Ovdovělá učitelka Anna (Jodie Foster) podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se odjet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta (Chow-Yun Fat). Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného. (Magic Box)

Aleee89

Tak musím říct, že poté, co mi tento film tak dlouho unikal v televizi, konečně jsem se podívala. Čekala jsem, že to bude pěkné, a taky se mi film líbil. Moc mě překvapila Jodie Foster, která svůj part zvládla skvěle. Film byl také nádherná přehlídka kostýmů, scenérií, pěkné hudby. Potěší myslím i příběh, který je ale pravda někdy rozvleklý a některé scény by potřebovaly zkrátit. Jinak je to film příjemný, který alespoň mě nenudil, který se mi líbil. Já ho doporučuju. ()

Anglie

Opravdu škoda slabšího příběhu. Tentokrát vadí i přehnaná délka. Jinak ale doba a atmosféra vystiženy skvěle. Fosterová je skvělá, ale ostatní moc nezaostávají. ()

dyfur

pekná úloha pre J.Foster a to je celé načo ísť do Siamu,a robiť tam "revolúciu" asi len preto ,aby bol film.... ()

easaque

+3* nedávno jsem si pustil i toto historické melodrama, které je natočeno na základě skutečných událostí, ale samozřejmě romantický přikrášlené, aby to bylo koukatelné pro nenáročné široké masy, které se chtějí dozvědět něco z dějin Thajska. Mě se to docela líbilo i díky stylovému provedení a milé atmosféře, takže můžu dát lepší hodnocení. Na rozdíl od tady vyzdvihované starší muzikálové verzi z roku 1956, kterou jsem viděl po pár měsících po této. U té mi vadila divadelní přehrávanost a tehdejší naivita. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

lekr

Nudný historický blockbuster, který by mohl mít mnohem lepší úroveň nebýt těch zoufale ubohách a stále stejných dialogů...Jodie Foster mám hodně rád leč její výkon mě neoslovil, Yun-Fat Chow je oproti ní mnohem výraznější a role mu sedla na tělo..druhá půlka ve kterém je i trochu té akce, který vrcholí dost slušným finále je mnohem lepší...škoda těch předchozích cca. 70 minut... ()

delaware

Historie + asijská kultura + vztah dvou lidí rozdílné barvy pleti = velká očekávání, protože tato témata mám nejraději. A byla snad i naplněna, jen přílišná délka filmu a rozvleklost některých scén mu u mě ubrala jednu hvězdičku... Škoda. Za pozitivní zmínku stojí roztomilý Tom Felton v roli Annina syna Louise, velkolepost siamské krajiny a herecké nadání Jodie Foster. ()

WoWoW

Úžasná, chytrá, krásná a odvážná Anna. Film je to sice tůze dlouhý, ale opravdu jsem se ani na chvíli nechtěl odtrhnout. ()

Streeper

Je to jeden z filmů, který mě vždy dokáže nadchnout, hlavně pro svůj kouzelný a zajímavý příběh. Postupně se vygraduje vztah mez anglickou učitelkou a králem Siamu. Řekla bych, že každá žena, která má ráda romantické filmy si zde přijde na své, navíc se dozvíme něco o Siamské kultuře. Oba hlavní herci předvedli skvělé výkony a já jsem si užívala jak příběh, tak krásnou hudbu. ()

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - nominace (2) - Nejlepší hudba - George Fenton, Nejlepší filmová píseň - "How Can I Not Love You" - Hudba a text Babyface (Kenneth Edmonds), George Fenton, Robert Kraft ()

okkac

Takové nemastné, neslané. Navíc jsem stále čekal, kdy Chow Yun-Fat vezme nějaké pistole do rukou a začne řešit problémy po svém. ()

smrt.ka

Čtyři a půl za provedení. Pět za ústřední dvojici. Pět za Annu a krále, a myslím, že rozhodně zasloužených. ()

otík

Krásné a příjemné zpracování skutečné historické události, která ovlivnila život dvou zajímavých lidí - krále Siamu a anglickou učitelku Annu. Výborné herecké výkony ústřední dvojice utvrzuje navíc výborná kamera i hudba Georga Fentona. Velice hezké. Hudba: George Fenton & Robert Kraft ()

eJacques

...Historický film s nádechem romance o skutečném příběhu ženy učitelky (Jodie Foster) v poněkud patricijském prostředí, která má za úkol jak seznámit děti (a je jich hodně) krále Siamu s kulturoua a vědou industriálního a imperialistického světa (Anglie) i samotným anglickým jazykem, tak přijmout toto nové prostředí, nové zvyky i civilizaci jako takovou... Nezní to možná jako nějaký "vodvaz", ale film prostoupený takovou lidskostí a porozuměním je opravdu tím pravým pro pohodový nedělní večer. Za upřímné a čestné jednání krále (skvěle zahraný Yun-Fat Chowem) i ostatních, plus za nádherné přírodní scenérie doprovázené příjemnou hudbou 5 hvězdiček... ()

lennyd

Anna Leonowensová (Jodie Foster) se po smrti svého manžela vydáva do Siamu, kde se stává učitelkou dětí krále Mogkuta (všech 60 :). I přes konfrontaci dvou zcela rozdílných kultur se do sebe zamilují... Krásny film. Celý je nádherně natočen, krásnou přírodu střídá východní kultura. K tomu všemu hraje perfektní hudba George Fentona. A v neposlední řadě výborné herecké obsazení (Jodie Forter, Yun-Fat Chow, Ling Bai)... Celkový dojem kazila jen mírná roztříštěnost děje (vztah mezi Annou a králem, problémy Tuptim a jejího přítele a ještě k tomu blížící se válka)... Ale jinak skvěle odpočinkový filmeček... ()