Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Musak

Bohužel sem viděl režisérskou verzi, která má skoro 3 hodiny a musím říct, že mě to moc nebavilo. Mít to o hodinu míň, tak možná přidám, ale takhle to bylo poměrně nudný. A nebýt skvělého konce, tak bych ještě ubral... ()

liuk

Dogville jsem poměrně dlouho odkládal, protože mě stále odrazovala tříhodinnová stopáž, ale teď vím, že jsem udělal stejnou chybu jako při odkládání Magnole. O filmu jsem nevěděl skoro nic, jen že je natočen nějak "jinak". A hned první záběr zeshora ve stylu počítačové real-time strategie byl super :) Jestli existuje na této planetě nějaké město, bez kterého by bylo lépe, pak je to právě Dogville. Lars von Trier v něm rozehrává 177 minutovou inscenaci na desce velikosti hokejového hřiště s namalovanými stěnami budov a okrajů keřů bez kulis a s pár předměty (postele a skřině). Když má režisér, co vyprávět a s pomocí pár dobrých herců, tak to funguje perfektně. Tři hodiny utečou jako voda, zajímavý a neklasický "happyend" mě také potěšil. Nadprůměrné 4*. ()

homerr

Vynikající výprava, u jiného filmu, jsem ještě neviděl, co je možné natočit na tak malém prostoru s čárami na zemi. Děj - ke konci průhledný ( alespoň pro mě ), pozvolná přeměna celého mesta, také zajímavé. Herci - nevím, tam mi přišlo, že nikdo nebyl nijak výrazný, až se divim co to vůbec pišu, když tam hrála Nicole :-) ()

denisse

Ze začátku to vypadalo na krásný příběh o lásce, porozumění, pohodě... A navíc s Paulem Bettanym a Nicole Kidman, no co víc si přát? Pak se to ale zvrtlo v neskutečně dokonalý vyobrazení lidský nenasytnosti, sobeckosti, nenávisti, využívání a bůhví čeho všeho ještě.. A to všechno umocnilo to prostředí, z kterýho nebylo úniku, místo, ohraničené černou nocí a bílým dnem, hranici, přes kterou se nelze dostat. Závěr byl sice na můj vkus trochu přehnanej... A řikam si, jestli to nakonec přece jenom byla jediná možnost jak to všechno skončit. Ale asi jo. ()

mcleod

Je tento film opravdu ukázkou vítězství formy nad obsahem? Nikoli. Forma ruší diváka při vstřebávání myšlenek filmu, tento film má velmi jemnou myšlenkovou a emocionální linii, proto režisér odstranil z filmu vše, co by mohlo diváka rozptylovat. Zjednodušeně řečeno: forma není důležitá, důležitá je pouze myšlenka. Vynikne tak předklánaný příběh o pokrytectví a o komunitě lidí, kteří se chovají jako smečka psů. Pokud se přece našel někdo, kdo zcela neporozuměl, doporučuji se zaměřit na závěrečný dialog v autě. Ten vysvětluje myšlenky kompletně celého filmu včetně jeho závěru. ()

strelenaL

Překvapující ztvárnění ...po shlédnutí ve vás hodně zanechá. Osobně jsme hodně přemýšlela nad celkovým konceptem a tím jak apeloval na diváka. ()

Puyi

Co na filmu musí zaujmout snad každého, je jeho provedení, které je více než zajímavé a neobvyklé, což se dá říci i oději, ale přecijen jsem měl pocit, že postupem času (a že to nebyl uplně nepatrný čas) ze mě postupně vyprchává veškére napětí i soucit s Grace... Ovšem to nic nemění na tom že režie Larse von Tiera je opravdu skvělá. + Samozřejmě mohu pochválit herecký výkon oblíbené Nicole, ale i dalších. :) ()

Siri69

Film, který je doslova padlý na hlavu! Celé se to odehrává na jednom velkém pódiu, kde dům není dům, keř není keř, západ slunce není západ slunce, nebo dokonce pes není pes. Budete si muset tak patnáct minut počkat, než si na to zvyknete. ALE! obsah filmu je zajímavý a napínavý a snaží se ukázat, jak se lidi během krátké chvíle dokáží změnit. V tomto případě k horšímu. Já osobně vůbec nelituju, že jsem obětoval skoro tři hodiny, abych Dogville skouknul. 4* ()

Mr.KarlAdler

Půjčím si Nietzscheho - Man is the cruelest animal - a tady to sedí ještě líp jak v True Detective. Geniálně vystavěná metafora, okleštěná od všeho rušivého (jenom kulisy!), pohltí, sevře a nepustí. V průběhu projekce jsem si připadal, že opravdu nic jiného než Dogville v životě neexistuje. Mnoho z nás dostane nastavené zrcadlo tak nablýskané, že se do něj bude jen těžko dívat. Strašně mě ale zklamal způsob rozuzlení po příjezdu otce Grace. Nejde o to, co se stalo (něco takového logicky muselo přijít), ale jak se k tomu došlo. Mně přijde, že měl Trier tucet možností, proč to vyhrotit, ale zvolil si tu nejmíň přesvědčivou, lacinou. Aspoň na to, jak komplexně do té doby zápletku budoval. ()

Krasus

Nicole Kidman je na jedničku s hvězdou,Lars von Trier je na pár facek,neb leč je skvělým vypravěčem nadále zůstavá prasákem,úchylem a největším netvorem filmového průmyslu.Nedokážu zhodnotit tento film,nemám představu kolik hvězdiček by si zasloužil,ale jedno vím jistě:do městečka Dogviile se podruhé nevydám! ()

jamalka

Tenhle film ve Vás zanechá tolik otázek, jako málokterý jiný a tou hlavní zůstává, zda jste Vy opravdu lepší než ostatní. ()

Amputace

Film plný symbolů a významů. Rozhodně se nedá souhlasit s tvrzením, že Dogville je "vítězstvím obsahu nad formou", naopak - já si přesně takhle představuju dokonalou vyváženost obsahu a formy. Těžko tento film nějak rozebírat. Představuje lidskou tvář v celé škále reality, nenudí a co se týče myšlenkového vývoje, ani na okamžik nezůstává na jednom místě, natož pak aby se opakoval. Nejvíce mě však potěšil závěr, který je navzdory své krutosti velice optimistický a soudného diváka jistě nejednou přinutí ke schvalujícímu přikývnutí hlavou. K režii nemá výrazného významu se vyjadřovat, ale pokud bych tam přece jen měl učinit...: jak je u Triera zvykem, často si "vypomáhá" přítomností vypravěče, který snímek neskutečným způsobem oživuje a celému intelektuálnímu jádru dává jasný směr, minimalistické, až primitivní kulisy dolaďují atmosféru bezvýchodnosti a v žádném případě nejsou samoúčelné, nebo jen plánovaně efektní a v neposlední řadě přepečlivé vedení herců jen přispívá ke kýženému výsledku. Byl jsem velmi spokojený a z toho důvodu dávám pět hvězdiček... Pane Triere, Vás začínám obdivovat více a více. ()

Sir-Filip

MRAZIVĚ ÚŽASNÉ!!! tak bych to asi shodnotil ve 2 slovech!!!! Od Triera jsem do této chvíle viděl jen 2 filmy. Přesto už se těším na další! // Samotný Dogville je rozdělen do kapitol, což já přímo miluju. Každá z nich je jedinečná a postupně se v celém příběhu stmívá, aby se nakonec rozsvítilo. Pro opět úžasnou Nicole mám opravdu slabost. Nikdy bych neřekl, že film s tak minimálním komparsem, jaký Dogville je, mě někdy něčím zaujme. Oscar za výpravu to rozhodně není, ale na druhou stranu máte dokonalý přehled toho, co se děje. Vždy mám problém s tím, že se mi pletou jména a postavy. Tady to ale ani v nejmenším nehrozilo. Scénář byl skvělý. Po prvních 15 minutách jsem si sice říkal: proboha, co to je? ještě 2 hodiny, co budu dělat? - To jsem ještě netušil, že na konci budu plně ohromen!!! Good job Larsi!!! God job !!! "ENJOY IT !!!" ()

IMPAIRED

O provedení ten film nebyl. Nicméně, někdo by mohl připsat do popisu že se jedná o divadelní představení. Že u toho nebyli diváci neznamená že takhle se točí filmy. Nedovedu už si ani vzpomenou kolik příšerností tý ženský vlastně ve filmu provedli, k vlastnímu neštstí sem se patrně dostal k directors cut protože vcelku jsem musel u tohohle díla strávit bez deseti minut 3 hodiny povětšinou nudy, za kterou jdou dvě hvězdy dolu, jinak hlavní postava výborná a konec mi zvednul náladu. Můj první film od Triera a myslim si že víc vidět nepotřebuju. EDIT: FILM VE KTERÉM SE UVIDÍTE JAKO V ZRCADLE? Pardon ale kurva tak výborný to zase nebylo! Chce mi snad producent naznačit že sem jedna z těch sviní? Nebo snad že se denně nechávam ojebávat... ()

sedm.1

Opravdu jsem nečekal,že budu koukat 3 hodiny na téměř divadelní hru.Když jsem to spatřil,už jsem si nebyl ani jistý,jestli na to budu vůbec koukat.A výsledek?Jednoznačně 5 hvězdiček!!!Velmi zajímavě a originálně odvyprávěný příběh,s výtečným koncem.Herci báječní(především Nicol Kidman!!!).Doporučuji a nenechte se zmást vnější slupkou.Uvnitř je totiž nezapomenutelná lahůdka. ()

lewwin

Von Trier se stává jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Po excelentním Prolomit vlny jsem shlédl tento snímek, a musím říci, že se mi možná líbil ještě víc. Excelentní herecké výkony (především Kidmanová a Bettany), pěkný komentář Johna Hurta a podmanivá třesoucí se kamera dávají tomuto filmu obrovskou atmosféru, která je jistě podtržena i "kulisami" města Dogville. Vřele doporučuji... ()

Rousse

Proč by museli producenti filmů investovat vždy miliardy do tak pompézní výpravy, když stačí 1 velké studio, pár kusů rekvizit, ale hlavně - vynikající herci, kteří odvedou fantastické výkony a skvělý scénář s vynikající myšlenkou. Pravda - filmy by se tímhle způsobem nemohly točit často - forma je velmi netypická a já na to zprvu čučela jak péro z divanu, než jsem si zvykla...ale film má skvělý děj, takže jsem formu zpracování brala spíš už jen jako takové ozvláštnění - takovou třešničku na dortu nevšedního a netypického filmového zážitku. ()

nightevan

Minimum postav spojené s minimem kulis vykouzlí maximální filmový požitek. Pomsta JE skutečně sladší než karamel a Nicole Kidman tak vymstila pro film 5*. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall