Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Nethar

S Empire of the Sun mě pan Špílberk překvapivě potěšil. Zase velkolepé a s dostatkem hlubokomravokárněpsychologických momentů, nicméně tentokrát se mi to prostě trefilo do noty a to jsem dokonce výjimečně přežil český dabing (o kterém se občas nedalo tvrdit, že by byl skvělý). Ano, malinký roztomilý Batman Christian Bale byl až přemoudřelý a nechoval se vždy úplně důvěryhodně, některé scény byly přehráté, ale jo, já jsem spokojený. Hudbu Johna Williamse asi nemá cenu nějak zvláštně vyzdvihovat, typicky vysoká laťka. Čekal jsem nudu, ale velmi mě to překvapilo. ()

bobstock

Velkofilm od velkého režiséra. Takový dokáže spojit národy. Atmosféra, krásné obrazy, skvělé herecké výkony Christiana Balea a Johna Malkoviche. 90% ()

AIMÉE

Baleův Jim Graham byla jedna z nejnesympatičtějších postav v hlavní roli, které jsem dosud mohla ve filmu sledovat. (Knihu jsem nečetla.) ()

kluk z Na

Jim nebo Jamie je takový malý Oskar Schindler... dělí je od sebe 6 let ... za těch šest let od natočení snímku Empire of the sun se pan Spielberg odhodlal natočit něco podobného a zasadil to do ještě těžšího prostředí ... proto pro mne musí mít Empire of the sun o hvězdu méně než Schindlerův seznam ... Christian Bale je ohromující ... jako vždy:D a alespoň pro mne představuje top v menu amerických herců. ()

no2

9/10 - Starší (a zcela určitě téměř nejlepší) film režiséra, který se - jak jsem zjistil při sestavování žebříčku nejoblíbenějších režisérů - nevešel do mé osobní TOP 10... Film je dlouhý, ale tentokrát mi stopáž vzhledem k pomalému rozjezdu nevadila (stejně jako např. u Lovce jelenů). Po celý film jsem - tupéééc - netušil, že hlavním hrdinou je malý Christian Bale, momentálně velmi populární herec, který mě zaujal svými rolemi v Americkém Psychu nebo Batman Begins. Jsem asi jeden z mála, komu Jamie nebyl nesympatický, naopak - myslím, že jsem jeho chování a jednání chápal, stejně jako jeho "kamaráda" Johna Malkoviche. ()

Furmi

Filmová báseň ako má byť. Spielberg zo seba vydal maximum a výsledok je úžasný. Film ktorý vlastne našiel skvelého Christiana Bale-a v ktorom odohral tak isto maximálne ohromujúci výkon. Malo to síce i svoje slabšie chvíľky a momenty, ale po väčšinu filmu som hltal jednu scénu za druhou a prežíval stále lepší, väčší a silnejší filmový zážitok aký u dobrého filmu má byť. Originálny, skvelo zrežírovaný, dobre zahraný film pokrytý zaujímavou hudbou ktorá dotvára perfektnú atmosféru snímku. 89% ()

Atheas

Pohoda do každého počasí. Malý Christian už tehdy zajimavý talent. Všiml jsem si nenápadného rozjezdu filmu, který gradoval a pošťouchával diváka k přemýšlení. Pocity malebně pozitivní. Námět potulujícího malého chlapce je mi blízky. A ty fofry, kdy se doslova a do pismene musel starat o sebe a své přežití, byli moc inspirující a někdy i zábavné. Ptám se sám sebe. Jak to, že jsem to ještě neviděl. Minulo mě to, ale nevadí proč né, bylo to super. ()

Hepy13

Steven Spielberg se teprve rozehříval, jako ranní slunce nad východem na své další válečné filmy. Mám stejný problém jako golfista. Málokdy se mi stává aby mě film z druhé světové války svou atmosférou takto zklamal, vůbec se mu nepovedlo přetáhnout si mě na svojí stranu. Třeba podobně jako se to povedlo filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Kde i samotný klučina byl roztomilý a moc jsem mu fandil. Christian Bale mě zklamal, raději si ho budu pamatovat v roli Batmana kde se opravdu našel. Ale co mě nepřekvapilo, tak to byl jeho vzhled. Ten vypadá pořád uplně stejně, ať jako dospělý nebo klučina :) ()

Filomena.I.

Ještě před nedávnem si celkem spokojeně žil v bohaté šanghajské čtvrti obklopen služebnictvem a hýčkán rodiči - anglickými diplomaty. Nyní se jedenáctiletý chlapec roku 1941 - po bombardování města - ocitá sám a opuštěný. Ve zmatku a mačkanici se ztratil svým rodičům a jedinou jeho nadějí je příslib mámy, že se pro něj vrátí do jejich domu. Ten však nalézá opuštěný a vybrakovaný… Obrazy pochmurného nepořádku v domě, průvanu, listí padajícího do šedivého bazénu… umocňují chlapcovu úzkost a do své pochmurné atmosféry vtahují i diváka. Ani ta nejvyšší zeď, bohatství, postavení či bytelný dům neochrání nikoho před zmatky a hrůzami války. Dříve vždy upravený, čistý, najezený a spokojený chlapec nyní bloumá ušpiněný, hladový, vyčerpaný a sám městem, okupovaným japonskými nepřáteli. Skoro polomrtvý se setkává s místním zlodějem, u nějž nalezne azyl. Ten jej postupně zasvěcuje do nekompromisních praktik přežití. Chlapec okraden o své dětství se ocitá v zajateckém táboře, kde jakoby zakletý do cynického jednání dospělých přežívá v tomto světě utrpení, beznaděje a hladovění, kde slova přátelství a solidarita jsou udušena, stavovské rozdíly smazány. Teprve při bombardování tábora osvobozeneckými vojsky se v něm opět probouzí duše dítěte toužícího po ochraně a něze těch nejbližších… *** Strhující příběh umocňuje výborná kamera, hudba, hrdlosvírající scény a režisérský osobitý um Stevena Spielberga, jakož i přesvědčivý herecký výkon hlavního představitele dětské role Christiana Balea. ()

petikacka

Tenhle film mě naprosto dostal...Příběh chlapce anglických rodičů v Šanghaji a jeho ztracení se ve válečné vřavě 2. světové války...Jeho nucené postárání se o sebe v šílené době...Geniální režie Stevena Spielberga...Díky tomuto filmu, se mi vryl do paměti, výkon Christiana Balea a pořád ho od té doby sleduji....Na to kolik mu bylo let, je jeho výkon, naprosto strhující...A dokazuje to dodnes...Klobouk dolů...Je to Pan Herec...Za mě 100% ()

Pidzey

Christian Bale představuje svůj talent a předvádí perfektní výkon(nekoukat v českém znění protože je nadabovanej fakt děsně), John Malkovich předvádí skvělí výkon a Steven Spielberg svoji standartně dobrou režii. Tento snímek snad nejde okomentovat,ten se musí vidět,slyšet a procítit. Moje hodnocení se zastavilo někde na cestě mezi třemi a čtyřmi hvězdami.. Ze začátku na mě film působil trochu utahaně,ale jakmile se objevil Malkovich už to bylo o poznání lepší…. Výsledek?? Pěkná podívaná za 7/10. ()

Lukin413

"Jako by bůh fotografoval." Tradiční téma v netradičním prostředí. Pohled na období 2. světové války i z jiné perspektivy, než evropské nebo americké. Bale už zde odhaluje zárodky svého talentu, o Malkovichovi snad ani netřeba mluvit. Příběh je prostý, ale o to víc podmanivý a působivý. Trochu Pianista, trochu Král Krysa, trochu Shawshank, v každém případě nezapomenutelný zážitek. 100% ()

CiPR

Opravdu toto režíroval pan Spielberg? Pokud ano, tak pokud jde o mě, jde nejspíš o jeho nejhorší film. Ou, to jsou trochu silná slova. Něco tam je, ale opravdu toho neni moc.. Film mě osobně nic neřekl a i přes všechny ohlasy, které jenom tento film chválily, tak musim dát pouze jednu hvězdu. 15%. ()

Gastovski

Nemůžu si pomoci, ale po slibné první hodině byla každá další minuta neskutečné utrpení. Mělo se jednat a nejemotivnější Spielbergrův film se sugestivním zobrazením života kluka v Japonci okupované Číně. Ať se seňor Spilbergo nezlobí, ale podle mého (dle vysokého procentuálního hodnocení) nemocného názoru je to cukrkandlový infantilní sranec. Proti hercům nemám námitek. ()

Narciska

Překrásná epopej. Kde uběhnou roky, jež jsou plné zásadních momentů a pestře líčených detailů zásadního významu. Oba herci umí a tyhle role jim sedly, bravurně vedeni byli však i vsichni ostatní, lidská mizérie i velikost na pozadí velkých událostí. Tvůrci si vic než jindy pomohli vznosnou a spirituální hudbou a Steven Spielberg je velký pohádkář, ale... ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci