Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

Tony.cs

Krásná komedie. Inteligentní, jemná. Juliet Mills byla moc krásná a příjemná a popravdě, většinu času jako bych koukal na Kirsten Dunst. Obě herečky si jsou hrozně podobné. Ale táhne to Jack Lemmon. To byl kabrňák. ()

blackrain

Přestože se tu jedná o velmi vážnou záležitost a tou převoz nebožtíků do jejich rodné vlasti stoprocentně je, tak je tenhle film velmi milý, pohodový a plný hřejivého sluníčka. Moc pěkně mě pohladil po duši a zahřál u srdce. Všechno jsem si užívala s hlavními postavami. Jack Lemmom byl nepřekonatelný a sympatický a Juliet Millsová roztomilá. Jejich postavy byly pro sebe přímo stvořeny. Ta lehce přepálená stopáž mi vůbec nevadila. Zapomněla jsem při sledování na okolní svět. A tak by to mělo být. ()

gojackill

Avanti od Wildera mě překvapil tím, jak málo je legračně střelený a spokojí se jen s lehkým humorem. Vtipy samotné jsou spíše jen takové jemné narážky, většina vtípků si dělá legraci ze samotných Italů, z jejich osmi nebo kolika druhů těstovin, délky siesty a volnému přístupu k lásce stejně jako k životu. Velmi mě zklamaly dva body filmu. Za prvé Jack Lemmon hraje arogantního magnáta a v této poloze mu to prostě nesvědčí, také proto, že jsem si ho oblíbil jako postavu, která je milá, smolařská a málo sebevědomá, mluvím o úředníkovi Budovi z filmu Byt (velmi to připomíná typicky Jim Carreyovské role smolařů jako z Yesman, Já mé druhé já a Irena a Maska). Druhé zásadní zklamání je z tempa filmu, sice je scénárista a režisér stejný jako z filmu Raz, dva, tři, ale už to nemá ten spád, u kterého jsem se nemohl ani nadechnout. Myslím, že si přijdou na své diváci, kteří mají rádi filmy jako je Snídaně u Tiffaniho (který mám rád), ale těm skutečně vtipným wilderovkám se to vyhýbá obloukem. Velké zklamání hlavně proto, že jsem čekal daleko vtipnější taškařici. ()

rt12

Vtipná komedie s nápaditou zápletkou. Další z řady vynikajících filmů, ve kterých exceluje Lemmon. ()

YURAyura

6/10 Prijemny film na sobotni odpoledne, ale cekal jsem vic. Jinak jestli je Mills tlusta, tak to ma vetsina dnesnich americanu morbidni obezitu... ()

swed

Wilderovo stáří se zřejmě podepsalo na rozvláčně pojatém úvodu filmu. Ale co, stačí přečkat první minuty a rázem tu máme prvotřídní romantickou komedii s neodolatelnou scenérií přímořského hotýlku a několika odvážnými záběry. Atmosféra místa dělá skutečně hodně, stejně jako neokoukaná Juliet Mills, která zastiňuje i Wilderova dvorního herce Jacka Lemmona. Jen sbalit kufry a vyrazit (hlavně nezapomenout na smuteční ponožky ;) 8/10 ()

L_O_U_S

Na filmy tohoto druhu je třeba asi vyzrát a mě romantické komedie nikdy nebavily. Juliet Mills je ale moc hezká. (835., 22. IX. 2013) ()

Frenegonda

Genialni scenu s italskym urednikem v marnici si muzu poustet do nekonecna!!! Genialne pripravena razitka, navhlcovani znamek a o samotnem razitkovani nemluve... ()

Fanucci

Líbila se mi atmosféra filmu, vybroušené dialogy (u Wildera pravidlo), věrné vyobrazení Itálie díky angažování italských herců i dialogů v italštině, které mnohokrát nejsou přeloženy (vůbec nevadilo! Člověk to má vnímat jako fakt - v Itálii se zkrátka mluví Italsky...ne jako teď kdy se ve filmech každá národnost baví mezi sebou anglicky a ve svém jazyce se pouze zdraví nebo nadává). Ústřední dvojice hrála skvěle. Jen ta zápletka - uctění památky rodičů tím že jako jejich děti budeme dělat co oni - mi přišla trochu nepravděpodobná a stopáž byla taky dost ukrutná. Přesto ale nadprůměrná komedie a velmi příjemný film na koukání. 4 hvězdy. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Natáčanie prebiehalo na ostrove Ischia, konkrétne v prístave a v kostolíku Santa Maria del Saccorso, a v mestečku Sorrento, kde sa nakrúcalo ranné kúpanie na pláži a scény v Grand Hoteli Excelsior. (dyfur) ()

kagemush

Když se řekne romantický film,většinou se neudržím a potichu začnu mlátit hlavou o zeď.Nebo o zem.- Na tenhle film mě ukecala přítelkyně a já pak přes dvě hodiny střídavě zatínal pěstičky,smál se,nebo žmoulal kapesník. -Po evropě se už moc necourám,protože je to nuda,ale tu Ischii bych měl k stáru zkusit. ()

maverick10

A: Mladenci, vite jiste ze je to Ischia? B: Naprosto jiste pane!! A: Vite hrozne nerad bych pristal v Africe. B: Ta by byla vetsi pane!. A: A nebude to ostrov nekde u Recka? B: Ne pane, Recko je vic nalevo. A: To neee, dokud ja jsem na ministerstvu zahranici. . . . ()

easaque

tato Wilderova komedie má poklidnou atmosféru především díky lokaci italské Ischie, ale zároveň i temperament a švih, který mi trošku připomněl jeho dřívější "Raz dva tři". Ve výsledku milá romantická komedie, která mě i přes možná zbytečně dlouhou stopáž bavila - slabší 4* [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Hennes

Co se stalo mezi mým otcem a vaší matkou ? Tak z ní originální název komedie a je to podstata celého děje. Komedie s místy černým humorem, s výbornými dialogy a hudbou dokonale "přišitou" tomuto snímku. Povedená a vtipná konfrontace amerického a italského přístupu. Bohatý američan si přijíždí pro tělo svého zesnulého otce. Angličanka zase pro tělo své matky. Na povrch vyjde milenecký vztah obou zesnulých, což je nepřípustné hlavně pro američana (Jack Lemmon). Jenže příjemná žena, italové a jejich pohodový přístup, nádherné okolí Ischie, jsou všechno vlivy, které nechají chladného američana pookřát. Sarkasmus a humor této komedie působí velice příjemně. Co se stalo mezi rodiči, stane se i mezi dětmi. ()

Martin741

Hoci samotny Billy Wilder v 60. a 70. rokoch uz tocil trochu slabsie filmy nez tie zo 40. a 50. rokov, tento film Avanti - po nasom Neboztici preji lasce - je kult. Romanticka komedia presne, ako ma byt, lemmon bol suverenne najlepsi v komediach, hoci pri jeho hereckom talente si poradil aj s frylerom - vid Cinsky Syndrom 1979. 100 % ()

tomtomtoma

Vtipné, zábavné a lehké uvolnění plné léta, slunce, pohybu, rozkoše a trochou romantiky. Letní dovolenková láska je plná svěžesti, radosti, vášně, bezstarostnosti a důležitého odpoutání se od všedních starostí zbytku roku. Závan lásky vznikne jakoby mimochodem, jako závan uklidnění ve dnech zmatku a zařizování, jako pokračování velké a nespoutané lásky jejich rodičů, kteří dlouhodobě udržovali svůj láskyplný rituál. Navíc je tu s nadhledem přiblížena italská mentalita a způsob života, s jejich odpočíváním, živočišností a nestandartním řešením zapeklitých situací. Americký velkoprůmyslník a významný bohatý muž Wendell Armbruster Jr. (skvělý Jack Lemmon) přijíždí na půvabný italský ostrov Ischia, aby zařídil smutnou povinnost a nalézá svoji životní vášeň, uvolnění a lásku. Nalézá tu pravou čistou romantiku, která nemusí hledět na starosti všedních dnů, ale jen se opájí krásou života a všech jejich nádherností. Bezprostřední britská žena chudých poměrů Pamela Piggott (roztomilá Juliet Mills) přijíždí na rozkošný ostrov Ischii, aby splnila smutnou povinnost. A dostává se jí jejího vytouženého kousku romantiky a uspokojení, zasloužené koruny jejího jinak mizerného života. Nachází tu krásu života, pro kterou je tak krásné žít. Třetím do spolku je manažer Grand hotelu Carlo Carlucci (skvělý Clive Revill), průvodce dvojice po italských reáliích odpočinku, zábavy a úředního jednání. Mistrným způsobem vybrusli z každé zapeklité situace a s humorným nadhledem komentuje italskou realitu. Z dalších postav: americký diplomat J.J. Blodgett (Edward Andrews), mající na starost odvoz těla mrtvého otce Armbrustera z Itálie, hotelový sluha Bruno (Gianfranco Barra), vášnivý fotograf, žárlivá služebná Anna (Giselda Castrini), neváhající bránit svoji čest se zbraní v ruce, a svérázní bratři Trottové Arnold (Franco Angrisano) a Armando (Franco Acampora), chtějící finanční kompenzaci za svou zničenou vinici. Vtipné, zábavné, láskyplné, svižné, a tak letní. Člověk má chuť zažívat krásnou letní pohodu stále a dokola. ()