Hornblower - Žabáci a Langusty (TV film)

Hornblower: The Frogs and the Lobsters

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Kostýmy:

John Mollo

V predošlom diely to bola na pevnine miestami trochu nuda, ale neodpisoval som za to túto námornú sériu. A dobre som spravil. Žabožrúti a homáre sa opäť odohrávajú na pevnine, no tento krát je to akčná jazda skoro po celý čas. Nepriatelia sa blížia, napätie stúpa čoraz viac a to aj medzi Horatiom a markízom de Moncoutant-om. Medzi tým však nastane aj prvá romanca Horatia s (nádhernou) francúzskou vidiečankou. Štvrtý diel je pre mňa zatiaľ najlepší a najzaujímavejší na každom fronte. 90% - 5*(18.6.2014)

Z prvých štyroch dielov ma tento zaujal najviac. Ani trocha mi nevadí, že film sa z väčšej časti odohráva na súši a nie na mori. Zaujali ma najmä bitky, aj keď sú len v menšom meradle, ale na TV film sa tu zišiel hojný počet komparzistov. Veľkým lákadlom je aj slávna gilotína, ktorú si užijete hojne a jej "majiteľ" Anthony Sher stvárnil sadistického markíza veľmi presvedčivo. Slabinou je tak trocha zbytočná romantická dejová línia, ktorá bola nakoniec úplne zbytočná, keďže dievčina zomrela a dohnala Hornblowera k úsmev vyvolávajúcemu plaču.(11.8.2013)

Zástupce za všechny (v mém top 10). Prostě konečně někdo vyhověl mému fanatismu po 18. století, zvláště, jde-li o vojáky a námořníky. C. S. Forester je geniální (četl celou řadu dobových knih a časopisů o námořnictví a je to vidět). Nezapomenutelné obsazení. A jestli někomu na Horatiovi vadí, že je "dokonalý, všechno umí, všechno přežije, všichni ho milují, atp." tak to se mi na něm opravdu líbí, zvlášť v kontrastu s tím, jak věčně nespokojený je sám se sebou. A že nikdo takový není? Jistě, moc jich není, ale jsou (znám dva).(12.6.2009)

Skvělý díl, rozhodně jeden z nejlepších v první čtveřici. Obzvlášť skvěle vydařený dabing, popravování za zpívání Marseillesy, té královny písní a opět na souši. Tentokrát mi už mořské prostředí sice chybělo, ale je nutno poznamenat, že Hornblower je na souší stejně skvělý jako na vodě (i když jsem tvrdil něco jiného) . Tentokrát se děj odehrává ve Francii, což je po Španělsku milá změna a i tento díl přinesl velkou spoustu zajímavých postav, takže za mě opět spokojenost a když navíc funguje i hudba (o něco víc než v minulých dílech), chybí k dokonalosti jen málo, i když konec už byl slabší, šlo opět o parádní oddychovku, které se netočí každý den. Snad jen ten Pellew, kterého mám čím dal radši, si zaslouží víc prostoru. 85%.(10.3.2015)

V tomto pokračování si neužijeme tolik moře a lodiček neb britské síly jsou rozhodnuty podpořit invazi žabožroutích royalistů do Francie za účelem svržení republiky a návratu šlechty. Hornblower tak poznává nejen úskalí pozemních bojů, krutosti revoluce a kontrarevoluce, ale také první lásku s mladičkou francouzskou venkovankou. Již od začátku pochybní žabožrouti bez odhodlání a disciplíny v čele s urozeným a krutým velitelem však jsou kontrastem k Horatiovu charakteru i spořádaným britským silám, jejichž pozemní jednotky jsou trochu hanlivě námořníky označovány za langusty. Zaujaly mne dobré kulisy i ucházející efekty, stejně jako masky dbající na detaily, jinak po filmové stránce těchto 100 minut nijak nevybočuje z kurzu ostatních pokračování. Hrdina je opět prototypem až trochu idealistického smýšlení o spravedlivém žití a jeho charakter je stále příkladně neoblomný, ač u něj pozorujeme hořkou srážku s realitou a další postupnou ztrátu iluzí.(19.11.2013)

• - Gilotína použitá vo filme bola navrhnutá a postavená pod dohľadom miestneho portugalského kúzelníka.
    (misterz)

• - Natáčelo se v Portugalsku v lokalitách Peniche a Sesimbra. (Terva)