Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

danny_21

Výborná sci-fi pohrávající si s aktuálním tématem genetických manipulací a vylepšování naší už tak "dokonalé" rasy a zárověň překládá krásnou myšlenku toho, že i pouhá lidská vůle a lidské sny můžou být tou nejsilnější hybnou silnou ve vesmíru. Andrew Niccol mi to ukázal i bez triků a vybral si k tomu výborné téma a skvělé herce - 85 %. ()

ljukyljuk

Film rozhodne má svoju atmosféru, hudba je dobrá a vidieť tam ucelený minimalistický štýl. Nemôžem si však pomôcť, ale ak je vo filme najväčšia gradácia vtedy, keď Jude Law ťukne do vypínača, niečo nie je v poriadku. Nepotrpím si na high-endové sci-fi preplnené technikou a robotmi, mám rád aj "retro sci-fi" ako napríklad Brazil či 12 opíc, no tie filmy nastolili tému, držali sa jej a vďaka zvratom a dobrému scenáru ma udržovali v napätí. Gattaca ma akurát udržovala v pozeraní sa na hodinky, keďže nemala dostatočný spád a konzistentnosť. Ale aspoň záverečná myšlienka opäť trochu vylepšila môj celkový dojem. 65% ()

Margarettka

Poměrně komorní snímek, nicméně kvalitou předčí i mnohé velkofilmy. Skvělé herecké obsazení, příjemně střídmá futuristická atmosféra a originální příběh jsou příslibem dobré podívané - na svět, ve kterém se již na rovná práva nehraje. Doufám však, že to zůstane jen na plátně - ráda bych v sobě hřála alespoň kapku naděje na zachování morálnosti a humánnosti lidstva. Jen mi nejde úplně do hlavy, že při takovém medicínsko-technologickém pokroku nejsou lidé stále ještě schopni poradit si s porušenou míchou... ()

Mira90

Sci-fi, drama, krimi, romantický film, do všech těchto škatulek si můžete Gattacu zařadit. A i když je představa tvůrcu o vozovém parku v ,,až ne tak vzdálené budoucnosti" reprezentována už teď 30 let starými auty (ale na elektriku!) přinejmenším úsměvná, jde o kvalitní počin. ()

Lasombra

Jelikož jsem viděla jako první Equilibrium, byla jsme ovlivněna tou chladnou a bezcitnou atmosférou, která byla právě i v Gattace a to se mi neskutečně líbilo. Co dělá člověka člověkem? ()

Lupes

Opět jeden z filmů, který čerpá z fascinace nacistickou mytologií a dobou. Strohé, vizuálně sterilní, nízkonákladové. Exteriéry jako z dílny Speera, interiéry bez estetického překvapení. Postavy bez emocí. Rytmus chůze, ruce složené za zády - opravdu chyběly jen uniformy 3. říše. Policajti v gestapácké módě. Pro někoho potěšení, pro mě pouhé kopírování něčeho, co zdá se, pořád dokáže fascinovat. Ale příběh? Nudné, bez akce a především nereálné, stejně jako neživotaschopné byly nacistické sny. Opravdu si myslíte, že pro nadčlověka budoucnosti, byť geneticky dokonalého, bude největší odvaz poslech dvanáctiprstého klavíristy? ()

Mouchal

Komorní sci-fi, kdy spíše než o vymazlené efekty jde o hlavní myšlenku a celkovou propracovanost "blízké" budoucnosti. Budoucnosti, která nás dovede k zamyšlení, jestli naši budoucnost opravdu určují pouze naše genové předpoklady či pokud na to máme my samotní větší vliv. Hlavní hrdina Vincent si jde i přes svůj pochybný genetický základ za svým snem a pokud to nejde legitimní cestou, zvolí si cestu podvodu. Tvůrci si opravdu s budoucností velmi vyhráli, protože je zde plno detailů a plno věcí, které by mohly fungovat v takovéto společnosti (možná až na ty opravdu hodně nekvalitní fotky no...). Je až k nevíře, kolik úsilí byl Vincent ochoten obětovat pro splnění si dětského snu. Herecký trojlístek byl velmi přesvědčivý (možná jen občas byl výkon Umy Thurman trochu moc "robotický") a Ethan Hawke je prostě pro mě velmi nedoceněný herec, protože v každé své roli exceluje. Skvěla hudba tomu ještě dodala větší šťávu a my tak můžeme sledovat další výborný přírůstek do už tak rozsáhlé rodinky všech možných sci-fi filmů. I tak jsem ale úplně nepobral bratrskou hru v plavání. Pokud si Vincent nešetřil síly na zpáteční cestu, doplaval dál než jeho genově vyvinutější bratr a ještě ho dokázal dotlačit zpět na břeh (když on sám se vlastně po dvaceti minutách běhání zhroutí únavou), tak to musí být snad ztracený syn Aquamana, protože jinak nemám páru, jak to zvládl. Každopádně velmi milý filmík o velmi nemilé představě budoucnosti. 85% ()

Likan7

Velmi zajímavý a inteligentní film. Gattaca je jiné sci-fi, než na které jste zvyklý. Není tu nic futuristického (až na hlavní premisu a sen hlavní postavy) a celé to je laděno to takového zvláštního sci-firetro stylu, který filmu velmi sluší. Ethan Hawke je tu velmi precizní a Jude Law přímo fantastický. Komorní atmosféra a výborná hudba tomu dávají zvláštní feeling, který dneska ve filmech nevidíte. ()

bearmeedek

Viděno s mírným zpožděním – filmu je letos 20 let. O to příjemněji byla zlikvidována moje počáteční nedůvěra. Gattaca je zvláštní sci-fi. Celý děj pojednává o usilovné snaze obyčejného člověka, ve světě dokonalých lidí, splnit si svůj sen. V jednoduchém prostředí a volném tempu kličkuje Vincent mezi nuceným přátelstvím s dokonalým invalidou, obviněním z vraždy, láskou na pracovišti a útěky před vždy lepším bratrem, kriminalistou. To vše promyšleně namícháno a působí mnohem lépe, než některé současné, rádoby ohromující, sci-fi. Nejdojemnější věta z celého filmu: „Pravák nikdy nedrží ptáka levou rukou!“. ()

balcazar

Zaujímavý nápad, prvotný odpor opadol, keď minutáž vo filme pokročila a zápletka/príbeh plynuli. Pozitívne je, že fandíte hlavnému hrdinovi a často tŕpnete, či ho odhalia alebo nie. Filmu však chýbalo niečo, čím by vás pritiahol na svoju stranu a vtiahol ešte viac do deja. Niečo výnimočné, čo by ho odlíšilo od bežného sci-fi filmu. ()

gemi

Komorní, dystopické sci-fi s leitmotivem genetického inženýrství a genové nadřazenosti, ve které chyby ani emoce nemají místo. Jedna z těch pochmurných projekcí, u kterých si člověk dokáže docela snadno představit, že by se mohly vyplnit. Také lekce o tom, že když člověk po něčem skutečně touží, není na světě síla, která by ho dokázala zastavit. Myšlenka opravdu silná, provedení minimalistické, téměř divadelní. (Tuším, že jsem to právě viděl potřetí. Podruhé to bylo 8. 3. 2014) ()

Johny

Dobre, lepe, vyborne. Myslenky v prubehu sledovani napovi ze takhle ma vypadat sci-fi a netreba bombastickych triku. Staci originalni pribeh, jasne humanni poselstvi, psychologie postav, trocha spolecenske studie, pridame trochu romantiky, vse dobre natocene a je to! ()

Allegro.g.

Hodně podceňovaný film, který je postaven na tak silné úvaze, že je docela často citován jako předobraz toho, co může přijít. Chladná, esteticky nádherně sladěná, ale i jímavá antiutopie. Jedno z nejlepších sci-fi vůbec - a to víceméně bez zvláštních efektů. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)