foto

Junkie XL

  • nar. 8.12.1967 (52 let)
    Lichtenvoorde, Gelderland, Nizozemsko

Biografie

Junkie XL, vlastním jménem Tom Holkenborg, je vycházející hvězda filmové hudby, která aktuálně vzbuzuje velikou pozornost nejen u odborné kritiky.  Přitom jeho záběr je daleko širší než jen pouhé skládání hudby. Nadějný skladatel se věnuje třeba i elektronické hudbě, je velmi uznávaným producentem a také velmi schopným multiinstrumentalistou. Junkie XL umí hrát na kytaru, bicí, baskytaru, housle i bicí.

Skládání filmové hudby Junkie XL odstartoval holandským filmem Sibiř. Svůj talent naplno rozvíjel pod dohledem mentorů Harryho Gregsona-Williamse a Klause Badelta, což následně vyvrcholilo v exkluzivní spolupráci s velikánem Hansem Zimmerem, která mu přinesla nespočet možností. Junkie XL se tak třeba podílel na soundtracích k filmům Počátek, Megamysl, Madagaskar 3, Temný rytíř povstal nebo Muž z oceli.

Jeho vlastní tvorba mu přinesla velké uznání zejména v roce 2014, kdy se stal autorem hudby k filmům 300: Vzestup říše a Divergence, kde uplatnil jak své dosavadní zkušenosti, tak i svůj unikátní cit pro chytlavé melodie a smysl pro velkolepost a akčnost. V tom pokračoval i v roce 2015, kdy se do kin dostal dlouho očekávaný Šílený Max: Zběsilá cesta a akční snímek Noční běžec. Do budoucna se můžeme těšit ještě na bližší spolupráci s Hansem Zimmerem. Na rok 2016 je totiž naplánováno "supermanovské" pokračování Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, na kterém pracují oba společně jako rovnocenní kolegové.  Máme se skutečně na co těšit.

Michal "MikeeTheory" Křížek

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2002 Sendung ohne Namen (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(426)