Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Amroth666

Na tenhle film jsem se začal koukat pod heslem Stývý Spielberg a další jeho klasika. Jenže k tomuto titulu přibyl další - Baleúv prvnopočátek a jeho úvod. Postava Jima v Říše slunce je pro mně jedna z nejhrdištějších postav, jaké kdy byly. Nemusí si něco dokazovat, stačí když přežije ve válce a v těžkých podmínkách. ____ Dneska mám nové světlo, atomovka. ____ OST 5/5 - malá ochutnávka http://www.youtube.com/watch?v=OD4Xyb2LJsA , http://www.youtube.com/watch?v=6lapculOfR0 ____ Nejlepší scéna - http://www.youtube.com/watch?v=lJ1wE7Fx9a8 ____ ()

Joges

Pozoruhodný film možná i skvost. Zprvu mě film neoslovil ani nezaujal, teprve v závěru začal působit. Nakonec jsem bez rozmyšlení udělil pět bodů. Říše slunce mi připadla jako cesta, která vedla k poznání. Spielberg je výborný vypravěč a Bale dokonalý herec. ()

laik_60

možno málo známy Spielberg, ale fajnový. Ani nie 13 ročný Bale to tam rozbalil, najmä v posledných dvoch tretinách, k tomu dobrý výkon Malkovicha. Obaja spolu so scenárom a režisérom dali filmu ten správny emotívny zážitkový punc. Výborná kamera, aj hudba, nehovoriac o scéne . ()

Cheeter

Začátek byl skvělý, velmi jsem si ho užil, film měl spád a radost sledovat. Pak najednou skok a konec války. Za mě dost nepochopitelné, děj začal stagnovat a celé to šlo z kopce. Takže Spielberg kombinoval dva klasické prvky - očekávání a zklamání. Ale přece jenom si něco z tohoto snímku odnesu. Úvodní píseň, kterou slyšíme ale několikrát. ()

lakikaki

Empire of the Sun bol pre mňa dosť neznámym filmom, najmä ak vezmem do úvahy meno režiséra, ale o to viac ma nakoniec prekvapil. Spielberg natočil "ázijský Schindlerov zoznam", ktorý sa od svojho príbuzného z roku 1992 líši jedine epickosťou - Empire of the Sun je pojatý o niečo minimalistickejšie. Christian Bale si latku nastavil riadne vysoko už svojím celovečerným debutom, kde ako dvanásťročný(!) predvádza dokonalé herectvo a John Malkovich je mu viac než skvelým sekundantom. Hudba je vynikajúca, kamera krásna a réžia bezchybná. Snímku som pôvodne chcel udeliť silné štyri hviezdičky, ale s prihliadnutím na to, že mu vlastne nemám ani čo vytknúť a že mi nevadila ani dlhšia minutáž, ani vojnový námet (dlhé filmy veľmi rád nemám a žáner vojnového filmu taktiež nie je môj najobľúbenejší) sa nakoniec prikláňam k maximálnemu hodnoteniu. ()

campix

Koukám, že Spielberg objevil pro hollywood další hvězdu budoucích let. Sice bych Christianu Baleovi občas nafackoval, jelikož hraje takového rozmazleného fracka. Ale příběh je inspirován biografickou novelou a samozřejmě je to Spielberg a ten si se silným příběhem vždy umí poradit. Říše slunce je taková malá přípravka na Schindlerův seznam, ale s méně profanovanými událostmi a také z druhého konce světa to jsou podle mě možnosti proč film tolik divácky neuspěl. Jinak výborný film s 12ti letým Balem a Malkovichem ve svých nejlepších letech. Prostě Spielberg je jeden z těch režisérů s kterými nemůžete prostě šlápnout vedle. ()

pakobylka

----- "Nejlepší škola je škola života." ----- O chlapci, který důsledně zachovával neutralitu, přesto se ze všech sil poctivě snažil vyhrát válku. Urazil přitom dalekou cestu - a s dětskou samozřejmostí v sobě našel sílu, kterou bych chtěla mít. Po svém bojoval za všechny živé ... na všech frontách. ()

Juto

Úžasný film. Na konci filmu cítite, že chcete pri natáčaní filmu pohnúť ľuďmi tak, ako vás pohne tento film. Úžasne zahrané, nádherne natočené. 8,5/10 ()

zette

Spielbergova rezie je vyborna snad vzdy. U neho spise plati, jak je namet po chuti samotnemu divakovi. Ten me zaujal, ale ten pribeh mi uplne nesedl. I kdyz natoceno je to urcite nadprumerne. ()

TomPrusik1

Říše slunce je hrozně zapomínaný film Stevena Spielberga a podle některých je jeho nejsilnější. Musel jsem tedy svojí mezeru ve vzdělání napravit a dvou a půl hodinovou Říši slunce si pustit. Nutno říct, že začátek na mě velký dojem neudělal. Největší problém byl malý Bale. Všechno co řekl, působilo hrozně trapně a uboze. Asi za to mohl z velké části jeho český dabing, který byl tady opravdu dost nepovedený. Po scénách, kde běhal v pirátském oblečku a hrál si z letadlem, jsem fakt nevěděl jestli sleduji pacienta z Jedličkova ústavu, nebo za se mě za chvíli někdo zeptá: ,,Jste připraveni děti?" (viz. https://www.youtube.com/watch?v=CKJD563qHfI . Fakt jsem si říkal, že to vzdám, ale dobře jsem udělal, že jsem to nevzdal. Cca po půl hodině nabral film solidní tempo a už to byl klasický dobrý Standovo film. Dojemné (scéna s katanou) a perfektní scény (plížení v bahně), skvělý příběh, dobrá hudba, sem tam nějaký vtip (i když ho bylo pomálu). Z malého Baleho se stal sice pořád malý, ale zato už chytrý kšefťák, co si umí poradit. Zato, co pak předváděl po slabé půl hodině, musím uznat, že fakt dokonalý herecký dětský výkon (něco jako český Tomáš Holý). Takže opět se jedná o perfektní Spielbergův film (tak jako většina jeho filmů), přesto mi nepřišel nejlepší, nebo nejdojemnější. Víc jsem brečel třeba u E.T. mimozemšťana, nebo u I.A. umělá inteligence.Celkem 70% ()

majo25

Netušil som, že Bale točil filmy už ako mláďa. Talent v jeho trinástich je badateľný, aj keď jeho postava mi prišla dosť otravná. Keďže je príbeh prerozprávaný cez neho, naberá silný rodinný rámec a bolo dobré by ho pridať aj do žánrov filmu. Spracovanie je áčkové, vojnové scény vo vzduchu či na zemi sú spravené luxusne - v tomto sa na Spielberga dá bezpochyb spoľahnúť. Škoda ale takej "drobnosti", ako je to, že film sa odohráva behom 4 rokov a hlavný hrdina nezostarne ani o mesiac. Pýtalo si to napríklad zmenu herca v tom 45-tom, prípadne to riešiť inak. Spracovanie, ako som povedal, je prvotriedne, ale príbeh mi neprišiel nejaký silný, ani zajatecký tábor nejaký krutý alebo inak zapamätateľný - opäť skôr taký korektne rodinný. Páčilo sa mi ale, že Japonci neboli za jednoznačných záporákov, vlastne väčšina postáv bola nejednoznačná. Samozrejme, film nesie aj jasný protivojnový odkaz. ()

Radiq

Nechce se mi věřit, že tohle natočil Spielberg. Ono se mi to totiž líbilo, repsektive rozhodně to patří k tomu lepšímu z jeho tvorby. Christian Bale byl koukám dobrej herec už jako fakan a své role se zhostil stejně dobře jako takovej Malkovich. Ostatní jenom tak přicmrndávali. Příběh je to dobrej a neznám jinej film, kde by se řešila otázka války Číny a Japonska (takže člověk se toho i celkem dost dozvěděl po historické stránce) a navíc očima haranta. Nemůžu si na nic vyloženě stěžovat, ale je to pro mě pořád takovej trošku nadprůměr, nic víc. Halelůja. ()

phoebe.h2

Christian Bale...už tehdy ukázal že je před ním velká budoucnost...jeden z nejlepších dětských výkonů co jsem kdy viděla ()

daEmoNickY odpad!

U propagandy snídám rohlík s máslem když si zapnu rádio. ____ DOPORUCENO ____ Kamera, přechody, metafory a podobné klasické prvky se jistě povedly. Nicméně tento šestákový vtip nepřekoná http://www.csfd.cz/film/70701-buffy-premozitelka-upiru-buffy-the-vampire-slayer/ natožpak http://www.csfd.cz/film/10934-vesele-vanoce-pane-lawrenci-merry-christmas-mr-lawrence/ , kde hraje David Bowie !!! ____ Nevidím jediný důvod proč bych tímto filmem ztrácet více času než kupříkladu trvá pár upoutávek z Youtube. Pokud bych chtěl skutečně něco znát o tamní situaci, vezmu si odbornou knihu či budu riskovat wiki. Ne dokument, to je propaganda v bledě modrém - většinou těžké nebe neužitečných neuspořádaných informací které hrozí rozdrtit lebku za neustálého tance podkuřovačných tornád blízko genitálií. Atlas musel mít koule ze železa ... ____ Nutno poznamenat, že některé filmy od Spílberga jsem viděl - šup sem otřepaný klišgumente - "Viděls jeden viděls všechny". Si říkám po tolika tisících letech by snad mohlo někomu dojít, že oblékat propagandu do hávu informace není vždy až tak dobrej nápad. Asi to má co dělat s tím že Spílberg je zlatá hvězda na filmovém nebi. Nejen zlato je žluté ... třeba pampeliška ... anebo trocha ledu na rozohňěném čele japončíka (ICE AGE, nenašel jsem jak Sid chroustal "pampelišku"). ()

Madlenka26

Velice zajímavý pohled na to jak se ze zámožného chlapce stane obyčejný člověk proti jeho vůli, ale tu vůli co má mu může leckdo závidět. Ta mu pomůže překonat vše i v takových situacích jako je válka, ve které uměl opravdu chodit ač to zní divně.Když chceš přežít dělej i to co by jsi nikdy jindy nedělal. Bale už byl dobrým hercem od mala to se musí nechat.A Spielberg je opravdu pán svého řemesla, má vystihnutý každý detail(stopy nohou v prachu). Musím pochválit i krásnou úvodní hudbu, která celému filmu dodala jakousi naději. ()

Columbus

Tohle je smesny, a zastaveny ero, aby pilot zamaval Balemu, posilnenemu brouky, je pro me dodnes filmarskou nocni murou. Neco tak hnusne slizkeho se jen tak nevidi. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci