Reklama

Reklama

Pěreval Ďatlova

(seriál)
  • Rusko Перевал Дятлова (více)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

(více)

Recenze (118)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

skvělá série,která v průběhu střídá žánry jak na běžícím pásu,ale dohromady to výborně funguje.Chvíli to jsou Akta X,chvíli detektivka,chvíli válečný film,chvilku Anděl na horách,ve finále celkem hutný survival a vyloženě slabé momenty tu prakticky nejsou.Hodně tomu pomáhá i to,že se jednotlivé epizody věnují vždy bud´ "současnosti" a nebo výpravě,přičemž se v rámci epizod mezi těmito dvěma "světy" neskáče a divák je tak permanentně udržován v pozoru a nutí ho to koukat dál a dál.Navíc je to skvělé po technické stránce a s přehledem by to strčilo do kapsy i zámořské seriály.Osobně jsem o osudu výpravy nevěděl vůbec nic (ani jsem nevěděl,že nějaká taková výprava vůbec byla) a Ďatlovův průsmyk mě dokopal k tomu si to zjistit.Cením i to,že seriál nijak nesklouzne k propagandě,nebo k něčemu podobnému.Všechno pro tu dobu typické tu sice je,ale nijak to nevyčnívá a seriál se zaměřuje čistě na vyšetřování/osud skupiny,přičemž zvládá obsáhnout skoro všechny vyšetřovací (a některé konspirační) teorie...90% ()

Trevor 

všechny recenze uživatele

Musím povedať že o tejto udalosti som doteraz nikdy nepočul. Iba vďaka hodnoteniam a komentárom užívateľov Arsenal83 a Trajektt si tento seriál získal moju pozornosť za čo im obom ďakujem. Po prvej epizóde som si o osude expedície a s tým súvisiacimi teóriami prečítal viac a aj vďaka tomu boli pre mňa nasledujúce epizódy omnoho zrozumiteľnejšie. Autorom sa podarilo, ako to spomína Trajektt nadhodiť mysterióznu atmosféru v štýle Aktov X, veľmi dobré sú aj spomienky na druhú svetovú vojnu (najmä zastrelený chlapci ktoré sa nechceli pridať k Hitlerjugend, ak by toto natočil Polanski denne by sa o tom písalo minimálne v jedných novinách, hneď vedľa každodenných článkoch o holokauste, ale natočili to Rusi tak si to vychutnajú iba ľudia kterí netrpia postraumatickými šokmi z éry ČSSR), funguje aj vzťahy medzi postavami v oboch dejových líniach a nemožno nespomenúť aj výbornú kameru. Ruská kinematografia, napriek tomu že mnohých užívateľom sa to nepáči, napreduje míľovými krokmi. ()

Reklama

octopuska 

všechny recenze uživatele

Matička Rus je ve výborné kondici, jak se zdá. Tahle lahůdka mě teda pěkně dostala. To originální zpracování, dokonalá mysteriozní, tísnivá, až hororová atmosféra, to je teda něco. Užasně natočeno ve dvou liniích. To tomu dodává neskutečnej šmrnc. Skvělé herecké výkony a neokoukané tváře, to jsou vždycky velké plusy. Oleg a Káťa mně samozřejmě učarovali a tvořili krásnou osudovou dvojici. Ďatlovova partička byla tak dokonalá, že jsem měla pocit, že jsou to opravdu oni. Tak čestní, ušlechtilí, prostě bezchybní, jak se na Sověty patří. Ty padesátý léta na mě přímo dýchaly. No tohle je náramná pecka. Pjotr je velký sympaťák a uchvátil mě, už v Dueljantu, což je další skvělá zálažitost. A ta ruština, tu jsem si teda užila moc. Takže pět velkýh hvězdic a klidně i víc. ()

okkac 

všechny recenze uživatele

Rusové se vzmohli a natočili dost působivý seriál o zániku Ďatlovy výpravy, která je stále opředená mnoha tajemstvími. Střídají se epizody s vyšetřujícím agentem KGB po zániku s epizodama, kde výprava jde na expedici. Vyšetřovací epizody jsou širokoúhlé, barevné a režisér nabízí hodně vymazlené kamerové triky. Epizody s výpravou jsou zas natočeny jako staré filmy, černobíle s obrazem 4:3 a retro titulky. Probere se tady každá teorie zániku, od UFO (později racionálně vysvětlené), uprchlé trestance nebo dozorce, které je hodnily, přes Sorni Nai ducha místních Masajů až po sněžnou lavinu. Tvůrci šli nakonec tím nejracionálnějším způsobem. Co tu je trochu navíc je hodně flashbacků z WWII, které mají tošku nastínit motivace 2 postav, ale třeba jsem vůbec nepochopil k čemu byl ten tajemný hrad a nemrtvý nacista v první epizodě. Pak už to vůbec nemělo žádný vliv. Pohrávání si s prstenem štěstí si chtěli tvůrci nastínit další menší nadpřirozeno, ale poslední díl je působivý a emocionálně má dopad. 8/10 ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Djatlovovou výpravou jsem fascinován už pěknou řádku let od té doby, kdy jsem se o ní poprvé dočetl v novinách v rubrice o největších záhadách. Po x filmech, dokumentech, a jedné super knize od českého autora, se nyní dostávám i k seriálu... K seriálu, který pro tamní ruskou televizi znamená v mnoha ohledech více než předloňský Černobyl pro HBO. Pereval Datlova má očekávání naplnilo, nastiňuje totiž sto a jednu variantu možného osudu celé skupiny, důkladně se jimi probírá a nad vším teoretizuje, přičemž na konci upřednostní jednu verzi, která sice nebude po chuti úplně všem, ale v podstatě se striktně drží logiky a nepřímé úměry dohady X pravděpodobnost. Velká a důležitá věc. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (11)

  • Epizoda obsahuje potitulkovou scénu. (Duoscop)
  • V této epizodě získá Zolotarev „magický“ prsten od zastřelivšího se německého zajatce. Filmový prsten je nepříliš přesná napodobenina SS-Totenkopfringu. Problém je, že zajatec byl podle insignií majorem Wehrmachtu, kteří na takové prsteny neměli nárok. Prsteny měli zapůjčeny pouze důstojníci SS. Po smrti nebo odchodu od jednotky musel být prsten vrácen. Celkem bylo vyrobeno cca 20 tisíc prstenů, z nichž každý měl vyryto jméno nositele a byly přísně evidovány. Na hradě Wewelsburg byly z pietních a mystických důvodů skladovány ty prsteny, jejichž nositelé zemřeli a byly před obsazením hradu osobně Himmlerovým pobočníkem Sturmbannführerem Heinzem Macherem odvezeny a dodnes nebyly nalezeny. Některé zdroje hovoří až o 9 000 kusech. Macher přitom zemřel až roku 2001. (Hombre8)
  • Hrad Wewelsburg, který tvůrci z neznámého důvodu umístili do Braniborska (ve skutečnosti je skoro na opačné straně Německa ve Westfálsku), nikdy z pochopitelných důvodů neobsadila Rudá armáda. Zde je navíc po odchodu nacistů zobrazen neporušený. Je přitom prokazatelné, že na jaře 1945, kdy se k hradu blížili spojenci, byl tento na přímý rozkaz Himmlera částečně (díky nedostatku výbušnin) vyhozen do povětří a zbytek byl významněně poničen následným požárem. Destrukci prováděl osobně Himmlerův asistent major Heinz Macher. (Hombre8)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno