Epizody(26)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

Djkoma

Komplexní a ucelený pohled na druhou světovou válku skrze 26 dílů, které vypráví každý o jedné výjimečné situaci nebo momentu války. Vše od ponorkových útoků vlčích smeček až po způsob života ruských "civilistů" v okupovaných nebo zničených městech. Objektivní a velmi přímo podané události, bez příkras a v kontextu doby. Rozhodně povinnost pro milovníky druhé světové a určitě dokument, který by měl na základních školách větší vliv na žáky než přebírání dat a několika obrázků z učebnic. Tohle se musí vidět, jinak to lidé nepochopí, jak krutá to byla doba... ()

flanker.27

Jeden z nejkvalitnějších dokumentů tohoto zaměření vůbec, zvláště proto, že nabízí nahlédnutí nejen na vývoj frontových událostí a bojišť, ale stejně tak referuje o celkové strategii, nastiňuje fungování průmyslu a logistiky, hospodářství, život v zázemí, zkrátka věci, bez kterých se moderní válka neobejde. Bez těchto aspektů mohou být vojáci sebestatečnější a důstojníci sebeschopnější, ale bez komplexní strategie a hospodářských rezerv se vyhrát nedá. Komentář skutečně psali lidé, kteří rozumí své věci, navíc bylo použito mnoho zajímavého archivního materiálu, nejen ten, který je v obdobných dokumentech stále recyklován. I vzpomínky účastníků mi přišly mnohdy zajímavější než jinde. Dobře odvedená práce. ()

cheyene

Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. J.F.K. Výborný dokumentární seriál, jehož sledování by mělo být ve školách snad i povinné. Možná, že by pak nedošlo v budoucnosti k tomu, o čem hovořil Albert Einstein: Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. ()

Gemini

Komplexně pojatý dokumentární cyklus BBC mapující druhou světovou válku. Věc, která už nejde zopakovat, protože téměř všichni, kteří zde podávají osobní svědectví především o zákulisí politického boje (což nebývá u válečných dokumentů zvykem), jsou dnes již po smrti. Proto má Svět Ve Válce nevyčíslitelnou historickou hodnotu, byť samozřejmě o určitých věcech, o kterých se tenkrát v sedmdesátých letech ještě nedalo mluvit, nebo se o nich ještě ani oficiálně nevědělo, už dnes víme mnohem víc. Jako třeba, že to bylo trochu (úplně) jinak;) To ovšem nejde nazývat nevýhodou, to je prostě dáno objektivními skutečnostmi. No a vypravěč je v originále Sir Laurence Olivier - u nás v českém znění rovněž velmi kvalitní Jan Kačer. Nehraný dokument v podstatě lépe točit nelze. 90% ()

GilEstel

Seriál nabízí velmi podrobný a komplexní pohled na 2. světovou válku. Těžko najdete lepší seriál s touto tematikou. (Pokud ano, dejte mi prosím vědět.) Je vidět, že na něm pracoval velký tým lidí, kterému muselo shromažďování informací zabrat mnoho času. Dlouhá příprava je zde znát, stejně jako snaha o maximální objektivitu s výčtem informací pro laické publikum. Celková koncepce je velmi vyvážená. Každé důležité události je věnována přiměřená pozornost. Rozdělení do tematických bloků (ponorková válka, atomová bomba, Barbarossa, atd.) je jednoznačným kladem, díky němuž dochází k přehledné a ucelené představě o vývoji událostí. Jelikož se seriál natáčel v 70. letech, společnost již nazírá na válku a její důsledky s určitým nadhledem. Zároveň jsou vedeny rozhovory s pamětníky na obou stranách. Rozhovory se Speerem a některými německými generály napovídají o dobové atmosféře víc, než většina archivních materiálů. Přiměřená pozornost je věnována i Japonsku a Východní frontě. Díly týkající se východní fronty považuji za vůbec nejpůsobivější. Právě zde se lámala válka v neprospěch Německa. Je až s podivem, že v době Studené války dokázali filmaři nabídnout tak objektivní pohled na válku v Rusku. Seriál téměř není zatížen politickou propagandou ve prospěch západu. Objektivně mapuje utrpení (i hrdinství) všech, co bojovali. Asi nejméně zajímavé díly jsou pro mě Barma, Okupace Holandska. Jinak seriál téměř nemá slabiny a navzdory své délce by vám neměl uniknout žádný díl. Události zde řečené by měl každý z nás znát. Šlo o konflikt, který zformoval naší součastnou společnost a světové uspořádání. Nezapomeňme!!! ()

• Ve své době se jednalo o nejdražší dokumentární seriál vůbec. Přišel na zhruba 900 000 liber, což je zhruba 14 milionů dnešních liber (asi půl miliardy korun). (gogos)
  • Ve 12. díle nazvaném "Bouře" se v roli pamětníka objevila hollywoodská hvězda James Stewart. Ten si za války vysloužil nejedno vyznamenání jako velitel letky. (Kulmon)
  • U příležitosti 40. výročí od natočení byl v roce 2013 seriál digitálně restaurován. Formát obrazu byl převed na 16:9 a vylepšení se dočkala i audio stopa v podobě 5.1 DTS Master Audio. (gogos)