Ani já jsem ještě donedávna o tomto filmu neměl ani tušení a to mám poválečné dramata docela hodně rád. Takže když se mi to dostalo pod ruky, neodolal jsem. Nemůžu zakrýt mírné rozčarování nad tím, že jsem pořád marně vyhlížel ono tajemné až děsivé napětí, které mělo dle některých komentářů film doprovázet. Jako samozřejmě náplň příběhu určitě tíživá je, stejně jako kvalitně vybraný výběr prostředí a některé herecké výkony rovněž potěšili. Ale že by to byla nezapomenutelná pecka, kterou budu každému známému doporučovat na potkání. Tak to pardon. Lepší nadprůměrné drama to ano, ale nějaká československá kultovka to ne…70%(17.12.2013)

Velmi dobrá adaptace Körnerovy novely, ve které se podařilo skvěle navodit onu drsnou a ponurou atmosféru předlohy. Herecky je film výborně obsazen a ukazuje se, že Svoboda filmy točit uměl. Ve filmu bylo oproti knize provedeno několik změn, které jej dost výrazně odlišují. Nahrazení esesáka dvěma německými mladíky, ale hlavně jsem postrádal takový nestranný pohled předlohy, ve filmu bylo vše dost černobílé vyprávěno (z poručíka udělali vyloženě kladnou postavu). Hodně mrzí pozměněný konec. To ale filmu na působivosti neubírá a alespoň jej to dělá osobitějším.(6.10.2016)

Fakt, že autorem předlohy je Vladimír Körner, již sám od sebe předznamenává kvalitativně spolehlivý námět. Převedení knižní předlohy na filmové plátno se určitě povedlo bez sebemenšího náznaku patosu. Ústřední téma filmu je natočeno takovým způsobem, že vše do sebe zapadá a jednotlivé prvky mají efekt vysoké přidané hodnoty. Zádumčivá atmosféra česko-polsko-německého pohraničí z dob těsně po 2. světové válce je se všemi charakteristickými rysy zachycena naprosto podmanivě. Ať už zvolený styl vyprávění děje nebo samotné střídání stylů kamerových záběrů dokáže vtáhnout a doplňující prvky jen upevňují skvělé herecké výkony. Dramatičnost obsahu graduje a vše je patřičně vyvážené, což není vždy u těchto typů filmů pravdou, ale Zánik samoty Berhof nabízí perfektní podívanou.(20.2.2015)

Zatímco Stíny horkého léta byly spíše symbolickým vhledem do konce války (mlčící zlo, tradiční sedlácká rodina se silným otcem, slabí opilci z města), Zánik samoty Berhof se snaží o realismus a o propracovanější charaktery postav. Svoboda dovede pracovat se světlem (prohlídka samoty strážníkem v noci), nebojí se násilí, ale nezneužívá ho. Často zabírá rozhovor zkrz otevřené dveře, aby vytvořil v divákovi dojem náhodně vyslechnutého rozhovoru. Problémem (u Kornera častým) jsou motivace jednání jednotlivých postav, které, ač vědomě jen naznačené, nikoliv dořečené, často nedávají smysl. Němci a Salome jsou přehnaně labilní - hrůza války spočívá též v tom, že se lidé chovají vcelku normálně, jen mimochodem ničí a zabíjejí. Ale Salome v jedné chvíli rodí telátko a hned na to je zase tvrdá jako skála, její svěřenci se pohybují v emočních extrémech, a to samé se děje i na české straně - například nová macecha je přehnaně smyslná. Jen Urlika je opravdu jako dítě ztracena v tom neznámem a nebezpečném světě.(19.1.2010)

Na tohle jsem vyrazil kdysi na Febio a rozhodně to ve mě zanechalo silné zážitky. Tradičně skvěle zpracovaný scénář Vladimíra Körnera podle vlastního námětu. Téma werewolfů a poválečného pohraničí, ve vzduchu se vznáší zklamání z prohrané války, snaha o návrat domů za každou cenu, strach ze smrti, nejnižší lidské pudy ve stavu bez zákonů.....dokonalost sama. Skvěle natočeno a ve filmu exceluje paní Brejchová v neuvěřitelné roli.....Radost se dívat(29.12.2006)

• - Film chtěl původně točit František Vláčil, postavu důstojníka (Milan Kňažko) měl hrát Petr Čepek. (raininface)

• - Tvůrci kvůli námitkám polských cenzorů vystřihli záběr ze scény, kde Milan Kňažko na konci filmu obrací Salomino mrtvé tělo - není zde záběr na její ruku. V té měla svírat kříž, který vytáhla z kapsy. (Ištván87)

• - Natáčení probíhalo v Novém Kníně nebo také v Rychlebských horách. (M.B)