Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

Sany33

Veľmi dobre pozerateľná česká komédia, ktorej ani nie je moc čo vytknúť. Herecké obsadenie aj s výkonmi hlavných protagonistov bolo na solídnej úrovni. Príbeh povojnovej školy a okolia pútal pozornosť po celú dobu. Charaktery mali svoje príbehy čo dotváralo veľmi dobrý cielený efekt na emócie. Ja osobne neobľubujem českú tvorbu ale po dlhej dobe som našiel film ktorý mi neprekážal a dobre sa mi na neho pozeralo. 78% ()

davidek

Nádherný český film. Nejvíc na mě zapůsobil rozhovor učitele(Tříska) a otce jednoho z žáků (Svěrák) v pohraničním bunkru a následné odpálení pancéřové pěsti. Každý může být hrdina. Patří mezi moje TOP. ()

FrajerTom

Jednoznačně jeden z nejlepších Svěrákových filmů.. Skvělá komedie, která ale působí poněkud hořko-sladce. A Jan Tříska? - Ten zde předvádí jeden z nejlepších výkonů v historii české kinematografie. ()

NoFiction

Tělesné tresty jsou na naších školách nepřípustné........svatá pravda, kdepak je tomu konec ??? Svěrákův hodně povedený snímek z poválečné doby. ()

smolicek04

Tak to je teda film.....Nikdy nezabudnem na Igora Hnízdu :D ako učil malé deti v šoke tvrdou rukou.......len aby aj naši učitelia neboli taký ako on.....Síce dobrý a spravodliví ale prísny. ()

Blackberry

Až sa mi nechce veriť, že to film z roku 1991. Impozantná polodramatická komédia, ktorá dostane každého. Možno najlepší český film od roku ´91. Vyzdvihujem priam dokonalý výkon Rudolfa Hrušinského alias pána riaditeľa ako aj "(ne)cakajúceho" Bolka. Každým rokom sa mi zdá tento film stále lepší a lepší. Zrejme začínam chápať aj tú vedľajšiu myšlienku vtedajšej situácie, ktorá robí film ešte "farebnejším". ()

Guzo

Některým českým komediím prostě ty hollywoodské nesahají ani po kotníky a většina "svěráckých" mezi ně patří. Jako třeba Obecná škola :-) ()

J-o-k-e-r

Svěrákovy filmy mají vždy něco do sebe. Tenhle mi ale přišel asi nejslabší z těch co jsem zatím viděl. Aspoň díky za skvělé obsazení (Svěrák, Tříska, Šafránková, Hrušínský, Čepek, Polívka,Menzel,...), atmosféru tehdejší doby a laskavý český humor. ()

šerminator

Moc pěkný, milý a uhlazený film, který se mi líbí ještě více než Kolja. Dokonalé převyprávění Svěrákova dětství se vším všudy, kdy kluci jsou kluci a dělají jen a jen lumpárny - olizují zamrzlé zábradlí, vypouštějí rakety vlastní výroby, chodí šmírovat holky, či skáčou z mostu na vlak. Vedlejší roličky známých herců dodávají filmu mnoho hlášek a šmrnc - Bolek Polívka a jeho bušení srdce, Oldřich Vlach jenž je omylem načapán při kouření za rohem, Rudolf Hrušínsý ml. coby karbaník, nebo taky Petr Čepek jako cholerický "pan fakír". Že film nedostal Oscara vubec nevadí, jen to podtrhuje to, že film je ryze český a pro českého diváka. Hodně se mi líbí moment, kdy Táta Souček opravuje na stole lampičku - záběr zhora na stůl, v záběru jsou pouze ruce uklízející stůl a zároveň chystající oběd. Vzápětí je z vteřiny na vteřinu z pracovního stolu stůl jídelní. ()

Autogram

Igor Hnízdo je určite najznámejší český učiteľ so svojimi účinnými výchovnými metódami. V tejto komédii s menej výrazným príbehom, ale o to silnejším posolstvom sa realizovali obaja Svěrákovci naplno a prejavili svoj scenáristický, režisérsky aj herecký talent. Nezabudnuteľné hlášky a scénky, s Hrušínským netradične vo vedľajšej úlohe. –––– Neližte zábradlí... Kdybych je na to neupozorňoval! ()

Dagoussek

Stačí říct :"Igor Hnízdo" a každý si vybaví tento film se spoustou dalších známých hlášek. Klasika, ktetou musíte znát. Jen kdyby to nedávali tak často, stačí 1.9. 😊 ()

mirec88

Nádherný film o dobe, ktorú si pamätajú naše babky a dedkovia a ktorá bola veľmi ťažká, ale aj veselá, kým neprišiel komunizmus. Klobúk dole pred Zdeňkom Svěrákom, Janom Třískom a deťmi, ktoré zahrali fakt skvele. Krásne pohladenie po durši a zároveň útok na bránicu, kde legendárne hlášky budú zárukou výbornej zábavy. Plný počet jednoznačne. ()

ghatos

Obecně lze říct, že to je krásná klasika, co nestárne. Uchovalo si to v sobě věčné kouzlo...vždy se to bude líbit. 87%. ()

Death

Dnes uz legendarni film, ktery se nesmazatelne zapsal do historie Ceskoslovenske kinematografie. Par opravdu dobrych hlasek a vyborny scenar Zdenka Sveraka. Neni co dodat. ()

MrMar

Nejlepší Svěrákův film. Úsměvný, lidský příběh a skvělé herecké výkony, hlavně Zdeňka Svěráka a Jana Třísky. ()

Madlene

"Cau kravy, prej jste v jinejch stavech..." Nahradni dite Eda a jeho povedeny kolega, co udela tatinkovy Trandakovi "lehky, polozavodni kolo..." Vzdycky si to rada pustim znovu... Bajecne, privetive a predevsim poeticke. ()

P1tr

" Jmenuji se.....bum!.....Igor Hnízdo! " Velice povedený vstup Jana Svěráka mezi českou režisérskou elitu. O takto povedeném filmu se těžce píše. Ač se člověk snaží sebevíc, nepodaří se mu ho vybarvit ostatním v takových krásných barvách, jakými snímek disponuje. Je zbytečné o Obecné škole číst, tu musíte vidět. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková