Hornblower - Žabáci a Langusty (TV film)

Hornblower: The Frogs and the Lobsters

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Kostýmy:

John Mollo

Recenzia na vyžiadanie. Je zaujímavé, že režiséri, keď majú nakrúcať dlhšie filmy (česť výnimkách- Béla Tarr. inc.) sú vyšťavený ako citróny. Andrew dokázal vyprodukovať za dva roky viac ako 5 hodín filmu, a stále mal v sebe Andrew Grieve baterky. Malé predmety, hrá s detailmi, minimalistické veci, ktoré prepájajú zábery (ako inak lepšie využiť strih). Dôkladne premyslené zábery a scény. Pamätá si na majstra Aemona z GOT- Peter je tu! Jamie Bamber z prvej časti comeback. Možnosť obohatiť diváka aj minimálneho vkladu hudby. V momente zaznela hudba pri nábehu novej scény. V druhej časti som mal problém so slabšou scénografiou, tu si dala scénografia záležať. Menej je niekedy viac sa hovorí. Sountdrack postavený v nižších stupniciach, veľmi zaujímavo prepojená hra hercov a kamery (na tomto filmu musel Andrew Grieve zo seba dostať naozaj veľa). Neve Cunningham a Alec Curtis právom môžem napísať že prvá a posledná časť majú najlepšiu kameru. Žiadne zbyotčne pohyby, zábery, a „naťahovačky“. Dejová línia, ktorá sa bude s Vami hrať. Spokojnosť, a nech zdravie praje Andrew Grieve./95 %/ Na konci sérií krátka rekapitulácia. Hornblower: The Even Chance magický začiatok série, vynikajúci strih. Hornblower: The Examination for Lieutenant- vynikajúci výkon Ioana. Hornblower: The Duchess and the Devil- hutná réžia, dejové zvraty a scenár. Hornblower: The Frogs and the Lobsters- kamera, strih, scénografia a réžia.(25.12.2017)

Zástupce za všechny (v mém top 10). Prostě konečně někdo vyhověl mému fanatismu po 18. století, zvláště, jde-li o vojáky a námořníky. C. S. Forester je geniální (četl celou řadu dobových knih a časopisů o námořnictví a je to vidět). Nezapomenutelné obsazení. A jestli někomu na Horatiovi vadí, že je "dokonalý, všechno umí, všechno přežije, všichni ho milují, atp." tak to se mi na něm opravdu líbí, zvlášť v kontrastu s tím, jak věčně nespokojený je sám se sebou. A že nikdo takový není? Jistě, moc jich není, ale jsou (znám dva).(12.6.2009)

V predošlom diely to bola na pevnine miestami trochu nuda, ale neodpisoval som za to túto námornú sériu. A dobre som spravil. Žabožrúti a homáre sa opäť odohrávajú na pevnine, no tento krát je to akčná jazda skoro po celý čas. Nepriatelia sa blížia, napätie stúpa čoraz viac a to aj medzi Horatiom a markízom de Moncoutant-om. Medzi tým však nastane aj prvá romanca Horatia s (nádhernou) francúzskou vidiečankou. Štvrtý diel je pre mňa zatiaľ najlepší a najzaujímavejší na každom fronte. 90% - 5*(18.6.2014)

V tomto pokračování si neužijeme tolik moře a lodiček neb britské síly jsou rozhodnuty podpořit invazi žabožroutích royalistů do Francie za účelem svržení republiky a návratu šlechty. Hornblower tak poznává nejen úskalí pozemních bojů, krutosti revoluce a kontrarevoluce, ale také první lásku s mladičkou francouzskou venkovankou. Již od začátku pochybní žabožrouti bez odhodlání a disciplíny v čele s urozeným a krutým velitelem však jsou kontrastem k Horatiovu charakteru i spořádaným britským silám, jejichž pozemní jednotky jsou trochu hanlivě námořníky označovány za langusty. Zaujaly mne dobré kulisy i ucházející efekty, stejně jako masky dbající na detaily, jinak po filmové stránce těchto 100 minut nijak nevybočuje z kurzu ostatních pokračování. Hrdina je opět prototypem až trochu idealistického smýšlení o spravedlivém žití a jeho charakter je stále příkladně neoblomný, ač u něj pozorujeme hořkou srážku s realitou a další postupnou ztrátu iluzí.(19.11.2013)

,, Vive le Loy ! '' Nikdy nepodceňujte nepřítele a nikdy nepřeceňujte spojence. - Admiralita v Londýně pověří Sira Pellewa aby s flotilou pomohl vylodit na francouzském území francouzskou armádu pod velením francouzské šlechty, která chce znovudobitím republikány obsazených území dosáhnou opětovnéo nastolení monarchie. Spolu s Frantíky (,,žabáky'') bude vysazena i britská královská pěchota (,,langusty'') jak oběma suchozemským složkám armády hanlivě říká posádka HMS Indefatigable. Pěchota a námořníci z lodí mají podpořit útok vojska. Anglickým námořníkům není po srsti, že na své lodi převáží odvěkého nepřítele Francouze a Horatio jim musí hodně vysvětlovat, že tito jsou ti hodní... Pro posádku je žabák ajko žabák, prostě to jsou žabožrouti a basta. Předpoklad šlechty, že na znovuobsazených území budou roayalistická vojska vítána se střetl s tvrdým odporem a ,,občané nové republiky'' z návratu feudálů nemají pražádnou radost. Vztek některých šlechticů dosáhne vrcholu, když zjistí jak lůza vyrybovala honosná panská sídla. Odpor obyvatelstva podpoří různé represe mezi nimiž nechybí veřejné hromadné popravy zrádců koruny gilotinou. Brutalita některých šlechticů Horatia naprosto znechutí a ačkoliv podléhá francouzskému velení dává čím dál více najevo svůj odpor a nesouhlas. Má za úkol držet s členy posádky lodi strategický most, přičemž se ještě zamilovat do sličné francouzské kočičky. Jenže prvotní úspěch v tažení, kdy se ,,osvobozenecká roayalistická armáda'' prakticky nesetkává s odporem se promění v naprostou zkázu, zmar a zbytky jednotek jsou zatlačeny zpět na mořské pobřeží... Horatio si tentokrát uvědomuje, že ačkoliv plní rozkazy do puntíku, nemusí to být vždycky košér a v souladu se svědomím a dobrými mravy. ---- Ve Francii to v této době muselo být fakt drsné ! Ačkoliv si děj skoro celý odehrává na pevnině, nemohl jsem se nabažit červeno-bílých uniforem britské pěchoty pochodující v šicích za zvuků bubnu malebnou přímořskou krajinou letní Francie. V tomhle díle se dost bojuje a já si moc pošmák :-) !!! 4 zápné šňůry. * * * *(14.1.2014)

• - Natáčelo se v Portugalsku v lokalitách Peniche a Sesimbra. (Terva)

• - Gilotína použitá vo filme bola navrhnutá a postavená pod dohľadom miestneho portugalského kúzelníka.
    (misterz)