Muž bez stínu

• Německo

Hollow Man - Unsichtbare Gefahr

Muž bez tieňa

Horor / Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Německo, 2000, 112 min (Director's cut: 119 min)

"Platón ve své Republice říká, že kdyby se člověk dokázal učinit neviditelným, začal by loupit, na co by přišel, narušoval by soukromí jiných lidí, znásilňoval ženy, zabíjel nepřátele – zkrátka choval by se, jako by byl bůh. Platón má podle mě pravdu v tom, že se chováme slušně a spořádaně jenom proto, že nás k tomu nutí společnost.“ To jsou slova Paula Verhoevena k jeho poslednímu americkému filmu, Muži bez stínu, který je chytřejši, než se na první pohled zdá, a známý to provokatér si neodpustí ani různé náboženské paralely - proč je jméno hlavní záporné postavy Sebastian podobné slovu "christian", tj. křesťan?_____ Muž bez stínu v podstatě představuje vrchol Verhoevenovy americké tvorby, v níž rezignoval na nejednoznačné postavy a jejich psychologickou drobnokresbu, naopak se vyžívá v kinematografii atrakcí a zintenzivněné naraci... a v tomto ohledu Muž bez stínu ani lepší být nemůže, protože tvůrci se nijak netají tím, že vzniknul pouze jako triková exhibice. Erotické dusno, známé ze Základního instinktu či Showgirls, se zde proměnilo ve fetišizaci, naopak spojitost s klasickými universaláckými horory hlavně 30. let zde na rozdíl od RoboCopa (Frankensteina) není tak patrná._____ Co je ale na Muži bez stínu to nejzajímavějši, je fakt, že - krom toho, že film prošel MPAA bez jediného zásahu - se do středobodu vyprávění dostává konečně ženská soběstačná hrdinka. Ty měly vždy u nizozemského filmaře své místo, ale optika přiběhu byla podávána skrze mužovo oko, zde se důmyslně měńi cca. v poslední třetině fokalizátor příběhu a všechna machistická klišé se tak tím pádem hyperbolizují a vysmívá se jim. Necítit v tom nevyužitý potenciál, je to za jasných 5*, nikoliv váhavých a co do americké Paulovy tvorby jeho nejslabším filmem. A opětovně platí, že Verhoevenovy filmy by se neměly dočkat pokračování, viz RoboCop, Základní instinkt, Hvězdná pěchota a nakonec i Muž bez stínu. :-((10.8.2007)

Hollow Man ponúka výborný vizuálny zážitok a aj príbeh, ktorý síce nie je originálny, avšak pekné nápady v scenári ho posúvajú nahor (napríklad tie scény, kde si začne Kevin Bacon uvedomovať svoju silu, a keďže je muž začne všeličo „skúšať“). Film s výbornou atmosférou, na ktorý neviem a ani nechcem zabudnúť. Hlavne, že sa film tohto druhu zameral na vyššiu vekovú skupinu divákov, nie je to konečne až také sladké a romantické ako obvykle.(10.4.2007)

Paul Verhoeven natočil další parádní snímek. hodně napínavý a to se mi líbí. Až na pár drobných chyb. Jako například: nosí masku, která má otvory na očí a ústa, ale ne na nozdry a uši :-) Nebo když je silně popálen, tak pochybuji o tom, že ještě bude schopen v klidu se plížit. No se ale dá vše přehlédnout. Vzhledem k podstaty filmu. Napínavé to bylo, záživné taky.... co dodat. Byl jsem spokojen(28.8.2010)

Tehdy jsem se na to těšil strašně moc bohužel mě to celkem zklamalo. Není to špatný film to určitě ne, ale z daného tématu se dalo vytřískat daleko více. A když se přiznám, že jedna z mála scén na které si z filmu vzpomenu je vystrašení klučiny, když se Bacon nudil a sundal si sluneční brejle, tak je asi něco špatně. Vraždy tu jsou, ale právě u nich je problém. Představte si, že Vás jde zlikvidovat něco, co nevidíte. To zní děsivě, že? V tomto filmu ty scény pro mě ale děsivé nebyly. Snad jen to utopení v bazénu celkem šlo. Průměr, který jsem za ta léta viděl 2x a stačilo.(5.8.2014)

Bez mučení se přiznám, že jsem sice o filmu věděl dlouho ale dosud jej neviděl a pouštěl jsem si jej hlavně proto, abych zjistil, jak nám MILFovatěla má oblíbenkyně Elisabeth Shue. A byl jsem mile překvapen, jak je ten film docela brutální. Inu, Verhoeven. Což ve spojení s hezky MILFující Shue, skvěle propracovanými triky, příjemně trhlým Baconem a absencí vaty dává dohromady velmi povedený film.(28.3.2017)

• - Deset dní poté, co se stal Sebastian (Kevin Bacon) neviditelným, Laura říká, že je v tomto stavu déle, než všechna ostatní zvířata. Pes byl však neviditelný o mnoho déle. (Kroup4)

• - Elisabeth Shue si při natáčení poranila Achillovu šlachu, kvůli tomu bylo natáčení na čas přerušeno. (Karlos80)

• - Ze snímku byla vystřižena scéna, kde neviditelný Caine (Kevin Bacon) znásilní svou atraktivní sousedku (Rhona Mitra). (infected)