Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

HappyDeath

Nádherný a silný film o realitě tehdejší doby. A síla v té momentce, když Jim začal zpívat napočest Japonských letců co šli na jistou smrt, je prostě nepopsatelná. Bravo! ()

AxelWers

Výborný film, ktorého dej sa odohráva vo vojnovej Číne. Mladučký Christian Bale na začiatku svojej kariéry, John Malkovich mu veľmi slušne sekunduje. Záver sa už trochu začal preťahovať a mal som robiť, aby som pri ňom vydržal, ale dalo sa to. ()

Mayaku

Přátelé, TOTO je nejlepší Spielberg. A o opaku mě nepřesvědčí žádný Schindler, ať si má Oscarů kolik chce. Famózní, dechberoucí, úchvatná podívaná. Příběh, který se vám zaryje pod kůži, chytne za srdce a nepustí. Spousta nezapomenutelných scén - Bůh fotografuje, Baleův zpěv letcům kamikadze, "všechny je dokážu vrátit zpátky", shledání a mnoho dalších...všechno dojemné, ale bez příkras a patosu, za nímž byste v pozadí mohli tušit nápovědu s heslem "a nyní Steven pravil: plačte!". Christian Bale dokazuje, že již ve svých 12 letech byl pan herec, který svým fantastickým výkonem s přehledem převálcoval i esa jako jsou John Malkovich či Miranda Richardson. Škoda jen, že tento snímek zůstává tolik nedoceněný a upozaděný Schindlerovým seznamem, protože pro mě osobně Říše slunce znamená jeden z nejsilnějších a nejpůsobivějších filmových zážitků vůbec. ()

denisavary

Když se podívám zpětně, byl to hrozně pěkný film...hudba, atmosféra..A ten malej Bale :-) ten už to měl v sobě...alespoň ho člověk vidí se usmívat... Ale během filmu jsem trošku trpěla...bylo to hrozně dlouhý, zbytečně roztahané scény, takže jsem byla ke konci docela už nevrlá..Takže to ztrácí svůj "šarm" a proto to 3* hodnocení. ()

joker30

Co sa tyka obrazu a hudby/zvuku nadherny film. Neviem sa vsak rozhodnut ci je Baleov vykon pre mna detsky genialny alebo maximalne iritujuci. Preto moje hodnotenie kolise medzi tri az pat a neviem sa rozhodnut. Asi bude nutne druhe pozretie aby som zistil ci si film oblubim alebo vdaka tomu decku znenavidim :) ()

tranquill

Vynikající výkon mladého Christiana Balea, jehož očima můžeme sledovat život v japonském zajateckém táboře za druhé světové války. Pro něj to bylo především dobrodružství, ale z mého pohledu hrdinství. Spielbergova režie je zde opravdu skvělá, snad jen stopáž je trochu delší. ()

bif

Hezky a velmi pomalu natočený příběh malého chlapce. Emocí a zajímavých postav je zde docela dost, ale i tak je velmi náročné se nenudit. Tempo je i na můj vkus velmi pomalé. Na druhou stranu, právě tohle je film, který nám dal Balea, a to se vyplatí! ()

chlebos

Většina z nejlepších filmů neláme kasovní rekordy ani nemá plnou polici oscarů a Říše slunce patří mezi ně. Válka viděná očima dítěte je tak výborný film, že jeho neúspěch musí být nějakou daní za jeho dokonalost. Jeden z nejlepších filmů Stevena Spielberga. ()

waska

Úžasný pohled na válku očima malého chlapce. Některé scény jsou opravdu neuvěřitelně nádherné a srdcervoucí. Hudba úchvatná, jen nechápu, proč je tenhle Spilbergův film tak nedoceněný! Důvodem proč nedávám 5 hvězdiček, je mladý Christian Bale. I když jeho výkon je doslova neskutečný ( nechápu proč za něj nedostal Oscara ) a přehrál i takového mazáka jako je John Malkovich, byl mi krajně nesympatický. Nemůžu si pomoct, je to prostě tak. ()

Veseldaa.!

Je velice zajímavé sledovat počátky kariéry božského Christiana Balea. O to je to větší zážitek, když je veden pod taktovkou pana Velkého, Stevena Spielberga. Doporučuji v původním znění. ()

Dovlatovka

Zvláště v porovnání s dnešní "vypravěčskostí" Spielberga je film krásně nedějový, občas lyrický a v podstatě epizodní. Nicméně mladý Christian Bale, hudba a atmosféra jej drží naprosto pohormadě a dělají z něj zážitek naprosto v mezích norem patosu. Zajímavé je, že z Balea už v jeho první roli kouká pověstná urputnost, obětování se roli a práce, která čas od času vytlačuje do pozadí talent. Pěkná minirolička Bena Stillera:-) ()

Arequipa

Klobouk dolů především před mladým Christianem Balem, který tady ukazuje svůj nesporný talent. Nejvíce mě zaujala linie vztahu Jima s japonským chlapcem, jejíž vyvrcholení je typicky absurdní, kruté, reálné smutné. Ve Spielbergově režijní filmografii řadím Říši slunce spíše na spodní příčky, pořád to ale bez problémů stačí na ****. Doporučuji knihu, kterou jsem před léty shltnul jedním dechem. ()

Werde

Nějak mi to nesedlo. Koukal jsem na to v ne příliš zdravým stavu a ještě k tomu s dabingem. Příště to bude určitě lepší. Jinak mladej Bale byl vynikajíci a Malkovich jak by smet. ()

Mira90

Neuvěřitelný výkon Christiana Balea! Celkový dojem sráží přehnaná stopáž a postava Johna Malkoviche. Amík jeden nevycválaný... Což je škoda, neboť nejedna ze scén byla naprosto úchvatná, velice silná a celkově dechberoucí. Takto to bylo několik obrazů, které se vryjí do paměti, propojeny jsou ale mnohdy doslova vatou. ()

mazic

je příjemné zjisti, že bale byl otravnej už i jako dítě, kterému to zůstalo i v jeho dalších rolích ()

Shaleman

Bale byl frajer už za mlada, Spielberg byl schopnej odjakživa a to nejsem žádný jeho velký fanoušek, ale jen respektující občasný poživač. Od tohoto díla jsem však čekal trochu více. Protiválečný film, dle skutečných pamětí jednoho z účastníků zajateckého tábora, mě osobně přijde lehko poživatelný a i přes nesporné kvality málo úderný co se války jako takové týče. Polovinu filmu jsem váhal, zda jde opravdu o VÁLEČNÝ film a je mi to trochu líto. ()

Argondia

Válka očima malého, odvážného kluka, který si i v tak těžkých časech dokáže poradit sám. Přesto, že jde o drama, tak v rámci možností působí optimisticky, silně a odhodlaně jako "Život je krásný". Tentokrát se příběh netočí kolem Židů, koncentračního tábora, ani kolem bojujících vojáků, ale je tu vylíčeno přežívání obyčejných lidí v zajateckém táboře. Bale je skvělý herec a filmy, ve kterých je obsazen, jsou zárukou kvality. Bylo zajímavé ho vidět jako dítě a překvapil mě i mladičký Ben Stiller. Bale se mi v roli líbil, přesto to ale nebylo úplně ono. Mohlo to být zčásti nepříliš zdařilým českým dabingem, protože hlas se k chlapci opravdu nehodil. Délka mi například oproti filmu "Lovec jelenů" nevadila a i když byl děj trochu roztahanější, tak jsem nezývala nudou. ()

danny_21

Ukrutnou, ubíjející délku v této variaci na asijský Schindlerův seznam bych ještě snesl, ale ten příšerný dabing se fakt nedal a zase jednou jsem se přesvědčil, že to nemám dělat. Jinak nad vším ční Baleův výkon, který byl výtečný, přesto celkový film mě nijak neoslovil, nedojmul ani nenadchnul, prostě tu nesmlouvanou naléhavost bezmocnosti se povedlo Spielbergovi vykreslit až později - 65 % ()

Psycho.R

Steven natočil další skvělý film, který je atmosférou naprosto odlišných o jiných jeho počinů. Těžko popsatelné, ale výborné. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci