Harry Cain je člen ochranky v obchodním domě. V něm se nedávno stala vražda, při které byla zabita jeho žena Claire. Harry se nemůže smířit se smrtí svojí ženy, je znechucen z vývoje vyšetřovaní policie, a tak začíná pátrat na vlastní pěst. Nejde mu na rozum kdo a proč by chtěl zastřelit jeho ženu. Vydává se vlastní cestou a přes svého kolegu a kamaráda si vypůjčuje videokazety se záznamem z kamerového systému z onoho osudného dne a sbírá informace. Den co den projíždí videokazety a fotí si tváře lidí, píše informace, až jednoho dne náhodou narazí v protějším domě na zvláštní rodinnou fotku. Po jejím důkladném prozkoumání zjistí, že byla focena před motorestem ve vzdáleném městečku, kde poznal svoji ženu Claire, ihned tam vydává v domnění že možná natrefil na horkou stopu. (Pishin)

Nivenx

Velice působivý thriller, kde by se dala atmosféra opravdu krájet s výborným hereckým výkonem Johna Turturra a parádním príběhem. Myslím si, že lépe už to snad ani nešlo. Opravdu magořina. 70% ()

Radiq

Fear X? Proč jako zrovna Strach X? Ze začátku pořád koukáme na rozmazané a kostičkované záběry z analogových kamer (ano, zde nefunguje ten magický zoom, který vám to i zostří). Ale táááhne se to jak slina po okně. Už jsem tam tak trochu očekával jednorukého muže jak z Uprchlíka, ale pak nastane zvrat, děj odhalí nové postavy a od té doby se dá leccos předvídat. Ale že to najednou chytí takovej jakejsi Lynchovskej až twin-peakovskej nádech, to jsem nečekal. Pořád to totiž trochu smrdí tajemnem a některé scény jsou vizuální diamanty, tím myslím ty v hotelu. Pak ale červenočerné psycho, nemocnice a je konec... a co si z toho má chudák divák vzít? Už už jsem v jednu chvíli chtěl napsat, že to nebylo zas tak špatné, ale teď se už nedivím, že to tak propadlo. Protože po hodině a půl nedostanete vůbec nic. ()

Sfinkter

Refn je režisér mnoha tváří a jeho filmografie mě nepřestává překvapovat - je škoda, že se blížím k vyčerpání jeho fondu. Fear X je tichá mysteriózní ždímáčka, ve které je pro mě veškerá mystifikace a dezorientace vyprávění pouze odrazem zmatené a bezmocné duše člověka, který za nejasných okolností přišel o milovanou osobu. Brilantní Turturro v brilantním filmu. Selby ve scénáři je milým překvapením. ()

Tosi

Mysteriózní thriller zahalený do červené mlhy, ve kterém John Turturro dokazuje, že hrát truchlící a strašidelné postavy zvládá perfektně. Pomalé tempo, minimum dialogů a konec, který zavaří hodně mozků. Lahůdka rozhodně ne pro všechny. ()

Cushing

Srovnávání s Mistrem L. samozřejmě sedí. Tvůrci si mysleli, že pokud budou tajmení, úsporní a zavinutí, vyrobí něco hlubokého, snad jako On, pokud má zrovna štěstí. Film je velmi koukací, ale po čase začne zadrhávat, mást a nudit. Scénář jako by vznikal v průběhu natáčení -- ó, to dobrodružství improvizace! Nic proti, ale platí tu to, co i v jiných uměleckých disciplínách, namátkou literatuře: To, co si může dovolit Jeden, jelikož je Mistrem, si nemůže dovolit druhý (záměrně s malým d), jelikož Mistrem není. A v tomto případě ani mistrem. Ale je dílko pozoruhodné? Vlastně ano. Možná hodnotím příliš vysoko, ale je mi to vcelku symatické. Ta snaha -- asi. ()

marvan

Turturro sice předvádí finkovsky zmatené obličeje, ale se svou postavou se míjí. Krom toho film vypadá, jako by jej natočily v odložených kulisách Davida Lynche. Každopádně zůstává výborný scénář, na kterém se podílel Shelby a Refnova režie s nepřehlédnutelným rukopisem. ()

Brain-D

Hodně hustá atmosféra, která podtrhuje scénář, který jako kdyby napsal sám David Lynch. Hrůza z jednotlivých vypjatých scén u mě vyvolala, to co měla. Díky slabšímu pomalému rozjezdu, který napovídal, že nejde o nic velkého, tak mě od poloviny až ke konci vše vyvedlo jasně z omylu. Kamera, která vytváří jednu z nejultimátnějších mistických představ filmů. Připadal jsem si jako kdybych se opravdu díval na film Lynche a né Nicolase Windinga Refna. Bravo ! Vypadá to, že Refn dokáže natočit i něco jiného než skvělá autentická životní dramata. ()

klima777

Fear X je dosti mělká a hloupá hra s divákem. Ano, říkám to jako Lynchův obdivovatel (mimochodem: v jeho dílech zdaleka nejde jen o hutnou atmosféru, psycho-můry a halucinace).----------- V případě tohoto filmu je zajímavé sledovat jisté ulpívání na povrchní formě a nahodilých akcidentech. Skutečná hlubina [tzn. strach, odcizení (dále nechť každý dosadí dle svého uvážení)] jaksi absentuje.------------ Ale možná soudím příliš příkře. Pozdější Refnovy práce vnímám jako zdařilejší. ()

Balu...

Velice osobitá existencionální halucinace. Režisér byl zajisté při natáčení závislý na nějaké psychtropní substanci. Nejde až tak o děj jako o formu (k srovnání se nabízí Lynch =) ) ; ´psychovstufky´ mi zas připomněly první díl PC hry Max Payne. Ne vždy je invence na úkor zážitku z filmu.. ()

cab

Nezazivne a nudici, ale definitivne vas to privede do spatne nebo depresivni nalady. Ne, dekuji. Herci obstali, takze 30% ()

SpaceOdyseus

Prekvapive intimni a osobni detektivni hra s divakem, kde je atmosfera husta jako mlha, za kterou bydli Rakosnicek. Refn buduje napeti na minimalnich zakladech, pousti ven jeste mene informaci a z pribehu dela mysteriozni a prekvapive predstaveni, ktere ma ale hlavu a patu. Je to pecka, o ktere budu jeste dlouho premyslet. ()

BuddyO

Po vizuální stránce nadprůměrné, děj lehce pokulhává a budete se v něm nejspíš ztrácet... Jedno shlédnutí pro lepší pochopení nestačí. Každopádně stojí za to, udělat si na film čas. Čeká vás krásná severská kamera, plná pochmurného prostředí a tajemna. Což je pro milovníky filmu určitě lákadlo. :) Časté srovnávání s Lynchem chápu, ale přesto má Fear X do děl Mistra L velmi daleko. ()

lucijelucije

Z tohoto filmu jsem víc, než zmatená. Mrzí mě, že jsem zřejmě vůbec nepochopila pointu filmu, protože po jeho skončení ve mě zůstaly pouze otázky, zmatek a neukojenost. Něco musí být špatné, protože by jinak Fear X neměl tak vysoké hodnocení, kterému já vůbec nerozumím. Jeho temná a syrová atmosféra dráždí dech, ale smysl a hloubka příběhu je asi ukryta v jinotaji a ten mi asi nebyl dopřán, tím pádem pro mě celý snímek ztrácí smysl. ()

LBsmoke

třikrát jsem usnul tři dny po sobě.. nadruhou stranu se mi líbí jednoduchost děje to, že se pracuje s nedořečeným s tím, že divák není blbec a umí si domyslet.. bohužel divák je blbec a umí si přemyslet.................... spojování s lynchem je mylné mají společné to, že tvoří schválně skvělá prázdná místa, která vyplňují podobným vkusem na vizuál a hudbu, jež tvoří úžasnou atmosféru.. takže chápu i ´když mi to vadíˇ že si to lidi ´střílí od pasu´ a takto se jim to slije.... s davidem je rozdíl v tom, že schválně přidává surreálné věci(které mají skrytý nebo žádný význam), které divákovi dávají víc možností interpretace a refn má jasnou představu co chce říct jen nechává místo pro chytrého diváka. ................ "tento dům/film je čistý/dobrý" ()

Mikino00

Ponuré drama s depresivní atmosférou na konci nenabízí uspokojívé rozuzlení, ale jen další depresi. Refn asi nebude nejšťstnější člověk na světě. ()

Renfield

Zase bych mohl vzpomínat na Davida Lynche... čímž rozhodně nechci říct, že Refn pouze kopíruje, i přes inspiraci je ve filmu cítit spousta jeho prvků. Fear X je silně mysteriózní thriller, z čehož právě ta mysterióznější část, kdy by se dala atmosféra krájet je nejlepší. Scény kdy Harry prohledává dům, nebo skorozávěrečná v hotelovém pokoji, výtah, sny... atd. jsou výborné. Žel je tu i ta "civilnější" část filmu, v té atmosféra poněkud upadá a celé mi to přijde televizně zpracované. Naštěstí se na to díky výše zmíněným scénám dá rychle zapomenout. Fear X se vyplatí sledovat a i když budete sledovat, na spoustu otázek nedostanete odpovědi... jak už to tak u filmů Nicolase Windinga Refna bývá... o to zajímavější jsou pozdější diskuze. Tedy režisérsky opět výborné, dlouhé, kompozičně zajímavé záběry, pomalé tempo vyprávění. Hudba a různé ruchy především, depresivní atmosféře značně pomáhají. A nakonec skvělý John Turturro! 75% ()

panmroz

atmosfericky i filmařsky na skvělé úrovni (především úplně první záber rozhrnování záclon je božanskej, stejně jako výtahové scény z hotelu z druhé části filmu). Stejně tak volba motivu nekvalitního videa z průmyslových kamer mě moc baví. A Turturro snad baví úplně každého! Bohužel film, na jehož konci cítím, že bych měl přemýšlet o tom všem, ve mě bohužel vyvolává otázky spíše typu "blbé" (jako třeba - kde se kua vzal ten negativ v tom baráku? a podobně). ()