Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

sedm.1

Poetický snímeček s nádhernou Monicou Bellucci(začíná šlapat Angeline na paty :-)).Jo to sice italské každým coulem,ale pohodově koukatelný.Promojení lyriky a dramatu se zde povedlo na výbornou,chlapecká hlavní role byla perfektní,nesmím zapomenout na Morricconeho hudbu,prostě snímeček na nedělní odpoledne a kávičku jak dělaný! ()

Danula13

Dost zvláštní film, který nelze jen tak lehce zaškatulkovat. Ovšem Monica Belluci, to je sakra pěkná ženská. Bez ní by ten film bylo asi zbytečné vůbec točit. ()

fruitbueno

Zase jednou se naprosto míjím se zdejším hodnocením. Tento film je doslova a dopísmene o ničem. Měla jsem tu možnost vidět prodlouženou verzi a umírala jsem nudou. Fakt. Jediné, co je na tom pozitivního (a co věru s filmem až tak moc nesouvisí), je poměrně solidní italská atmosféra. A hudba. Jinak nuda, nechápu pointu (asi první láska, která v člověku zůstane navždy? společnost vs. někdo jiný? co jiného??) a k filmu nemám potřebu se vracet. Bohužel. ()

vitekpe

Monica Belluci je sice krasna, ale to je na film malo. A delat remake Amarcordu (nebo o co tu vlastne slo) to uz vubec nechapu... Zbytecnost, nedokoukano. P.S.: Nepomohl tomu samozrejme ani katastrofalni dabing. ()

Kanibal

Atmosférou příbuzné s Čokoládou, příjemné jsou poetika i humor plynoucí z problémů dospívání chlapce, příjemná je vizuální stránka filmu; italská vesnice je přímo ideálním místem pro romantické drama. K páté hvězde Maleně chybí ždibec originality. ()

Jiří K.

Klukovské sexuální dospívání na pozadí 2.světové války a naopak. Tornatoreho snaha o autentičnost vyšla naprázdno, až moc bylo poznat, že se jedná jen o film. Všichni herci včetně komparzu jako by existovali jen pro kameru, chyběla mi ta italská nezávaznost. Je vidět, že moderní evropská kinematografie je ovlivněna některými holywoodskými manýry - viz.teátrální soudní přelíčení a přehnané (nikoli přirozené) násilné scény. Vše podtrhoval příšerný dabing. Na druhou stranu drama oslnilo skvělou výpravou, kostýmy a poměrně výraznou kamerou. Pro mně přesto zklamání, od režiséra mého nejoblíbenějšího snímku Bio ráj jsem čekal víc. ()

darwin

Skvělý pohled na dospívání, maloměšťáctví, ženskou závist a mužský šovinismus. Giuseppe Tornatore rozehrává výtečnou partii plnou groteskních postaviček. Pouze tři lidé stojí nad páchnoucím šedým mrakem všednosti a pokrytectví - Malena, Renato a Nino. Tornatoremu se podařilo skvěle ukázat staré pravdy, že ženské smrtelně závidí těm krásnějším a že většině chlapů jde jenom o sex. Zigi Freud by mohl vyprávět. Monica Bellucci si za svou přirozenou krásu zaslouží absolutorium. Nutno rovněž pochválit skvělou hudbu Ennia Morriconeho a kameru Lájose Koltaie. ()

klúčik

V malom talianskom meste je život asi ťažký ( hlavne v dobe 2sv. vojny). Je to silný príbeh o dospievaní chlapca, ktorý sa zalúbil do "krásnej" ženy. Po dlhej dobe zas pekný taliansky film. 80%. ()

Seti

"Krása může někdy být tím největším prokletím!" Musím říci, že Malena se mě zdaleka nedotkla tolik jako předchozí dva Tornatoreho filmy. Režisér dokáže úžasně zobrazit tělesnou smyslnost a jemnou krásu ženy (i když Monica Bellucci je na můj vkus už trochu moc "vyzrálá"), stejně tak i maloměstskou ubohost. Ovšem pasáže věčného pronásledování, šmírování a chlapeckých představ byly až moc zdlouhavé. Asi to nedokážu jen ocenit, ale sledovat malého Taliána jak si každou chvíli drandí Karla mi taky moc zajímavé nepřišlo :-) Nejsem zklamaný, jen mi prostě režisér zase nabídl něco jiného než doposud. Jo a samozřejmě všechno doprovází tentokrát pouze "skvělá" hudba od Ennia Morriconeho. ()

bari68

Krásny príbeh, krásna Monica Bellucci, krásna hudba Morriconeho....Giuseppe Tornatore proste vie ako diváka nenásilným spôsobom zaujmúť a očariť.Myslím si, že v tom chlapcovi a v jeho snoch o platonickej láske sme sa videli všetci ako aj rozoznáme ľudí, vykreslených plných pokrytectva, zlosti, závisti a zášti.Taktiež nesmiem zabudnúť na trefný a vtipný humor, ktorý ako aj v jeho Cinema Paradiso zafungoval skvele, aj keď je film svojim spôsobom akýsi rekviem. ()

BlackTom

Poetické. Pohľad dospievajúceho chlapca na hrôzy fašizmu, jeho prvá láska, ešte nepoškvrnená a tajná. Nádherná Monica Bellucci. Dav, ktorý jedným dychom káže vodu a druhým pije víno. Prečo sa tak veľa ľudí správa malomestsky? Poďme si závidieť aj nos medzi očami, robme z komára somára, odsúďme jednu ženu, no chlípnych manželov so zvedavými očami necháme nepovšimnutých. Ľudská blbosť nepozná hraníc, to je smutný fakt. Pre mňa ale veľmi pekný film so zaujímavým prostredím. ()

Billie777

Je to vlastně o trochu ničem. Příběh o klukovi, který dospívá a sní o krásné obyvatelce malého města... Je to příběh prostý, ale hezký. Prostředí staré Sicílie potěší, krásná hudba okouzlí, Monica Belluci je druhá Sophia Loren ale i tak, je to prostě málo. ()

klukluka

Po včerejšku si můžu odškrtnout tenhle must see biják. Nemusel jsem ho vidět skrz výbornej rating, ale kvůli nahotě Monicy Bellucci, protože to bylo to jediný, co jsem z Malény doposud znal. A ačkoliv se mi Monica taky ohromně líbí, na film oslavný ódy pět nebudu. Nejvíc mi vadily intimní (snové) scény mezi ní a tím dítětem. Já chápu, že v dospívání mají zdraví kluci podobné představy, ale jejich přetavení do hmatatelné podoby na mě působilo divně nepříjemně. Stejně jako reakce de facto celého města na Maléninu blízkost nebo obecně na její pouhou existenci. Nikdo v podstatě neměl na práci nic jiného. Chápu, že to byla filmová licence, ale bylo toho tam na mě moc. I toho řevu a přepjatých emocí. Kdyby to bylo celkově civilnější, a to i na poměry emotivní Sicílie, líbilo by se mi to víc. ()

wosho

Osudově krásná Malena a svět lidsky-nelidských lidiček v jednom malém Sicilském městečku z pohledu dospívajícího kluka. To vše zabaleno v krásném malém filmu s nádhernou atmosférou idilické válečné Itálie. K dokonalosti filmu sice hodně chybí, přesto pokud se člověk nechá unést osudem krásné ženy pro níž krása byla spíše prokletím, čeká ho citlivý zážitek (a Monica Bellucci na vrcholu). ()

Giggs

Zaujimavy pohľad na povrchnu, radoby moralku obyvateľov jedneho mestečka na slnečnej Sicili v krutych vojnovych časoch, kt. je pretkany erotickymi predstavami dospievajuceho chlapca. Zvlaštny mix, ktory však pod rukami režiserskeho kuzelnika Tornatoreho funguje vynikajuco. Nemožno opomenuť ani krasnu hudbu z dielne Morriconeho a vzrušujucu Monicu Bellucci. Nie je to uplny top, ale na duši pohladi. ()

Kovaja

Krasna Monnica Bellucci v roli na prvni pohled nedostupne zeny po ktere sili vsichni chlapi ve meste a zenske ji primo nenavidi.Skvely film pri jehoz sledovani sem se do Maleny zamiloval a jeste nakej cas ji mel pred ocima.Ach jo ()

B4TM4N

S trochou nadsázky by se asi dalo říci, že jde o v jistém slova smyslu Dogville po Itasku, i když formálně i vyzněním je tato paralela značně zavádějící. Shoduje se však vyprávěcím motivem postupného utlačování ženy kvůli její atraktivitě pro okolí. Místo Trierova seversky-pesimistického mrazivého pohledu používá ovšem Tornatore kombinace italské groteskní expresivnosti, obrazů opěvující krásu Monicy Belluci (dechberoucí scena s válečným předchůdcem sprchového gelu - citronem) a místy překvapivým naturalismem (výbuch ženské nenávisti). Vzato kolem a kolem, celá myšlenková kostra filmu je pohříchu řídká, bez nápadu a člověk postupem času ztrácí zájem o jakékoliv další záběry, natož oblečené. ()

patrikus

Brilantní filmařina. Po řemeslné stránce naprosto skvostné. A ta hudba ♪♫ nááádhera... Příběh však trochu, jako na televizní film, takový nízkotučný, nepropracovaný... ()