Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík)? (Česká televize)

Recenze (83)

IvcaSammet odpad!

všechny recenze uživatele

Že ČT musí vždycky brutálně pos*at úplně všechno, i to co bylo ze začátku dobré. Vývoj všech dějových linek táhnoucích se celým seriálem vygradoval do takové absurdity, že jsem měla co dělat, abych od obrazovky neodešla. Tohle byl opravdu přešlap vedle - a tím v žádném případě nemyslím námět s hidžábem. ()

mchnk

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Díl, který nechávám bez hodnocení...zcela objektivně to, dle mého, nelze hodnotit, po stránce technické průměrné, srovnám-li to s daleko precizněji pojatými díly, kde je režie na úrovni nejvyšší, herecky výborné, ostatně jako ve většině dílů, zde bezpochyby vévodí skvělá Daniela Hirsh. V tomto případě jde převážně o obsah o kterém v českých končinách lze diskutovat skutečně jen s pár lidmi, nejlépe s někým zasvěceným, přičemž nemyslím tento konkrétní případ. Černobílé vidění těch nejzávažnějších společenských problémů je v české společnosti velmi zakořeněno a jaksi nutí člověka být pouze na jedné straně, ať je to přehnaná tolerance, nebo doslova nenávist k něčemu, o čem nemáme žádné či jen velmi malé informace. A co teprve tato otázka v celoevropském měřítku, přiznejme si, že v tomto jsme stále někde na začátku, nelze to tedy spolehlivě a objektivně dovést k závěru, který bude vyhovovat všem. Ve finále ale jde vždy o člověka, o jedince, který se může v davu velice rychle ztratit, nebo naopak vybočit, někdy dokonce inspirovat...o člověka s pocity, touhami i problémy, o člověka jako Ty. "Nechť jsou šťastny a svobodni všechny bytosti..." Je to příliš složité, aby se každý člověk na této planetě řídil tímto výrokem? Asi ano... ()

Reklama

Skuby47 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Už si moc na tento případ nevzpomínám, ale je dobře, že byl v problematice školství zmíněn. Jedna věc je jasná. Existuje školní řád a ten je závazný pro všechny, alespoň zatím. Děti by měly chodit do školy čisté a upravené. Musejí se v šatnách přezouvat. To by mohl někdo označit za omezování svobody a chodit do třídy v zablácených gumákách a do tělocviku v bundě. Zažila jsem podobnou situaci v hotelové škole, kam chodil můj synovec. Byl to obdivovatel Schwarzeneggera, chodil denně do posilovny a byl korba. Mistrová mě oslovila u oběda, že si s ním neví rady, že v hotelu na praxi jako číšník s vyholenou hlavou děsí hosty. Nevíte co s ním? To na praxi nemáte jiné povinnosti?  Poslala bych ho škrábat brambory, umývat sklenice nebo drhnout podlahu na WC a uvidíte, že do měsíce mu vlasy narostou. A taky že jo! K čemu jsou pravidla, když se nedodržují? V hotelové škole mají studenti uniformy, vestičky a dívky zástěrky, ve zdravotní škole bílé pláště. Kdo se nechce podřídit, musí si vybrat jinou školu, která uniformitu nevyžaduje. V tom je ta demokracie. I když je pravda, že řádové sestry se po nemocnicích taky pohybují v hábitech. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Předposlední díl seriálu byl, zejména v prezentovaných argumentech obou stran, pravděpodobně příliš intelektuálně na výši na to, aby mohl být diváckou obcí přijat tak pozitivně jako díly předcházející. Také hlavní postavy byly nerealisticky intelektuálně vyspělé – zejména ředitelka dotčené školy, samotná rebelující žákyně, její rodiče i spolužačky, a nakonec i další profesorky ve sborovně z protistrany, jejíž argumenty byly, jak už je u tohoto seriálu dobrým zvykem, stejně tak pádné. Monology z úst hlavních představitelů v každém díle Ochránce nabízejí vždy drasticky přesnou a nadmíru empatickou analýzu zfilmovaného případu. Reprezentanta mnoha dalších, z každé základní i střední školy, z každého výchovného stavu, kde probíhají podobné příběhy dnes a denně bez pozornosti médií… Je tomu tak i v tomto díle. V reálu stojí ale debata ohledně náboženských symbolů a možnosti vzájemného respektu i soužití asi tak o deset úrovní níže. Na obou stranách přitahuje spíše ideology s neschopností strávit cokoli komplexního, než vysoce inteligentní charaktery, které nemají potřebu redukovat živý problém na černobílý příklad z učebnice. Vysoké hodnocení dílu tedy neočekávám, přestože šlo o důstojný návrh úvahy nad problémem. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na tohle jsem byl od začátku zvědavej a čekal jsem jakou "sluníčkářskou" kontroverzi to vyvolá... A hodnocení tomu odpovídá :-). Zaznamenal jsem jinde výtku, že Ochránce je špatnej proto, že nedává jasný názory a díly občas vyznívají do ztracena. Já tohle naopak cením, protože to často opravdu nejsou černobílý problémy s jednoduchým řešením. U tohohle dílu dvojnásob. Koukám, že někoho dráždí přenesení a posunutí  reálnýho příběhu - ovšem tohle není dokument, že... Za mě dobře zpracováno. Třeba to, jak zohledňuje i nelehkou úlohu ředitelky. Bonbónkem je tu opět postava Řezníčka a jeho rozprava s Vaculíkem. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Premiéru epizody sledovalo 1,2 milionu diváků starších 15 let. Byl to nejlepší výsledek po 20:00. (rublik05)
  • Když řidič Petr Starý (Pavel Řezníček) čeká před bytem na Aleše Pelána (Lukáš Vaculík), poslouchá v rádiu píseň „Tak se nezlob“ od českého zpěváka Marka Ztraceného. Skladba vyšla v roce 2020 na jeho albu „Planeta jménem stres“. Když na něj později čeká před ministerstvem, lze z rádia slyšet song „V blbým věku“ od českého písničkáře Ondřeje Ládka alias Xindla X, pocházející z jeho čtvrtého studiového alba „Čecháček Made“, které bylo vydáno v roce 2014. (rublik05)

Reklama

Reklama