Muž bez stínu

Muž bez tieňa

• Austrálie

Hollow Man

Horor / Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Německo, 2000, 112 min (Director's cut: 119 min)

Paul Verhoeven

Andrew W. Marlowe

Jost Vacano

Mark Goldblatt

Scénografie:

Allan Cameron, John M. Dwyer (set dekoratér)

Kostýmy:

Ellen Mirojnick

Kdo by alespoň jednou za život netoužil být neviditelný. Kevinu Baconovi se to prostřednictvím tohoto filmu splnilo a jako správně nesympatický špičkový vědec svého vynálezu náležitě využije a pochopitelně zneužije. Paul Verhoeven je starý perverzák a věděl, co taková neviditelnost skýtá. Neviditelný například může prakticky neomezeně bloumat po městě, krást auta, a když má choutky, může mít jakoukoliv ženu. A je toho ještě hodně, co se dá podniknout. Vše nebylo z hlediska možností neviditelnosti až tak využito, jak bych si představoval, ale přece jen filmová stopáž byla využita solidně. K vidění jsou špičkové triky, kdy se z viditelného stává pozvolna neviditelný, a takový přechod ani před a ani po tomto filmu už hned tak neuvidíte. Bacon je jako záporák skvělý a ostatní herci také nic nekazí, nasazené tempo vydrží až do nervy drásajícího konce. A pravděpodobně nejlepší film na téma neviditelnost je na světě. Kdo ještě neviděl, měl by to napravit. 90%(10.1.2012)

Hollow man je čistá filmařina. Tak trochu remake Invisible man. S vynikajícím Kevinem Baconem. Tan ze začátku na Hollow man jsem se těšil, hodně těšil. No tak jsem ho zkoukl sice nejsem zklamaný ale taky jsem čekal trochu něco jiného. Film je celkem pomalý, a dlouho se čeká než Baconovy jebne. Ale naneštěstí film nenudí. Tak trochu mi připomínal i Mouchu(spíše tou psychykou postav). Verhoeven má za sebou už daleko lepší filmy(snad nemusím říkat jaké). Ale i tak jsem si film užil, navíc film má velmi vydařené efekty, hlavně proměna opičky byla úžasná. A hudba od Goldsmithe neměla chybu(hlavně úvodní skladba). Flmu nemám moc co vytknout možná jen některé slabší scény které přespsíliš zdržovaly. Ale zklamaný nejsem. Dvojka je na tom o něco hůř.(3.7.2010)

• Dan9K

Celou dobu je to tak solidní film! Efektů je hodně, ale jsou dost špatné (je to rok 2000, o rok dříve vznikl Matrix, o sedm let Jurský park). Ta závěrečná část je ale taková břečka, že musím Hollow Manu dát o dvě hvězdy míň, než bych původně chtěl. Mimo milion jiných debilit a klišé jsem třeba ještě neviděl takhle moc trapně nezdolatelného záporňáka. Dětská hra hadr. Verhoevene, mám tě rád, ale za tenhle film sis ten "vyhazov" z Hollywoodu fakt zasloužil. A můj milovaný Jerry Goldsmith se taky moc nepředvedl s tou vykrádačkou Základního instinktu.(19.9.2010)

Kdysi mě tenhle film pobavil, nyní zůstalo jen u trikové stránky, která je stále velmi působivá. Nejraději bych hvězdu ubral, ale nechám je napůl pro K.Bacona a vizuální zpracování. Verhoven ze svých čuňáren poněkud ubral, a tak připomínkou kontroverzního režiséra je milý úvod s myškou a válení se v kaluži krve. I ten sex je poněkud odbytý... Goldsmithova hudba zní nejlépe při úvodních titulcích, pak zůstává sice standardně dobrá, ale nijak originální. Kdo má rád Kmen Andromeda (1971), toho vědecký výzkum nudit nebude. Závěr filmu se však zlomil do neuvěřitelné parodické sci-fi. Škoda, že režisér nakonec nenechal odkráglovat všechny...(7.10.2011)

Rád bych dal čtyři hvězdičky, ale konec mě opravdu zklamal. Od Verhoevena jsem čekal něco mnohem lepšího. Docela mě znepokojila představa, že by se to stalo mě. Jak bych se choval? Byl bych schopnej chladnokrevně zabít člověka? Hlavou se mi honily dost znepokojující myšlenky. Já jsem bůh.(21.5.2008)

• - Ve filmu je použito na 560 trikových záběrů. (Karlos80)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 6. (Stanley619)

• - Ze snímku byla vystřižena scéna, kde neviditelný Caine (Kevin Bacon) znásilní svou atraktivní sousedku (Rhona Mitra). (infected)