Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

honzii

Jasné čtyři a půl hvězdy. Snímek to byl velmi působivý a hrozně obdivuju, že se někdo odvážil něco takového vůbec natočit. Mluvím o davových scénách, mluvím o výpravě, o všem. Nejvíce se mi do paměti zaryl skvělý a chladný John Malkovich. ()

hudryhudry

Tak dojemný film jsem již dlouho neviděl. Film je natočen tak, aby každého diváka zaujmul a dojal, aby se každý divák na chvilku vžil do tak strašné věci jako je válka a pochopil, že je zbytečná, protože ničí život a nic nepřináší. Spielberg je výborný režisér a na tomto snímku je to opět znát. Herecké výkoný jsou výborné, vizuální zpracování také a hudba je vynikající. Tu a tam se sice objevují pasáže, které mi přijdou až přehnané a vlezlé (jak Jim salutuje vojákům a oni jemu též aj.) a stopáž je trošku přetažená, přesto musím konstatovat, že mě tenhle rejža nikdy nezklame. ()

Seti

To, že je Christian Bale sekáč vím už hodně dlouho, ale že byl nehorázně dobrej už ve třinácti, jsem zjistil až dneska. Úplně s přehledem utáhne celý film a to v takové roli, se kterou by měli potíže dospělí a daleko zkušenější herci. Spielbergovi se musí nechat, že má opravdu čich na talenty. ()

Mistickzz

Koncepčne vynikajúca dráma, ktorá sa síce odohráva počas vojny, no tá sa jej dotýka len okrajovo. Hlavným zámerom je tu premena malého chlapca, ktorý prežije vo vojne veci o, ktorým sa niektorým ani nesníva. Malý Christian Bale bol ako neposedný bohatý chlapec výborný, talent sa nezaprie. Ríša slnka je výborná psychologická vojnová dráma a zážitok môžte vo veľkej miere ďakovať Johnovy Williamsovy. 80% ()

Zagros

Tohle mi vyloženě nesedlo, z tak silného námětu se dle mě dalo vytěžit více... no, nebo spíš vytěžit to lépe než více. Přemýšlím, proč ve mně Říše slunce nevzbudila téměř žádné emoce a proč jsem se u ní nudil. Prvním důvodem byl velmi nesympatický hlavní hrdina. Christian Bale se sice snažil a už tehdy ukázal svůj talent, ale jako postava mě vyloženě štval. Druhým důvodem byla zbytečná délka, některé pasáže byly až neuvěřitelně utahané a místo aby nějak vygradovaly, vyšuměly do prázdna. Třetí důvod byl zvláštní zjemnění skutečné války, kdy byly její hrůzy ukázány jen v podivných náznacích, což opět nedokáže vyvolat opravdové emoce. Pár lepších scén snímek dokáže vytáhnout na stěží slabé tři hvězdy a navíc jsem z hodnocení ještě vypustil to, že jsem viděl naprosto příšerně nadabovanou verzi. ()

BlueZero

Vojna medzi Japonskom a Čínou očami britského dieťaťa. Výkon mladého Christiala Bale je obdivuhodný. Samozrejme John Malkovich podáva štandardne vinikajúce výkony. Úprimne povedané zapôsobili na mňa len dve scény, pri oboch to bolo hlavne vďaka jedinej skladbe, ostatok sa mi zdal len priemerný, preto len 3 hviezdičky. ()

Pussycat18

Velmi zajímavý a neotřelý pohled na válku. Nicméně, co mi vadilo, nebo možná lépe řečeno přišlo nereálné bylo chování malého chlapce bezprostředně po ztrátě rodičů. Každé takové dítě by tento fakt zlomil a minimálně na nějaký čas ochromil. Jim se však nepřirozeně ryche oklepal. Taky moc nechápu, kde malý, rozmazlovaný chlapec vzal tak neskutečný cit pro empatii a pokoru a schopnost odhadnout situaci, ve které se nikdy neocitnul. V určitých pohledech byl příběh příliš naivní, co mu uškodilo byla i zbytečná délka. Nicméně to nemění nic na tom, že se Spielbergovi povedl netradiční a zajímavý počin. ()

dopita

Nudnej a natahovanej film, kterej je ztráta času. Spielberg se křečovitě snaží o umění, a skoro jako pokaždý je to průšvih. ()

cab

Klucina Jim (uzasny vykon v prvni roli Christian Bale), ktery zije v rodine diplomata na brehu cinskeho Sanghaje, je od sve rodiny odriznut kvuli japonske invazi. Nasledne preziva ze dne na den a dostava se do zajateckeho tabora, kde se zamestnava do te miry, aby nemusel myslet na nic, co se deje okolo nej. Utrpny pribeh mladeho kluka, ktery je vrzen nepripraven do hruz valecneho konfliktu je natocen precizne, jak se na oskaroveho rezisera i tym slusi, ale pribeh mi byl podivny a tezko se mi dostaval pod kuzi, coz znamena, ze jsem necitil utrapy hlavniho hrdiny a veci dejicich se kolem nej. 65% ()

kedl

Drama, Stevena Spielberga Říše slunce, se snaží zachytit válku jinýma očima, než jen přes záplavu olova a hrdinských činů jako je to u většiny válečných snímků. Říše slunce je o předčasném dospívání rozmazleného anglického chlapce a dopadu války na jeho osobu. Zprvu se cítí bezradný, ale pak nachází nový smysl života a s dalšími lety válečného konfliktu a jeho uvěznění v zajateckém táboře, se předčasně, ale oprávněně mění v muže. (Připadá mi to, že ani nechce, aby ta válka skončila.). Skvělé herecké výkony především Christian Bale, ale zastíněn nezůstal ani John Malkovich jako zloděj Basie. ()

Paity

Čím si mě jako tenhle film měl tak strašně získat. Spíše jsem se pořád koukal na hodinky, kdy už se tam něco alespoň stane, nebo ještě lépe, kdy už to skončí. ()

ti88na

Dej filmu sleduje príbeh malého chlapca, ktorý neuveriteľne statočne prechádza najväčším vojnovým konfliktom v dejinách ľudstva. Tento pohľad na vojnu je veľmi originálny, destska nevinnosť a hravosť ju miestami akoby zľahčoval, no napriek tomu nechýbajú aj veľmi silné momenty, ktoré diváka nenechajú chladný. Ríša slnka je však príliš dlhým filmom a nevyhla som sa momentom, kedy dej prichádzal o moju pozornosť. Dojemný záver však nenechal moje oko suché a môžem skonštatovať, že príbeh bol veľmi pekný. Okrem toho je film dôkazom, že môj najobľúbenejší herec svoj talent dostal do vienka a stačilo mu ho len ďalej rozvíjať. Rozdiel medzi jeho destskou a dospelou verziou bol až desivo minimálny. ()

ChrisBa

Rozporuplné na hodnotenie. Je to na jednej strane veľký film, na strane druhej ničím výnimočný.. Snáď len tým, že Christian Bale vo svojich 13 rokoch hrá famózne. Nie je dvakrát sympatický, ale herecký výkon je až neuveriteľný na jeho vek. Na druhej strane, oplatí sa pozrieť tento film aj napriek dlhej stopáži.. 4* ()

ThomasCrown

Spielberg, Bale, druhá svetová vojny..všetko plusy mne blízke, avšak je tu jeden obrovský problém. Český dabing práve Christiana Balea. Niečo tak otravné, kedy máte doslova chuť zastreliť ho a dúfate, že zomrie hneď na začiatku. Rozhodne pozerať v originály. Ale späť k filmu. Prostredie Šanghaja, starý prístav, ktorý dnes vyzerá na nepoznanie, zajatecký tábor..jednoducho úžasne vytvorené prostredie. Keď sa k tomu pridá skvelý debutujúci výkon Balea a otcovský Malkovich, sem tam sa nečakane mihne Ben Stiller, výborne vystavaná atmosféra, vznikne skvelý film. Nielen o vojne, najmä o tom ako sa z chlapca, ktorý žil svoje detské hry s lietadielkami, stáva muž, ktorý zažil vojnu, stratil všetko, aj svoju psychiku. Výborný záver filmu a ústredná pieseň. ()

Ixbalanke

Dala jsem ***, ale je to hrdých ***. Nemůžu si pomoct, ale nějak ve mě nezůstala stopa ani zářez po tom filmu. I když výkony byly dobré, do filmu mě to nějak nevtáhlo. Jakoby to jen tak klouzalo po povrchu a bálo se vstoupit dovnitř. Ale dívá se na to dobře a i ty 2,5 hodiny docela utečou. Rozhodující pro mě často je, když jdu na záchod, jestli film vypnu nebo ne. A tento jsem vypínat nemusela... ()

Mikino00

Slabší válečné drama z prostředí vězeňského tábora, téma filmu není tak silné aby mohlo být roztaženo na 2 a půl hodiny a na hodnocení působí také fakt, že nemám rád filmy s dětskými hrdiny. ()

Marina111

Tak od tohto veľkolepého a veľkolepo natočeného príbehu bol naozaj už len krôčik k neprekonateľnému filmovému skvostu (rozumej : Schindlerov zoznam). ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci