Tanec v temnotách

Tanečnica v tme

Krimi / Drama / Muzikál

Dánsko / Německo / Nizozemsko / USA, 2000, 140 min

• nascendi

Som primerane hrdý na to, že som dokázal tento klenot Trierovej tvorby dopozerať do konca. Na druhej strane považujem záväzok, že už nikdy žiaden film od tohto režiséra, za dostatočne odôvodnený práve týmto filmom. Vôbec nepoznám speváčku Björk a skôr, ako som zistil, že ma jej hudba a interpretácia vôbec neoslovuje, som si všimol jej podobnosť s Lenkou Plačkovou od Ivana Mládka. Lenže to by muselo ísť o komédiu a o tú išlo iba v niekoľkých nechcených momentoch. Inak to bol výtvor režiséra, ktorý má o sebe až takú dobrú mienku, že prestal vnímať diváka na konci svojho snaženia. Nepovažujem za potrebné odôvodňovať svoje nízke hodnotenie. Od Larsa von Triera si zapamätám pozoruhodný film Dogville a ním aj môj záujem o tvorbu tohto pána končí.(14.7.2015)

Björk fakt zbožňuju, a to jsem až do teď netušil, jak skvělá je to herečka. Při jejím sladkém "Dobrý večer, pane doktore." jsem se patřičně zatetelil blahem, že jsem Čech (mno řekněme že mám na mysli pocit, který zažívají někteří (mnozí) ostatní například při sportovních utkáních mezinárodního rázu, tedy při událostech, jejichž význam a podstata mi uniká, ale to sem nepatří). Tanec v temnotách mě vážně uchvátil. Říkejte si tomu třeba citové vydírání, ale na mě to zabralo. A to sakra moc (spotřeboval jsem celý balíček).(17.11.2007)

• Nikon

Vadila mi ta roztřesená kamera "z ruky", protože tenhle druh snímání v některých pasážích prostě postrádal smysl, ale zvykl jsem si. Vadily mi nelogičnosti ve scénáři, ale i ty bych překousl. Ale to, jak se pan režisér pokusil "zacvičit" s divákem nakonci, to už jsem nepřekousl. U většiny (včetně kritiků) to zřejmě vyvolalo slzy, u mě pouze útrpný úměv. Když už nedokážu dostatečně dojmout diváka "důvodem", pak se nemůžu snažit napravit to detailním snímáním "výsledku". To je dost laciný na tak opěvovaný film.____ Bjork špatná nebyla, ale u společných výstupů s C. Denevue bylo hned patrné kdo JE herečka a kdo se o to hraní všemi síly snaží.(24.9.2004)

Jak už je to u Triera zvykem, tak se tenhle film pohybuje úplně někde jinde než filmy ostatní. U Dancer in the dark to platí dvojnásob, protože si Trier vybral zpracování muzikálovou formou. Björk hraje výborně, písně za doprovodu obrazu působí dobře, prestože normálně její písně úplně nemusím. Choreografie tance je na jedničku a příběh naivně kouzelný, smutný, strhující, depresivní,...(18.6.2015)

• Faye

Nevím, jestli příčinou toho, že mě tenhle film nenadchnul byla Bjork, kterou bytostně nesnáším (a na mé averzi vůči ní se nic nezměnilo). Nevím, jestli mi vadilo to „typické české“ jméno Selma, na které jsem si ani po víc jak 2 hodinách nezvykla. Nevím, jestli mi vadila role Catherine Deneuve jako dělnice ve fabrice, protože mi prostě k této krásné a elegantní ženě nepasovala . montérky to není kostým pro ni. Vážně nevím, statečně jsem se přes své výhrady protrpěla až ke spásnému konci. Spásnému pro mě!(2.4.2005)

• - První hudební číslo se objeví až ve 40 minutě. (HellFire)

• - V některých scénách bylo využito i přes 100 digitálních kamer, aby byla co nejlépe zachycena bezprostřednost herců. (Brousitch)

• - Role Cathy byla původně napsána pro Afroameričanku, ale poté, co Catherine Deneuve projevila zájem, von Trier postavu Cathy pozměnil. (D3VIL)