Utržený ze řetězu

• Francie Danny the Dog (více)

Mafián Bart půjčuje peníze. A umí se postarat, aby mu je dlužníci vrátili i s tučnými úroky. Přijde vždy se svým poskokem Dannym, který je skutečné polozvíře. Když mu Bart sundá obojek, každého, kdo je v dosahu, zmlátí nebo zabije. Jeho život však není žádný med. Mlčky vegetuje v psím kotci. Nemluví, možná to ani neumí, nebo jen málo. Jednoho dne vejde ladič pian Sam do místnosti, kde Danny čeká na svého pána před výpravou za dlužníky. V Dannym tóny nástroje probudí zvědavost, zbytky lidskosti. Přisedne si a pomáhá Samovi ladit... Náhle zazní signál a Danny musí běžet na pomoc Bartovi. Danny s Bartem a jeho poskoky odjíždějí a po cestě se zastaví ještě u jednoho zlatníka, který dluží peníze. Bart opět vypustí Dannyho a zákazník v obchodě Wyeth je svědkem rvačky. Danny se zákazníkovi líbí, a tak navrhne Bartovi obchod: Wyeth totiž pořádá tajné souboje na život a na smrt. Bart přijímá a přivede Dannyho na zápas... (TV Prima)

HKstars

Fanouškům Jeta Liho mohu před následující recenzí poradit jen jediné. Zhluboka se nadechněte, posaďte se a náležitě si to užijte. Váš oblíbený akční hrdina se totiž vrátil s plnou parádou a dokázal, že nepatří do starého železa. Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš, ale v Jetově případě to bylo trochu jinak. V roce 1979 prostě přišel, natočil v Číně trilogii Shaolin Temple (neplést s shaolinskými filmy, které kolují u nás) a stal se uznávanou asijskou celebritou. Akční celebritou. Nikdo od něj nevyžadoval herecké vlohy, dokud uměl s milimetrovou přesností ukopnout cigáro dvoumetrovému černochovi. Jenže i akční hvězdy stárnou a ke sklonku svých kariér si vydupou nějakou tu charakterní roli. Jetův kolega Jackie Chan se o přerod mezi neuvěřitelným a uvěřitelným hrdinou pokusil v nejnovějším snímku New Police Story, kterého se snad u nás dočkáme na videu (je nepřímým pokračováním jedné z Chanových nejslavnějších sérií - Police Story), Jet charakterní herectví ochutnal už v Hrdinovi, ale až Unleashed/Danny the Dog mu poskytl dramatickou roli v intencích, po kterých vždycky toužil. Připravte se na nového Jeta, právě přichází. Danny je statný čtyřicátník. Na první pohled zanedbaný a trochu přihlouplý, ale když mu jeho "strýček" Bart sundá obojek a řekne "trhej" (nebo, a to častěji, rovnou zabij), přepnou se všechny jeho neurony do bojového módu a všechno živé v místnosti se má na co těšit. Zatím funguje pouze jako bodyguard, ale když Bart potká ty správné lidi, zařídí Dannymu gladiátorské zápasy na život a na smrt. Čas mezi masakry nebohý Danny s duší desetiletého dítěte tráví v zamřížovaném suterénu, s vypelichaným plyšovým medvídkem, starým slabikářem a boxovacím pytlem. Umí sotva mluvit, nechápe tisíce věcí, ale s obojkem na krku pokorně poslouchá svého páníčka a láduje se psími konzervami... To vše se od základu změní, když při jedné z Bartových pochůzek potká slepého ladiče pián, Sama. Někde hluboko v Dannyho duši je totiž ukryta záliba v hudbě a Sam se navíc rád kamarádí s lidmi, takže nechá Dannyho zahrát pár tónů. Nejhezčí okamžik Dannyho života je naneštěstí přerušen Bartem, na kterého si poslední dobou až příliš dovoluje konkurence. Kdyby Danny nepřiběhnul v čas, bylo by po Bartovi. Jsou ale věci, od kterých ho ani hbité Dannyho pěsti nedovedou zachránit. Zinscenovaná autonehoda odsune Barta na hranici mezi životem a smrtí. Jen lehce zraněný Danny pak ze zdemolovaného auta uteče na nejhezčí místo, které poznal. Vetešárnu, v níž potkal Sama. Ten se zraněného mladíka ujme a ubytuje ho u sebe doma, kde s ním žije i jeho nevlastní dcera Victorie... Zbytek už asi nemá smysl vyprávět, nebudeme plácat celou recenzi na okecávání děje, který je beztak velmi jednoduchý (od Luca Bessona už vážně nemá cenu čekat zázraky), ale zároveň velmi úderný. Mladý francouzský talent Louis Leterrier si evidentně chtěl odpočinout od rozevlátých popcornů á la Kurýr (jeden z nejakčnějších filmů posledních let) a natočil víceméně komorní drama, jemně proložené akčními scénami. Nemusíte se bát, že by se z toho stal trend, Kurýr 2 vypadá podle prvních ukázek opět pěkně nabroušeně, a nemusíte se bát, že by Jet nedostal příležitost předvést svoje akční umění. Jen si ho neužijete tolik, kolik byste chtěli. Ale znáte to - dobrého pomálu. Hlavním motorem Unleashed je způsob, jakým divák projde příběhem a především herci, kteří hrají komorně, až divadelně, takže dělají z výsledku skutečně neokázalou, nicméně dokonale fungující podívanou. Měl bych začít u Jeta, protože jeho temné oči jsou zdrojem mnoha silných emocí a různými fyzickými fintami a nuancemi vás tahle asijská stíhačka přesvědčí o tom, že Danny je na tom vážně mizerně a je třeba ho politovat. Tahle přesvědčivost je jedním z klíčových prvků filmu, bez které byste to prostě nezbaštili. Ale vyšlo to skvěle a Jet nezůstal nic dlužen čistokrevným charakterním hercům, kteří ho obklopují, včetně typově naprosto přesně obsazeného Morgana Freemana (Sam). Leterrier věděl, že potřebuje moudrého mentora, který Dannyho uvede do skutečného života, takového, který už nikdy nebude chtít opustit a vzdá se kvůli němu poslední věci, která ho pojí s minulostí. Svého obojku. Když mu ho Samova dcera Vicky (v podání Kerry Condon) sundavá, je to jedna z nejvypjatějších scén. Pořád tak nějak čekáte, že jí Jet roztrhá na kusy a dlouhé záběry na jeho oči jsou až nesnesitelné. Leterrier zkrátka umí hrát na emoce a navzdory jednoduchosti (chatrnosti) celé zápletky mu to vychází. Abychom ještě nezapomněli na čtvrtého důležitého hráče. Bob Hoskins je stejně "zlostný" jako v traileru a jeho huhňavá angličtina neomylně geograficky lokalizuje dějiště filmu, nicméně moje obavy z přehrávání rozptýlil už po pár minutách. Čímž nechci říct, že nepřehrává, ale prostě to k téhle postavě sedí. Je to maličký, obtloustlý démon, někdo koho snadno začnete nenávidět. Zkrátka další dílek puzzle, který přesně zapadne do Leterrierovy skládačky. Úmyslně až na konec jsem si nechal rozbor akčních scén. Znovu bych chtěl zopakovat, že jsou pouhou třešničkou na dortu, jakýmsi nezbytným akcelerátorem děje a prostředkem, skrz který lze ukázat Dannyho zvířecí sílu. Film by dost dobře šel natočit i bez nich a neztratil by nic na své síle. Jenže máme v hlavní roli Jeta a byl by hřích, neukázat ho v životní formě, ne? Nejde tu o nějaké bojovky z povinnosti, Leterrier a Besson zasadili akci do děje velmi vkusně a psa si přeci pořizujete, kvůli obraně a trhání konkurence na kusy. Danny je pes a v tomhle je opravdu dobrý. Nejlepší. Při natáčení se po několika letech (naposledy tuším v roce 1996 u Black Mask) sešli staří známí Jet a Yuen Woo-Ping, přičemž výsledek se nepodobá ničemu, co jste v jejich podání doposud viděli. Leterrier si vyžádal opravdu brutální, tak trochu nekontrolovatelný bojový projev a to, k čemu štáb došel postupným experimentováním, se nedá dost dobře popsat. Zatímco Jet odešel do zoo studovat zvířátka (bez legrace), Yuen Woo-Ping zhlédnul několikrát za sebou Ong-Bak (legrace) a bylo vymalováno. Hned úvodní akční scéna v Dannym vás přesvědčí o tom, že Jet je pořád ještě "krutej" a Ping se po dvou průměrných hongkongských legráckách (Kung-Fu Hustle, House of Fury... průměr v Pingově měřítku znamená pořád ještě "skoro nejlíp na světě" ;) opět přináší naprostou špičku. V brutálních bitvách jsou zřetelné Jetovy wushu kořeny, ale jinak by z něj měl Tony Jaa velkou radost - lokty a kolena létají ostošest, údery do krku, lámačky a valchování obličeje, to všechno je na denním pořádku. Výsledkem je filmová brutalita, kterou zažijete jen málokdy. I samotný Ong-Bak byl v tomhle dost "čisťounký", při akčních scénách v Unleashed se tváříte, jako byste ty rány inkasovali vy. Opravdu to bolí. A při vší té nádheře si Ping ještě najde čas na kreativní choreografii. Danny v závěru soupeří s velmi silným protivníkem a Ping si neodpustil ani bitku jeden na čtyři, se zbraněmi (od středověké sekery až po bourací kladivo). Najdeme tu i takové lahůdky jako souboj ve stísněném prostoru (záchod), které připomenou zlaté časy hongkongské akční školy (zejména Yuen Biao zamáčkne nejednu slzu). V posledních řádcích bych rád ještě jednou připomněl, že tohle není akční film, ale čistokrevné drama. A ne proto, že by Jet Li už neuměl roztočit panenky příznivců akčních filmů. Prostě se chtěl odtrhnout od stereotypu drsného hrdiny, který každých pět minut provede nějaký šílený kaskadérský kousek. Zahoďte předsudky a nahoďte úsměv. Tenhle film vám ho sice trochu zmrazí (je depresivní, což je fajn, protože to znamená, že funguje ;), ale z kina budete odcházet s příjemným tetelením v duši. Hollywoodská lekce byla pro Jeta i jeho fanoušky tvrdá, ale teď se ukazuje, že Jet nestárne. Zraje jako dobré víno a já věřím, že to může být ještě lepší. Stačí chvilku počkat... nový film, který natáčí v Číně, opět s Pingem, a o kterém se šušká, že by měl po akční stránce trumfnout dokonce i geniální Fist of Legend, naznačuje, že budoucnost je růžová. 80% () (méně) (více)

brasek

Bojové scény na veľmi slušnej úrovni, ale samotný príbeh je podpriemerná báchorka. Nepáčilo sa mi to, finále pritiahnuté za vlasy. ()

Emperor1

Kdyby se celý děj odehrával v aréně, mohl to být obstojný akční film. Ten slaboduchý příběh je jen zbytečně naroubovaná nadstavba plná hloupých klišé a parodických replik. A jak tam, proboha všivýho, přimotal Morgan Freeman? Za něj teda hvězdička, že pro něj mám slabost, druhá pak za to choreo (pravda, někdy nepřesvědčivé a až trochu legračně působící). ()

fooggyy7 odpad!

A zas láska a pravda porazila nenávist a lež. Ještě by mohla taky porazit primitivní filmy, kterého jsem byl teď svědkem. A taky by mohla konečně porazit Freemana, který se na dobrých filmech celý život přiživuje ()

PTuranyi

Skvelý príbeh o mužovi, ktorého vychovali ako "psa" aby slúžil svojmu pánovi pri vymáhaní výpalného. Žiaľ/našťastie stretne slepého ladiča klavírov, ktorý ho po nehode ošetrí a prijme do svojej rodiny. Film má skvelý spád, herecké obsadenie aj prevedenie doplnené soundtrackom od Massive attack. Škoda len toho ľahkého vyviaznutia v záverečnej bitke, ktoré nechalo na uveriteľnosti veľký škrabanec. ()

Xylobalsam

Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem pořádnou řežbu, ale akce šla v tomto filmu hodně do pozadí. Velmi silný a strhující příběh. Něco mezi 4 a 5* ()

aliajas

Priznám sa, ešte než som videla tento film, rozprával mi o ňom brat. Z jeho rozprávania sa mi celkom zaľúbil a on ma hneď presvedčil, aby som si s ním kúsok pozrela. Nakoniec som si ho pozrela až dokonca a tak som sa pri tom nasmiala, až som zobudila mamu. Teda, netvrdím, že je to komédia, to bolo len okolnosťami, za ktorých sa na niektorých scénkach - Danny objavuje reálny svet - dalo veľmi dobre nasmiať. Minimalistický štýl hrania Jeta Liho sa dokonale hodil k jeho postave a každý odtienok citu sme si teda mohli o to viac vychutnať. Bojové scény boli fajn - Jet je majster, čo dodať. Hudba je tiež fajn. Premýšľam nejakú chybu, ale momentálne mi nič nenapadá. Tak tak. ()

Išak

No páni, jak tak zírám na hodnocení můžu jen stěží věřit.Většina je tady z filmu nadšená, ale já k ní určitě nepatřím.Jednoduchý, předvidatelný a nezajímavý děj, filmové postavy mi připadaly spíš jako figurky bez duše, film celkově nudný a podání skutečnosti o tom, že každý člověk potřebuje své bližní, mi připadalo v tomhle podání trošku trapné.Alespoň kdyby se dalo dívat na ty "bitky", ale to se taky nestalo.Moc mě nebere když jeden kopne do postavy ležící na zemi a ta se posune po podlaze o pět metru prostě jen tak.To už je trošku přehnané, nemyslíte?Až budu chtít vidět nějakou pohádku pustím si Sněhurku.No snad bude můj další výběr alespoň o chlup lepší. ()

štěpule

Tento film má atmosféru, kontrast mezi dobrem a zlem je možná trošku přehnaný, ale filmu to rozhodně není na škodu. Souboj člověka který se snaží přemoci sám sebe rozhodně stojí za shlédnutí! ()

Neel

No jo... Samotná linie příběhu není zase tak zajímavá, ale už jen to, že v tomto filmu hraje Jet Li mě přitáhlo. Akce, drama a hlavně jeho roztomilé pohledy, no zkrátka 5 hvězdiček je jasná volba.. ()

Skunkiee

Chytrý akční film s dalekým přesahem, tak by se dal charakterizovat tento snímek, kde Jet Li výborně hraje ale také nakládá své soupeře.Jeden z nejlepších akčních filmů, který se nebojí třeba na dvacet třicet minut přerušit boje a vypráví křehký příběh o hledání rodiny, a vlastně hledání a poznávání života jako takového. Ze psa se stává člověkem. Nádherná sekvence je právě když Danny poznává krásy "všedního života" - jedení příborem, zmrzlinu, objevuje hudbu. Do idylky potom ovšem vstoupí opět neuvěřitelně démonický Bob Hoskins a čeká nás závěrečné vyúčtování s chytrými akčními scénami a důstojným koncem. 95procent.Lahůdkový filmek (vhodné i pro večery s přítelkyní, doporučujem :D) ()

Mangus

V tomto filme ide v prvom rade o umenie Jeta Liho vynlátiť z každého dušu. Nie, že by som to neuznával a bitky sú tu spravené pútavo, ale snaha spoetizovať strednú časť filmu pokojným vystupovaním Morgana Freemana, a vzťah ,,Dannyho´´ k hudbe mi vôbec nesedí, skôr je tu nasilu, aby tento film nebol len ďalšou bezduchou bitkárskou hovadinou. Bohužiaľ mne táto časť filmu ešte zhoršila hodnotenie. Čo mi ho naopak vylepšilo bol Bob Hoskins, ktorého mám rád už od čias Králika Rogera a vo filme predvádza slušný herecký výkon. 6/10 ()

shinlove

Velice zvláštní nápad - takový otrok 21.století. Zvířátko na řetěžu. Jenže co když...? :) Jet Li ukázal, že je to opravdový bojovník, který je mistrem svého řemesla. 4* ()

SpeedyL

Super bouchač Jet Li a hodný taťka Freeman. Na můj vkus přemoudřele pojaté, ale přesto se na to dalo dívat. Akce tomu nechyběla, občas nějaký hloupý dialog se dal vydržet a na rvačku typu 1 na 20 jsem si již také zvykl. Pro mne to byl koukatelný odpočinkový lehce kostrbatý příběh s kulturnějším kabátem. Pěkných 70%. ()

GrifHi55

Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Boje mám osobně moc rád, zvlášt, když je dobrá choreografie, Danny the Dog nabízí moc hezké souboje, člověk by nevěřil, jak se dva můžou polátat v místnosti 1x1 m, a i když chápu prostřední pianovou část, nějak mě nudila a přišla mi nekonečná, že sem se zase těšil na další dávku utrženého násilí. Přesto všechno to není pouhý akčnák, ale je to i drama a zabaví solidně asi každého. ()

Komiksové novinky

Komiksové novinky