Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Bigfuckman

"Christiane Bale Begins" Smutný příběh 12letého kluka vtrženého do 2 světové války odehrávající se v Šang Hai. Naprosto strhující herecký výkon mladého batmanka jenž zde opravdu andělsky zpívá. Touhle rolí si otevřel dokonale cestu ke stříbrnému plátnu. Jen mě zaráží, že jsem o tomhle excelentním filmu vůbec neslyšel. Don Spilbergo opět nezklamal ! Vivat! ()

boombang

Poněkud slabší Spielberg, který jako by zde tak trochu trénoval na Schindler´s List. Vynikající Christian Bale a jeho neskutečně nesympatická postava rozmazleného kluka. Perfektní hudba Johna Williamse a výborný nápad s výbuchem atomové bomby. Jinak šeď, šeď a nuda - i Malkovich mi byl pěkně protivnej. ()

AlexUnited

Pri výbere filmov by som mal už po tejto skúsenosti definitívne zavrhnúť mýtus, že vysoké hodnotenie na csfd znamená automaticky dobrý film, ktorý by sa mi mal páčiť. Párkrát som sa už pri takomto prístupe popálil, ale tentokrát som doslova zhorel. Nečítal som síce knižnú predlohu a ani nemám záujem, nuž ale hodnotiť treba film ako celok a nie to, ako verne sa drží svojej predlohy. Objektívne treba skonštatovať, že začiatočná časť je vynikajúca a človeka zavádzajúco naláka a navnadí perfektné vykreslenie útoku na Šanghaj a následnej zúfalej situácie hlavého aktéra. Nasleduje však hlavná dejová línia ku ktorej nemá zmysel sa podrobnejšie vyjadrovať - zajatecký tábor pripomínajúci dovolenkovú destináciu, absolútne bezvýznamné zbytočné riskovanie svojho života kvôli akémusi lietadielku, najväčší vojnový zločin histórie načrtnutý ako nejaký zázrak v podobe krásnej žiary a našlo by sa toho veľa ale nechcem príliš spoilerovať. ()

gicous

Vadila mi hudba Johna Wiliamse, která mi připomínala E.T. Mimozemšťana nebo Hooka. Při sledování mě rušila, tím že byla až příliš pohádková a podle mě se k filmu vůbec nehodila. Kromě toho mě minul začátek filmu, který byl chladný a odtaživý. Nedokázal si mě získat. Nicméně musím přiznat, že po vpádu Japonců, kdy se Říše slunce přesouvá do zajateckého tábora, si mě film postupně dostával na svoji stranu a na konci jsem měl v očích slzy. Skvělý výkon Christiana Balea! ()

vinc_vega

Dlho som tento film odkladal, odsúval bokom. Práve som ho dopozeral a je naprosto úžasný. Na takéto filmy zrejme treba správny čas, treba si naň počkať a potom vás dostanú úplne. Pre mňa išlo o veľký filmový zážitok. Výborná réžia, krásna hudba, ale hlavne Christian Bale - fantastické predstavenie, ktoré predčilo všetky ostatné. Zažil som "plnosť filmu" a nech si pod tým každý predstaví čo chce. "Dnes som sa naučil nové slovo - atómová bomba. Bola ako biele svetlo na oblohe. Ako keby nás fotografoval Boh. A ja som ho videl." ()

nula87

Silný příběh ve velmi dobrém zpracování. Bale už tady dokazuje, proč bude jednou z hbězd své generace. Jedno z mála, co mi trochu vadilo, byl oproti kneze ten učesaný konec. 80% ()

kubilov

Veskrze nesnáším tzv. "dětské herce", ovšem Christian Bale mě přesvědčil, že zaškatulkovat jeho by byl velký hřích. Dokázal totiž, že to není výborný herec jen v současnosti, ale byl jím i v pubertálních letech. Milým překvapením byl i John Malkovich, který hrál zase jednou trochu vážnější roli a moc se mu povedla. Docela silný příběh z druhé světové války z vojenského tábora, kde jsou internováni Britové a Američané žijící v Číně, z pohledu malého chlapce z aristokratské rodiny, který se musí poprvé v životě postavit na vlastní nohy a vlastně film, který má u mě osobně ve Spielbergově top 5 jasné místo. ()

minima

Christian Bale v mini verzi je stejně skvělý jako v dospělé. Navíc připočtu skvělý příběh, hudbu, pár skvělých hlášek (my LIFE, fotografující Bůh, brambory aj.), odečtu pár kravin a zbyde mi fakt dobře strávené dopoledne. 8/10 ()

smatana.sk

Čokoľvek Spielberg točí, vyjde mu z toho rozprávka. Čo je v poriadku, keď je to ET, Terminál alebo Indiana Jones, ale vadí to, keď má film ambície zachytiť prelomovú historickú dobu. ()

Brano

Nezaujímavé, nudné so zbytočne dlhou stopážou. 2* Za malého Christiana Balea, ktorý už vtedy ukázal, že ma pred sebou veľkú budúcnosť a celkom zaujímavý námet, ktorý bol, ale dosť nudné spracovaný. Videné v českom dabingu, ktorý tomu na kvalite tiež veľmi nepridal. ()

subic

Pokud se nemýlím, tak je to první válečný film Spielberga a v ČR nikdy v kinech nešel. Dvou a půl hodinová podívaná se skvělou kamerou, střihem, zvukem, výpravou i kostýmy a velkým komparsem a orří spoustou rekvizit jako nábytku, aut apod. má spoustu zbytečně natahovaných míst zejména v druhé hodince, proto nedám víc jak 3 frčky. ()

johnsnow odpad!

Keby mi niekto povedal, že raz dám Spielbergovi odpad asi by som mu povedal, že je drbnutý. A predstavte si stalo sa. A nie prvý krát. Film ma tak dokonale unudil, že cca v polke som to vypol. Schindlerov zoznam bol citlivejší, viac tlačil na pílu a krutosť ukázal naplno. Tu sa to až tak nedalo, Japonci predsa len mali iný mentalizmus než Nemci a Bale tiež nezaujal a Malkovich duplom. No nevadí, stáva sa. ()

helrohir

Jeden z tých menej známejších Spielbergových filmov, ktorý však rozhodne stojí za zhliadnutie. Už len kvôli skvelému hereckému koncertu trinásťročného Christiana Balea sa tento film zapíše do diváckeho povedomia. Väčšina ostatných hercov tú má len epizodické roličky, okrem Johna Malkovicha, ktorého budovanie vzťahu s mladým Baleom je jeden z nosných motívov filmu, pričom ich vzájomná chémia funguje celkom dobre. Príbeh mladého chlapca a jeho životnej púte zajateckým táborom je pretkávaný mnohými silnými scénami a zobrazuje hlavne jeho charakterový prerod prostredníctvom zážitkov, ktoré ho postretli. Spielberg tlačí primárne na divákove emócie a ponúka film so silným protivojnovým posolstvom. Z filmu je badať určitý Spielbergov príklon k vážnejšej téme a pokukávanie po filmových cenách, a preto občas pôsobí trocha neosobne a profesorsky, ale v každom prípade tento film odporúčam nielen Spielbergovým fanúšikom. 75%. ()

Rutger

Neprávem opomíjený dvou a půl hodinový klenot mistra Spielberga, který platil v osmdesátých letech za ohromný propadák . Musím, taky zmínit krásnou hudbu Johna Williamse a neskutečný výkon debutujícího, tehdy dvanáctiletého Christiana Bale. ()

PlysovyMacko

Vojna natočená z pohľadu maleho chlapca. Jim stratí v zmätku vojny svojich rodičov a sam sa snaží prežiť najprv na ulici a potom v zajateckom tabore. Film je natahovany a emocionálne sa ma nedotkol. Christian Bále podáva dobrý výkon. Páčilo sa mi svetlo z atómovej bomby a krásna hudba. ()

ShotgunED

Tři hvězdy za celkový filmový zážitek a jedna samostatná extra hvězda za výkon Christiana Balea. Skvělý emocionální prožitek, kretý je cítit z každé minuty filmu. Ovšem na druhou stranu a to co bych vytknul nejvíce je stopáž filmu, protože příběh není nikterak složitý a myslím že by se dal stejně emotivně odvyprávět během 100-120minut. Neubráním se tomu srovnání a osobně je pro mě Spielbergovo A.I.více dojemné,emotivní a s lepším příběhem. ()

Fíma

Můžu upřímně říct, že je málo filmů, které na mě takto zapůsobily. Přitom se o tomto filmu tolik nemluví a není tak známý. Nebudu to dlouze komentovat – u tohoto filmu mě místy až mrazí. A to je ten největší důkaz, že film je vynikající. ()

Weirdman

10/10... Úžasný film, ktorý si vás síce získava trochu pomalšie, ale čím sa viac blíži k záveru, tým viac vás má v hrsti... Nezaslúžene nedocenený a málo známy veľkofilm majstra Spielberga, ktorý svojou výpravnosťou nechce ohúriť, ale umne ju používa na zvýraznenie emócii a myšlienok... ()

moviepill

Toto je filmový klenot. Neudelenie Oscara bolo kacírske, ale tak... kto film videl, neľutoval. A skláňam sa pred mladým Christianom Baleom! ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci