Svět ve válce

• Velká Británie The World at War
Velká Británie, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Epizody(26)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

Recenze uživatele Volodimir2 k tomuto seriálu (3)

Svět ve válce (1973)

Dokument, ktorý pokojne môžeme považovať za definitívnu filmovú históriu druhej svetovej vojny. Tento dokument som videl pred 5 rokmi a celý čas som hľadal, či sa podarí niekomu natočiť niečo lepšie. A tak som si tých viac ako 32 hodín odsedel znova a nemienim nič meniť na mojom hodnotení z roku 2014. Dokument je korektný, nestranný čo pre éru studenej vojny je veľmi prekvapujúce. Veľkou výhodou je účasť veľkého množstva očitých svedkov doby z radov armády, politikov ale aj civilistov. Medzi nimi sú Albert Speer (minister zbrojnej výroby, architekt), Karl Dönitz (veliteľ námornictva), Walter Warlimont (zástupca veliteľa Wehrmachtu) a mnoho ďalších. Osoba, ktorú bolo najťažšie nájsť a presvedčiť, aby sa zúčastnil na natáčaní, bol Himmlerov pobočník, Karl Wolf. Počas rozhovoru sa priznal, že bol za prítomnosti Himmlera svedkom mnohých vrážd. Trochu nedostatkom je, že udalostiam na východnom fronte sa nevenovala taká pozornosť, aká tomuto frontu prináležala, hoci význam víťazstiev Červenej armády sa vôbec nezmenšoval. Ďalej by som chcel upozorniť, že existujú špeciálne bonusy k tejto sérii: 27. Hitlerova sekretárka (rozhovor s Gertraud Junge), 28. Od vojny k mieru, 29. Vojak – bojovník (rozhovory s vojakmi), 30. Hitlerovo Nemecko (1933 až 1939), 31. 2. diel Hitlerovo Nemecko (1939 až 1945), 32. Dve smrti Adolfa Hitlera, 33. a 34. Konečné riešenie (1. a 2. diel) ()

Nové Německo (1973) (E01)

V roku 1933 sa Hitler stal kancelárom Nemecka. Nemohol sa zbaviť myšlienky na potupnú Versaillskú zmluvu z roku 1919 (po stránke územnej, finančnej a predovšetkým vojenskej). Okamžite začal transformovať krajinu na to, čo nazval Nové Nemecko. Potajme začal zbrojiť, zbraňové systémy mu vyrábali Švajčiari, Švédi ale aj USA a zladenie vojsk s ostrými streľbami mu umožnil Sovietsky zväz v jeho vojenských priestoroch. Keď parlament umožnil Hitlerovi vládnuť bez parlamentu stal sa legálnym diktátorom. Začal obrovský program verejných prác ale aj i prenasledovanie novinárov, socialistov a Židov a bod zlomu nastal pri likvidácii SA 30. júna 1934. A potom už nasledovala anektácia Sárska 1935, Porýnia 1936, Rakúska 1938 a Sudet 1938. V roku 1939 pokračuje zvyšok Československa ()

Vzdálená válka (1973) (E02)