Príbeh nešťastných milencov Heathcliffa (Laurence Olivier) a Cathy (Merle Oberon), ktorí sú napriek veľkej láske nútení okolnosťami a predsudkami žiť svoje životy oddelene. Heathcliff a Cathy sa prvýkrát stretnú ako deti, keď Cathyin otec prináša opusteného chlapca, aby s nimi žil. Keď o niekoľko rokov neskôr starý pán umiera, Cathyin brat, teraz majiteľ nehnuteľnosti, donúti Heathcliffa pracovať a žiť so služobníctvom. Medzi Cathy a Heathcliffom vzniká bariéra triedy a Cathy sa vydá za bohatého suseda Edgara Lintona (David Niven). Heathcliff zmizne a o niekoľko rokov neskôr sa vracia ako bohatý muž... (matriosa)

janisska

Přistup poutníče a popřej sluchu následujícímu vyprávění o citu, jenž nezničila ani mizerná adaptace...// Knižní Wuthering heights si v sobě nesou fantastickou sílu: nelítostně (pravdivě) zobrazují lásku v její komplexnosti, nejen v rozněžnělých slůvcích. Na počátku nás nechávají, abychom se spolu s dětmi radostně plácali v bahně a smáli se, postupně se nicméně špína přesouvá z povrchu do nitra - povrch se naopak nabízí k vymydlení, nastrojení a načesání. Tady první výtka k filmu: Celou dobu se tak zoufale snaží, aby se neušpinil, že nás ani trošičku neurazí (což je trestuhodné vždy, zde ale obzvlášť!). Proto nevznikne potřebné emoční rozpětí do šíře, proto se plácáme na té nejzjevnější a nejbanálnější úrovni čehosi, co lásku možná trochu připomíná (Z toho se vymyká snad jedině scéna, kdy Cathy vybíhá do bouře (což je podle mě ostatně nejpůsobivější moment celého filmu)). Kam se poděla láska destruktivní (a v destrukci zároveň tvořivá), láska směřující k smrti (ale v zániku opět životadárná)? Kam se poděla láska bolestná ze svojí podstaty? A láska takřka incestní, ale zároveň čímsi posvátná? Ne, tuhle lásku jsem ve filmu nenašla. Předloha se osekala nejen o zásadní příběhy celé následující generace (zde jsem ale stále ochotna říci "budiž"), ale hlavně o mnohoznačnost a tíhu. Vlastně mě nakonec ani nepřekvapilo, když k nejemotivnějšímu a nejsymboličtějšímu okamžiku předlohy (závěrečné spojení Éróta a Thanata u Cathy v hrobě) nedošlo. Kdepak, to by si tenhle romantický ňuňu filmeček ušpinil ručičky. A co by byla láska, kdyby měla špínu za nehty, že?// Čeho si tu nicméně navzdory výše uvedenému cením? Asi důsledně dodržené a ucelené poetiky. A Laurence Oliviera. Jeho charisma zachraňuje vše, co se zachránit dalo. Jedině Heathcliff nevyznívá v okleštěné filmové podobě naprosto ploše. Této adaptaci totiž občas vyloženě chybí některé logické (haha, čti pochopitelně: iracionálně-logické) vztahy, jež dokonalý Heathcliff dokáže doplnit jediným gestem.// Závěr: Wuthering heights vypráví příběh o těch, co plakali štěstím, když se směli z nebe vrátit na zem (resp. do země), ale ve filmové podobě se nepřestaneme vznášet kdesi na obláčcích. Škoda. Řečeno s milovaným Heathcliffem: "Co oni můžou vědět o nebi a o pekle?" ()

Rozjimatel

3,5 Známy príbeh o veľkej osudovej vášni, o tragickej láske až za hrob. K silným stránkam patria výborné herecké výkony, hlavne Merle Oberon, Geraldine Fitzgerald a Laurencea Oliviera. K vrcholnému dielu tomu podľa mňa niečo chýba, snáď lepšia práca s charaktermi postav, snáď lepšia práca s emóciami. ()

aLPaC

Knihu mám moc rád a už jsem viděl dvě televizní adaptace (s Hardym a Fiennesem v rolích Heathcliffa), tím pádem jsem znal děj dopředu, ale těšil jsem se hlavně na velikého Laurence Oliviera. On je zde výtečný, ostatní herci mu nesahají ani po kotníky, nicméně jsem měl s tímto filmem několik problémů. Předně mě štve, že děj neobsahuje celou knihu, ale zhruba jen její první polovinu. Chybí zde totiž úplně druhé generace. Také jsem měl problém s vyzněním role Heathcliffa. Scénáristé ho totiž vykreslili ne snad kladně, ale rozhodně ani zdaleka jako takového démona, jak v knize. Hlavně po jeho opětovném příchodu jsem čekal mnohem větší zlo, to ale nenastalo. No a ten poslední záběr, no nedivím se Wylerovi, že s ním nechtěl mít nic společného. Bohužel ale v Hollywoodu 30. let měli hlavní vliv producenti, studia a nešťastné konce byli ať už z důvodu tržeb či životní morálky tabu. ()

Milwa

Absolutně nejlepší, nejúžasnější adaptace věčného příběhu lásky. Naprosto mě to uchvátilo, především hereckým koncertem hlavní dvojice, ale i ostatních doprovázena skvělou hudbou..... ()

JimiH

Wyler je bezesporu výjimečný režisér. Už v Továrníku Dodsworthovi a Jezebel ukázal, jak silný má cit pro lidská dramata. Na Větrné hůrce je perfektní psychologický román a Wyler sice dost pasáží z knihy vynechal a z Heatcliffa udělal většího sympaťáka než jakým je v knize (tam je v podstatě záporná každá postava), ale i tak to neubírá dramatické stavbě nic na její působivosti. Vynikající herecké výkony (Olivier uhrančivý, Oberon krásně marnivá). Perfektní nadčasová adaptace. ()

Carthorias

Letní Filmová Škola 2019, film 14: Romance jak řemen, dle staré školy. Silný a chlapský muž, krásná, ale marnivá a úplně blbá žena. Ti dva pak tančí tango vzájemné přitažlivosti, které může skončit jedině tragicky. To celé je podpořeno romantickou kamerou se stíny, zatměním, osvětlením placu, atd. Samotná práce s výrazovými prostředky (kromě světla Wyler úžasně pracuje např. i se zvukem vichrů nad blaty) film posouvá na hranici čtvrté hvězdy. Btw,  pokud byste někdy ve slovníku hledali termín Rozervanec, najdete pod ním obrázek Oliviera z tohoto filmu. ()

HVM

Na Větrné hůrce je jeden z mých vůbec nejsilnějších čtenářských - a díky Kate Bush i posluchačských - zážitků, proto jsem k jejímu filmovému zpracování přistupoval značně ostražitě, v obavách z druhého (dalšího) Světa podle Garpa... Wyler se ovšem (samozřejmě) vůbec nesnaží vyprávět příběh slovo od slova, zároveň ani nemá potřebu předlohu necitlivě upravovat a mrzačit. Jde mu o zachycení atmosféry a zprostředkování pocitů z četby knihy. Mně se třeba moc líbilo vykreslení rozdílů mezi Hůrkou a Drozdovem, mezi tamními poměry a obyvateli, zvlášť Niven jako Linton byl úplně jak z mých představ. S castingem jsem tedy moc spokojen, i když vidět tak Vivien Leigh v roli Cathy! ♪ ♫ Out on the wiley, windy moors… ()

Meriat

Nádherný příběh o nešťastné lásce... rozhodně ale ne nejlepší adaptace knihy, protože tohle vidělo Brontë z dálky a ještě jen jedním okem. ()

xylofonka

Kdyby mi někdo nabídl, že mě vezme tam, kde roste vřes a fouká tek krásně odvěžujícíc vítr, že ho téměř až cítím na tváři bylo by to na Větrné hůrce a bylo by to s Lawrencem Olivierem a Merle Oberon s Heathcliffem a Cathy, které nedokázala rozdělit ani smrt ani tolik křivd, které jeden druhému připravili. Jejich láska potrvá navěky, díky knize Emily Brontë a tomuto filmu. ()

Rodin

Nemohu si pomoci, ale tomuto filmu zatím další adaptace předlohy jen marně funí na záda. Je až s podivem, že v ještě předválečném filmu vznikly tak neskutečně moderní herecké výkony, které ani po více než půl století nepůsobí fádně, trapně nebo dokonce lacině. Úžasné. ()

1mArc0

Nie je to len výborná adaptácia, je to aj veľké samostatné filmové dielo. Krásna filmová reč, posledného desaťročia zlatého filmu Hollywoodu. Gregg Toland by si nezobral pod svoju šošovku, len fádny druhoradý film. KLASIKA. /95 %/ ()

nmarca

Samozřejmě, nemůžeme na film hledět jednoduše dnešníma očima... ale je velmi povedený. Mnohovrstevnatému příběhu z yorkshirských vřesovišť sice líp sluší předlohou daný romantičtější konec 18. století než doba o pár desítek let mladší (soudíc dle kostýmů), vhodnější by byla i době vzniku méně poplatná hudba, ale jinak je Wylerův film jedním z nejpovedenějších přepisů jediného románu slečny Emily Brontëové. Dobrý, promyšlený scénář (jako mnoho jiných rezignující na druhou generaci příběhu), dokonale přesvědčivý a pohledný Laurence Olivier v roli Heathcliffa s temnou duší, s jeho jediným kladným citem - spalující láskou ke Cathy; labilní, náladová Cathy Merle Oberon; dobře obsazené vedlejší postavy ... Vyrovnal se mu jedině přepis s Fiennesem s Binocheovou z roku 1992. ()

blondboss

Veľmi pekne spracovaná predloha od Emily Bronteovej, ktorá v podstate dostala nádych kultovosti už len tým, že išlo o prvé spracovanie a taktiež čiernobiela kamera tomu dodáva osobitý ráz. Laurence Olivier sa týmto snímkom zviditeľnil a zahral to ozaj dobre. Kto čítal knihu a má rád tento román, potom je práve tento starodávny snímok pre neho povinnosťou, aj napriek tomu, že zub času tu už poriadne cítiť. 75 % ()

pollstro

Příběhově neuvěřitelně silný a nádherný příběh stavící na knižním dojemném románu. Poeticky nejen psané, taktéž i natočené, se zlověstnou upřímností a divokými melodramatickými projevy, které v pomalu odvyprávěném filmu vytváří jedinečnou pochmurnou atmosféru. Divokou romanci, jenž pod kamerovými stíny a perfektně zasazenými kulisami nabízí úchvatný příběh o neslučitelnosti principů, neutuchající lásce a vzájemných, láskyplných pocitů dvou neoddělitelných osob. Vskutku nádherný příběh a pravděpodobně jedna z největších příběhových romancí, která byla kdy napsána. ()

LadyRainier

Olivier okouzlující, ale nespoutaný a nezkrotitelný mi teda nepřipadal .. Cathy tu bych nejradši vylískala ... Nějak mě to moc nenadchlo ...Možná to bude tím, že jsem nečetla knižní předlohu, tak nemám hlavní postavy s čím srovnat .. ale už Jana Eyrová mi jako kniha přišla nudná, tak nevím ...Jediné co bylo super, že je to černobílé ..to tomu filmu dodává na tajemnosti a hodí se to k němu ..Ostatní filmové adaptace byli ještě horší ... ()

LaCoCo

Ja staršie filmy veľmi zbožňujem a Laurence je môj obľubený herec. Najlepšie filmové spracovanie búrlivých výšin aké som videla. Aj keď mi tam chýbalo pár častí z knihy nemôžem dať filmu menšie hodnotenie. ()

Bouřlivá Natalie

Bouřlivá Natalie

12.04.2008

Natalie Portman zřejmě pochytila od Scarlett a Keiry slabost pro historické kostýmy. Poslední dobou se do nich navléká podezřele často. Po Španělsku v dobách inkvizice a napoleonských válek (Goyovy… (více)