ještě vrátit k tomu, že je to seriál z půlky devadesátek - tomu naprosto odpovídá titulková sekvence, Carabasovy vlasy, a taky značně experimentální hudba - ale když u ní vidíte jméno Brian Eno, nemělo by Vás to až tak udivit:) V titulcích nejde mluvit o hudbě, jsou to takové zvláštní zvuky z jiného světa (trochu mi to připomnělo první XCom z roku 1993), což svým způsobem dává smysl z hlediska atmosféry, ale ne přitažení diváka. Vzpomeňte si na o pár let mladší Buffy nebo na Charmed/Čarodějky. A taky se musí bonznout, že na úvod každé epizody mluví (obvykle Richard) nějaká postava před kamerou na pozadí vlnící se černo-jantarové mapy londýnského metra, obraz se občas zasekne a zvuk pokračuje, čili máte dojem, že sledujete něco fakt divného, co evokuje nějaké mysteriózní sci-fi ze sedmdesátých let:) Možná že to byl důvod, proč se skončilo na šesti dílech, i když jsou tu linky, které jasně naznačovaly pokračování. Anyway v některých konkrétních interiérech jsem měl zase pocit, že se někdo pokoušel v té předlouhé mezeře mezi roky 1989 a 2005 připomenout divákům Doctora Who - když si k tomu připomeneme pro změnu my z dnešní doby, že Islingtona hraje Peter Capaldi neboli Dvanáctý Doktor, tak je jasné, že se vesmír zacyklil anebo to celé je jeden z těch zednářských plánů na ovládnutí myslí lidí:D Každopádně je to věc, kterou jde doporučit všem fanouškům Gaimana, i když ti mladší budou asi u toho chudého zrnitého vizuálu trpět:) Navíc to dáte (když pominu shánění a přípravné práce s titulky, protože přízvuky i slovní zásoba jsou dost svébytné) za jeden večer sakumprásk celé... a pak Vám oči začnou švenkovat ke knihovně;) Závěr - osmdesátka je to taková velmi těsná. Do červené zóny ale Nikdykde určitě patří. A myslím, že když šli Američtí Bohové, že i tohle by se dalo citlivě provést se současnými možnostmi. Byl bych na výsledek velice zvědavý;) 70% () (méně) (více)

• V seriáli sa vyskytuje postava Lamie, ktorej meno neskôr Gaiman použil aj vo filmovej adaptácii svojej knihy Hviezdny prach a hrala ju Michelle Pfeiffer. (Deschain)
  • Mniši, kteří se objevují ve čtvrté epizodě, jsou vyzbrojeni českými útočnými puškami Sa vzor 58. (Taita89)
  • Úvodnú titulkovú sekvenciu vytvoril Dave McKean, dlhoročný kamarát a spolupracovník Neila Gaimana. Ľudia okolo vizuálnych efektov boli prekvapení, keď im povedal, že všetko spravil na svojom laptope a na 8mm kamere za minimálny rozpočet. (Deschain)