Svět ve válce

(seriál)
  • Velká Británie The World at War
Velká Británie, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Epizody(26)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

Marek1991

Tento dokumentárny seriál v 70. rokoch bol veľkým svedectvom a dodnes je významnou pomôckou k pochopeniu vtedajších udalostí, ozaj odporúčam pozrieť. Avšak pripravte sa na krutú pravdu, na smútok a znechutenie, no dá sa z toho poriadne poučiť. Jeho výhodou oproti seriálom zo súčasnosti sú najmä autentické výpovede množstva priamych účastníkov. Je to učebnica dejín od nástupu po pád totalitných režimov a najhoršej vojny v histórii. Problém celého seriálu je ten, že tu chýbajú nejaké mapky postupu, nejaké technologické detaily, rozobratie politiky a jej zákulisia, za 26 dielov prakticky nestihli mnohé podstatné informácie, ktoré iné dokumentárne seriály stihli za menej dielov, čiže za dokonalé, ale ani také, nad ktorým by som jasal, to ako seriál nepovažujem. ()

DocBrown

Ten nej nej nejlepší dokument o druhé světove. Nikdy nebude překonán, tím jsem si jist. Tohle je dokument, v pravém slova smyslu. Žádné hry na emoce, žádné vynášení do nebes jedné strany, žádné stupidní hrané scénky nebo úryvky z počítačových her. Hovořící účastníci nejen američané a britové, ale i rusové a němci. A to občas taková jména, jako Eden, Speer, Harding, Galland ... ()

Gothar

U mňa je to jednoznačne najlepší dokument o 2. svetovej vojne, dôvody tu už boli ropzísané, ale zhrniem ich - podrobný popis všetkých dôležitých udalostí (26x52 min) a hlavne výpovede zúčastnených politikov, veliteľov, vojakov a ďalších. Ak by niekto chcel pozerať ešte niečo iné, tak to môže odložiť a začať so Svetom vo vojne. ()

mm13

Tu naozaj niet čo vytknúť ani z toho najprísnejšieho uhla pohľadu. Séria The World At War nie len že predstavuje komplexný pohľad na druhú svetovú vojnu (udalosti podáva v niekedy až nečakane širokých politicko-spoločenských súvislostiach), snaží sa tiež zachovať čo najväčšiu mieru objektivity (nepopierateľné fakty prezentuje bez škrupulí, keď príde na úvahy dotýkajúce sa morálky, necháva prehovoriť rôzne názory), nezakrýva politické kľučky a vypočítavosť aj na strane spojencov, no na druhej strane nefabuluje, nedomýšľa, ale hlavne - čo mňa osobne oslovilo zo všetkého najviac - kladie nevídaný dôraz na vykreslenie nálady tej doby z pohľadu civilného obyvateľstva; či už ide o život okupovaných národov alebo v nemeckých mestách a na vidieku. Tu by som povedal leží aj najväčšia hodnota tohto unikátneho projektu - keď vám totiž niekto najprv v zrozumiteľnej skratke vysvetlí spoločenskú klímu tej ktorej krajiny, jej obavy, radosti a starosti, hneď sa na opisované udalosti dívate inak. Tu sa stotožníte, tam ani náhodou, miestami zapochybujete o sebe samom, každopádne lepšie chápete. Nie je to povzbudzujúce, ale vďaka úprimnosti tvorcov veľmi poučné. Po dopozeraní poslednej časti som pocítil taký ten príjemný smútok, aký sa dostaví po zvlášť vydarenom príbehu, ktorý vás pohltil natoľko, že ste ho spolu s postavami naplno prežívali a je vám ľúto, že je už koniec. Mne teda samozrejme v tomto konkrétnom prípade nebolo ľúto, že vojna nepokračovala ešte aspoň nejaký ten rok-dva, prístup tvorcov ma však zasiahol na citlivom mieste, podarilo sa im mnou naozaj pohnúť. A to na pár nasledujúcich dní, počas ktorých som bol o čosi hĺbavejší, smutnejší, k svojmu bezprostrednému okoliu menej vnímavý, k svetu a životu ako takému citlivejší. ()

Ivoshek

Výborný dokumentární seriál o 2. SV. Moc se mi líbila kombinace fundovaného komentáře a archivních obrazových záznamů. Nejlepší jsou v zásadě dvě věci - jednak, že autoři nebyli líní a sehnali unikátní obrazové materiály po muzeích a historických institutech po celém světě, a za druhé to, že se celá věc točila 27 let po válce, takže tam vypráví hodně přímých účastníků, a to z obou stran soupeřících bloků. Je docela neobvyklé, když o vyhlazovacích táborech vypráví nejdřív několi vězňů a pak bývalý poddůstojník SS. ()

• Ve své době se jednalo o nejdražší dokumentární seriál vůbec. Přišel na zhruba 900 000 liber, což je zhruba 14 milionů dnešních liber (asi půl miliardy korun). (gogos)
  • Ve 12. díle nazvaném "Bouře" se v roli pamětníka objevila hollywoodská hvězda James Stewart. Ten si za války vysloužil nejedno vyznamenání jako velitel letky. (Kulmon)
  • U příležitosti 40. výročí od natočení byl v roce 2013 seriál digitálně restaurován. Formát obrazu byl převed na 16:9 a vylepšení se dočkala i audio stopa v podobě 5.1 DTS Master Audio. (gogos)