Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

Darth Maul

Myslím, že Češi môžu byť právom hrdí na dvojicu Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák. Tento film som videl už viackrát, ale vždy vo mne čosi zanechá. Zábery, na ktorých vlak prechádza krajinou nemôžu nechať nikoho chladným. ()

Neotom

Obecná škola poskytuje unikátní příležitost k nahlédnutí do poválečného Československa, jehož společenské nálady vkládá do psychologických charakteristik a osudů postav, jakkoliv se může jevit, že je primárně vynikající komedií. Latentní dramatičnost však ve vhodné chvíli vyvstává na povrch, aby nedala zapomenout na nejistotu doby, do které je děj snímku zasazen. Jeden z nejlepších českých polistopadových filmů. 95% ()

Xavi6

Obecná škola je opravdu klasika nad klasiky. Hodně vypovídá o skutečné době a o tom, co se zde skutečně stalo. Něco tak ohromného jako Igor Hnízdo už nikdy nikdo nezopakuje. Nejvíce se mi líbilo, jak celou třídu dokázal dokonale napravit a vrcholem toho bylo, když se učitel znovu vrátil, tak jak byly všichni rádi z toho, že je zpět. Prostě paráda. ()

Hanes88

Né vždycky mi tyto velké klasiky sednou. Tohle je právě jeden příklad. Obecná škola není právě film, který by mě něčím nadchnul. Spíše si myslím, že jich je hodně lepších. 60%. ()

Paldiny

Zo života chlapca, ktorý chodil do tej najhoršej triedy, a predsa nebol zlý, ktorý nechcel byť tým, čím ho chcel mať otec, a predsa by ho nevymenil za žiadného iného. Dokonca ani za svoj vzor, učiteľa, ktorý mal od dokonalosti na míle ďaleko, a predsa zmenil veci k lepšiemu. Život nie je ani čierny ani biely a toto posolstvo sa podarilo Svěrákovcom citlivo naukladať do jedného fungujúceho celku. ()

Milodar

Jmenuji se - - - Svěrač. Igor Svěrač. Sbírka skečů, dobrých to ano, určitě lepších, než taková ta lidová ošklivý, nepěkná věc od Zdendy Trosky. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Ale že se jmenuješ uplně stejně jako von.” "Já jsem jako za něj, rozumíš. Abych jim ho nahradil.” "Jseš takovej náhradník.     Toto je presne to, v čom je Zdeněk Svěrák veľkým majstrom: príbeh zo života, až po samý okraj naplnený človečinou, okorenený jeho typickým láskavým humorom. Príbeh nesmierne emotívny (rovnako účinne vyvolávajúci záchvaty smiechu aj slzy dojatia), ktorý sa navyše môže hrdiť výrazným puncom opravdivosti, pričom prostredie i atmosféra doby sú vykreslené naozaj vynikajúco (samozrejme, nespochybňujem tu ani prínos mladého Jana Svěráka). Človeku sa až rozum zastavuje, aké nebezpečné veci stvárali tie decká (ale zase to dýchalo vzrušujúcim dobrodružstvom). Čudujem sa inak hlavnému hrdinovi Edovi (resp. malému Zdeňkovi), že toho svojho podareného najlepšieho kamaráta Tondu niekam neposlal a nechal sa zakaždým nahovoriť na nejakú lotrovinu. Zdeněk Svěrák okrem toho, že napísal skvelý scenár, sa tu navyše prejavil aj ako výborný herec (ako Edov otec Fanouš Souček), a to v dosť odlišnej polohe ako v iných filmoch. On je tu vlastne prítomný hneď ako "trojjediný" - predstaviteľ svojho vlastného otca (otec), hlavný detský hrdina (syn) a autor (duch). Skvelá je i Libuše Šafránková (túto herečku si vážim čoraz viac) v role Edovej mamy. Herecké výkony sú inak vo všeobecnosti veľmi silné (aj v menších rolách), spomeniem aspoň nasledovných: prekvapivo umiernený Rudolf Hrušínský ako "Idiot z riaditeľne", Jan Tříska ako Igor "Bezbolestný" Hnízdo a nadmieru presvedčiví sú i detskí herci Václav Jakoubek (Eda) a Radoslav Budáč (Tonda). Výborná je i humorná zložka s množstvom skvelých hlášok ("Vem to přes práh, to na ni platí.", alebo "Nebij ho do hlavy, bude hloupej." "Co bude! Je!"). Má to na pohľad všetky potrebné atribúty, takže ani presne neviem uviesť, čo mi tu chýba k dokonalosti a k mojej úplnej spokojnosti (tak, ako to je v prípade filmu Kolja (1996)).     "Když na to sáhnu a nezčernám, tak na tom můžou pracovat montéři." ()

Charon11

Obecná škola patří k tomu nejlepšímu co Otec a syn Svěrákovi vytvořili. Prostě tohle je ten "český" humor milý, nevulgární, zábavný, ze života (a né nechtejí stejně tam má hov**, njn má tam hov** nebo jak to bylo). Já tomuhle říkám pohlazení duše a pání svěráci to umí v tomto filmu na 100%. ()

Ollie235

Milý film ze zajímavé doby i prostředí, který ale k mým oblíbeným nepatří. Herci jsou skvělí, hláška čas od času taky padne, ale těch úsměvných situací a pořádného humoru je tam na komedii málo a na druhou stranu to ani není zase takové drama. Asi i za to, že to ve své hlavě neumím zařadit do určité krabice ,,jen" tři a půl, ale že je to český, házim nahoru. ()

dobso

Kto chce vidieť idiota nech príde do riaditeľne. Táto legendárna veta sa stala hitom tohto filmu. Celý film sa nesie v atmosfére povojnového obdobia, a dobre ju opisuje. Žiaľ trochu mi chýba záver a myšlienka. Inak sa film nesie v dobrom duchu a s prepracovanosťou určite ničím nezaostáva. ()

aLPaC

Obecná škola rozhodně patří mezi mé top3 české či československé filmy. Vynikající herecké výkony, řada nezapomenutelných hlášek, skvělá hudba. Dalo by se toho vyjmenovat na A4. Mladý Svěrák ukázal svůj velký talent hned prvním filmem. Klasika. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - ředitel: Kdo z rodičů chce vidět Idiota, nechť se staví v ředitelně. ()

Movie Gourmet

Co se vám vybaví jako první při vzpomínce na tento film? Mně jednoznačně jméno učitele, kterého přesvědčivě ztvárnil Jan Tříska: "Jmenuji se Igor Hnízdo." :-) Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák - oba výborní na svých pozicích. Plus další kvalitní herecké obsazení. Výborná česká filmová klasika. Verdikt: 5* a 90 %. ()

fredisek

Nejvyšší hodnocení, už kvůli tomu, že jsem nikdy nebyl jeden z těch grázlíků, ale ten poslušnej, co měl sotva dvě poznámky za celou základku, a vždycky jsem tím hajzlíkem, co štve učitele, chtěl být... ()

kritiklon

Pro mě film Oscarových rozměrů! Ačkoli měl ambice, Oscara nezískal ale dle mého názoru ho získat měl. A pro mě osobně ho stavím ještě výš než právě Oscarového Kolju! Toto je Svěrákovo životní dílo a podle mého názoru si myslím že ho již nepřekoná a ničím jiným nezastíní! Laskavá komedie s hvězdným obsazením zasazená do poválečné periferie tehdejší Prahy o nenapravitelné třídě chlapců a přísném učiteli, jenž si k sobě postupně najdou sympatie je nostalgickým vyprávěním z poválečné doby. Patří mezi TOP české snímky a je to jedna z ikon české kinematografie. Dojemné a humorné od začátku až do samého konce. Mimochodem mi momenty připomíná pozdější Slavíky v kleci ale myslím že toto dílo v sobě má ještě o něco více. A to neříkám jen proto že jde o český snímek ale protože to tak zkrátka a jednoduše je! ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková