The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (TV seriál)

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1981, 3 h 18 min (Minutáž: 6x30 min)

Ke kultu Stopaře mám podivný vztah - pořád se snažím pochopit, proč ho mají lidi tak rádi a nedaří se a nedaří. :o) Knížku jsem četl dvakrát, teď jsem zkoukl i seriál BBC a pořád nechápu. Seriál bych nazval "odpovídající" předloze. Je tam všechno, je to stejně vtipné jako v knížce, bohužel na mě je tam těch fórů pořád málo, stačí porovnat třeba s výtečným Červeným trpaslíkem. Adams je k tomu hodně špatný vypravěč, chrlí ze sebe nápady, které bez ladu a skladu plácá k sobě. Fakt nevím, co na tomhle lidi fascinuje. Závěrem bych to shrnul: šestidílná série BBC nové fanoušky Stopaři nezíská, ty staré asi určitě potěší.(17.10.2005)

• Ramirez85

Tak přesně takhle filmová/seriálová verze knižní adaptace... vypadat nemá :-/ Kam se, potěš koště, poděl humor? Takhle nevypointované vtipy, u kterých jsem se při čtení lámal v pase, to se jen tak nevidí. Navíc ta čtveřice herců, to jsou nehorázná paka, největší škálu hereckých výrazů tu má snad Marvin. A to je to depresivní robot... Adamsův masterpiece je zkrátka nezfilmovatelný, ale nepropadejte panice, vždycky tu budeme mít po ruce knížky. A ručník, ofkórs ;-)(22.3.2015)

• lakikaki

Nudný a až príliš doslovný prepis knihy/kníh na TV seriál. Párkrát som sa zasmial, ale to len vďaka Marvinovým hláškam, ktoré dokážu rozosmiať aj po niekoľkýkrát. Inak mi boli postavy veľmi nesympatické - Arthur pôsobí ako neurotický a psychicky labilný epileptik, Zafod vyzerá ako postarší, divne oblečený, úchyl s nádorom na pleci a Trillian je intergalaktická štetka s očividnou záľubou v bábikách Barbie. Ford mi ani neprekážal, ale ak porovnám Geoffreyho McGiverna s Mosom Defom z celovečernej adaptácie (2005), sympatickejší mi bol predsa len Mos Def. A čo sa Marvina týka, Alana Rickmana neprekoná NIKTO. Jedna hviezdička za kvalitu tohoto seriálu, druhá za to, že sa jedná o Stopárovho sprievodcu po Galaxii a za chytľavú úvodnú znelku. P.S. Mám taký pocit, že filmovej verzii z roku 2005 zdvihnem hodnotenie...(27.10.2007)

Bohužel jsem napřed shlédl novějšího stopaře a až poté ze zájmu tento kus. Přes archaické zpracování podívaná přesáhla mé nízké očekávání a se zájmem jsem shlédl celé a bylo zajímavé všimnout si drobností, na které pak odkazovali ve stopaři novějším. Kdo neviděl ještě ani jednoho stopaře, doporučuji napřed tento starší kousek a pak ten novější, filmový zážitek se tím jen umocní.(31.3.2014)

-4* protože jsem v mládí přečetl celou Adamsovu pentalogii a mám ji v knihovničce, tak mě zajímalo jak dopadne film. Podle známky je jasné docela velké zklamání. Adaptace se nepovedla a za celý film jsem se jen trpně pousmíval a většina gagů šla vníveč. Rozhodně víc jsem se pobavil u staršího briského seriálu, kterému sice taky k dokonalosti dost chybí, ale co se dá čekat od televizního nízkorozpočtového počinu. Na druhou stranu se předlohy drží mnohem víc a je z něho cítit fanouškovský zápal pro věc. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](23.3.2017)

• - Pro úvodní titulky byl použit úryvek melodie z písně kapely Eagles "Journey of the Sorcerer", která je spjatá také se stejnojmenným rozhlasovým seriálem a která se objevuje i v později natočeném filmu. (mcleod)

• - Nápad na sepsání Stopaře Douglas Adams dostal v roce 1971 na své stopařské cestě po Evropě. Ležel tehdy opilý v polích poblíž Innsbrucku, zíral na hvězdnou oblohu, v ruce svíral knihu Stopařova průvodce Evropou a pomyslel na to, že by už někdo měl konečně napsat i Stopařova průvodce Galaxií. (mcleod)

• - Seriál je natočen podle stejnojmenné rozhlasové hry z roku 1978, podle které byla později napsána proslulá knižní trilogie v pěti dílech „The Hitchhiker's Guide to the Galaxy“, jejíž první díl byl vydán v roce 1979. (mcleod)