Smrt na černo

Krimi

Československo, 1976, 87 min

• Zazie

Když uvážím, že v době vzniku jsem chodila do kina minimálně jednou týdně a o existenci tohoto filmu jsem dodnes neměla tušení, je vidět, jaký to byl už tehdy blockbuster ;-). Musím bohužel souhlasit s dalšími komentáři: nezajímavé, nezáživné, slibované psychologické studie postav jsem hledala marně, zrovna tak konec 40. let (tanečnice z Grand varieté Drahňovský jako by si odskočily z hlavního silvestrovského programu Československé televize, o účesech mladších pánů ani nemluvě). Přitom je to tak dobře obsazené... Snad aspoň honoráře pomohly pánům hercům zaplatit pár složenek, jiný smysl ten film mít nemohl.(28.12.2017)

• Gavin87

Film je velmi nudný. Na jeho začátku by měl být uveden varovný titulek "V tomto filmu se opravdu nic nestane". Herci v podstatě nemají co hrát, dialogy jsou nudné a často nemají smysl. Některé celé scény jsou neuvěřitelně hluché a prázdné. Milenecká dvojice Budínová - Kanyza opravdu nepůsobí věrohodně a gangsterské scény vzbuzují spíše smích. Celkově mě na celém filmu zaujala pouze postava italského kouzelníka v podání pana Kopřivy. Jednu hvězdu dávám za blok televizních reklam, které mě probudily a byly mi příjemným zpestřením tohoto nudného filmového večera.(18.2.2011)

• honajz

Naprostý žánrový mišmaš, který míchá atmosféru spíše 30. let než roku 1947, šantány, kapitalisty a hodné komunisty, hazardní hráče a kasaře, italského varietního "umělce" v Kopřivově podání, a takové množství postav, až by si z toho člověk šel psát zápisky z podzemí. Jsou chvíle, kdy je otázkou, zda se daná scéna skutečně odehrává, či zda nejde o sen některé z postav. Všeobecnému zmatku přispívá hodně i kamera, sama zmatená jak panic poprvé v ložnici se slečnou.(10.3.2013)

• Crocuta

Nesourodá a zároveň zoufale nezáživná směsice kriminálky a politicko-společenské sondy do poválečných let (ačkoliv vinou bídné produkce snímek nezapře dobu svého vzniku a divák si ona 40. léta musí leda domyslet) s kritickým ostnem namířeným zejména proti Marshallovu plánu, "okořeněná" neúspěšnými pokusy o jakýsi komunální humor a s hereckými výkony, na kterých je zřetelně vidět, jak se protagonisté této dnes právem zapomenuté slátaniny při natáčení "bavili".(29.8.2011)

• farfalla

Zajímavé, že tolik známých herců bylo zhromážděno, aby zahráli roličky, někteří dokonce bez textu. Režisér měl patrně ambici natočit další z příběhů o hříšných lidech města pražského, ale jejich kvalit nedosáhl. Také kvůli tendenčnímu zdůrazňování detailů z té doby, např. bohatý politik, majitel koní podporuje černý trh, aby byl stát nucen přijat Marshallův plán; západní cizinec se podílí na pašování stejně jako soukromí majiteé podniků. Krátký příběh byl nafouknut do délky filmu tím, že bylo přidáno hodně detailů, jako např. jsme se dověděli o minulosti mnohých postav a proč se dostali do současné situace, což je spíše záležitost seriálu. Nikdy předtím jsem o tomto filmu neslyšela a teď vím proč.(24.11.2014)