Jan Svěrák vás ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie. Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou. (Magic Box)

kubilov

Za nápad, Svěráka, Svěráka a nechuťáka Polívku big up. Za Formana, Brychtovou, nitrožilní a podobné záběry "zevnitř" těla a dialogy spíš zklamání. Jeden z těch horších Svěrákových filmů, z devadesátých let ten úplně nejhorší, stejně je však v konkurenci jiných českých počinů docela slušně nadprůměrný. Minimálně má nápad, jenž však zůstal někde napůl cesty k ideální realizaci. ()

Ele(a)nora

Asi můj druhý nejoblíbenější film od Svěráka hned po Obecné škole. Vím, žánrově se to nedá srovnávat. Tenhle snímek.. Je hodně zvláštní, v pozitivním smyslu. A jelikož coby čtenářka mám za sebou dost podobných věcí v knižním světě, např. Druhé město od Ajvaze, tak mi Akumulátor 1 ani nepřipadá divný, v mnoha místech filmu jsem si na tu knihu vzpomněla. :-) (A skoro si říkám, jestli Ajvaz nebyl pro Svěráka inspirací, Druhé město bylo vydáno rok před vznikem filmu, jak jsem si dohledala.) ()

subic

Originální téma, skvělý scénář, ale filmařsky trochu nevyvážené. Začátek je poměrně zajímavý až strhující, ale postupně děj ztrácí dech. K tomu ještě ne úplně výrazný Petr Forman. 70% ()

Herr_Karotte

Tady se asi budu trochu rozchazet s vetsinovym nazorem, ale dle meho usudku, je tohle BOMBA! Takova originalita a nadcasovost, humor a k tomu ta Sverakovska romance... no proste nadhera! Tenhle film byl pro me opravdu silny filmovy a intelektualni zazitek. ()

teba

Těžko se mi to hodnotí, ačkoli... jsem ráda, že jsem si to po letech ještě jednou pustila, v době premiéry jsem to totiž moc nepobrala :o) Tak teď už je to lepší, chápu, co tím chtěl básník říci, a najdu si tu i spoustu velice vtipných míst. Stejné množství míst slabých mi ale velí jít s hodnocením níž a uzavřít to jako bohužel nejhorší Svěrákův (ml.) film. (Ovšem stále platí: co by za to mnohý jiný autor dal, natočit v životě aspoň jeden takovej biják! ;o) ()

TonyStark

Prakticky všichni, kdo se baví o tomhle filmu, se shodnou na tom, že obsahuje několik opravdu originálních nápadů. Svět ve světě, v tomto případě za televizní obrazovkou, je námět na nekonečno pokračování. Z toho by se dala udělat celá sága. Jenže Svěrákové nemají pod palcem rozpočty jako Hollywoodská studia a tak vznikla sympatická scifárna Made in Zlaté české ručičky (rozuměj Barrandov). Možná se to navenek tváří jako komedie,ale je v tom víc - je to i rýpnutí do způsobu života dnešní moderní společnosti, která povážlivě velkou část svého Já obětuje právě televizi coby úniku z reality. ()

DaleCoper

Svěrák mladší tady uchopil téma kterým se v dekádě před ním v jednom ze svých posledních filmů zabýval Fellini. Jenom to pojal esotericky a tak trochu ve stylu New Age. Nic proti jen ty experimentální vsuvky mi tam neseděly. A možná tam mělo být zmíněno že nejen nedostatek energie ale i její nadbytek (když se uvolní kundalíni) může vést k ohrožení života. Ten trik s žárovkou se taky musím naučit. Podobné filmy: Truman Show, Ginger a Fred. ()

ostravak30

Mě osobně film nezaujal, to říkám upřímně. Má však přece jen jeden velký pozitivní aspekt. Už dnes existují výzkumy, které dokazují to, co je středobodem celého filmu. A sice, že technika obecně, a tedy nejen televize, ale dnes už i počítače a mobily, mají negativní vliv na lidské zdraví. A to i když nejsou v pohotovostním stavu, stačí, když pouze leží u postele. Je to vyzkoumaný fakt, četl jsem na toto téma několik odborných studií a přes drobné odlišnosti jsou v tom hlavním stejné. Je tedy s podivem, jaký obrovský přehled měl a má Jan Svěrák a jak nadčasový snímek tedy je. Pro mě je důležité, že na Svěráky je v něm trochu méně zastoupený humor než je u těchto dvou, otce a syna, obvyklé. Ani hudba mě navíc nijak zvlášť nezaujala. Naopak scénář je zase docela povedený, i když je nejméně povedený ze všech filmů otce a syna Svěrákových. Ale herecké výkony jsou dobré. Hlavní přínos filmu je právě ta nadčasovost, jinak ale za mě trochu slabší dílko. ()

Pitryx

Tak nejprve zápis z roku 1995. Kontroverzní film s několika výbornými efekty (např. záběry do nitra těla, sekvence s letadlem atp). Ve filmu je dost dobrých gagů a dost hluchých míst. Je to prostě taková pestrá směs. Po optické stránce je film na velmi dobré úrovni. Dějově je to však o něco horší. Hlavní hrdina je mi z duše protivný. Film hodnotím jako průměrný, ale jak některé sekvence naznačují, mohli bychom se v trikových záběrech směle rovnat západním zemím. Ne-li je překonat. +++++No, s tímto hodně starým komentářem se v podstatě ztotožňuji, jen bych použil jiná větní spojení a slovosled. Pitomost je akorát věta s těmi trikovými záběry, rovnat se západním zemím, cha cha. No, ponechám ten průměr. ** A PŮL ()

adamix

Jeden z tých filmov, ktorý je obsahovo i významovo zaujímavý, ale nezanechá vo mne ten euforický dojem. Nápadný originál vykreslený vďaka zvláštnemu anti-humoru, ktorý nie je na zahodenie, ale ani na veľké chválospevy. U mňa 3*. ()

JosefTomas

A pak že to nejde. Vizuální bomba, která i po letech neztrácí na nápaditosti, originalitě a genialitě. Tohle je ten film, podle kterého by se mělo srovnávat. Tohle je ten film, který tu chyběl. To totiž není jenom film. Tohle je mistrovský kousek české kinematografie. ()

PAVLIS

50% Na české poměry překvapivě docela originální, nápaditý a chvílemi zábavný sci-fi rom-com film. Bohužel kvůli jeho nevyrovnanosti, roztahanosti nebo několika tragickým hereckým výkonům ve výsledku chvílemi nudí. ()

majk_n

J. Svěrák má vypravěčské kvality, ale tento snímek nepatří k mým favoritům.Vyjukaný Forman v titulní roli mi příjde herecky dost nevýrazný ()

Láryfáry

Stojící na vrcholku pyramidy nejkvalitnějších československých filmů, zároveň smuten v koutě nedoceněných, má trochu smůlu. Brabec nám to dává sežrat, Forman je vzor každého chlapa a perfektní antihrdina a trocha té nereality a filosofie to posouvá daleko za hranice našeho filmu. Cimrman 21. století¤ ()

Předseda

U tohodle jsem se nezkonale bavil a ačkoliv jsem to viděl v roce vzniku, mám to v živé paměti. Duo Slovák Svěrák jr. hýří nápady a vtipy, které jsou svěžejší, než vtipy ala přeskakující deska Svěráka sr., které umí rozsvítit snad jen pan Smoljak. ()

(fjw)

Svěrák chtěl zřejmě dosáhnout úrovně zahraničních sci-fi filmů. Ale jaksi se to nepovedlo. Ale jsou tu docela dobré hlášky a scény z televizního světa jsou vtipné:) ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady