Děj filmu je zasazen do chudého hornického městečka na jihovýchodě USA, Estherslope. Mladý Dick je samotář a horlivý pacifista - ovšem jen do okamžiku, kdy se jeho ruce dotknou střelné zbraně. Radikálně mu to změní život. Založí tajný chlapecký klub, nazvaný Dandies, jehož heslem je mír se zbraní v ruce. Navzdory přísnému pravidlu Dandies - zbraň zbožně uctívat, ale nikdy ji nepoužít, se mladíci dostanou do situace, kdy nemají jiné východisko... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

honajz2

Zpočátku mě to hodně chytlo, ale s každou další minutou mi docházelo, že je ten koncept opravdu až tak dopředu a že opravdu nenabídne nic víc než to, s čím začal, ani hlubší rozvinutí své myšlenky okolo přehnané americké posedlosti střelnými zbraněmi. A popravdě tu myšlenku ani pořádně nedotáhne do konce, jelikož se to v závěru jaksi zalekne a místo nějakého jejího uzavření nebo pointy naservíruje jakousi absurdní westernovou akční střílečku. Že ten film moc nefunguje není primárně Vinterbergův problém, ten se z toho už jen na základě poutavé filmařské stránky snažil dostat nejvíc co to šlo, ale Trierův scénář stojí za prd. Podobně jako v Království se tu snaží neustále propojovat drama a absurdní komedii, ale působí to víc nesourodě než tam a v tom vnímám hlavní problém, jelikož tenhle film se, na rozdíl od Království, neodehrává v žádném bizarním světě plném bizarních postav, ale v realitě. Ty vtipné scény samy o sobě pobaví, ale s celkem fungují jen zpočátku a závěr pak už pokazí úplně. Má to zajímavé téma, ale zasloužilo si hlubší, nejednostranné a ne až tak nepřekvapivé zpracování, protože takhle zde vyniká hlavně dojem promrhaného potenciálu, než cokoli jiného. Btw, celkem mě pobavilo několik podobností s vývinem děje v Chlastu, až teda na to, že tady se to celé zvrtne do něčeho špatného. Slabé 3* ()

Martin741

Zas nieco pre vystudovane filmove teoretiky - elitari - tie kurvy tu zas pouzivaju same odporne termity z filmovej teorie - aby akoze ukazali ze su intelektualne inde a ze su nadradeni laikom -nedoukom. 3 % ()

Petoss1

Hlavne že tam bolo dosť zbraní "miláčkou" ktoré mám tak rád. Príbeh je pritahnutý za vlasy ale niekedy aj pekne zasiahne ciel . 70% ()

Crawler-D

Dost povedené divadlo ve filmu. Otákou pro mnohé je, zda-li umístění do reálného prostředí bylo dobrou volbou, nebo se mělo zůstat u fiktivních klusi Trierova Dogville? Myslím, že ani aatto varianta není špatná, neboť se stále hraje na omezeném prostranství, které vypadá jako by bylo vytrženo z konkréího času a lidé se chovají tak, jak normálně ne. Je to paralelní svět s teatrálním chování. Navíc herecká sebranka v čele s Jamiem Bellem byla úžasná. Trierův rukopis při psaní scénáře je pak citelně znatelný i ve výsledky. Navíc mě film nechal přemýšet o významu a využití zbraní v soudobé společnosti, a to se cení. ()

BUD-SFIS

Pro mně neobvyklá podívaná, která už od začátku hraničí se šíleností a úchylkami se to jen hemží. Když jsem při závěrečných titulkách viděl jméno Trier tak mně vše bylo hned jasné, kde se mohl vzít tento nápad. Není to film pro všechny ani pro menší skupinu ale jen pro některé. ()

chelseaman22

Asi fakt nejsem cílovka tohoto braku, který dává všanc hypotézu, že pacifismus lze prosazovat jen a pouze držením zbraní, kterých je v USA všude dostatek. Když vezmu (zejména) v potaz závěr samotný, tak si musím položit otázku, co že to scénárista vlastně hulí. Na stranu druhou nelze tento nekonformní zážitek jednostranně zavrhnout, protože je natoliko nestádní, že vyčnívá z řady. A to je definitivně zer gud. 50 % ()

Mrkvič

aha, dost se divím těm kritikám a hodnocením. Od filmu jsem nic nečekal, ani nevím, kde jsem na něj přišel, ani jsem doted netušil, že byl dánskej. Lars von Trier je mi taky celkem ukradenej. Líbil se mi moc příběh, který je velmi originální a ještě víc zajímavý. Hned po filmu jsem si musel stáhnout písničku od Zoombie Time of the season for loving nebo jak se jmenuje, taky ve filmu nádherná scéna. No a konec... :) maximálně ujetej, ale přišlo mi to jako nejideálnjší ukončení filmu. Bylo to milý, absurdní, smutný, úsměvný, celkově plný emocí :) ()

TO

Neokoukaný poutavý příběh, hodně zajímavý, zábavný a hravý, dobře zpracovaný, i když hlavně ke konci již trošku divný, a fajn písničky navrch. Pěkně se na to koukalo. ()

Vertigo666

Tak tenhle film vystihují dva přívlastky - nudný a divný. Téma ke zpracování je fakt zajímavý, ale absolutně nevyužitý a film je tak jenom dlouhá a táhlá nuda. A k tomu všemu úplně nelogickej konec. Fakt nechápu, proč se to strhlo v tu přestřelku, prostě zklamání. ()

MI-380

Fascinace zbraněmi dotažená ad absurdum partou protivných outsiderů. Poučný, ale nezáživný pohled na USA z trochu jiného úhlu; přiznejme si, že velká většina amerických filmů je buď o podsvětí nebo o bohatých a nejčastěji o obojím. Tady jsme mezi normálními (?) 50%. ()

hot_spot

Slibný námět je tu zabitý režisérovou neschopností pochopit, na co se vlastně zaměřuje. Dear Wendy začíná jako sociální sonda do zaostalé komunity amerického městečka a poté se průběžně změní na rádobykontroverzní blábol, který v závěru úplně ztrácí nit. Larse von Triera radši brát jen ve formě, kdy si své myšlenky kočíruje sám. ()

jatamansi

Pro začátek **, časem možná ***. Trier je má velká láska, ale asi je lepší, když si i sám režíruje. Chvilkami mi něco přebývalo a pak se zase nedostávalo. Začalo to jako nevinná hra dvou kluků a kam to došlo – no, závěrečná scéna byla trošku moc přestřílená, prostřílená i přestřelená. Úplně jsem nepochopila, proč měla černošská hospodyně tu pušku a proč střílela, vysvětlení mi chybělo. Přesto mne pobavila hláška: „Vzal jsem mu knihu Obraz Doriana Graye, zkrácené vydání. Někdo vytrhl 20 stránek.“ Líbilo se mi, že ač tak mladí kluci, pili při rituálech portské - tomu rozumím moc dobře. ()

sedm.1

Stejně jako většina uživatelů si s tímto filmem neumím příliš poradit a vlastně ani nevím,co si o tom mám myslet.Že nepůjde o nic běžného bylo jasné hned od zjištění,že scénář pochází z hlavy Larse von Triera,ale prostě otázka:Co to vlastně bylo? mi pořád leží v hlavě.Kritika zbraní?Kritika mládeže?Společnosti?Byla to vůbec nějaká kritika?A co ten styl?Celkově to na mě zapůsobilo asi jako doleva ne,doprava ne a doprostřed už vůbec.Celý film má poměrně pomalé tempo,za celou dobu se stane jen minimum zásadních událostí a rozuzlení je takové,že jsem prakticky hodinu a půl pozoroval partu magorů co si hrají s nebezpečnými "hračkami",aby si pak s nima zahráli svou poslední hru na Butch Cassidyho and Sundance Kida.A opět se nabízí pouze otázka proč?K hercům též je těžko něco říct,ve svých rolích neměli žádné strhující scény,žádnou možnost ukázat něco navíc.A tak vlastně na mě zapůsobil celý Dear Wendy(jinak moc povedený český název :-)).Možná,že chtěl ukázat něco víc,ale scénář nedal nikomu šanci poznat to,co bylo vlastně záměrem celého tohoto projektu. ()

cab

Slibne rozehrana psychologie postav jednoho hornickeho mestecka, jejimiz predstaviteli jsou mistni mladi loseri, kteri jsou zaprisahli pacifiste, ale po poznani moci strelnych zbrani a vytvoreni spolku okolo nich se dostanou az k zabiti cloveka, upada na vyznamu v posledni ctvrtine snimku, ktera je scenaristicky nezvladnuta. Herci i hudba jsou nadprumerne, ale jiz zmineny plochy konec kazi cisty 4hvezdickovy originalni napad tykajici se dnesni doby. 60% ()

duddek

Neotřelost tohoto snímku spočívá už v tom, že je vlastně celý vyprávěn zbrani. Lars von Trier, který napsal scénář, zakončil vcelku mírumilovný průběh plně westernovým závěrem, jenž byl ale asi neodvratný, protože jinak by se ve filmu de facto nic nestalo. Ale celé to působí tak nějak neslaně, nemastně... ()

Renfield

I když to nakonec natočil Thomas Vinterberg, Lars von Trier je tam hodně cítit, scénář hold udělá své, vůbec kvalitní scénář. Kritika to tedy prý není, já se přidávám k názoru, že to další z kritik rozhodně je a velice povedená. Nošení zbraně dokáže změnit i pacifistu... v případě pacifistek mohou dokonce dorůst prsa. Pacifista se pak musí smířit "pouze" s podstatně vyšším sebevědomím. Ale vážně, příběh si až do finále plyne svým pomalejším tempem, je jednoduchý a jasně říká to co říci chce. Nenudí, naopak je občas oživen povedenou animací, nebo černým humorem. Podstatně akčnější finále je pak velice povedené, občas pravděpodobně úmyslně vtipné a přehnané (odstřelovač). I tady je několik chytrých animací (průstřelů a následně i těl), které akci ještě dodají. Nevím jestli je úmysl i absence krve? Těžko říct, možné to je. Potěší i dobré výkony většinou mladých herců a hudba... taktéž, dá se říci Trierovski vybraná. 75% ()