Reklama

Reklama

Svět ve válce

(seriál)
  • Velká Británie The World at War
Velká Británie, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Epizody(26)

Obsahy(1)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

(více)

Recenze (66)

Sombreri 

všechny recenze uživatele

Sérii jde hodnoti z více úhlů pohledu. V první řadě vnímám jako výhodu její datum natočení, protože při porovnání s dokumenty výrazně mladšími (které máme možnost sledovat v dnešní době), je neuvěřitelným způsobem vidět ten dnešní kvalitativní propad, kdy stejné bitvy, stejné reálie i stejné procesy, popisované dnešními "historiky" náhle nedávají smysl a jsou prezentovány často diametrálně odlišně od této série. Vysvětluji si to tím, že v době natáčení žilo velké množství pamětníků a veteránů, tedy nebylo možné historii ohýbat tak moc, jak je zvykem dnes (byť i tak se některým menším úpravám tento seriál nevyhnul). Tato série je vlastně takovým důkazem o přepisování historie, které se děje pomalu, pozvolna. Málokdo si toho všimne. Ale když si pustíte dokument o bitvě o Stalingrad ze série Svět ve válce a oproti jakémukoliv dnešnímu dokumentu, tak náhled ty rozdíly uvidíte jasně a zřetelně. Každopádně ale velice oceňuji zpracování, které je jasné, detailní a v rámci možností doby velice objektivní (dnes bych řekl, že na dnešní poměry neuvěřitelně objektivní). Tak rozsáhlý a detailní pohled, s velikým množství dobových záběrů, ze kterých mrazí, výpovědí očitých svědků i účastníků.. to se jen tak nevidí a nenapadá mě žádný dokument, který by se svým charakterem alespoň přiblížil. Povinně bych toto pouštěl všem válečným štváčům dnešní doby, aby si uvědomili jaké nelidské hrůzy a zvěrstva přináší válka. Že to není jako sedět doma u PC, mačkat myš a klávesnici a když se mám hlad, tak si dám pauzu a odskočím si do lednice pro něco dobrého. ()

Paity 

všechny recenze uživatele

Patrně nejlepší dokument věnující se tématu 2. světové války a způsobu jejího vedení, historii apod. Skvělý komentář, perfektně nastříhané strhující záběry, které vás vtáhnou přímo doprostřed bitevní vřavy. Jestli se chcete alespoň přiblížit tomu, jak byla 2. světová válka krutá a co museli její účastníci vytrpět, pak si pusťte Svět ve válce. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Výborný dokumentární seriál o 2. SV. Moc se mi líbila kombinace fundovaného komentáře a archivních obrazových záznamů. Nejlepší jsou v zásadě dvě věci - jednak, že autoři nebyli líní a sehnali unikátní obrazové materiály po muzeích a historických institutech po celém světě, a za druhé to, že se celá věc točila 27 let po válce, takže tam vypráví hodně přímých účastníků, a to z obou stran soupeřících bloků. Je docela neobvyklé, když o vyhlazovacích táborech vypráví nejdřív několi vězňů a pak bývalý poddůstojník SS. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Tento dokumentárny seriál v 70. rokoch bol veľkým svedectvom a dodnes je významnou pomôckou k pochopeniu vtedajších udalostí, ozaj odporúčam pozrieť. Avšak pripravte sa na krutú pravdu, na smútok a znechutenie, no dá sa z toho poriadne poučiť. Jeho výhodou oproti seriálom zo súčasnosti sú najmä autentické výpovede množstva priamych účastníkov. Je to učebnica dejín od nástupu po pád totalitných režimov a najhoršej vojny v histórii. Problém celého seriálu je ten, že tu chýbajú nejaké mapky postupu, nejaké technologické detaily, rozobratie politiky a jej zákulisia, za 26 dielov prakticky nestihli mnohé podstatné informácie, ktoré iné dokumentárne seriály stihli za menej dielov, čiže za dokonalé, ale ani také, nad ktorým by som jasal, to ako seriál nepovažujem. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dokument, ktorý pokojne môžeme považovať za definitívnu filmovú históriu druhej svetovej vojny. Tento dokument som videl pred 5 rokmi a celý čas som hľadal, či sa podarí niekomu natočiť niečo lepšie. A tak som si tých viac ako 32 hodín odsedel znova a nemienim nič meniť na mojom hodnotení z roku 2014. Dokument je korektný, nestranný čo pre éru studenej vojny je veľmi prekvapujúce. Veľkou výhodou je účasť veľkého množstva očitých svedkov doby z radov armády, politikov ale aj civilistov. Medzi nimi sú Albert Speer (minister zbrojnej výroby, architekt), Karl Dönitz (veliteľ námornictva), Walter Warlimont (zástupca veliteľa Wehrmachtu) a mnoho ďalších. Osoba, ktorú bolo najťažšie nájsť a presvedčiť, aby sa zúčastnil na natáčaní, bol Himmlerov pobočník, Karl Wolf. Počas rozhovoru sa priznal, že bol za prítomnosti Himmlera svedkom mnohých vrážd. Trochu nedostatkom je, že udalostiam na východnom fronte sa nevenovala taká pozornosť, aká tomuto frontu prináležala, hoci význam víťazstiev Červenej armády sa vôbec nezmenšoval. Ďalej by som chcel upozorniť, že existujú špeciálne bonusy k tejto sérii: 27. Hitlerova sekretárka (rozhovor s Gertraud Junge), 28. Od vojny k mieru, 29. Vojak – bojovník (rozhovory s vojakmi), 30. Hitlerovo Nemecko (1933 až 1939), 31. 2. diel Hitlerovo Nemecko (1939 až 1945), 32. Dve smrti Adolfa Hitlera, 33. a 34. Konečné riešenie (1. a 2. diel) ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • Ve 12. díle nazvaném "Bouře" se v roli pamětníka objevila hollywoodská hvězda James Stewart. Ten si za války vysloužil nejedno vyznamenání jako velitel letky. (Kulmon)
  • Ve své době se jednalo o nejdražší dokumentární seriál vůbec. Přišel na zhruba 900 000 liber, což je zhruba 14 milionů dnešních liber (asi půl miliardy korun). (gogos)
  • U příležitosti 40. výročí od natočení byl v roce 2013 seriál digitálně restaurován. Formát obrazu byl převed na 16:9 a vylepšení se dočkala i audio stopa v podobě 5.1 DTS Master Audio. (gogos)

Reklama

Reklama