Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Brejlil

Tato bondovka víceméně určila žánr na dlouho dopředu. Zápletku nelze brát vážně (tedy zamoření Fort Knox bych ještě chápal, ale úvodní spekulace proč Goldfinger pašuje zlato jsou opravdu úchylné), a tak se tvůrci věnovali drobné sebeparodii. Nahá pozlacená dívka se stala ikonou filmu a jistě přitáhla i několik dalších diváků. Fröbeho padouch se stal prototypem některých dalších maniakálních postaviček. Prostě řečeno, tato bondovka je prototyp těch dalších, a protože je první, je i nejčerstvější. "Očekáváte, že promluvím?" - "Ne, pane Bonde. Očekávám, že zemřete." ()

Ad4mson

V pořadí třetí bondovka, která na dalších čtyřicet let nastavila jakýsi standart, kterým se budou jednotlivé příběhy nezdolného britského agenta ubírat. Z této pomyslné koleje v roce 2006 vykolejilo vynikající Casino Royale následováno nemastným neslaným Quantum of Solace. Goldfinger je dnes již kultovním snímkem. Nemusíte být znalcem bondovského universa, ale jistě víte, že tento snímek alespoň existuje. Už jen kvůli ikonické scéně s na zlato natřenou Jill Mastersonovou. Guy Hamilton usedl na ještě teplou režisérskou stoličku po Terenci Youngovi. První čtyři příběhy nula nula sedmičky od sebe dělil pouhý rok, 60. léta lze označit za bondovské žně a současně jejich zlatou éru. Hamiton vmísil do vyprávění všechny aspekty, které na Jamesi Bondovi mají diváci tak rádi. Stylovou předtitulkovou scénu, vynikající titulkovou skladbu od Shirley Bassey (nedávno jsem ji dokonce slyšel v rádiu a nevěřil jsem vlastním uším), setsakra mazaného záporáka, skvělé vychytávky od Q, typický šovinismus a další. Sledujeme bondovu snahu o překažení znehodnocení státního depozitáře zlata ve Fort Knox. Každý jiný zloděj by chtěl banku vyloupit. Goldfinger je však originálnější. Nechá na místě vybuchnout „malé atomové zařízení“ a zlato tudíž přestane mít hodnotu na dalších 58 let. Kdo z toho bude profitovat je jasné. Po castingové stránce je snímek precizní. Seanu Connerymu byste s klidem svěřili do rukou osud celého světa, protože mu roli žerete i s navijákem. Působí jako naprostý profesionál. Gert Fröbe ztvárnil Aurica Goldfingera se vší grácií a skvěle mu vštípil ty nejhorší lidské vlastnosti. Jeho chamtivost, egoismus sahá až do nebes, je si zatraceně jistý a zlatou barvu miluje víc než svůj život. Pochvalu si zaslouží i výběr jeho poskoka Oddjoba Němý sluha, který převelice rád zabijí mladé ženy vrhnutím svého klobouku s ocelovou krempou. Nejzapamatovatelnější side-kick hlavního záporáka z celé série. Akce je pomálu, spíše sledujeme typickou špionáž, ale film se nebojí šlápnout na plyn např. ve scénách ve Švýcarsku. Bond trousí suché hlášky, laškuje s Moneypenny, loví ženy na jednu noc a zkrátka dělá přesně to co na něm už téměř půl století milujeme. Za zmínku jednoznačně stojí soundtrack od bondovského veterána přes hudbu, Johna Barryho. Skvěle pracuje s ústředním motivem, složeným Monty Normanem a hned v předtitulkové scéně kouzlí s tóny, které parádně pasují do dění na plátně. Guy Hamilton byl zkrátka na svém tvůrčím vrcholu a spolu s Connerym stvořili vynikající film, na kterém se zub času podepsal jen málo a působí svěže a neotřele i po šestačtyřiceti letech. „Očekáváte, že promluvím? Ne, pane Bonde, očekávám, že zemřete:“ Údernější slovní výměnu mezi hrdinou a zápornou postavou jen stěží pohledat. Toto je kus filmové historie. ()

Skarface

Naprosto paradní bondovka . která mě příjemně překvapila až sem si začal říkat že bych chtěl bejt na jeho místě! sice drobné chybičky by se našli ale nejsou zas tak hrozná asi co mě zklamalo že jsem ze začátku věděl jak asi ukončí james život tlustého chlapíka s kterým ani nehnul . ale poprvé sme viděli Bantley lxuusní autíčko které samozřejmě James už nikdy nevrátí . Ale co se mi libi už od druhého dílu . že když si myslíme že je už všechno yřešené tak ještě přijde překvapení kde se znovu oběví padouch který si chce vyřídit učty. Ale jestli se to padouchovi povede i v tomto díle to se nechte překvapit. Jo a málem bych zapomněl : skvělý soundtrack . ()

VictorMartel

Goldfinger má všechno promyšlené a pro svou citovou neangažovanost i snazší (scéna s drcením auta s mrtvolou nebo "Ha! American motorists kill that many every two years."). A dobráček Bond s ním umí i při jeho nanejvýš arogantním cynismu mluvit bez náznaku rozhořčení jak s vlastním; ostatně jedním z Goldfingerových lokajů „vyhodil pojistky" („He blew a fuse.“). ()

maty39

Goldfinger sice nepaří na mé první místo oblíbenosti mezi bondovkami, ale daleko od vrcholu není (aby bylo jasné, mé číslo jedna je Golden Eye díky výborné akci, Connery je číslo jedna mezi Bondy). Goldfinger je považován za klasiku a já se pod to klidně podepíšu. Spousta legendárních scén, postav a hlášek. Jen závěrečná třetina mi přišla trochu slabší (až k Fort Knox), kdy James sedí tzv. za bukem a tíhu posunu děje na sobě nesou ostatní postavy. Na druhou stranu se James dostane z maléru originálním (a dnes už také legendárním) způsobem. ()

Nolanofil

V samotnej podstate veľmi diskutabilná Bondovka. Hlavne kvôli trošku nelogickému scenáru, kde Goldfinger ušetrí Bonda pri každej príležitosti a berie ho so sebou všade a všetko mu vysvetľuje. Ako je zvykom u starších Bondoviek, akcia neohúri, kontaktné súboje sú tradične jednoducho natočené, ale je tu typický záporákov pomocník, ktorý nič nehovorí, len sa usmieva, poprípade hádže smrteľný kľobúk, atmosféru starých Bondoviek som mal vždy rád a Connery je tu v najlepších rokoch. ()

Dunadan

Najlepšia Conneryho bondovka! Záporák je sympatický, jeho plán nie je zbytočne prepálený a celé to má super atmosféru. Takmer dvojhodinový mix odľahčenej akčnej zábavy, krásnych žien a nápaditých špionážnych vynálezov robí z Goldfingera nestarnúcu klasiku, ku ktorej sa v budúcnosti ešte určite vrátim. Na titulnú pieseň od Shirley Bassey a Oddjobov vražedný klobúk ešte dlho nezabudnem. ()

bolan

3. US - Z dnešního pohledu zacházejí některé scény z prvotních kultovních dílů trochu do trapnosti, ale když jste fanoušek, tak vám to vůbec nevadí. ()

grerar

Nemám moc rád, když se vysloveně pro film psané knížky převedou na plátno s příliš velkým množstvím úprav. Ale tohle šlo... fakt. Velmi dobře byla převedena atmosféra, a milenka natřená zlatem byla opravdu luxusní... drsnej způsob pomsty. Jedna z pěti nejoblíbenějších bondovek. ()

Velemír

Kdepak stříbrné - tenhle filmový koktejl by měl být labužnicky promítán na zlaté plátno a co víc - na plátno s křivkami ženského těla (jak demonstruje inspirativní titulková sekvence)! ()

Vrata88

Jeden z nejlepších špionážních filmů o nejlepším a nejznámějším agentovi v podání nepřekonatelného Seana Conneryho. Takhle bych to popsal. Prostě klasika mezi špionážními filmy z dob, kdy Jamesovi stačila jedna rána pěstí ke skolení soupeře a kdy zločinci měli své plány na to, jak extrémě zbohatnout nebo jak zničit svět. Škoda jen, že ta „honička“ mezi Mustangem a Astonem Martinem není delší. ()

Gastovski

Měl jsem v plánu shlédnout všechny bondovky, ale po tomto veledíle si nechám zajít chuť. Z brosnáren jsem tušil, že se všechny filmy s 007 duplikují bez patrnějších změn, teď už vím, že tomu tak skutečně je. Výjimku tvoří pouze nová generace s Craigem: Casino Royale a Quantum of Solace. Avšak co se Skyffalu týče, tak nastavil výhybky zpět do stanice Jedno Brdo. Ke Goldfingerovi: trapný Connery, trapní padouši vhodní leda tak ke zparodování o 30 let později, akce k smíchu. Co na tom všichni vidí, fakt netušim. ()

Viper

Pravděpodobně nejlepší bondovka s nejlepší titulní písní stála spolu s From Russia with Love u zrodu legendy, přičemž právě Goldfinger je podle mého první opravdová bondovka se vším všudy. První bondcar (Aston Martin DB 5 nemusím dodávat, že nic hezčího už Bond šoférovat nebude), první Martini protřepat-nemíchat a mnoho dalšího co stálo u zrodu celého samostatného žánru. To vše bylo tehdy originální a fantastické a další díly již jen stavěly na základech postavených tímto filmem. Vzhledem k četnosti s jakou jsou různé scény tohoto filmu připomínány a parodovány se jedná o film, který by měl znát opravdu každý. ()

Saur.us

Legendární Bondovka G. Hamilton, která nastolila standart všem ostatním následujícím. Dílna Q, ikonický Aston Martin DB5 a hromada kultovních scén. ()

Jano...

Klasická zlatá jednohubka. Connery disponuje akýmsi konverzačným šarmom, ktorý dodáva laškovaniam z bondgirls šťavu. Za mňa lepší ako Craig, ale asi len kvôli mojej aktuálnej obsesii dobou. ()

Bozvav

Skvěle obsazený a herecky vyvážený James Bond, kde filmové triky působí dnes sice úsměvně, ale ve své době byly uchvacující. Krásné ženy, nejlepší představitel Boda v dějinách a spousta akce udělali z tohoto snímku lahůdku, která nikdy neomrzí. Hudba geniální.Kéž by byla špionáž a politika tak banální a jednoduchá. Za mne plný počet. ()

vito_corle

Goldfinger-třetí pokračování o britském agentu J. Bondovi a opět Connery. Po Rusku je to moje nejoblíbenější Bondovka s Connerym. Opět je vtipný a tentokrát má Bond od Q daleko více hraček než v předešlých filmech. Nabušený Aston se slušným arsenalem by obstál i teď. Záporák i jeho poskok opět skvělý. Scéna s golfem zábavná a laserový paprsek a připoutaný 007 také dobrá scén. A začátek filmu Bond s rackem na hlavě, to je něco čeho už se u současného Bonda jen těžko dočkáme opět 5 hvězd! ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)