Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

VictorMartel

„Die Entdeckungen haben sich dem Menschen aufgedrängt.“ (Franz Kafka, Tagebücher 1910-1923, poznámka z 10. 12. 1913; česky in Aforismy, Praha, Torst 2008, s. 36, překlad Rio Preisner: „Objevy se vnutily člověku.“) Člověk má vrozenu vůli k optimalizaci a je pak otázkou, je-li technologie vůbec čímsi nepřirozeným. Tak i evoluce by mohla znamenat, že lidským bádáním sebe sama reflektující šroubovice DNA je předurčena dospět k rozhodnutí vypořádat se s tlaku selekce unikající kvalitou eugenicky. Myšlenka šlechtění je neodbytná a vůbec nepromlouvá toliko k bláhovým technooptimistům, protože znamená naději pro všechny se sebou zoufale nespokojené nebo o budoucnost svých potomků se obávající zákazníky. Není vyloučené, že se ve velmi pravděpodobné modifikacím otevřené budoucnosti společnost ani nebude rodičů ptát, chtějí-li svého potomka geneticky neučesaného. Má veřejné dopady, čemu z nás se dostane práva spoluvytvářet příští podobu života. A bude to i záležitostí poptávky. Kdyby Gattaca netrpěl děrami ve scénáři (které hodlám odpustit a zapomenout) a nebyl zbytečně naivní, mohl příběh tohoto stále aktuálnějšího napětí mezi objektivními limity a cílevědomostí vykreslit věrohodněji. / CITACE: „We now have discrimination down to a science.“ ()

TheSpearCZ

Dozvěděl jsem se o filmu na netu, kdy jsem si všiml sčítajících se pozitivních názorů na Gattacu, převážně takových, že se jedná o "příjemnou podívanou" a já musím tyhle feedbacky potvrdit a ještě vystupňovat, protože pro mě se z toho vyklubalo jedno velké guilty pleasure. Ono se to celé veze na takové ojedinělé vlně, vůbec tu nejde jako u většiny scifíček o vizuál, naopak je to komorní podívaná o třech postavách se silnými hereckými charismaty a srdceryvným napínavým příběhem, který jak plyne, se stává čím dál tím více lidštějším a lidštějším až nakonec úplně vygraduje. A cítím, že se z téhle příjemné podívané inspiroval hlavní myšlenkou o genetické diskriminaci i Spielberg ve svém, o čtyři roky pozdějším, Artificial Intelligence. Hawke a Law tady byli ve velké formě a sexy miláček Umička je tady ale naprosto k zulíbání. Čisté 4* ()

Tomislav

Výborný sci-fi film, který dokáže rozhodně příjemně překvapit i odpůrce tohoto žánru, protože až o takovou fikci se vlastně v budoucnu vůbec nemusí jednat. ()

kaze

Už dávno som nevidela taký skvelý sci-fi film. Tak skvelí herci ako Uma Thurman, Ethan Hawke a úžasný Jude Law sa už dávno nestretli. Fakt skvelý zážitok z filmu. ()

kollma

Dokonalý film. Gattacu by si měli všichni začínající filmaři pouštět, aby viděli, že ve filmu je nejdůležitější příběh a že na rozpočtu až tak nezáleží. ()

jorgus

dalsi z rady sci-fi filmu kde myslenka vitezi nad efekty..plus velmi zajimavy (sic ocekavany) konec..plus asi se zacnu zajimat o genetiku:) ()

melloun

Už dlouho jsem nebyl po skončení filmu takhle plný emocí a myšlenek. Neuvěřitelně uvěřitelný děj z budoucnosti, který mě ke konci totálně zmasakroval, přežvýkal a pak vyplivl bez možnosti otevřít ústa, abych mohl cokoliv říct. Ethan Hawke a Jude Law podali nadstandartní výkon, jenž filmu hodně přidává na dramatičnosti. Nejvíce mě však dostal závěr, pokud jsem mírně pochyboval o hodnocení, tak potom bylo o hodnocení 5* rozhodnuto. Všechno je možné, když se chce a každý si může splnit své přání, touhy a sny. It is possible!!! ()

ViktorEl

Pre mňa bezpochyby zatiaľ najlepší sci-fi film. Režijný debut Andrewovi Niccolovi vyšiel na jednotku, vytvoril vážne majstrovské a nádherné dielo, na ktoré sa veľmi dobre pozerá, ktoré nenudí, a ktoré je natočené s veľkou razanciou. Ethan Hawke podal maximálne dobrý výkon takisto aj Jude Law. Taktiež nemôžem zabudnúť na výbornú hudbu a krásne natočený a smutný záver. 90% ()

ondrin

Velmi aktuální téma s výstrahou do budoucna. Sice se jedná o scifi, ale neni až tak nereálně, že bychom se jednou rodili pod dohledem genetických inženýrů. Tak či onak, nakonec je nejsilnější hybnou sílou člověka vůle a sen. Citlivé, dechberoucí drama se silně kritickým podtextem. ()

piranha

Snad jen jediná připomínka k jinak pěknému filmu... Proč si proboha všichni představují budoucnost stále stejným, již značně otřepaným způsobem? ()

Honza dAve

Studená a krutá sci-fi, blízká budoucnost, sterilně minimalistické prostředí, hvězdné obsazení, inteligentní příběh, dokonalá muzika, film pro všechny molekulární biology a lékařské etiky. 5/5. ()

Platom

Poutavě natočené sci-fi, které nepotřebuje žádné zvláštní speciální efekty k tomu, aby ve svém žánru působilo opravdu dobře. Jeho základní kostrou je totiž velice silný motivační příběh o člověku, který dokáže zlomit veškeré prognózy a postavit se tváří v tvář nepřízni osudu. Filmem provází emotivní hudba, která kupříkladu pomáhá i k tomu, aby se plavecké scény vryly hluboko do paměti. Těsně pod 5* ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)