Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

VerteX

Skvělý příběh, skvělý Connery, skvělé nářadíčko a skvělé hlášky. "Zlatému prstovi" nemůžu dát jinak než *****... Zlatá éra bondovek. ()

D.Paulus

Přestože tato třetí bondovka odstartovala bondománii, vůbec nechápu proč. Ano, je výborná, vtipná, svižná a chytrá, nicméně Dr.No byl přece jen o něco lepší a na rozdíl od Goldfingera opravdu JE tou nesmrtelnou klasikou. ()

Arequipa

Na bondovky je ve filmu relativně málo akce, ale nahrazuje to kvalitní příběh, všemi mastmi mazaný Goldfinger a jako vždy charismatický švihák Connery. Nechybí ani vtipné scény, jako např. "rvačka" na seně. P.S. S Oddjobem bych se fakt prát nechtěl...:-) .... i kdyby neměl klobouk. ()

MeaCulpa

Čirá esence toho proč máme rádi Jamese Bonda. Charismatický záporák (s chytrým plánem), ženy, luxus, parádní Aston Martin, dobrá akce a to všechno s hláškujícím Connerym. ()

Mira90

Jakožto milovník automobilů musím ocenit krásný, dnes už klasický/legendární Aston Martin DB5. Mimojiné. ()

kwaicheng

James Bond coby mistr převleků a mimiker neváhá - pokud si to žádá ochrana vlasti - zcela vážně vydávat se za kachnu divokou. Takový úvod jsem věru nečekal. Vím že film to už není nejmladší, ale tento efekt si mohli filmaři odpustit. I sám Sean Connery to jistě bral s jakousi nechutí, což se projevilo v pohybech, kterými se důvtipného maskování zbavoval. Tedy promiňte mi jestli jsem snad příliš úzkoprsý, ale když se potápěč maskuje tím, že má na hlavě připevněný model jakési vypreparované oškubané potápky, ze které div že neleze sláma, je to pro mě známka jisté slaboduchosti. Jinak to byl hezký film. Tuze se mi líbil způsob, kterým James Bond přichází s nabídkou kvalitního sexu: "Budeme skotačit?" ()

Lovec prasat

Z raných bondovek pravděpodobně nejproslulejší a to dokonce do té míry, že jej řada lidí intuitivně považuje za bondovku první. Není divu: první film byl spíše detektivkou s výrazným technokratickým záporákem, dvojka spíše napínavým špiónským filmem, ale teprve trojka je bondovkou ve smyslu drahého a efektního filmu s akčními scénami, megalomanským kriminálníkem a jeho "terminátořím" poskokem, s exkurzí do dílny pana Q a poeticky-noblesním ústředním motivem (zlato). Celý článek zde. ()

andosdre

Velmi dobrá třetí Bondovka se Seanem Connerym v hlavní roli.Děj je celkem zajímavý a efekty taktéž..Švýcarský herec Gert Frobe se ve své roli zloducha vyznamenal stejně jako Harold Sakata-rozhodně nemůžu zapomenout na jeho vraždící buřinku :-).Úvodní znělka se mi taky moc líbí takže 4 hvězdičky. ()

BDMarty007

Goldfinger, jako třetí řadová bondovka do značné míry dotáhla a utužila definici žánru „bondovka“. Bond se tady chová způsobem, který se stal pro bondovky na dlouhou dobu typickým. Za žádných okolností neztrácí humor, šarm a styl, je silný a inteligentní, má encyklopedické znalosti téměř jakéhokoliv oboru, lehce arogantní chování, vždy si hned ví rady. Muži obdivují, ženy šílí. Důraz na konzervativní hodnoty a etiku vyšších vrstev: „Některé věci se prostě nedělají. Třeba pít Dom Pérignon ročník 53 teplejší než 3°, nebo poslouchat Beatles bez klapek na uši“. Zároveň zde rozvíjí svoji další zbraň – schopnost svést kdykoliv jakoukoliv ženu a využít ji ke svým cílům. Bentley, kterým jezdil 007 v literární předloze, nahradí Aston Martin DB5. Úžasný stroj, navíc s řadou vychytávek z dílny Q. Tento automobil si o mnoho let později zahraje ještě v bondovce Skyfall. Drobnou zajímavostí je, že v tomto filmu nepoužívá oblíbené hodinky Omega Seamaster, ale Rolexky. Pan Goldfinger je skvělým protihráčem, opět téměř pohádkový padouch. Goldfinger je archetypem klasické bondovky. Celkově ale považuji Goldfinger za slabší film než předchozí Srdečné pozdravy z Ruska. Některé dějové momenty jsou trochu nedotažené a výrazové prostředky odpovídají době, ale chybí jim vizionářský rozměr. Zatímco Youngovi Srdečné pozdravy z Ruska téměř nestárnou, na Hamiltonově Goldfingerovi jsou léta vidět. V tomto smyslu si vedl v dalších bondovkách lépe. ()

FireTight

Jedna z nejlepších bondovek, jaké jsem kdy viděl. Skvělý Connery, skvělý Goldfinger, skvělý Oddjob, nezapomenutelné hlášky, moc se mi líbila i zápletka (až na tu skoro zázračně rychlou proměnu Pussy). Tomuhle filmu bych zkrátka padesát let nehádal (krom očividných znaků jako kvalita obrazu, atd), kam se na to hrabou novodobé díly s Craigem. ()

forkys

Jouda goldfinger se teda moc nepovedl. Má zlatejch prutů, že neví co snima a musí podvádět při hraní karet aby si boostnul ego. ()

diodoros

Tretí diel série už je plnohodnotná bondovka so všetkým, čo k tomu patrí - vynálezy pána Q (samozrejme na hranici reálnosti), výborné Conneryho hlášky, charizmatický záporák a jeho poskokovia, bohatá výprava, rýchle autá a záverečná mela. Navyše poteší aj dostatok akcie, kvalitný scenár, čiastočne odľahčenejší a zároveň vážny prepracovaný dej, niekoľko ikonických scén (laser...) a tiež nie vždy priaznivé zaobchádzanie s niektorými vedľajšími postavami. Nájdu sa tu samozrejme aj klišé (sestra), mierne nelogickosti (obidva úniky), zastarané efekty (záver v lietadle) a nejaké príliš naivné dejové prvky, ale stále ide o akčnú a svižnú britskú zábavu. ()

Acrobat

Najšibalskejší Bond je vystavený kutlúrnej zmene, pretože Guy prichádza na scénu. A už to nebude o tlmičoch, kanáloch, ponurej atmosfére zákulisia tajných služieb. Ide sa okázalo, počiatok záverečných masívnych prestreliek, ženy kde len pozrieš. Ale aj o viac ide. Bezmocnosť JB takmer celú hodinu, strnisko, možnosť dostať ženu až po násilných úskokoch. Navyše je ťažko stráviť sestry Mastersonové, predovšetkým Švajčiarsko nemá rado nočné potulky lesom. Plán Goldfingera je brilantný, lebo myslí. Myslí ako Joker. Ničí, nie hrabe. Všeobecne je však Bond v budúcnosti lepší všade inde ako v USA. (videné 25.01.2015,CT2) ()

danny_21

K Nevoli místních nadšenců, musím susše ohodnotit Goldfingera kvalitativně nekdě na úrovni dr. No, na víc nemá. Lokace se sice střídají jak na běžícím páse, ale v mých očích tomu škodí ta uvolněná, vtipkovaán pana Bonda. A ta hromadná popadaná vojenských při nalétu squadry Pussy Galore nad Fort Knox, včetně souboje Sedmičky s tím šíleným Oddjobem ... chci být objektivní, když už jsem se na tu cestu poznáním za poznáním Flemingovy postavičky vydal, budu doufat, že příště snad přijde to, o čem tady všichni básní - 60 % ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)