Siréna od Mississippi

• Česko Siréna z Mississipi (více)
Drama / Mysteriózní / Romantický
Francie / Itálie, 1969, 123 min (Alternativní 119 min)

Cesty lásky bývají nevyzpytatelné a neznají hranic. Mladý pěstitel tabáku továrník Louis (Jean-Paul Belmondo) očekává na tichomořském ostrově svou neznámou nevěstu, Julii, kterou však po cestě zaoceánskou lodí zavraždila podvodnice Marion (Catherine Deneuveová). Marion je krásná a Louis jí okamžitě podlehne a bezmezně se do ní zamiluje. Marion si počíná velmi obezřetně a brzy získá přístup ke všem Louisovým penězům, se kterými prchne zpět do Francie. Louis je odhodlán ji najít a pomstít se. Ale láska zničí jeho odhodlání. Snímek o velké bláznivé lásce byl Truffautovou poctou jeho velkým vzorům Jeanu Renoirovi a Alfredu Hitchcockovi. (oficiální text distributora)

wer4

Stále sa pokúšam dať tomuto režisérovi šancu, ale žiaľ. Čím viac jeho filmov mnou prejde, tým horšie. Všetky postavy sa správajú neuveriteľne, ale absolútne iracionálne. I keď ide o snahu vyjadrovať na plátne emócie, na mňa to absolútne nepôsobí. Môj antitruffautovský syndróm sa pomaly zaraďuje medzi nevyliečiteľné. ()

marvan

Truffaut zdařile kombinuje více filmových žánrů, především noir a melodrama, a střídavým posilováním žánrových linií pracuje s diváckým očekáváním. Vadilo mi jen, jak často nechává vyslovit postavy skutečnosti, které by měla ve filmu primárně předvést kamera. Bezesporu jeden z nejkrásnějších milostných příběhů co znám. ()

noriaki

Nevěřil bych, že tak banální a nepravděpodobný příběh, navíc s naivním scénářem může mít takovou sílu. Truffaut je génius. Natočil precizně vypointované drama, romantickou komedii, napínavý thriller a psychologickou sondu, vše v jednom balení. Děj je prostinký a předvídatelný. Dlužno dodat, že na něm film nestojí. Je to ústřední dvojice táhnoucí celý snímek. Oba dva jsou úžasní, zvláště Catherine Deneuve, která hraje svou mrchu tak přesvědčivě, až se mi celá zprotivila, a dostal jsem chuť smazat z disku všechno, v čem se kdy objevila. Díky jejímu perfektnímu výkonu jsem se celou dobu zuřivě bránil podlehnout postupně sílící bolestné lásce ničící nešťastnou dvojici. Naneštěstí si to nejlepší mistr nechal na závěr. Konec má takovou sílu, že mě semlel, a vyplivl jako beznadějného romantika, ochotného pro krásnou Catherine snést modré z nebe. ()

jitrnic

Příběh manipulativní mrchy (a v jádru možná hodné holky) a naivního slabocha (romantika, který ovšem s klidným srdcem oželí trpělivě se rodící vztah plný vzájemného porozumění při pohledu na tělo té, která ono porozumění odstranila z cesty) je sice prošpikován řadou nepravděpodobností a legračních berliček (Louis si uvědomí, že ho chce Marion otrávit poté, co se náhodou podívá na noviny, kde zrovna náhodou otiskli komiks o Sněhurce), ale vztah ústřední dvojice mi přišel popsán velice trefně (třeba v tom, jak Louis polyká svá podezření, jakmile na sobě ucítí Marionino tělo). Rozhodně nesouhlasím s tím, že by se jednalo o romanci, srovnání s Hitchcockem se mi líbí, Belmondo i Deneuve jsou skvělí a nedávají nám šanci vyřknout nad jejich postavami jednoznačný soud. 70% ()

mcleod

Tento film byl pro mě velkým zklamáním. Jean Paul i Catherine Deneuve to hrají výborně, i režie je na úrovni, ale námět a především scénář mi připadal dost mizerný. Nepříliš propracované kriminálně romantické drama o továrníkovi, který je zamilován do dívky, která ho připraví o snoubenku, peníze, klidný život, továrnu, právní bezúhonost a nakonec skoro i o život, je jednak nereálný a chvílemi dost křečovitý, jednak ne příliš hluboký a také dost nudný. Přístup postavy Catherine Deneuve k materiálním otázkám života je více než depresivní, ve filmu s ní však nikdo (postavy ani režisér) nevede polemiku. Opravdu nepovedený velmi pesimistický film. ()

JohnSmith

Kam až dokáže zajít mužská zaslepenost a hloupost. Belmondo jako milionář si vezmu holku přes inzerát, nechá se okrást, pak si ji najde a zamiluje se. Je to divný až psychopatický příběh, ale bylo to i celkem zajímavé. ()

Autogram

Zvyčajne robí Belmondo z ostatných blbcov a tu je za blbca on sám. Nezmyselná láska, jej vznik a vývoj prechádzali v závere už do úplných absurdností, ktoré som nemohol stráviť. –––– Neviem, či ju milujem, ale viem, že bez nej nemôžem žiť. ()

Vitoraz

Skvělšj příběh,výbornej Belmondo i Deneuve.Příběhu nic nescházelo-vášeň,dobrodružství,kriminální zápletka-a hlavně láska je slépá:-)Malinké zklamání s otevřeným koncem. ()

James87

Já bych jí hnal. Asi není dobrý nápad dávat seznamovací inzeráty, může to takto dopadnout. Po herecké stránce není co vytknout, film samotný se kapku táhne, ubral bych mu pár minutek. ()

vitekpe

Takovej podivnej pribeh a nehrat tam dvojka Belmondo&Deneuve...nevim, jestli bych to dokoukal. Tovarnik Belmondo se necha tahat za fusekli od nezname holky, ktera se celou dobu chova divne a manipulativne. A hlavne divne. Nejak mi to moc nedavalo smysl a hlavne to neni moc zabavne. ()

crass.48

Pro mě zatím nejlepší režisérův film, přestože bych měl malé výhrady k několika scénám. Největší předností filmu je ale Catherine Deneuve, která se pohybuje na ostrém hraně mezi kladnou a zápornou postavou tak umně, jako žádná jiná femme fatale. Konec je skvěle otevřený jako Truffautova celovečerní prvotina. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...zvláštní příběh o zvláštním vztahu...až sebevražedném...Kdo z nás takovou lásku nezažil alespoň jednou? Jen to nemuselo být tak dlouhé... ()

Kovaja

Supr film který me dokázal po celou svou dobu upoutat naprosto bezpečne k Tv.Belmondo zde hraje prachatého majitele továrny na doutníky a na inzerát se seznámí s krásnou a neskutečně šarmantní C.Deneuve kterou si vezme za ženuTa se ovšem za ženu z inzerátu pouze vydává a má v plánu oškubat Belmonda o pěkný prachy.To se jí taky podaří a tak si na její vypátráni najímá soukromého detektiva,kterého nasledně musí zastřelit z důvodu toho že vyčmuchal moc informací a tak se stává nepohodlným Belmondo svou osudovou ženu nakonec vypátrá sám a beznadějně se do ní zamiluje.Film končí tím že se ho nakonec snaží otravít jedem na krysy,on jí samozřejmě jako blbec odpouští a jak spolu žijí dál se už člověk nedozví páč film končíííí!Je to taková pohádka na dobrou noc,ale role obou herců stojí za shlédnutí ()

dormouse

U mne bohužel film nepadl na úrodnou půdu. I když chápu, že je schematický záměrně, na mne nepůsobil. Ani co se týče obsahu, ani co se týče hereckých projevů. Ale vážne doma zvažujeme, že si s manželem začneme vykat. ()

Rozjimatel

"Preto tak nenávidím chudobu, pretože chudoba znamená malosť a tú nenávidím."     Kriminálna dráma s motívom fatálnej lásky, tak trochu požmurkávajúca po Hitchcockovi. Celý film sprevádza ponurá atmosféra a dokonca aj v tých na pohľad odľahčených scénach je stále na pozadí cítiť tieň (predzvesť) čohosi temného a znepokojivého. Príznačné pre tento film sú časté a veľmi zaujímavé zvraty, z ktorých každý prináša významnú zmenu nálady (v čom je film výborný). Obrovskou devízou filmu sú skvelí dvaja hlavní hereckí predstavitelia. Jeana-Paula Belmonda (Louis) mám v týchto vážnych polohách veľmi rád a je mi ľúto, že v nich nevystupoval častejšie. No a Catherine Deneuve (Marion) je ako chladná vražedná kráska (ktorá vie predviesť aj hrejivejšiu, miestami až spaľujúcu podobu) proste úžasná, ťažko si predstaviť dokonalejšiu femme fatale, ktorá by dokázala dohnať muža až k tým najzúfalejším činom (čo by dal taký Hitchcock za to, keby mal niekoho takého k dispozícii pre film Vertigo (1958)). Scéna, v ktorej sa Marion "vyňadrí" a kvôli nej takmer havaruje chlapík s autom, je neskutočne pôvabná, a to nielen svojím humorom, ale hlavne zdôraznením fatálnosti Marion. Páčili sa mi i tie zmeny prostredí, v ktorých sa dej odohráva, od pôvabného ostrova Réunion, až po drevenú chatu v zasnežených horách, v ktorej príbeh skvelo vrcholí.     "Milujem vás." "Verím vám." ()

KatRi

Tohle je naprosto jiné než Truffauntovy příhody Antoina Doinela, přitom Siréna vznikla ve stejném období. Přijde mi to takové - takové hlubší.Ale formou až příliš nimravé. ()

Alf

(prý) zpropadeně hitchcockovské, bohužel tam, kde Mistr ve mně vyvolává (i beze slov) napětí, tak Truffaut (se spoustou slov a takřka televizním pojetím) občas spíš pobavený úsměv... ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo