Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

barlow

Po shlédnutí filmu jsem byl rozhodnut pro čtyři hvězdy, ale odložil jsem hodnocení a film ve mně dál rezonoval. Po dvou dnech prostě musel tento komorní příběh o prolomení osudu dostat plnou albu, protože musíte hlavnímu hrdinovi fandit, a´t už chcete nebo ne, a Jude Law má svůj charakter zvládnutý na jedničku. Jen Uma je tu do počtu, i když i svou roli zvládla obstojně. ()

Adramelech

Moc dobrý film s morálním poselstvím. Potěšilo mě, že i v budoucnosti kosmonauti kouří jak fabriky. Tažení proti kuřákům bylo v roce 1997 ještě moc velké sci-fi a lidé si to nedovedli představit. Místo toho se zde prezentuje apartheid založený na genetickém principu. Také docela chuťovka. – Ostatně nechápu, jak někdo může chtít letět do vesmíru. Mně by se tedy fakt nechtělo. Přikládám tematicky korespondující sen. - - - Sen o misi na Neptun (v noci z 17. na 18. listopadu 2020) - - -     Volby v USA nakonec vyhrál Biden, údajně díky volebnímu podvodu. Bylo mi jasné, že pro svět to bude znamenat katastrofu, ale doufal jsem, že mé osoby se to bezprostředně nedotkne. To jsem se ale zmýlil.      Unesli mě Američané a uvěznili mě v kosmickém výcvikovém středisku. Mám se zúčastnit první americké mise na Neptun. Namítám, že je to nesmysl, protože atmosférický tlak na Neptunu je tak velký, že by každou kosmickou loď ještě před přistáním rozmačkal. Můj školitel mi říká, že nesmím věřit všemu, co se kde píše. Ve skutečnosti je gravitace na Neptunu jen o málo větší než na Zemi a ani s tím atmosférickým tlakem to není tak strašné. Prý bych si už měl promyslet slova, která pronesu, až se tam začnu procházet. Kdybych mohl říci něco pozitivnějšího než „To je ale hnusná poušť,“ bylo by to skvělé.      Výcvik spočívá hlavně v tom, že se učím zpaměti heslo, po jehož zadání do počítače se mohu spojit s pozemskou základnou. Heslo je dlouhé, latinské a končí písmeny AE. Ptám se, proč jsem nedostal nějaké krátké anglické heslo jako moji američtí kolegové, třeba GO nebo THE. Školitel to zdůvodní tím, že zbytek posádky tvoří mladí lidé, od nichž nelze požadovat, aby si zapamatovali tak složité slovo. Posléze zvládnu zadat heslo už na první pokus.      Nyní mi školitel prozradí účel mise. Na povrchu Neptunu se nachází jistá látka, která se na Zemi nevyskytuje. Měly by to být jakési velmi těžké kameny kovového vzhledu, až je uvidím, tak je určitě poznám. Právě proto mě tam posílají. Latinské heslo je názvem oné látky, kterou mám najít. „Původně se tato látka nacházela v jádru, ale planeta ji v důsledku nějakých ne zcela jasných geologických procesů postupně vyvrhla na povrch, takže by se to tam mělo válet skoro všude.“ Pak pomocí techniky naložíme co největší vzorek. Koukám na příslušnou techniku. Je to vozidlo, které má vepředu drapák, vzadu korbu a dole pásy jako tank. „Když Amerika něco potřebuje, tak to taky dostane. To je vám snad jasné, ne?“      Ptám se, zda nehrozí, že nás tam napadnou mimozemské příšery. „Podle našich poznatků by tam žádné příšery být neměly, ale pro všechny případy budete vyzbrojeni speciálními palnými zbraněmi a sekerami. Zvláště sekery jsou v boji s příšerami velmi praktické, však to znáte ze sci-fi filmů,“ směje se školitel. „Nebo si myslíte, že nikdo neeviduje, na jaké filmy se díváte na webu?“ ()

Bouřňák

spíš 90% - Příjemná hodina a půl - podařená sci-fi, originální námět, velmi věrohodné zpracování, zájimavý pohled na možnosti techniky budoucnosti. Rozhodně to stojí za zhlédnutí. ()

Bafo

Poetickej pribeh o LOSEROVI kterej si chce splnit sen... Dojemny, uprimny a skvele zahrany, natoceny a znate to... Proste se mi tento film libil... Protoze kazdej mame naky sny ale jen malo kdo je schopnej si je splnit... Tendle film je mozna trosku navod nebo aspon inspiracei k tomu zacit neco delat a kdyz ne ani to tak aspon pekna zabava... ()

Ještěřák

I přes relativně nevýrazné herecké výkony a občasnou lacinost se vyplatí GATTACU vidět, už proto, že sci-fi držících se spíše v psychologické rovině moc není. Trochu mi to evokovalo vzpomínky na THE ISLAND, námětem možná brakovější, ale zase lépe natočený a zahraný. No a jako premisa budoucnosti je to dost děsivé. ()

FARGO

Komorní drama, lehká detektivka a hlavně sci-fi, které si vystačí bez akce, bez překvapivých odhalení a bez spikleneckých plánů. ()

Itar

Výborné, originální, jedinečné, minimalistické ... a trošku retro. Andrew Niccol točí s citem a nic nežene výrazně dopředu, což ještě zvýrazňuje čistost celého snímku. Herci jsou navíc do jednoho (a to včetně Ethana Hawka) výborní a velmi chytře obsazení. A pokud bych měl přeci jen něco vyzdvihnout nad ostatní, tak to bude Nymanova hudba a herecký výkon Juda Lawa, který snad už ani nedokáže být nesympatický. ()

Prochy38

No, upřímně, mě ten film zase tolik nenadchl. Bylo to parádně vymyšleno, skvěle zahráno, opravdu každý detail měl hlavu a patu a fakt luxus! Ale jinak to byla celkem nuda. Říkám celkem! Ale nic moc se tam nedělo. Každopádně oba dva hlavní protagonisté 100% výkony! Líbilo, ale neomráčilo! ()

Schuldiner

Tak trochu modernistická, až sci-fi romanťárna... Co z toho asi tak může vzejít? No, téměř odpad. Nuda se zde dá skoro krájet a pointa je vážně naprosto vytříbená a okouzlující. ()

angloumene

Gattaca nabízí klasický pohádkový příběh o tom, že se silnou vůli se dají hory přenášet, zahalený do poměrně chytrého sci-fi hávu. Je sice pravda, že u některých věcí nebylo zrovna těžké uhodnout, jak dopadnou, ale i tak to je celkem podařená podívaná. ()

Darth Maul

Môže nedokonalý (rozumej: narodený z čistej lásky svojich rodičov) Vincent uspieť vo svete dokonalých (rozumej: geneticky modifikovaných) ľudí? Môže, ale nesmie počítať so spiatočnou cestou. Režisér a scenárista Andrew Niccol vytvoril dojímavý príbeh o sile jednotlivca, priateľstve, ľudských snoch a túžbach. Toto komorne ladené sci-fi z neďalekej budúcnosti výborne dopĺňa jemná melancholická hudba, je plné silných myšlienok a zdobia ho kvalitné herecké výkony. ()

prezdivaka

Film zajímavý spíš svou výtvarnou stránkou, než dějem. Ten je strašně překombinovaný až k absurditě. Bohužel pro mě nenese žádnou nadstavbu. Je to matematická skládačka bez emocí, proto tam musí být setkání bratrů (další absurdita), močení do skleničky těsně před startem, aby se vyjasnil vztah k lékaři. I když nevíme, proč ho lékař dávno neudal, když byl podezřelý z vraždy. Zřejmě mu chtěl dopovědět o svém synovi. Poslední závody v plavání jsou ve vlnobití, které se ale v dalším záběru zcela utiší a oba už plavou na klidném moři (či v bazénu). Krevní zkouška je též zvláštní, Vincent má v dlani zkumavku, ale do detekčního přístroje doktor vkládá injekční stříkačku. A celá společnost, která denně kontrolovala každého člověka mi též přišla nesmyslná. Je to ovšem jen můj názor. Ovšem jsem fanouškem žánru a čtu sci-fi už 35 let. Stále čekám, až někdo natočí Aldisův Nonstop. ()

Mitin

1997 a opět film, co naprosto vychytal jedno z hlavních témat již ne tak vzdálené budoucnosti. Ethan, Uma a Jude jsou jako mlaďoši neskutečně sympatický a bez nich by rozhodně film nebyl takový. Nezařadil bych mezi nejlepší sci-fi díla, ale v tom, čím film většinu diváků zaujal, je sakra dobrej. ()

cityman

Já jsem si pro tenhle film vytvořil škatulku "inteligintní sci-fi". Způsob jakým je natočen, námět který je v něm zpracovaný, hudba krerá mu padne jako ulitá a herci kteří jako by ani herci nebyli, tak jsou reální. To vše činí z tohoto filmu jeden z mých nejvíce oblíbených. A připojuji se k rozhořčení gouryella z neuvedení tohoto naprosto kultovního filmu v našich kinech. :-( Ještě že máme DVD! :o) ()

Cement73

Skvelý námet. Kam až ďaleko sa môžme dostať na ceste ku bláznivej dokonalosti a ako veľmi nezmyselné to môže byť! ()

conery1

Fyzicky " skorodokonalý " jedinec uvedomujúc si toho, nemá motiváciu dávať si a prekonávať ciele a tým stráca zmysel života. Trochu mi pripomýna atmosférou Ostrov, ale ide podstatnejšie do hĺbky, čo môžem. ()

Zombi

Povedené komorní scifi bez výrazných efektů, ale s působivou retro stylizací, zajímavým příběhem a výbornými herci. Jinak doufám, že nás taková budoucnost nečeká. ()

LBsmoke

ve sci-fi opravdu miluju logiku a klidně a rád komornější představení ..tady sem si toho užil do poslední kapky a k tomu perfektní filmová práce všude kam se podíváte. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)