• vitekpe
  ***

  Kvalitne obsazeny Vavruv pokus o vykresleni vztahu JN a KS, popr. doby, jenze...nemohu si pomoci, ale myslim ze Freud se radosti teteli v hrobe, protoze Bartoska-Neruda meni emoce asi kazdych 30 vterin a KS chce tak, ze nezvladatelnycm chticem nici vse uz v zakladu. Az mi bylo te pragmaticky smyslejici KS lito...Proste mi to cele prislo jako kdyz nadrzenej pubertak "strasne miluje" starsi zenu...jaksi smesne. "Pojd uteceme spolu...ja Te totiz miluju...atd.". Ale jak rikam, film neurazi, natoceny je hezky (byt trosku v pomalem tempu), a jedna projekce nikoho nezabije. Bohuzel ho asi vickrat neuvidim, prestoze Bozidara vypada jako vzdy krasne... :) 3-(15.7.2015)

 • dr.fish
  ****

  Vávra se pustil do tématu, na kterém by si řada tvůrců vylámala zuby. Milostné vzplanutí celebrit literárního světa 19.století na pozadí Národního obrození a pletichaření tehdejší české politické reprezentace. Neruda a Světlá, Cit a Rozum, Láska a Čest. Svoboda a tradice. Divoký nástup moderní doby v kontrastu se starým nazíráním věcí, měšťácká společnost se svou "samočistící" schopností zlikvidovat všechno "zlo" v okolí. Za banálním příběhem se v tomto případě skrývá mnohé, jen to chtít vidět...80%(2.7.2011)

 • Orlau32
  ****

  Otakar Vávra dal na filmové plátno kus života Johanky Mužákové (alias Karolíny Světlé) a jejího citu k Janu Nerudovi. Oba hlavní herci Božidara Turzonovová a Jiří Bartoška hráli s největším nasazením, protože i oni se o této nenaplněné lásce dvou literárních českých velikánů na gymnaziu učili a tak se jim to dobře hrálo. Mě se film velmi líbil jako většinou vše (z historie) co natočil pan Vávra.(12.1.2009)

 • Master19
  ***

  Veleširoké sukně, drdoly, služky, uhlazené chování a pod tou slupkou normální lidé s normálními city. Z historického hlediska možná zajímavé, z obyčejného diváckého nudné nadbíhání Jiřího Bartošky alias Jana Nerudy. Dobové reálie jsou Vávrovsky propracované, ale filmu chybí něco, co by poutalo větší pozornost.(20.6.2007)

 • lucascus
  ***

  Chladné, odtažité a divácky nelíbivé zpracování zakázané lásky mezi spisovatelkou Světlou a básníkem Nerudou. Ach ten Vávra a jeho nebytostní a čítankové postavy - jsem lačný po filmech, kteří popisují české velikány, ale proč z nich dělat takovéto bezduché legendy, bez jakékoliv živelnosti. Však i oni byli lidé z masa a kostí. Když to porovnám s filmovým životopisem Boženy Němcové (rovněž Vávrův film z šedesátých let), je to už mírný pokrok kupředu. Škoda jen, že se už takovéto velké a nákladné filmy z prostředí českých velikánů netočí, a žádný dnešní režisér si na ně netroufne. Bylo by zajímavé vidět je z dnešního pohledu...(29.6.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace