Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Demonic189

Obrázky sú to ozaj pekné a herecke výkony dobre, ale je to TAKA NEZAUJIMAVÁ NUDA!!! Dej a príbeh ma takmer vôbec nezasiahli preto veľmi slabé 3*. Pišta, sorry... ()

caba

Těšila jsem se,ale byla jsem zklamaná.Snad i délka filmu ubrala na hodnocení,ani John Malkovich to nezachránil,nebo jsem neměla svůj den?? ()

junxi91

Dobrodružný a napínavý film o jednom mladém chlapci, který si žil jako britský aristokrat se svou rodinou v Šanghaji, ale pak dorazili Japonští okupanti a jeho dětství okamžitě skončilo. Jamie "Jim" Graham je britským školákem z vyšší střední třídy, který žije v mezinárodní komunitě v Šanghaji. S rodiči bydlí ve velkém domě s bazénem a služebnou. Jamie má rád letadla, chtěl by se stát pilotem a líbí se mu prolétající japonská Zera. Přichází však útok na Pearl Harbor a s ním také japonský okupace. Rodina se musí vzdát svého života a opustit osadu, avšak ve městě zavládnul chaos, spousta Číňanů se snaží utéct, ulice jsou plné a Jamie je oddělen od svých rodičů. Jamie se tak vrací do opuštěného domu, kde je jen prošlé a zkažené jídlo, sní zbytky plechovek a pak se vydává hledat jídlo do města. Vyhladovělý Jamie se vzdává japonským vojákům, kteří ho ale ignorují. Pak si ho všimne jeden Číňan a pouliční lupič v jednom, který začne Jamieho pronásledovat. Ukradne mu boty, ale pak se jej ujme jistý Frank, který zrovna projíždí kolem v dodávce. Frank a jeho kumpán Basie jsou američtí emigranti a podvodníci v jednom, kteří se Jamieho nejprve ujmou a dají mu najíst, a pak jej chtějí na ulici prodat. Nikdo si jej však nechce koupit, a tak ho chtějí nechat na ulici. Jamie je přesvědčí, že zná všechny honosné vily ve své čtvrti a ví, kde jsou peníze. Vydávají se do Jamieho rodinného domu, ve kterém kupodivu svítí světla. Nečeká tam však maminka, ale japonští vojáci, kteří trénují karate. Všichni tři jsou zajati a odvezeni do Lunghua Civilian Assembly Centra v Šanghaji (kde vládnou otřesné podmínky) a nakonec jsou posláni do internačního tábora v Suzhou. Děj se posouvá do roku 1945 a konec války se blíží. V táboře vládne teror a špatné životní podmínky (k jídlu jsou jen brambory a rýže), ale Jim je schopný mladý muž, který vytvoří úspěšnou obchodní síť a překupuje všechno možné, má respekt u velitele tábora seržanta Nagatu a britský táborový lékař Rawlins se stane jeho učitelem a otcem. Basie je v amerických zajateckých kasárnách, které navštěvuje také Jamie a zde se mu zalíbí Američani a jejich kultura, a obdivuje také létající pevnosti B-51. Ty jednou v noci bombardují tábor a jako pomstu za nálet chce Nagata nechat nechat zničit vězeňský lazaret, ale Jim prosí o odpuštění a Nagata nechá lazaret na pokoji. Jamie se pokusí o útěk a při tom se spřátelí s japonským teenagerem, který je cvičným pilotem a Jima neprozradí. Jednoho rána za svítání je základna náhle napadena skupinou bombardérů B-51. Jim sleduje dění z věže ruiny nedaleké pagody. Doktor Rawlins se vydává za Jimem na věž, aby ho zachránil. Chlapce po radosti přepadne smutek a brečí, protože si nepamatuje, jak vypadají jeho rodiče. Japonci se rozhodnou tábor evakuovat a Basie ve zmatku uteče. Při odchodu procházejí piloti rituálem před spácháním kamikadze, a následně vzlétnou ve stíhačce. Rituálem prochází také Jamieho japonský kamarád a jeho letounu selže motor, což kamaráda zklame. Vězni z tábora pochodují divočinou, a je to dost strastiplný pochod. Jim dorazí na fotbalový stadion, na kterém je Japonci ukradený majetek obyvatel Šanghaje. Mezi věcmi najde Jim také auto svých rodičů Packard. Zde Jim přespí se svou spoluvězeňkyní paní Victoriovou, která brzy umírá. Také je svědkem obrovské ohnivé koule na obloze, která vznikla v důsledku svržení atomové bomby na Nagasaki. Jim putuje zpět do tábora Suzkou a po cestě se dozví o japonské kapitulaci a konci války. Setká se znovu se svým japonským kamarádem, který se s ním podělí o své mango. Japonec vytáhne své gunto, aby mohl mango rozkrájet. Bohužel se objevují Američani a Basie, aby vyplenili kontejnery se zásobami, které zde rozhazuje Červený kříž. Jeden Američan špatně vyhodnotí situaci s mangem a japonského mladíka zastřelí. Jim je rozzuřený ze smrti svého přítele, ale Basie mu slíbí, že mu pomůže najít jeho rodiče. A to se nakonec také povede. Zlobivý, odvážný, problémový Jamie se protloukal přes okupovanou Šanghaj a japonský zajatecký tábor, až vše dobře dopadlo. Jeho oblíbeným jízdním prostředkem bylo kolo, které jaksi symbolizovalo jeho nezlomnost a odhodlání vydržet až do konce. () (méně) (více)

Dexx

Cosi mi říká, že tento hrubě nedoceněý film je největším Spielbergovým majstrštykem, a možná na tom i něco bude. Hloubka filmu je nepopsatelná, Bale je fantastický a přitom to celé neupadá do patosu a poněkud účelové emocionality pozdější Stevenovy tvorby. Nelze než smeknout. ()

alsha

Skutečně jeden s filmů o kterých se neprávem mluví velmi málo. Možná že po něm, už svět začal brát Spielberga vážně. Film je sice dlouhý a tentokrát to jde poznat, ale projekce v kině je asi něco úplně jiného. Malkovich i Bale jsou dobří, a výborná je scéna se zábleskem od východu...však vy víte ()

Aress

No tak tohle se často nevidí,alespon ne u me, takhle skvelej snimek sem uz dlouhou dobu nevidel......jeste pred dvema lety sem Christiana Bala skoro neznal ale ted o nem mohu rict ze je to jeden z nejlepsich hercu ktere tento svet splodil, lidi se rodej a postupem casu se stavaji hercema v holywoodu ale Christian Bale se hercem narodil, dat najevo nekoliktrat za celej film vybuch emocí je velka drina i pro zkuseneho herce ale Bale ve svych 13 letech to s prehledem dokazal....krom toho hudba sedela dokonale a proste neni co bych tomuto snimku vytknul............... ()

john.h

Trochu pomaleji se to rozjíždí, ale pak to stojí za to. Celý film táhne naprosto famózně dvanáctiletý Bale. K tomu všemu mu špičkově asistuje John Malkovich. A na závěr Spielbergovi nestačil jen jeden silný konec, ale během závěrečné půlhodiny zaútočil dost silně na divákovy emoce minimálně pětkrát, a až potom se dostal k samotnému konci, který však podle mě nebyl dojemný jako jedna ze zmíněných emotivních závěrečných scén s Japonským kamarádem. ()

Lilien

Nádherné prostredie exotického Japonska, pohľad na 2 svetovú vojnu očami ľudí v zajateckom tábore, nádherná orientálna hudba , skvelé scenérie a efekty , kopec krásnych a dojímavých či hrôzostrašných momentov aké len vojna može prinášať a samozrejme mladý Christian Bale. ()

Katya

Christian Bale hraje skvěle, ale musím souhlasit, že jeho postava je opravdu nesympatická, a to je u hlavní role, se kterou máme soucítit, trochu problém. Možná za to mohl ten naprosto tragický dabing, ale to samozřejmě nemá co dělat s uměním Stevena Spielberga, takže za 4. Aspoň že se tam blýskl John Malkovich. ()

Taffey

Neuvěřitelný film. Mám ho v HD v originálním znění s titulky, viděl jsem ho i v českém znění a nediívím se Golfistovi, že ho film nenadchnul. To je ten důvod, proč, pokud to jen trochu jde, odmítám české dabingy. Tedy většinou. Musím konstatovat, že existují tři filmy, u kterých mi spolehlivě vyhrknou slzy do očí. Tento, v momentě, kdy malého Balea spatřila, na konci války, jeho máma, Vzkaz v lahvi a Vykoupení z vězsnice s......kdy Se ti dva sejdou , na konci filmu, na pláži... jistá síla přátelství a podobně na mě funguje, v tomto směru. Říše slunce je, vedle Indianů Džounsů, můj jednoznačně nejoblíbenější Špílbergův film. ()

ilovebritain

Co se herců týká, nemám výtek. Co se režiséra týká, tam už je to horší. Ze slibného námětu udělal ubulenou limonádu a oslavu ameriky. Zkrátka amíci jsou nejchytřejší, nejlepší a všechny zachrání. Zkrátka a dobře všichni bychom si měli změnit jména na John a Sally, abychom vůbec mohli mít nějaké sebevědomí. Sorry ale tohle já neberu... ()

pushover

Na Spielberga překvapivě nevyrovnaná režie, jako by se pokoušel opustit řemeslný stereotyp, ale malýho Balea jsem prostě musel vidět a zvládnout takhle hlavní roli ve 12ti, to teda klobouk dolů. ()

Shitonit

Říše mého mozku neumí plně vychápat děj. proto jen 4 hvězdy. Jinak se jedná o velmi zdařilé dílo, které má a bude mít co nabídnout dalších stopadesátpět ? Asi i víc let. ()

Knor

Těžko uvěřit, ale stalo se to. Právě jsem viděl nezáživnej film od Spielberga. Myslel, že k něčemu takovýmu nelze dojít a já musím bohužel říct, že jsem dost zklamanej. Nezpochybňuji Spielbergovi režii nebo herce, ale nedokázal jsem nějak prožívat snad ani jednu situaci, celej film absolutní chladno, prostě bod mrazu. A ať už se Bale snažil sebevíc, byla mi jeho postava úplně u prdele, ba naopak, někdy mě i ten jeho charakter trochu sral. Mrzí mě to, ale tady jsme si s mistrem neporozuměli. ()

Meescha

Spielberga nemam rad, je to typicky AMERICKY reziser. Filmy maji pusobit hlavne na lidi za velkou louzi, spousta veci v jeho filmech mi prijde hloupa, trapna...nemam ho rad. Jenze tento film me dostal. Je podany opravdu citlive a Spielberg ukazal, ze dokaze delat i dobre filmy (lec jen velmi zridka) ()

Hank

Nevím zda to bylo v kontextu LFS nebo bylo pouze spatne pocasi, tento film mi jenom potvrzuje proc se mi Spielbergovy filmy nelibi. Ta mohutnost, rozmachlost, velkolepost, preplacanost, patos, kyc, tisice komparzistu, dlouhe, nudne, dlouhe zabery nikam, divny dabing....zklamani... ()

Hydr0gen

Podle mě zde Spielberg začíná svou dráhu režiséra epických filmů, které většinu diváctva strhnou a chytnou za srdce. Má k dispozici famózní výpravu (v té době dost pravděpodobně téměř bez pomoci počítače) a ukazuje rozmáchlé, epické pojetí. Občas přílišná "rozmáchlost"-roztahanost kamery i scénáře (viz. třeba objevující se a mizící postavy-člověk neví, co s nimi je) jsou zároveň jedinými negativy dojemného skvostu. Ovšem v čem je tento film snad nejúžasnější je Christian Bale. Důležitost hlavní postavy pro děj bych přirovnal k biografickým filmům, ovšem Spielberg ji svěřil dítěti a nechal ho hrát všechno... A mladý Chris to naprosto zvládl, nevšiml jsem si téměř žádného přehrávání, což by se dalo čekat, pokud má dítě tahnout celý film jako jediný skutečný "hlavní hrdina". 6*, 11/10 atd. by si zasloužil on, filmu dávám už standardnější maximum:). 9/10 ()

LukeSharp

Dlouho jsem se rozhodoval než jsem se na Říši slunce podíval.Myslel jsem si,že to bude nudné,ale jméno Spielberg už něco znamená a tak jsem se do toho pustil.A ten zmetek Spielberg mě zase zahanbil,protože pochybovat o mistrovi to se prostě už z principu nedělá.Skvělé válečné drama,skvělý Christian Bale,který už jako děcko dokáže uchvátit prostě skvělý film.A proč jenom 4*?Film je přece jenom při své délce má i nějáké to hluché místo(ale není jich moc)a tak o jednu ''star'' dolů.80% ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci