Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (více)

Larky

Hned po Cestě do Fantazie nejlepší Miyazakiho film.Technicky brilatní, dějem povedené, ikdyž právě v něm se občas člověk trošku ztrácí, ale to nevadí. ()

Mikah

Je to úplně první japonský film, který jsem viděla a jsem ráda, že to byl právě on. Tehdy ve třinácti letech ve mně vyvolal nadšení, utvrdil mě, že se japonsky učit prostě musím a zatoužila jsem se dívat se na další a další japonské filmy. ()

mm13

Slabší Miyazaki. Vadí hlavne neucelenost, nedostatočná previazanost jednotlivých rovín príbehu - scéna za scénou sú síce naaranžované veľmi pekne, vôbec som však nepochopil jednanie čarodejnice Suliman v závere. A nemenej zamrzí, že postava malého sluhu(?) u pána Howla nemá žiaden hlbší vzťah s príbehom... nemá minulosť, neprejde žiadnym vývojom, príde mi, že plní len emočný význam, čo je z pera takéhoto majstra predsa len na pováženie. Väčšina postáv je ale zaujímavá, príbeh pútavý a chémia medzi ústrednou dvojicou citeľná, záver doslova povznášajúci. Škoda len, že nebol čas (alebo chuť?) to celé riadne podoťahovať. ()

prome

Tohle se nedá popsat slovy. Příběh, atmosféra a audiovizuální zpracovaní nemělo chybu a vše je naprosto vynikající. Anime já prostě můžu. A tenhle snímek je můj 2. nejoblíbenější od Miyazakiho. ()

Sawy

Znovu úchvatný filmový zážitek od mistra Miyazakiho.Zámek v oblacích sice nemá osobitost Cesty do Fantazie ani velkolepou rozmáchlost Princezny Mononoke,ale z těchto tří animovaných klenotů je u mě určitě nejkouzelnější.Mladá/stará dívka Sophie,okouzlující čaroděj Howl,strašák a kouzelný plamínek Calcifer(strašně bych ho chtěl mít doma) mě vtáhli do svého úžasného světa a na konci dvouhodinové stopáže jsem byl smutný z toho,že film končí.Během sledování se ve mě vystřídala celá škála různých emocí,od okouzlení,přes strach,smutek,vztek až k finální radosti z NÁDHERNÉHO finále.Slzy se mi do očí drali mockrát.Věčná škoda,že u nás film nešel do kin,protože ty záběry na rozkvetlé louky,na pohybující se zámek a na scény války by na velkém plátně ještě nabyly na intenzitě.Animace je skutečně dokonalá,Myiazaki se znovu překonal a všechny 3D filmy,které zaplavují kina,se můžou jít bodnout,protože tohle je ten nejkrásnější způsob animace.Řekl bych,že vzhledem k absenci různých japonských bohů a trošku povědomějšímu světu bude Zámek o něco přístupnější běžnému divákovi a možná právě proto mám radši Cestu do Fantazie.Ale jenom o kousek a druhé zhlédnutí na tom možná ledacos změní.Teď se ale jdu modlit,aby další Miyazakiho film poslali do kin.Protože jeho filmy si to skutečně zaslouží.95 % ()

Lucasion

Romantický příběh plný zmatení, bolesti, prokletí, lásky a přátelství. Za mě velmi povedený anime kousek, který svým příběhem rozhodně dokáže vtáhnout, nepustit a hlavně na konci i pohladit. Moc pěkná pohádka. Sice místy zmatená a delší. Ale užil jsem si jí. (75 %) ()

stub

Oproti Cestě do fantazie výrazně epičtější, avšak neméně kouzelné dílko. Nádherné výtvarné zpracování i vynikající hudba jsou u Miyazakiho počinů +- samozřejmostí. Téměř jungovské archetypy některých postav rovněž patří k typickým rysům jeho tvorby a právě umění vyjádřit samu esenci všech jednotlivostí dává těmto skvostům jejich snovost a sílu. Kdysi jsem dal Cestě do fantazie pouhé 4*, abych měl prostor pro další filmy z dílny HM. Rezignovaně zdvihám na ***** a zajímalo by mě, jestli někdy uvidím Miyazakiho, kterému dám méně:) ()

Caelos

Vizuálně krásné, chodící zámek výborně bizarně zvláštní. Dějově už to taková pecka není, ale přesto, nejlepší animé, co jsem viděl. No, ale moc jsem jich teda neviděl. 8/10 ()

ScarPoul

Ďalší zo znamenitých Miyazakiho svetov. Hlavnou doménou všetkých jeho filmov je spôsob akým sa dá na ne pozerať. Sú viacvrstvové. Poskladané z rôznych elementov, ktoré fungujú v tom, v čom majú fungovať a tým príbeh obohacujú o rôzne myšlienky a pojmy, ktoré poznáme, alebo nepoznáme, ale ktoré je rozhodne zaujímave hľadať a rozmýšľať nad nimi. Zámok v oblakoch je podobne ako Mononoke dospelejší film. V pozadí hrá veľmi dôležitú úlohu vojna, ktorá ničí životy, ktorá je nezmyselná a ktorá zasieva do ľudí strach. Howl ako čarodejník je niekto, ktorý sa snaží svoju neutralitu dokazovať tak, že bojuje proti všetkým vojnovým lodiam a pri tom zvádza aj veľký vnútorný boj. A hlavná hrdinka Sofia musí byť zase trpezlivá a počúvať svoju intuíciu, svoje srdce. Do toho sa objaví ešte celé kvantum úžasných postavičiek - ohník Calcifer, alebo psíček s dýchacími problémami. Rovnako ako aj v iných Miyazakiho filmoch, zlo tu nieje prezentované čiernobielo. Je to len protipól k dobru, ktoré má tiež vďaka svojim skutkom určité pochybnosti. Čarovný príbeh, ktorý len potvrdzuje Miyazakiho majstrovstvo a robí z neho tvorcu, ktorý vie povedať tie nejjednoduchšie veci tým najťažším - ale zároveň aj najkrajším spôsobom. ()

maseer2

po Princezně Mononoke a Cestě do fantazie můj třetí Miyazaki a třebaže se jedná asi o nejmenší zklamání, spokojen rozhodně nejsem.. přitom během první poloviny se tomu typickému Miyazakiho světu plnému fantazie poprvé povedlo mě pořádně vtáhnout, jenže zhruba od půlky jsem absolutně přestal chápat, co se na plátně odehrává.. celý děj se začal ubírat jakýmsi prapodivným směrem a to, co se v první půlce tak fajnově rozehrálo, vyšumělo z velké většiny tak nějak do nikam.. celkově jsem to prostě nepobral, takže i přes to, že jsem byl po většinu stopáže přesvědčen, že dám 4*, dávám nakonec jen silné 3*.. ()

BigDeal

To bolo proste krásne. Milý i vtipný príbeh, ktorý pohladí na duši, úžasná hudba i animácia, rovnako nádherné prostredie a kopec postáv, démonov, pohybujúci sa zámok...no jednoducho čistá fantázia a snívanie. Koniec síce trochu zbrklý a chaotický, ale dojem mi to vôbec nepokazilo. ()

Terva

Tahle fantasy je na mě moc fantasy. Kresba mě nezaujala, zvukově je to hluché a příběh je směsice čar kouzel a podivných technologií, které k sobě moc neladí. CITÁT - Mluvíš jako devadesátiletá babka........ ()

Dale

Na mňa až príliš fantazmagorické a chýbala tomu pointa. Nevadia mi Miyazakiho fantazijné prvky, keď má film nejaký príbeh a chce divákovi niečo povedať (Mononoke hime), ale tu sú poskladané bez ladu a skladu, kde nič nedáva zmysel a koniec je horší ako u Disneyho. Pri Ceste do fantázie som ešte privrel oči, no tentoraz už nie. Za animáciu aspoň priemer. ()

Chermy

Možná že měla Cesta do fantazie víc o čem vyprávět ale Howl's Moving Castle má "extremely powerful dangerous fire daemon":) Postavu, kterou si prostě musíte oblíbit. Vždy musím žasnout nad Miyazakiho fantazií! Taková škoda, že nám odchází do důchodu:( ()

M.Macho

Samotný překlad...Havlův pohyblivý hrad je sám o sobě mnohovýznamový... :) Pohádkový příběh šitý na míru Hayovým světům. Válka s magickým podtextem, mladá a krásná hrdinka, nevšední artefakty a okolnosti nabušené spoustou nápadů... ()

villon17

:DTak to byl pech. Koukla sem se na to, pže to bylo v topce, a evidentně se na to kouklo víc lidí a evidentně se jim to taky zrovna dvakrát nelíbilo a už to v topce neni! Z čehož můžu konstatovat, že to bylo uplně zbytečný. Mezi nejlepšíma 200 filmama už to neni, takže sem ztratila čas. Což teda zároveň vyjadřuje můj názor - ztráta času. Nevim, co všichni na těch japonskejch animácích viděj, ale kromě těch promakanejch dveří šlo o vykonstruovanej, přehnaně smyšlenej a nenapínavej příběh lásky a kouzel, kde hned bylo jasný, jak to dopadne. A vůbec nebylo vysvětlený, co vysvobodilo ji, a proč jí zůstalo to, co jí zůstalo:). ()

Marek1991

Animačne je to nádhera, toto proste japonské diela v sebe majú, je to výkladná skriňa kinematografie v tomto ohľade, rád sa na ne pozerám. Akurát príbehy už bývajú horšie a tu to nebola výnimka. O čom to vlastne bolo? Veď to nemalo žiaden silný príbeh, hrôzy sú tu brané na veľmi ľahkú váhu, síce zložitosť pováh a postáv je niečím, čo je vydarené, no ten dej nemal spád, bol príliš ukecaný, bláznivý, síce detailne prepracovaný, no výsledný efekt ma nechal úplne chladným. Keby tej dievčine nezachránil ten chlapec zopárkrát kožu, či neohúril ju krásami a svojou tajomnosťou, tak ani neviem, kde sa doňho zaľúbila, vlastne bol pekný, takže možno hneď v úvode. Dobrodružstvo tu bolo, no prišlo mi to také, raz tu a raz tam a nič poriadne, navyše mnohé mi k sebe nepasovalo. ()

corpsy

Snímok prekypujúci neobyčajnou fantáziou. Tvorca ju však nedokázal zúročiť v živšom celku, ktorý by nepostrádal kompaktnosť a svižnosť. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana