Společnost mu dala to nejnutnější: jídlo, postel, střechu nad hlavou a základní hygienické návyky. Marian však potřebuje lásku, cit a porozumění. Klopýtá cestou svého života, uprostřed nepřátelského a lhostejného světa. Zoufale se brání, hledá a padá stále níž a níž, kdy už pak samotný život neznamená všechno...

Příběh vypráví o mladém romském chlapci, který zoufale hledá svou cestu životem ve většinou nepřístupném, nepřátelském a lhostejném světě.Chlapec z dětského domova má sice kde spát, má co jíst a je vyučen základním hygienickým návykům. Jediné, co mu však chybí, je láska, cit, porozumění, něha. Když se tyto potřebné věci vydá hledat, je vlečen sám sebou i okolním světem stále níž a hlouběji. Propadá se až na dno, tam, kde ani slovo život už nic neznamená. V současné době, kdy začínají i v naší republice vzrůstat rasové nepokoje a pogromy na Romy, se téma rasové diskriminace objevuje v podobné formě vlastně poprvé.

Díky spolupráci s matkou, Ljubou Václavovou, se mohl režisér seznámit blíže s osudy odložených, opuštěných či odejmutých dětí. Výše uvedený příběh není jen jednotlivým osudem, ale v podobné situaci se každou chvíli ocitá několik desítek dětí. Snad konečně rozvíří nejen diskusi, ale i potřebnou a nutnou pomoc ze strany nás všech. (oficiální text distributora)

sehe

Vďaka tomu autentickemu prostrediu a autentickym hercom je to silný zážitok.Spoločnosť nepripravila tých chlapcov na normálny život. ()

PeterFLJilek

Film pendluje medzi umeleckou náročnosťou a amaterizmom. Na jednej strane sa mu podarilo relatívne autenticky vykresliť nemožnosť sociálne deklasovaného človeka začleniť sa do normálneho života. Ale zopár scén, najmä lyrických, vrátane niektorých hereckých výkonov parciálne rozrušujú technickú kvalitu. Bez ohľadu na to, Marian je zaujímavý projekt s citeľnou hodnotou. ()

SAINTS

Vo filme Marian sledujeme trastiplnu cestu jedneho roma od detstva,ked sa dostane do deckeho domova až po jeho prve kroky v dospelosti.Film nezobrazuje hlavneho hrdinu kladne ani sa nesnaži ospravdlnovat niektore jeho činy, ktore ho doviedli tam kam sa dostal.Film ma aj niekolko hluchych miest,hlavne ta čast v detskom domove.Celkovo je to ale celkom dobry film zaoberajuci sa tym ake je taške pre jedneho roma ktory nikdy nepocitil skutočnu lasku,sucit ani pochopenie začlenit sa do spoločnosti,ktora je aj tak plna predsutkov. ()

Pitryx

Tak teda nehercům jsem věřil více než hercům. Pecka film. Ty ksichty tedy rozhodně stojí za to vidět. Jako neherci to prostě dělali znamenitě. ()

Alden_Larson

Docela zajímavý film, ale přijde mi že nemá co do sebe. Děj byl ze začátku docela dobrý, ale bylo v něm několik momentů, které mi moc nedávaly smysl, hlavně konec mě hrozně zmátl. Protagonista byl trochu zajímavý, ale přišlo mi, že neměl žádné motivy. Herecké výkony byly většinou dobré, ale pár z nich se mi moc nelíbilo. Prezentace i hudba byly dobré, ale nebyly ničím výrazné. 6/10 ()

jiricek86

Problematiku romů podle mě režisér nedokázal správně uchopit. Vůbec totiž nevím, co tímto filmem chtěl sdělit. Bylo to o špatném systému resocializace romů? Nebo o nenapravitelnosti romů? Nevím..Sympatie s postavou výrazně kolísají. Zezačátku nám ukazuje malého cikána, kterého vezou do ústavní péče, je nám ho líto, vzápětí se z něho zas vyklube parchant, který skoro zabije vychovatelku..a takhle to pokračuje dál. Přišlo mi, že řada scén a jednání postav nejsou autentické, že jsou zkrátka vymyšlené..že se romové v daných situacích chovají jinak. tady to byla spíš česká představa o romech, že herci nehráli romy, ale čechy. K tomuto pocitu částečně přispívají špatné herecké výkony, které nás provázejí od začátku do konce. Zkrátka jsem filmu moc neuvěřil i přes poměrně slušné zpracování. ()

krtek3

Ač film naráží na romskou problematiku za minulého režimu, musím se ptát, z koho z nás by se po odebrání rodičům, tvrdé výchově bez kapky citu, individuálního jednání, porozumění, či čehokoli, co by alespoň náznakem připomínalo mateřskou péči a vyrůstání mezi bandou starších, zkušenějších sígru, nestala stejná troska, která neví kam patří, jako z Mariána na konci filmu. Proces resocializace měl v tomto případě, a jistě ne jenom v něm, zcela opačné účinky. Ale neměl by na každého? Nevěřím, že se tato problematika týká pouze Romů, ale všech, se kterými bylo zacházeno hrubě a nedostali možnost osvojit si vzorce slušného chování. Nedělám si iluze o kultuře většinové romské komunity, co mě však mrzí je, že diskriminace a přesudky na obou stranách, stále ještě brání k lepší vzájemné komunikaci a porozumění. ()

Saxos

Po utrpení shlédnutí tygrované Cesty ven jsem se opět podíval na tento film. V 96 všechny ceny požral Kolja společně se Zapomenutým světlem a Králem Ubu. Pro mě ten rok byla udělena jediná rozumná cena a to cena pro nejlepší zahraniční film. Trainspotting. Marian je však snímek, který se ve sféře sociálních dramat může rovnat součastné produkci. Marian není vysněnou cestou ven uječené sprosté Gypsy Žanety, ale surovým a realistkým pohledem na skutečnost z které prostě není úniku. ()

Ironhead

Ano, vcelku slusne antocene. Ale jestli mi na zaklede toho, jak je spolecnost ve filmu "kruta" k temhle klukum, jich melo byt lito... tak to opravdu ne... vicemene mi film naopak jen potvrdil, ze jsou to vesmes (ano urcite existujou vyjimky, jako ve vsem) grazlove s nizkym IQ, kteri by skoncili podobne, at by se k nim chovalo ejjich okoli jakkoli... proste neprizpusobivi, pro spolecnost zbytecni a tezko zaclenitelni :oT ()

Dvojirakri

Naprosto nezaslouženě podhodnocený snímek, syrové drama mladíka který už tím komu se narodil nedostal možnost být lepší, jako jeden z mnoha! Nikdy jsem nesoudil člověka podle rasy, barvy kůže, vlasů a dalších viditelných rozdílů, hlavně proto že se ke mě nejhůř chovali bílí Češi. Neříkám že není všechno jen černé nebo bílé(no to jsem si naběhl), známe případy kdy bylo adoptováno cikánské dítě bílými rodiči ve věku kojence nebo batolete a to pak spáchalo na svém pěstounovi vraždu, ale přístupem takovým jaké předváděly ošetřovatelky se nedá vychovat slušný člověk žádného původu! Chtěl bych vypíchnout tísnivou hudbu, kameru která jakoby ani nebyla z doby ze které snímek pochází, a herce, hlavně dětští protagonisté byli naprosto uvěřitelní! ()

teseth odpad!

Tak tohle se mi vůbec nelíbilo. To mě mělo šokovat nebo oslovit?? Scénář by mohl mít i docela myšlenku ale naráží na pokus autora o rádoby srceryvný příběh, který doplňuje nelogickými lapsy u nichž absolutně mozek nebere kde se tam vzaly. Hromada blbostí je tak velká, že v závěru filmu se už jen modlíte o rychlý konec této frašky, která se snaží ale bohužel to je to jediné co děla. Snaží se. A to bohužel vůbec nestačí, protože pokud autoři neví o co se snaží tak se nesmí divit, že z toho nic nevymáčknou. Herci zde nemají pořádně co hrát, kamera co snímat a hudba co doplňovat. Můžu říct, že je to jeden z nejhorších "rádoby pokusů" o drama v ČR. Dokoukal jsem ho jenom se značným sebezapřením. ()

e-pilot

Film je sice dějově zasazen do doby komunismu, ale tento krutě pravdivý příběh má přesah až do dnešních dní, což dokládá i příběh okolo premiéry. Ve filmu účinkují malí herci vyrůstající skutečně v dětských domovech. A zatímco se na premiéře natřásaly pouze vychovatelky, dětští herci nemohli nikam odjet a museli zůstat na baráku. ()

Ekdahl

Petr Václav je snad jediný současný český režisér, o jehož filmech se dá říct, že mají evropskou úroveň. Jsou to nepodbízivý věci s relativně úspěšně naplněnou uměleckou ambicí. Jsem v šoku z toho, že na jeho filmy - na rozdíl od těch Hřebejka, Nellis, Renče a spol. - lze koukat bez pocitů trapnosti (tomu odpovídá, že v českém šmíráckém prostředí natočil jen tři filmy, na rozdíl od těch výše jmenovaných neumětelů, co to sekaj jak Baťa cvičky). - Natočit v Česku film o Romovi je komerční sebevražda a doklad velký odvahy, před čímž smekám. Film je to tragický, dusný, bezvýchodný, nepohodlný, nepříjemný, leč umělecky zdařilý. ()