poster

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (TV seriál)

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1981, 3 h 18 min (Minutáž: 33 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Segrestor
  ****

  Ruku na srdce, Stopař je zkrátka nezfilmovatelný ani zeseriálovatelný. Přesto zde tvůrci nadhodili něco, co by mohlo srdce pravého stopaře přeci jen zahřát. Víc než kterýkoliv pozdější pokus. Leč zub času nakonec z tohoto televizního počinu udělal takovou spíše posměšnou frašku. Mám k tomu určitou nostalgii a tak hodnotím víceméně pochvalně.(24.8.2012)

 • EdaS
  ***

  Ke kultu Stopaře mám podivný vztah - pořád se snažím pochopit, proč ho mají lidi tak rádi a nedaří se a nedaří. :o) Knížku jsem četl dvakrát, teď jsem zkoukl i seriál BBC a pořád nechápu. Seriál bych nazval "odpovídající" předloze. Je tam všechno, je to stejně vtipné jako v knížce, bohužel na mě je tam těch fórů pořád málo, stačí porovnat třeba s výtečným Červeným trpaslíkem. Adams je k tomu hodně špatný vypravěč, chrlí ze sebe nápady, které bez ladu a skladu plácá k sobě. Fakt nevím, co na tomhle lidi fascinuje. Závěrem bych to shrnul: šestidílná série BBC nové fanoušky Stopaři nezíská, ty staré asi určitě potěší.(17.10.2005)

 • mcleod
  *****

  That is really amazing. That really is truly amazing. That is so amazingly amazing I think I'd like to steal it... Dokonalá adaptace nejkultovnější knihy všech dob. Všechno bylo, jak mělo být. Režisér očividně věděl, kde má ručník... Všechny postavy, až na trochu kačenkovitou Trillian, naprosto odpovídají mým představám při četbě knihy. A co víc, naprosto amatérské kulisy, které si nijak nečiní nárok být považované za technicky dokonalé, velmi pěkně odpovídají celkovému vyznění knihy... dokonalá vizuální ukázka "optimistického nihilismu" Douglase Adamse. Co považuji ani ne za mínus seriálu jako spíš za velkou škodu, je značné zhuštění druhé knihy a vynechání následujících dílů. Rozhodně lepší by bylo každé knize věnovat celou šestidílnou sérii. http://www.youtube.com/watch?v=Ltm583i6Gek(29.10.2007)

 • July
  ***

  Oproti zcela fantastickým románům a skvělé rozhlasové hře poněkud zklamání. Seriál se drží předlohy velmi věrně, a možná právě proto ho její znalci tolik neocení; děj se zde posouvá kupředu příliš pomalu a je prokládán mnoha citacemi z Průvodce, které úžasně pobaví v knize, ale do televize se moc nehodí. Když připočteme všudypřítomnou vizáž 80. let (nejen na Zemi, ale bohužel i ve vesmíru), některé herecké výkony a výpravu, z ukázkové pětihvězdičkové předlohy se dostaneme až na tříhvězdičkový seriál.(27.12.2009)

 • BMAJTZ
  **

  Mno nevím nevím, patřím mezi velké fanoušky sci-fi ale Stopařův průvodce mě vždycky nějak míjel. Dalo by se říci, že na poli sci-fi mě stopař míjí účinkem úplně stejně jako na poli fantasy Zeměplocha. Prostě mi tenhle druh humoru dvakrát nesedí. Ano dalo by se namítat, že je to suchý břitký britský humor, ale když to položím vedle skvostu jakým je Red Dwarf tak Stopař naprosto projíždí na celé čáře. Je to vlastně spíše taková studie jak budou lidi vnímat film plný absurdit a naprostých nereálností a o to tady vlastně celou dobu jde. Pokud tedy máte rádi lehce surrealistický pohled na věc tak směle do toho, mě to prostě nic neříká. Ještě musím připustit, že seriál jsem viděl až po shlédnutí modernější filmové verze a nejsem si zcela jist jestli je lepší nebo horší, seriál prakticky natahuje děj na 6 dílů zatímco ve filmu je vše odvyprávěno během asi 90 minut. Pro mě byl film mnohem zábavnější, i když připouštím, že nemalou zásluhu na tom měla i vizuální stránka se kterou se seriál z roku 1981 opravdu nemůže rovnat, když teda pominu tu neskutečnou hromadu papundeklových kulis. Stopař povětšinou staví na základech naprosto absurdního vtipu který je prostě až příliš inteligentní na to, aby utáhl celé dílo. Mě osobně neoslovil a raději zůstanu u takových anglických skvostů jako je Red Dwarf nebo Black Books. Pokud jste ovšem fanoušky knižní předlohy určitě se vám to bude líbit, v seriálu je zmíněno o dost víc detajlů nežli v pozdějším filmu a tím se vlastně stává poměrně komplexním dílem. Pro ostatní to až tak záživné nebude, ale co už tohle je jednoznačně zaměřeno jenom na určitou skupinu lidí. Před shlédnutím bych asi doporučoval přečíst si knihu, kterou jsem já osobně nečetl a proto mi spousta narážek nejspíše nic neříkala.(28.1.2010)

 • - Pro úvodní titulky byl použit úryvek melodie z písně kapely Eagles "Journey of the Sorcerer", která je spjatá také se stejnojmenným rozhlasovým seriálem a která se objevuje i v později natočeném filmu. (mcleod)

 • - Vedle rozhlasové hry, pěti knih a sitcomu bylo téma Stopařova průvodce galaxií zpracováno také v počítačové hře, ve filmu, v divadelním představení, ve třech komixech a v několika sériích ručníků. Na většině adaptací se podílel sám autor fenoménu Douglas Adams. (mcleod)

 • - Seriál je natočen podle stejnojmenné rozhlasové hry z roku 1978, podle které byla později napsána proslulá knižní trilogie v pěti dílech „The Hitchhiker's Guide to the Galaxy“, jejíž první díl byl vydán v roce 1979. (mcleod)