Muž bez stínu

• USA Hollow Man (více)
Trailer 2

Geniální vědec Caine pracuje pro Pentagon a v tajném laboratorním komplexu vede tým, který pracuje na projektu látky, způsobující neviditelnost. Týmu se podaří vytvořit i sérum, které neviditelné organismy opět zviditelní. Přes úspěšný pokus s gorilou Caine neprozradí armádnímu výboru, že práce na projektu se blíží ke konci. Místo toho se rozhodne vyzkoušet látku na sobě. Málem zkolabuje, ale stane se neviditelným. Tým si zvyká na neobvyklou situaci, kdy se mezi nimi pohybuje neviditelný Caine. Jeho zpočátku úsměvné legrácky jsou ale stále znepokojivější. Když se pokusí osahávat Sarah, která usnula v laboratoři, a zděšená Linda se s ním odmítne pomilovat, začnou si členové týmu uvědomovat změnu v jeho chování. Situace se ještě zhorší, když se plánovaná reverze nezdaří a Caine zůstane neviditelný. Jedné noci uprchne z podzemního komplexu a vydá se do města, kde znásilní krásnou sousedku. Šokovaná Linda se netají tím, že vše prozradí. Podaří se ho zbývajícím členům týmu najít a zastavit dřív, než unikne z laboratoře a ztratí se v ulicích Washingtonu? (TV Nova)

Trailer 2

Djkoma

Verhoeven, vědecké téma sahající do psychologie člověka, dobré obsazení a hromada efektů. Samozřejmě nesmím zapomenout na další "cameo" roličku krásné Rhony Mitry, která své tělo vystavuje na odiv, kde jí to dovolí. Muž bez stínu je už od své myšlenky dost problematický film, který hodně lidí neuspokojí. Možná kdyby se Verhoeven snažil více držet klaustrofobické atmosféry podzemní laboratoře a vynechal všechny výlety "do městských lovišť", celý film by působil silněji. Přesto jde o dobře zvládnuté řemeslo, které dobře zabaví a udrží atmosféru i napětí. ()

J*A*S*M

Kdykoli začnu přemýšlet nad tím, jak bych využíval schopnosti být neviditelný, dostanu ze sebe strach a děkuju za to, že ji ještě nikdo "nevynalezl". Námět je tedy úplně úžasný, bohužel se jej nepodařilo plně využít. Kupříkladu by neuškodilo, kdyby Bacon nepůsobil jako nebezpečný šílenec hned od začátku. V závěru film na nějaké hlubší poselství rezignuje úplně, ústřední padouch dostane krom neviditelnosti ještě další várku superschopností, které mu zajišťují nesrtelnost, a áčko se tak mění v béčko. Sice v slušné béčko, ale promrhaný potenciál zamrzí. ()

Lima

Mám rád Verhoevena a jeho jistou míru zvrhlosti a absenci zábran, ale tenhle snímek se jeho předchozím dílům rozhodně rovnat nemůže. Přitom potenciál tu byl. Skvělé triky, slibný rozjezd a vlastně celá první půle je zajímavá. Ale poté to začne dějově drhnout a ke konci nastupuje scenáristická křeč, kdy to Verhoeven na diváka zkouší až alienovskou vyvražďovačkou. Ještě bych dokázal překousnout, že se Bacon, politý krevní konzervou od hlavy až k patě a s vlasy uleptanými od krve dokáže vypulírovat během minuty "dočista do čista", ale co následně všechno přežije, to nesnese srovnání ani se Supermanem, i kdyby ho přejížděli parním válcem či sekali na kousky v kafilérce. Logika žádná a k tomu kupící se klišé a X-krát nastavovaný a do extrémů vygradovaný konec - tedy vše, co na filmech nemám rád. U béčkové produkce se to dá přehlédnout, ale u tvůrce Verhoevenova formátu nikoliv. ()

Anthony

Otřepané téma neviditelnosti tentokrát v perfektním provedení. Nejmodernější triky dělají z filmu opravdový vizuální zážitek (především přeměna ze stavu viditelnosti do neviditelnosti a naopak). Navíc má film spád a napětí. Nevadí mi ani závěrečná akce – je to tedy silně přehnané, ale to já u těchto filmu beru – spíše jsem se tomu musel smát než, že by mě to znechutilo. Dost zajímavý mi přijde vývoj postavy vědce, kterého hraje Kevin Bacon. Zpočátku normální (ač dost egoistický) člověk pomalu odhazuje zábrany a stává se nebezpečným. ()

Isherwood

Producenty přidušený a netvárným scénářem do kouta zahnaný Verhoeven vyloženě nezklamal. Ty náznaky myšlenek o tom, jaké možnosti skýtá člověku věda a nakolik je možné se díky ní přiblížit k Bohu, tam hmatatelné jsou. Akorát se film spíše primárně soustředí na akci a působivou práci trikařů. Na režisérovy klasické trademarky jako krev (něco málo v závěru ukápne) a stylové násilí (useknuté znásilnění) se kašle. Dokonalá ukázka toho, jak hollywoodská mašinerie sešrotovala unikátní talent. ()

• Deset dní poté, co se stal Sebastian (Kevin Bacon) neviditelným, Laura říká, že je v tomto stavu déle, než všechna ostatní zvířata. Pes byl však neviditelný o mnoho déle. (Kroup4)
  • Elisabeth Shue si při natáčení poranila Achillovu šlachu, kvůli tomu bylo natáčení na čas přerušeno. (Karlos80)

Související novinky

Sequely od Sony

Sequely od Sony

13.07.2005

V Sony Pictures sa pomaly trhá neveľké vrece, z ktorého sa na nás v najbližších rokoch vysypú hneď tri pokračovania k známym filmom. Začnime najmenej zaujímavým - ROAD HOUSE 2: LAST CALL, ktorý bude…