Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

Skuby47

Skvělá romantická komedie s originální zápletkou, plná černého humoru a geniálních vtipů. Když přidáme vynikající herecké obsazení, nádherné prostředí italské Ischie a příjemnou hudbu, zjistíme po uplynutí 140 minut, že jsme bohatší o krásný filmový zážitek. ()

LeoH

Lehounká letní záležitost, která si naprosto neláme hlavu s něčím tak staromódním, jako je partnerská věrnost (bodejť, když mezi už tak dost odvážným Bytem a Nebožtíky prošuměla kolem celá 60. léta se vším, co k nim patřilo), o nějaké genderové korektnosti vůbec nemluvě, a jejíž humor je velice… řekněme intelektuálně širokospektrální, ale díky Wilderově patentní všudypřítomné lidskosti se jí daří dokonale vyhnout nevkusu a celé dvě hodiny dvacet udržovat člověka v uvolněném rozpoložení s povětšinou mírně zasněným úsměvem na tváři. Pozoruhodné je, že tentokrát Lemmon svou obvyklou chcípáckou figurku vyměnil za roli schopného, zazobaného a značně arogantního manažera – a stejně je zas neodolatelnej a není zdaleka sám. ()

David.Darco

Príjemný filmík s jemnou dávkou humoru. Ale akosi ma to emočne moc nezasiahlo, nič vo mne nezmenilo, jednoducho to na 5* nestačí. ()

Mirokukii

Příjemná, oddychová komedie, která se ani na chvíli nesníží k neúnosnému černému humoru, ač by se zde mohl nabízet. Snad jenom malinko dlouhá. Skvělý komik Jack Lemmon, avšak mě se zde nejvíce líbil Clive Revill, a jeho postava ředitele hotelu. ()

Tyny

Chtěla jsem film ohodnotit čtyřmi hvězdičkami, ale bránil mi v tom ten roztahaný děj. Nemůžu si pomoct. Podstata a celá vize filmu se mi strašně líbilo, ale chvílemi jsem se chtě nechtě nudila a to si tak vysoké hodnocení opravdu nezaslouží, i když je to lehce nadprůměrný film. Lemmon s Mills byli skvělí, jak se dalo očekávat, takže koneckonců žádné překvapení. ()

pytlák

Nádhera. Takhle by měla vypadat romantická komedie. S každou přibývající minutou je to lepší a lepší tak dlouho dokud si slečnu Piggottovou nezamilujete. ()

LadyPupu

Romantika bez zbytečného patosu, milé pohlazení, spousta vtipných momentů... "Neměl byste zájem o bahenní lázeň? - Ne, díky, jednu jsem měl už ve vlaku. - Ve vlaku? - Vypil jsem ji pod jménem espresso."... Původní český dabing (Brabec, Maciuchová, Kopecký) vynikající, celková atmosféra filmu okouzlující. Kdyby byla stopáž o půl hodiny kratší, bylo by to za 5*. ()

Helmutek

Takhle přesně má podle mě romantickej film vypadat. Nádherná letní atmosféra italský Ischie, skvělá hudba (třeba ta živá kapela při večeři!), výborný herci i příběh... A přesto, že je to film ze 72., tak na něm ani neni znát to stáří - všechno funguje krásně; je to vtipný, skvěle (nedivadelně, nehystericky) zahraný, scenář je zajímavej a zápletka neohraná, chemie mezi toporně úzkoprsym Lemmonem a bezprostřední Millsovou výborná, a nádherná (jak herecky, tak tou svou příběh stmelující rolí) je i ta ta postava hoteliéra se všema těma jeho známejma a bratrancema synů svých strýců, se všudypřítomnou siestou i všema těma dalšíma bizarníma italskejma postavičkama (koroner s razítkama v saku, kníratá pokojská a její z Ameriky deportovanej kolega, rodina Tarrotů, mafián se skleněnym okem...). Scénář je navíc plnej obrovskýho množství vtípků a mikrovtípků, který ale jsou (neobvykle) promyšlený a vtipný v podstatě všechny, má to sympaticky otevřenej a příhodně nepřeslazenej konec a Millsová navíc ukáže (!). Za mě 5*, mně tam nechybělo vůbec nic. / -A jste si jistý, že je to Ischie? -Poměrně ano, pane. -Nerad bych přistál někde v Africe. -Ta by byla větší, pane. -A nemůže to být jeden z těch řeckých ostrovů? -Ne, pane. Řecko je víc nalevo. ()

pytlik...

Nebožtíci možná přejí lásce, ale humoru rozhodně né, v celém filmu byla sranda jak na pohřbu. Obě dvě hlavní postavy byly protivné až na půdu, namistrovanej omezenej Američan a Italka myslící jen na to, jak zhubnout. Noo a vyústění jejich vzájemného vztahu mě coby vášnivého obdivovatele Rychlých Šípů velmi pohoršilo, to bylo nečestné a nesportovní! Zkrátka, já jejich lásce rozhodně nepřál, a z toho mi vyplývá, že nejsem nebožtík, takže nakonec celkem spokojenost. ()

Pavlínka9

Film jsem měla několik let na seznamu ale ne a ne si ho pustit...Je to taková ta "svižná, romantická, komedie", kdy dost máte v hlavě předvídatelný závěr, který i tu nastal...Nicméně pro mě to není vlastně příjemné ze dvou důvodů - nemám ráda italské prostředí. Celkově italský život, jídlo, projevy - to není něco, co mi přirostlo k srdci a za druhé - vlastně nesouhlasím s tím, co se tam "vybudovalo" a jak to bude pokračovat dál. ()

fefee

Dosť uťahaný film kde ľahko stratíte záujem pokiaľ vám nestačí iba príjemná romance atmosféra a nepočúvate dobre dialógy ktoré sú miestami až neuveriteľne dlhé, . (2,5*) ()

JohnSmith

Nevím,co na téhle komedii všichni mají. Lemmon je sice pan komik, ale tohle mě trochu nudilo a usínal jsem až mě probudila prsa Juliet Mills ()

mkubalikova

Permesso? Avanti! Plný počet nedám, protože je film opět příliš dlouhý (stejný problém jsem měla s Odpolední láskou). Jinak krásné exteriéry, hudba a vtipný Jack Lemmon. 80% ()

Autogram

Množstvo dobrých vtipov je nešťastne pochovaných v prehnanej dĺžke, ktorú si takáto zápletka nezaslúžila. Už úvodná predtitulková scéna je zbytočná a bez nej by som sa do filmu dostával ľahšie. A to sa opakuje viac krát, takže občas som z filmu aj vypadol a to sa prejaví na hodnotení. Nápad bol dobrý, herci tiež, tie tri hviezdy sú silné, ale štvrtú nemôžem pridať. Režisér si neodpustil množstvo narážok na americkú a taliansku politiku, prípadne aj na všadeprítomnú byrokraciu. –––– Cizinec, který se rozhodne zemřít v Itálii, se musel zbláznit. –––– Životem každý procházíme jen jednou, tak berme, co můžem. ()

Pecival

Fantazie. Úžasná, pohodová podívaná, s nepřekonatelným Lemmonem. V kombinací s famózním dabingem, jsem ječel nadšením. Z mého pohledu jednoznačně nejlepší komedie Billyho Wiledera i Jacka Lemmona (po zhlédnutí Raz, Dva, Tři musím u Wildera opravit na druhou nejlepší komedii :) ()

Composter

Nebožtíci u mě zdomácněli stejně jako Někdo to rád horké...a spousta českých klasik. Kdykoliv si je užiji s nadšením. Klasická romance okořeněná o hromadu cynismu - dokonalá kombinace. Letní exteriéry, výborní herci, absurdní situace a naprosto lehká a samozřejmá režie. Nestárnoucí lahůdka do nepohody. ()