foto

Junkie XL

  • nar. 8.12.1967 (51 let)
    Lichtenvoorde, Gelderland, Nizozemsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Junkie XL, vlastním jménem Tom Holkenborg, je vycházející hvězda filmové hudby, která aktuálně vzbuzuje velikou pozornost nejen u odborné kritiky.  Přitom jeho záběr je daleko širší než jen pouhé skládání hudby. Nadějný skladatel se věnuje třeba i elektronické hudbě, je velmi uznávaným producentem a také velmi schopným multiinstrumentalistou. Junkie XL umí hrát na kytaru, bicí, baskytaru, housle i bicí.

Skládání filmové hudby Junkie XL odstartoval holandským filmem Sibiř. Svůj talent naplno rozvíjel pod dohledem mentorů Harryho Gregsona-Williamse a Klause Badelta, což následně vyvrcholilo v exkluzivní spolupráci s velikánem Hansem Zimmerem, která mu přinesla nespočet možností. Junkie XL se tak třeba podílel na soundtracích k filmům Počátek, Megamysl, Madagaskar 3, Temný rytíř povstal nebo Muž z oceli.

Jeho vlastní tvorba mu přinesla velké uznání zejména v roce 2014, kdy se stal autorem hudby k filmům 300: Vzestup říše a Divergence, kde uplatnil jak své dosavadní zkušenosti, tak i svůj unikátní cit pro chytlavé melodie a smysl pro velkolepost a akčnost. V tom pokračoval i v roce 2015, kdy se do kin dostal dlouho očekávaný Šílený Max: Zběsilá cesta a akční snímek Noční běžec. Do budoucna se můžeme těšit ještě na bližší spolupráci s Hansem Zimmerem. Na rok 2016 je totiž naplánováno "supermanovské" pokračování Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, na kterém pracují oba společně jako rovnocenní kolegové.  Máme se skutečně na co těšit.

Michal "MikeeTheory" Křížek

Herecká filmografie

Dokumentární

2016 SCORE: A Film Music Documentary
1998 With a Little Help from My Friends (koncert)

TV pořady

2002 Sendung ohne Namen (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(398)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace