Svět ve válce (TV seriál)

The World at War

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 1973 - 1974, 22 h 14 min (Minutáž: 26x49–52 min)

Velmi rozsáhlý dokument, který obohatí jak člověka neznalého historie 2. světové války, tak i člověka s už nějakým povědomím. To je asi věc, které si na této sérii nejvíce cením. Jak tomu tak bývá, slabší a nudnější díly střídají povedenější či velmi povedené, ty lepší však obzvlášť v druhé polovině série převažují. Líbilo se mi tématické rozdělení, i když by to celé šlo asi zkrouhnout o pár dílů, řekněme na 20. Každopádně být učitelem dějepisu, stoprocentně bych svým studentům tenhle seriál doporučil. I když je to dokument britský, tak konflikt zde není podán černobíle a prostor k vyjádření dostanou v rozhovorech i zástupci III. říše (docela jsem čuměl, když se objevil Albert Speer). Velmi pěkné 4 hvězdičky. (SD, dabing)(2.5.2013)

Tu naozaj niet čo vytknúť ani z toho najprísnejšieho uhla pohľadu. Séria The World At War nie len že predstavuje komplexný pohľad na druhú svetovú vojnu (udalosti podáva v niekedy až nečakane širokých politicko-spoločenských súvislostiach), snaží sa tiež zachovať čo najväčšiu mieru objektivity (nepopierateľné fakty prezentuje bez škrupulí, keď príde na úvahy dotýkajúce sa morálky, necháva prehovoriť rôzne názory), nezakrýva politické kľučky a vypočítavosť aj na strane spojencov, no na druhej strane nefabuluje, nedomýšľa, ale hlavne - čo mňa osobne oslovilo zo všetkého najviac - kladie nevídaný dôraz na vykreslenie nálady tej doby z pohľadu civilného obyvateľstva; či už ide o život okupovaných národov alebo v nemeckých mestách a na vidieku. Tu by som povedal leží aj najväčšia hodnota tohto unikátneho projektu - keď vám totiž niekto najprv v zrozumiteľnej skratke vysvetlí spoločenskú klímu tej ktorej krajiny, jej obavy, radosti a starosti, hneď sa na opisované udalosti dívate inak. Tu sa stotožníte, tam ani náhodou, miestami zapochybujete o sebe samom, každopádne lepšie chápete. Nie je to povzbudzujúce, ale vďaka úprimnosti tvorcov veľmi poučné. Po dopozeraní poslednej časti som pocítil taký ten príjemný smútok, aký sa dostaví po zvlášť vydarenom príbehu, ktorý vás pohltil natoľko, že ste ho spolu s postavami naplno prežívali a je vám ľúto, že je už koniec. Mne teda samozrejme v tomto konkrétnom prípade nebolo ľúto, že vojna nepokračovala ešte aspoň nejaký ten rok-dva, prístup tvorcov ma však zasiahol na citlivom mieste, podarilo sa im mnou naozaj pohnúť. A to na pár nasledujúcich dní, počas ktorých som bol o čosi hĺbavejší, smutnejší, k svojmu bezprostrednému okoliu menej vnímavý, k svetu a životu ako takému citlivejší.(4.12.2006)

Opravdu skvělý dokument 2.světové války, který se od těch ostatních (a že jsem jich viděl hodně) liší v tom, že v něm vystupují lidé, kteří boj zažily na vlastní kůži. Také rozsáhlá délka tohoto dokumentu, kdy se v každém díle autoři zaměřují na jinou část války je velice přesná. I přesto pro mně osobně zůstává nejlepším dokumentem francouzský serial Apokalypsa:2.světová válka a proto 90%(26.1.2012)

Komplexně pojatý dokumentární cyklus BBC mapující druhou světovou válku. Věc, která už nejde zopakovat, protože téměř všichni, kteří zde podávají osobní svědectví především o zákulisí politického boje (což nebývá u válečných dokumentů zvykem), jsou dnes již po smrti. Proto má Svět Ve Válce nevyčíslitelnou historickou hodnotu, byť samozřejmě o určitých věcech, o kterých se tenkrát v sedmdesátých letech ještě nedalo mluvit, nebo se o nich ještě ani oficiálně nevědělo, už dnes víme mnohem víc. Jako třeba, že to bylo trochu (úplně) jinak;) To ovšem nejde nazývat nevýhodou, to je prostě dáno objektivními skutečnostmi. No a vypravěč je v originále Sir Laurence Olivier - u nás v českém znění rovněž velmi kvalitní Jan Kačer. Nehraný dokument v podstatě lépe točit nelze. 90%(28.8.2011)

Velmi zajímavý dokument o 2. světové válce. Do jeho 26 dílu se nevešlo úplně všechno, ale zato poskytuje informace, které jsem zatím jinde neslyšela. BBC pro svuj dokumet získala užasný obrazový archiv. Vyjímečnou stránkou je i to, že v dokumetu mluví lidé, kteří popisované události osobně zažili. Hlas Laurence Oliviera je dustojným pruvodcem touto historií, dodává vážnost informacím, ale bez patosu. Také je zajímavé, že i bývalí vysocí nacističtí dustojníci 30 let po válce mluví skvělou angličtinou.(29.12.2013)

• - Ve své době se jednalo o nejdražší dokumentární seriál vůbec. Přišel na zhruba 900 000 liber, což je zhruba 14 milionů dnešních liber (asi půl miliardy korun). (gogos)

• - Ve 12. díle nazvaném "Bouře" se v roli pamětníka objevila hollywoodská hvězda James Stewart. Ten si za války vysloužil nejedno vyznamenání jako velitel letky. (Kulmon)

• - U příležitosti 40. výročí od natočení byl v roce 2013 seriál digitálně restaurován. Formát obrazu byl převed na 16:9 a vylepšení se dočkala i audio stopa v podobě 5.1 DTS Master Audio. (gogos)