Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

yaqwsx

Stejně jako u všech filmů z historie i u tohoto jsem se potýkal s problémem, že si prostě tehdejší dobu neumím představit, nic mi neříká. Jenže tento film jako jeden z mála, mi o té době něco řekl, trochu mi přiblížil tehdejší myšlení lidí a navíc jsem se u něj zasmál. ()

inmax

"Bít se nesmí, se řekne doma!." - "Má pravdu ten chlapec. Tělesné tresty jsou na našich školách nepřipustné. Až na jednu vyjimku.. a tou je právě tato třída. Třída, která dovede svou učitelku do blázince, se naopak bít musí." Naprosto geniální film plý humoru s hlášek, přitom lidský a dojemný. Navíc perfektní dětští herci. ()

McMastamind

Humor Zdeňka Svěráka a jeho syna opravdu nemusím, ale uznávám, že tohle se jim prostě povedlo. Nemluvím ani tak o "vtipných" scénkách, při kterých je mě osobně většinou spíše smutno, jako o nádherně vykreslené atmosféře tehdejší doby, dotáhnuté propracovanými charaktery, které dohromady tvoří krásný pohled na poválečné školství a situaci vůbec, se všemi jejími absurditami. Přičtěte pěkné (R. Hrušínský vynikající) herecké výkony, subjektivnost mého pohledu a máte krásné 4*. ()

lolaloka

Dokonalý film. Můj milovaný Hrušínský, švihák Tříska,něžná Libuška, úžasně zahrané dětské role ( snad nejlépe vůbec). Hlášky, které žijí s námi a které každý zná. Hudba, výprava, scénář, dialogy, herci..... vše dokonalé. ()

anyonecek

Krásný Český film u kterého jsem se místy bavil a místy byl dojat. Vtipné scénky se Svěrákem a naproti tomu slušnácká výchova od Jana Třísky dodávaly filmu ten pravý nádech. Jedna z Českých klasik, která se nezapomene. ()

J*A*M*B*O

Tento český film až tak nemusím. Nič proti českým filmom fakt nemám, kedže slovensko je na tom o dosť horšie ale predsa len neako nezaaujalo a možno raz za pol hodiny pobavilo. Dávam 7/10 bodov. ()

Mire

Toto DVD som si nedávno kúpil a zaradil do zbierky, aby som sa mohol po rokoch pozrieť na túto klasiku. A opäť nesklamala. Ján Tříska predviedol obdivuhodný výkon. Škoda len chabých bonusov na disku, bohužiaľ veľa sa toho nezachovalo. ()

Wooke

Podľa mňa je tento film snáď ešte väčšia bomba ako Pelíšky. Prečo? Má šmrnc, viac čierneho humoru, je až sarkastický a mať takého drsného učiteľa by mohla byť zábava. ()

kubilov

V případě Obecné školy, která mi velmi dlouho unikala, jsem čekal podobně nafouknutou bublinu, jakou jsou pro mě některé jiné vysoce hodnocené filmy. Ze začátku jsem si opravdu myslel, že budu zklamán, ale s nástupem Jana Třísky jako Igora Hnízda se hned vše zlepšilo, což vydrželo až do konce. Velmi zajímavá atmosféra se povedla Svěrákovi navodit, jen co je pravda, no a když se mu podařilo sehnat takovou spoustu skvěle hrajících herců, nebylo co řešit. Od právě již zmíněného Třísky, přes skvělého Rudolfa Hrušínského, pak Vetchého, Polívku nebo věčně chytrého Zdeňka Svěráka, ty všechny byla jedna velká radost sledovat. Obecná škola obsahuje spoustu nezapomenutelných scén a hlášek, a celkem po právu je tak považována za jeden z nejlepších českých filmů. ()

Patches1984

Když jsem sám byl ve věku školou povinném, patřila Obecná škola mezi moje nejoblíbenější české komedie. Dneska už je to na mě přecejen trochu moc "laskavé" a při zachování školního prostředí je mi mnohem bližší South Park. To ale pořád nic nemění na tom, že ačkoliv se u toho už tolik nezasměju, jde pořád o na české poměry špičkový film. Vedle hereckých výkonů bych vyzvedl také obrovský hláškový potenciál. A je zajímavé sledovat ta "dospěláčtější" témata v pozadí všech těch klukovských lumpáren, když už je člověk ve věku, kdy je naplno chápe. 7/10 ()

darthvader77

"Nebál jsem se fašistů, nevím proč bych si neměl poradit s vámi" Úžasná komedie, která je originálně vtipná a nabízí jak obrovskou řádku českých herců, kteří perfektně hrají, tak i skvěle gradovaný scénář Zdeňka Svěráka, který se na tomto vskutku vyřádil. Jan Tříska jako Igor hnízdo je perfektní a při jeho scénách jsem umíral smíchy, Zdeněk Svěrák zde má pár velmi zajímavých politických vtípků na adresu té doby a navíc pro něj neobvyklé maskování. Smál jsem se od začátku až do konce a tahle komedie je jedna z nejlepších, co jsem měl možnost vidět možná nejlepší úplně. "No neříkejte, že když jim řeknu: Nepijte kyselinu sírovou rozežere vám vnitřnosti, tak že to udělají. To nevím, ale do školního rozhlasu bych to raději nedával." :D ()

bohhous22

Kde jsou moje blatníky...???Zdeněk Svěrák je snad nejgeniálnějším scénáristou naší a slovenské kinematografie!!!Film,který by zasloužil plešouna.Film,který laskavě rozesmívá a rozesměje jistě spousty a spousty generací...Film,na který je i Kolja krátký...Bez urážky.Určitě vysoká příčka v TOP 10 českých komedií a českých filmů vůbec.Nestárnoucí dílo hodné génia! ()

Guran

Zajímavý film, ale lehce předvídatelný. Scénář je jednoduchý, postavy nezajímavé, kromě role Jana Třísky, který do filmu vložil nejlepší atmosféru a styl učení, jaký prosazoval on bych rozhodně uvítal. Snímek se dá dokoukat, ale o žádný zázrak se nejedná, spíše o čistý průměr. ()

nK_!

Jestli se dá nějaký český film devadesátých let označit jako nejlepší, je to určitě Obecná škola. Plejáda skvělých hereckých výkonů, příjemné prostředí a nestárnoucí příběh. Klasika. ()

PAVLIS

Líbí se mi to připomenutí zašlých časů. Nelíbí se mi v tomto případě koncept spojíme dohromady kopu více či méně vtipných scének a to vám musí stačit. ()

Pitryx

Klasické a poetické. Dobrá Brabcova kamera (až na ten mikrofon v záběru), velmi dobrý scénář a vynikající režie. Pomineme li technické prohřešky, bezvadně natočený film, který mi spoustu věcí připomenul. Na tento film se mohu dívat třeba sto krát. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková